85" στα 2.000-2.500€

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Τι θα μου προτείνατε για 85" στα 2 με 2,5Κ ;
Τα χρήματα σίγουρα δεν φτάνουν για Oled , οπότε πάμε σε εισαγωγικές mini Led είτε μεσαίας κατηγορίας full array led με local dimming.

Εικόνα της αγοράς και των χαρακτηριτικών έχω μόνο για τις Sony μιας και είχα ασχοληθεί στο παρελθόν για αγορά της X900H για το PS5.
Η τηλεόραση θα μπεί σε σαλόνι σε χώρο που έχω παρουσιάσει εδώ στο παρελθόν. Σχετικά σκοτεινός για σαλόνι αλλά φωτινός για dedicated σύστημα με προβολέα , κάτι ενδιάμεσο δηλαδή.
Οι σοβαρές θεάσεις θα γίνονται βράδυ , την μέρα αθλητικά χαλαρά.
Χρήση κυρίως 4K HDR /DV ταινίες και gaming στο PS5 , το VRR δεν με καίει μιας και δεν περνάει απο τον ενισχυτή μου (NADt758) αλλά καλό θα είναι να υποστηρίζεται με το local dimming ενεργό.

Όπως τα έχω στο μυαλό μου θα πήγαινα σε sony απο τα sony center κυρίως για τα 5 έτη εργοστασιακής εγγύησης.
Η μικρή που έχω τώρα στις 85 πωλείται στα 1800€. , τίμια αλλά δεν υποστηρίζει vrr με το local dimming ενεργό και είχα δει εδώ έναν φίλο που την πήρε, είχε σοβαρά θέματα με το panel και η sony του πούλαγε τρέλα.
Σε νεότερα μοντέλα , XR-85X90K στα 2.500 €, ενώ υπάρχει και η πιο πρόσφατη X90L που δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα απ΄ότι είδα.
Με ανησυχεί το blooming στους υπότιτλους μήπως είναι ενοχλητικό στις τόσες ίντσες.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι απο άλλες εταιρίες ; H tcl είδα έχει κάποιες τίμιες προτάσεις όπως η 85C845 αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την αντιπροσωπία εδώ.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι διαφορετικό ; Αξίζει να επενδύσω άμεσα ή να περιμένω ;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.798
Με ανησυχεί το blooming στους υπότιτλους μήπως είναι ενοχλητικό στις τόσες ίντσες.
Κάνεις τις πρέπουσες ρυθμίσεις και μετά το παίρνεις απόφαση. Μιά χαρά συνηθίζεται.
 



Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Oled 77 παίζει;
Είδα δίπλα δίπλα την Sony A80K 77" oled δίπλα σε μια full array 85". Σαφώς ποιοτικότερη η oled ειδικά στα μαύρα / αντίθεση άλλη κατηγορία αλλά η διαφορά στο μέγεθος ήταν μεγάλη. Επίσης η full array ήταν αρκετά φωτεινότερη. Πάω τελικά σε tv για να παίζει όλη μέρα δεν θέλω να έχω στο κεφάλι μου πιθανότητες burn in κτλ.
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
S O N Y

Οποία full aray σε φτάνουν τα λεφτά.

Η x90k λουκουμακι είναι και με Sony 5ετη εγγύηση δωρεάν.

Πάρε τηλέφωνο την Sony Γλυφάδας και αύριο πρωί την έχεις εκεί.

8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Το προβλημα με την X90L εινα οτι παρολο 2023 μοντελο δεν εχει ηρθει ακομη .... και αν ερθει δεν ειμαι σιγουρος οτι θα εχει 2500 € για ξεκινημα
Αλλα σε σχεση με την Χ90Κ θα ειναι πολυ ανωτερη και στον αλγοριθμο επεξεργασιας της εικονας, και στην φωτεινοτητα αλλα και στον τροπο διαχειρισης local dimming . Δεν θα εχεις θεμα στο blooming με τους υποτιτλους αλλα oled δεν θα ειναι και αφου εισαι σε δωματιο με ελεγχομενο φως θα επεφτε γαντι αλλα εινα πανακριβη
Εαν εχεις χρονο περιμενε την Χ90L .. ή οποια αλλη έρθει πρώτα :)
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
S O N Y

Οποία full aray σε φτάνουν τα λεφτά.

Η x90k λουκουμακι είναι και με Sony 5ετη εγγύηση δωρεάν.

Πάρε τηλέφωνο την Sony Γλυφάδας και αύριο πρωί την έχεις εκεί.

8-)
η Κ έχει 2.500 τώρα , λέω να περιμένω να έρθει η L , πιστεύω ότι μπορώ να τη πάρω κοντά στα 2000 την Κ. Η σειρά L θεωρώ θα έρθει πάνω απο 2.500 αρχική τιμη. Εσύ τον είχες δει τον χώρο πιστεύεις θα είναι καλά οι 85¨ ;
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
η Κ έχει 2.500 τώρα , λέω να περιμένω να έρθει η L , πιστεύω ότι μπορώ να τη πάρω κοντά στα 2000 την Κ. Η σειρά L θεωρώ θα έρθει πάνω απο 2.500 αρχική τιμη. Εσύ τον είχες δει τον χώρο πιστεύεις θα είναι καλά οι 85¨ ;
Ο προβολέας είναι ο μόνος που θα σου γεμίσει τον τοίχο και την όρεξη.

Η 85 είναι το κατώτερο όριο για σενα.
Φοβάμαι μήπως απογοητευτείς και τα ποσά είναι μεγάλα.

Αν θυμάμαι σωστά είσαι στα 4.0m?
Εγώ στα 3.0m περίπου με 75xh9505 θέλω μεγαλύτερη.

Έχω την αίσθηση ότι κάπου ειδα/άκουσα, δεν είμαι σίγουρος, ότι η L θα έρθει μόνο με παραγγελία.
Ίσως να ήταν για την 95L Flagship mini Led.
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Αν θυμάμαι σωστά είσαι στα 4.0m?
Όχι βρε πολλά λες. 2,75 απο τα ηχεία και κάπου στα 3,10 απο τον εμπρος τοίχο , η βάση θα τη φέρει και λιγο πιο μπροστά. Απόσταση θέασης κολλημένος στην πλάτη του καναπέ θα είναι λίγο κάτω απο τα 3μ.
δεν είμαι σίγουρος, ότι η L θα έρθει μόνο με παραγγελία.
πήρα τηλ , θα με πάρουν πίσω να μου πουν πότε και εαν θα έρθει , τώρα την έχουν σε 55,65.
 

Μηνύματα
2.416
Reaction score
3.648
Όχι βρε πολλά λες. 2,75 απο τα ηχεία και κάπου στα 3,10 απο τον εμπρος τοίχο , η βάση θα τη φέρει και λιγο πιο μπροστά. Απόσταση θέασης κολλημένος στην πλάτη του καναπέ θα είναι λίγο κάτω απο τα 3μ.

πήρα τηλ , θα με πάρουν πίσω να μου πουν πότε και εαν θα έρθει , τώρα την έχουν σε 55,65.
Κούκλος είσαι τοτε με κάτω απο 3m

Για μένα ζητά προσφορά για x90l και x95l.
Εφόσον δεν έχουν έρθει μπορεί να ακούσεις κάτι συμφέρον.
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Κούκλος είσαι τοτε με κάτω απο 3m

Για μένα ζητά προσφορά για x90l και x95l.
Εφόσον δεν έχουν έρθει μπορεί να ακούσεις κάτι συμφέρον.
Μαλλον σοκαριστικο θα ειναι γιατι την 85Χ95K την εχουν 4999€ την ιδια ωρα που το media market γερμανιας εχει το καινουριο μοντελο 85X95L στα 3749€ .
Κατι φαινεται διαβαζουν στο μετωπο μας που εμεις δεν το βλεπουμε >:(
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Μαλλον σοκαριστικο θα ειναι γιατι την 85Χ95K την εχουν 4999€ την ιδια ωρα που το media market γερμανιας εχει το καινουριο μοντελο 85X95L στα 3749€ .
Κατι φαινεται διαβαζουν στο μετωπο μας που εμεις δεν το βλεπουμε >:(
2.500 ευρώ δίνουν την 85Χ95K , όχι 5Κ , κάτι λάθος είδες.
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Σκέψεις: Οι 85" λες ότι ήταν σημαντικά περισσότερες από τις 77", ώστε να ξεπεραστεί η υποδεέστερη ποιότητα σε σχέση με την OLED. Οι 85" έχουν με χονδρικούς υπολογισμούς 21,86% μεγαλύτερη επιφάνεια από τις 77".

Στα 1979€ πωλείται η εισαγωγική TCL των 98" που προφανώς δεν θα συγκρίνεται σε ποιότητα εικόνας, ούτε με την 77άρα OLED ούτε με την 85άρα Full Array (ελέω και τεχνολογίας direct LED). Οι 98" έχουν με τους ίδιους χονδρικούς υπολογισμούς 32,93% μεγαλύτερη επιφάνεια από την 85άρα και 61,98" μεγαλύτερη επιφάνεια από την 77άρα. Και έχει και VRR, KAI 120 Hz για να υποστηρίζει τη δυνατότητα του PS5.

Και υποθέτω ότι το συνδέεις στην τηλεόραση και παίρνεις τον ήχο του PS5 από τον ενισχυτή μέσω ARC, οπότε και ήχο έχεις και VRR.

Οι 98" βέβαια είναι κάτι που το αγοράζεις και το παντρεύεσαι, θέλει ολόκληρη διαδικασία για να το μεταφέρεις με ασφάλεια στο σπίτι σου και να το κρεμάσεις στον τοίχο, κάπως θα χρειαστεί να κάνεις συμβιβασμούς με την τοποθέτηση του κεντρικού, έτσι και σπάσει αντίο, κλπ. κλπ.

Αλλά αυτά τα μειονεκτήματα - περιορισμούς τα έχεις σε μικρότερο βαθμό (αλλά τα έχεις) και με την 85άρα. Κάνω λάθος;

Σε ποιο σημείο το μέγεθος κερδίζει την ποιότητα;
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
2.500 ευρώ δίνουν την 85Χ95K , όχι 5Κ , κάτι λάθος είδες.
Αναφερθηκα στην x95k oxi στην X90k ! :)
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.228
Έτυχε να έχουν δίπλα δίπλα 75,77,83,85 και 98 κολλητά. Οι 98 ίντσες είναι δύσκολα διαχειρίσιμες , σε ένα σαλόνι ψιλογεμάτο 4χ6 οι 98" θεωρώ ότι θα φαίνονται σαν ελέφαντας, πολύ καλή φάση σε dedicated , είτε σε μεγαλύτερο χώρο πάντως. Δεν μιλάω για απόσταση θέασης μιλάω για αναλογία χώρου και μεγέθους tv.
Μου έκανε εντύπωση ότι όσο ανέβαιναν οι ίντσες ακόμα και οι μικρότερες διαφορές πχ 75 - 77 ή 83-85 φαινόντουσαν μεγαλύτερες στο μάτι απ ότι λένε οι αριθμοί.
85 με 98 η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.
 
Last edited:


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Θυμάμαι όταν κάποιοι είχαν οθόνες 92'και η άμεσα επόμενη αλλαγή ήταν το μέγεθος ...γι'αυτό τα 3μετρα θέασης...
Στατιστικά σχεδόν πάντα...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Εγώ θα περίμενα ένα χρόνο αφού θα επισκέπτομουν διάφορες εκθέσεις παρατηρώντας διαπιστώνοντας τα των μεγεθών δια ζώσης από τα 3μετρα.
Ακόμη και εάν μείνεις στα νούμερα των πινάκων (ιντσες/απόσταση)δε είναι το ίδιο ...
Βλέποντας ταινία από ένα κινητό ή από οθόνη 27"υπολογιστή σε γραφείο , τηλεόραση 60"στα 2μετρα ή τηλεόραση 98'στα 3 μέτρα , που πιστεύεις ότι θα την απολαύσεις;
Διότι εδώ δεν έχει να κάνει με τις αναλογίες και γωνίες όρασης μόνο!
Θεωρώ ότι στο μάτι αρέσκονται οι υπερβολές, οι ηθοποιοί τα αντικείμενα να παρουσιάζονται ποιο μεγάλα ακόμη και από τις πραγματικές τους διαστάσεις.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.125
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top