80ιλα και τα μυαλά στα κάγκελα


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532




Το είχαμε πετύχει (τότε) στη Βουλιαγμένης στο ύψος της Γλυφάδας. Ήμασταν στο φανάρι που στρίβεις αριστερά για τα Βλάχικα και οι καθρέπτες μας έτρεμαν από την ώρα που ήταν 1 φανάρι πίσω. 😍 :biggrin:

Πιτσιρικάδες ήμασταν τότενες... Αααχ...

Edit: αν και χωρίς internet (ακόμη), γνώριζα ήδη την ύπαρξή του - από περιοδικά της εποχής και φυσικά τα διαφημιστικά/καταλόγους της Rockford.
 



Μηνύματα
271
Reaction score
127

Old school καταστάσεις με συσκευές μύθους (ξεπερασμένες πλέον, αλλά επικές )
Ωραίο κανάλι τον βλέπω και γω εσυ πως βρέθηκες εκεί?
Αυτό με το 99αρι πίσω απο εργοστασιακό κασετόφωνο ήταν ολα τα λεφτά
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
Ήταν της μόδας εκείνη την εποχή , το είχαν κάνει και Ελλάδα κάποια στιγμή στη δεκαετία του 90 τέλος.

Θυμάμαι ότι ένας punch 40 δηλαδή 2χ20 στα 4Ω αλλά κάπου 160 γέφυρα - απάτη της Rockford που δήλωνε χαμηλή ισχύ εκείνη την εποχή γιατί οι κατηγορίες της iasca χωρίζονταν με την ισχύ και η πρώτη κατηγορία ήταν έως 150w ,δηλαδή είχες 3 punch 40 γεφυρομένους και έκλεβες εκκλησίες - είχε 245000 δρχ λιανική. 700 ευρώ χωρίς τον πληθωρισμό. Πλέον παίρνεις πχ psix dsp με περισσότερη ισχύ από ότι 3 punch , καλύτερους ενισχυτές γενικά και δώρο το dsp και η ευκολία στην εγκατάσταση.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Θυμάμαι με είχε στείλει ο Κουμαρέλας Πάτρα να το φέρω με τον οδηγό.
Το αμάξι δεν το άφηναν από το τελωνείο να έρθει Αθήνα. Ήθελε ο τελωνειακός να βγάλουμε ενισχυτές και sub μήπως είναι τίποτα κρυμμένο. Πήρα τηλ τον Γιώργο Κουμαρέλα που ήρθε με το UNO. Δεν καταφέραμε τίποτα παρα τα όσα του λέγαμε για την έκθεση στο ΣΕΦ. Έφυγε για Αθήνα πάλι αρκετά θυμωμένος (μερικοί γνωρίζουν....)
Βρήκαμε ξενοδοχείο με τον Αμερικάνο μόνο για κάνα μπάνιο αφού την πέσαμε στο βαν για λόγους ασφαλείας. Το βράδυ το βάλαμε να παίξει και κατέβηκε η μισή Πάτρα να δει τι έγινε. Ήταν άκρως εντυπωσιακό.
Την άλλη μέρα το πήγαμε στα μαγαζιά και μετά στο ΣΕΦ. Αυτό ήταν το πρώτο εμπόδιο.
Το δεύτερο ήταν όταν σταμάτησαν να παίζουν τα tweeters γιατί μπήκε κάποιος μέσα και το έβαλε τέρμα!! Έπεσε σύρμα και φύγαμε πρωί από την εταιρία με τον Φώτη Σωτηριάδη με το πορτμπαγκάζ εργαλεία μεγάφωνα κλπ. Ξηλώσαμε το μισό αμάξι μέχρι που βρήκαμε τα crossover λιωμένα!! Κάναμε αντικατάσταση και όλα οκ. Έκτοτε βάλαμε αλυσίδα από την μεριά του συνοδηγού.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
για τα δεδομένα της εποχής ήταν διαστημόπλοιο.
και πως να μην ήταν δηλαδή, αφού στήριζε την καμπάνια της Rockford παγκοσμίως , τότε που ο wayne harris πούλαγε αμερικανιά car audio (πριν φύγουν όλα για κίνα).

τότε ο κουμαρέλας είχε και δίκτυο φανατικών εγκαταστατών που σπρώχνανε rf ανελέητα , το σηματάκι της rf το έβλεπα στον ύπνο μου, όταν μεγαλώσω θα πάρω και εγώ έναν punch (και ας παίζει 3 linear ) κλπ.
υπήρχε πχ και ο κουφάκος με την άρτα με τα γιάννενα θυμάμαι, mtx , ads και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν (orion, soundstream?) αλλά τα rf ήταν το συνώνυμο του βαρβάτου car audio τότε , όλα τα άλλα ήταν να χαμε να λέγαμε (σαν ιδέα βέβαια, μια χαρά ανταγωνιστικά μηχανήματα υπήρχαν , αλλά το marketing της rf και του κουμαρελα ήταν αλλού)

εποχές...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Τα της εποχής εκείνης, τέλος 80s και όλα τα 90s , τά έχω ζήσει από πολύ κοντά.
Και απ την λιανική μέχρι το 95 (Gerani HiFi) και απ την χονδρική (LYRIC).
Στο Gerani πουλήσαμε τόνους Nacamichi, Jbl,Infinity,Altec,Phoenix Gold,Alpine,Rockford και άλλα που δεν θυμάμαι...

Γράψτε κι άλλα και θα θυμηθώ κι εγώ να τα μοιραστούμε...
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
μπράβο ρε συ altec και phoenix gold .
μιλάμε να τα βλέπεις και να κλαις απο συγκίνηση (που δεν μπορείς να τα αγοράσεις)
τα xtant ποιος τα έφερνε τότες; κουφάκος ήταν και σε αυτά;

θυμάμαι έχω πάρει 3 λεωφορεία (14 ετών) για να βρεθώ Άγιο Κοσμά στο πρώτο sound off το 92 (;) με φωτογραφική zenit. θυμάμαι το bronco με τα 4 12αρια punch σε ported κούτα plexiglass του (αυτούνου ντε , πες το) , έναν σκαραβαίο με 3 15αρια celestion στο πίσω κάθισμα, το fuego του νίκου με πορτμπαγκάζ επίπεδο με τους ενισχυτές το sub και το eq (πρέπει να κρέμαγε η πόρτα του οδηγού από το άνοιξε κλείσε για να παει πίσω να αλλάξει κάτι) , εποχή του equaliser , μέχρι και 2χ31 περιοχές αναλογικό που προσπαθούσαν να το βάλουν πάτωμα συνοδηγού για να μπορείς να ρυθμίσεις χωρίς να βγείς από το αυτοκίνητο, μοκέτα, πολυ μοκέτα, πολύ mdf

αργότερα έχω πάει σε έκθεσεις (πάντα υπήρχαν 2-3 μεγάλα περίπτερα με demo cars) και δε θα ξεχάσω που έχω φάει πόρτα από τον ανδρέα (με θυμάσαι ρε ;) που έχει το μπλε πουντο της ΤΕΜΕΤ με mcintosh ενισχυτές και επεξεργαστή με εξωτερικό προγραμματιστήρι (εποχή που η rockford είχε το symmetry - δεν πήγαινες σε διαγωνισμούς του κουμαρέλα χωρίς αυτό) KEF ομοκεντρικά (15 χρονια αργότερα έμελε να τα δοκιμάσω στο δικό μου , τα συγκεκριμένα - επικό κομμάτι) σε kickpanel (κλασσικός ανδρέας της εποχής) και του ζητάω να το ακούσω και μου λέει δεν παίζει , κόλλησε το cd (αστα σάπια ρεεεε!!!).

εποχές iasca , προ emma , προ ένωσης φίλων ηχοσυστημάτων αυτοκινήτου κλπ κλπ
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532
Επίσης PPI (Precision Power), Axton, Linear Power, Kicker. Από πηγές έπαιζαν πολύ (σε νορμάλ επίπεδα τιμών) η Kenwood, Fujitsu Ten και Blaupunkt.

Δείτε και αυτό:


Μέτρησα 7 δικά μου!
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
axton kicker είναι τελιωμένα 90ιζ
άλλη εποχή αυτή, μετά κουμαρελα , όταν πλακώθηκε σχεδόν με όλο το δίκτυο του και καταβάζανε τις πινακίδες rokford ο ένας μετά τον άλλο.

axton/emphazer/esb/zapco (που έκανε όνομα ο πως τον λένε με το λευκό 33 που πέταγε το παρπριζ από τα db) ήταν τέλη 90 , εισαγωγές του ψηλού τουυυυ (τι θα γίνει με το αλτσχαιμερ τα υπουργεία μου) είχε το μαγαζί 100 μέτρα από το πατρικό μου στους Αμπελοκήπους. Ο πως τον λένε με το 33 έκανε εγκαταστάσεις για τον ψηλό στη μεσογείων στο ύψος της αγιας παρασκευής.

ντάξει μετά μιλάμε για entasis kotzias με το vitara που είχε στην πίσω πόρτα cadence A5000+HC και τον διπλό Α7000+HC (όχι μόνο έναν, μην τρελαθούμε 5-6 πρέπει να ήτανε , όσοι χωράγανε όρθιοι.
ο πρώτος "ντεμεκ" 2χ25 "ταξη Α" και 400 γέφυρα (είχα έναν) , ο διπλός 2χ50 "ταξη Α" και 750 γέφυρα , απομεινάρι των κανονισμών iasca με τις κατηγορίες σε watt.

θυμήθηκα , αθανασόπουλος ο πως τον λένε, τον ψηλό δε θυμάμαι , αρμένης πρέπει να ήταν
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
δεν ξέρω αλλα μάλλον υποθέτω ότι ο τύπος που έσπρωχνε την rockford εδώ στο ηρακλειο δεν είχε ιδέα από εγκαταστάσεις αλλα ένα αμάξι να παίζει μουσική με rockford δεν άκουσα ποτε.μονο ένα βουητό άκουγες που καλυπτε τα πάντα.
αντίθετα τα παιδιά που έσπρωχναν lyric έπαιρναν κεφαλια.

Νίκο μπαριτακης Καψάλης υποθέτω τους ήξερες.
το ένα αμάξι καλύτερο από το άλλο.
 

Μηνύματα
1.227
Reaction score
2.039
Μιάς και αναφέρατε τα Altec, από αυτά ξεκίνησε η αγάπη μου για τον ήχο. Θυμάμαι είχε πάρει ο πατέρας μου τα Altec Lansing 510 και ενισχυτή Quad 66,606 κλπ.
Και μιάς και αναφέρατε τον κουφάκο (θειός μου είναι αν αναφέρεστε σε αυτόν που πιστεύω), δε θα ξεχάσω πόσο εντύπωση μου είχε κάνει ο ήχος των a/d/s. Ένα αμάξι φορτωμένο με αυτά (απλησίαστο κόστος) που έπαιζε μαγικά.
Επίσης καημό έχω που δεν άκουσα ποτέ το Phoenix Gold Cyclone.
Τέλος δε θα ξεχάσω πότέ πόσο είχα εκστασιαστεί όταν είδα για πρώτη φορά το JL Audio W7 από κοντά.
 


Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
μπράβο ρε συ altec και phoenix gold .
μιλάμε να τα βλέπεις και να κλαις απο συγκίνηση (που δεν μπορείς να τα αγοράσεις)
τα xtant ποιος τα έφερνε τότες; κουφάκος ήταν και σε αυτά;

θυμάμαι έχω πάρει 3 λεωφορεία (14 ετών) για να βρεθώ Άγιο Κοσμά στο πρώτο sound off το 92 (;) με φωτογραφική zenit. θυμάμαι το bronco με τα 4 12αρια punch σε ported κούτα plexiglass του (αυτούνου ντε , πες το) , έναν σκαραβαίο με 3 15αρια celestion στο πίσω κάθισμα, το fuego του νίκου με πορτμπαγκάζ επίπεδο με τους ενισχυτές το sub και το eq (πρέπει να κρέμαγε η πόρτα του οδηγού από το άνοιξε κλείσε για να παει πίσω να αλλάξει κάτι) , εποχή του equaliser , μέχρι και 2χ31 περιοχές αναλογικό που προσπαθούσαν να το βάλουν πάτωμα συνοδηγού για να μπορείς να ρυθμίσεις χωρίς να βγείς από το αυτοκίνητο, μοκέτα, πολυ μοκέτα, πολύ mdf

αργότερα έχω πάει σε έκθεσεις (πάντα υπήρχαν 2-3 μεγάλα περίπτερα με demo cars) και δε θα ξεχάσω που έχω φάει πόρτα από τον ανδρέα (με θυμάσαι ρε ;) που έχει το μπλε πουντο της ΤΕΜΕΤ με mcintosh ενισχυτές και επεξεργαστή με εξωτερικό προγραμματιστήρι (εποχή που η rockford είχε το symmetry - δεν πήγαινες σε διαγωνισμούς του κουμαρέλα χωρίς αυτό) KEF ομοκεντρικά (15 χρονια αργότερα έμελε να τα δοκιμάσω στο δικό μου , τα συγκεκριμένα - επικό κομμάτι) σε kickpanel (κλασσικός ανδρέας της εποχής) και του ζητάω να το ακούσω και μου λέει δεν παίζει , κόλλησε το cd (αστα σάπια ρεεεε!!!).

εποχές iasca , προ emma , προ ένωσης φίλων ηχοσυστημάτων αυτοκινήτου κλπ κλπ
εχω φωτο απο όλα αυτά,ημουν και εγω εκει!!!
axton kicker είναι τελιωμένα 90ιζ
άλλη εποχή αυτή, μετά κουμαρελα , όταν πλακώθηκε σχεδόν με όλο το δίκτυο του και καταβάζανε τις πινακίδες rokford ο ένας μετά τον άλλο.

axton/emphazer/esb/zapco (που έκανε όνομα ο πως τον λένε με το λευκό 33 που πέταγε το παρπριζ από τα db) ήταν τέλη 90 , εισαγωγές του ψηλού τουυυυ (τι θα γίνει με το αλτσχαιμερ τα υπουργεία μου) είχε το μαγαζί 100 μέτρα από το πατρικό μου στους Αμπελοκήπους. Ο πως τον λένε με το 33 έκανε εγκαταστάσεις για τον ψηλό στη μεσογείων στο ύψος της αγιας παρασκευής.

ντάξει μετά μιλάμε για entasis kotzias με το vitara που είχε στην πίσω πόρτα cadence A5000+HC και τον διπλό Α7000+HC (όχι μόνο έναν, μην τρελαθούμε 5-6 πρέπει να ήτανε , όσοι χωράγανε όρθιοι.
ο πρώτος "ντεμεκ" 2χ25 "ταξη Α" και 400 γέφυρα (είχα έναν) , ο διπλός 2χ50 "ταξη Α" και 750 γέφυρα , απομεινάρι των κανονισμών iasca με τις κατηγορίες σε watt.

θυμήθηκα , αθανασόπουλος ο πως τον λένε, τον ψηλό δε θυμάμαι , αρμένης πρέπει να ήταν
Το αλφα 33 το ειχε ο νικος αθανασιαδης car audio experience.Γυρω στο 97 σε εναν διαφωνισμό στον σχοινιά το είχα δει πρώτη φορά.
Για τότε απίστευτα δυνατό.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
Ένα αμάξι φορτωμένο με αυτά
saab 9000 5θυρο;
νικος αθανασιαδης
μπράβο ρε συ αυτός , αθανασιάδης , όχι αθανασόπουλος (αυτός έχει σχολές kick boxing)
μωτοαλτσχαιμερ μου...
μπας και θυμάσαι και τον γείτονα μου;
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top