Aκουστικά πάνελ σαν πίνακες ζωγραφικής

Μηνύματα
51
Reaction score
0
Γεια σας! Ψάχνοντας το θέμα των ακουστικών (ηχοαπορροφητικών) πάνελ είδα ότι τουλάχιστον ένας κατασκευαστής (η RPG στην Αγγλία) μπορεί να επενδύσει τα πάνελ με ύφασμα κατάλληλα εκτυπωμένο ώστε να μοιάζει με ζωγραφικό πίνακα. Υποθέτω ότι ένα τέτοιο πάνελ, ειδικά αν του βάλεις και μια κορνίζα, προσθέτοντας του και λίγο αντήχηση ;-) θα έχει υψηλότατο WAF και θα μπορούσε να κρεμαστεί στον τοίχο του σαλονιού και της πιο απαιτητικής γυναίκας. - Γνωρίζει κανείς αν κάτι τέτοιο έχει ικανοποιητικά αισθητικά αποτελέσματα; (προσωπικά διατηρώ επιφυλάξεις για το αν η εκτύπωση σε ύφασμα, και ιδιαίτερα στα ειδικά ηχητικά διαφανή υφάσματα, δίνει ανάλογο αποτέλεσμα με ζωγραφικό πίνακα. Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιες εκτυπώσεις); - Γνωρίζει κανείς αν κάποιος μπορεί να κατασκευάσει ένα τέτοιο πάνελ εδώ στην Ελλάδα και αν υπάρχει αντιπρόσωπος της RPG εδώ; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Προφανώς και το αποτέλεσμα δεν είναι ίδιο με αυτό ενός πίνακα ζωγραφικής.

Εαν η RPG δίνει πάνελ διακοσμητικά μαζί με τα προϊόντα τους, να είσαι σίγουρος ότι θα είναι αρκετά αποτελεσματικά.

Στο εξωτερικό ορισμένοι τυπώνουν με εκτυπωτή πάνω σε καμβά διακοσμητικά σχέδια, κάτι το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό για την απορόφηση μεσαίων και υψηλών συχνοτήτων εδικά εάν τα προϊόντα αυτά τοποθετηθούν στα σημεία των πρώτων ανακλάσεων στο χώρο.

Εαν θυμάμαι καλά ο Σάκης Χατζηδημητρίου της SONUS έφερνε κάποια στιγμή κάτι Ιταλικά ηχοαποροφητικά αρκετά καλαίσθητα. Επικοινώνησε μαζί του.

Η Auralex ( www.auralex.com ) έχει παρουσιάσει μια σειρά προϊόντων αρκετά εμφανίσιμων. Ρίξε και εκεί μια ματια.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Υπαρχουν κι αλλες εταιριες που τυπωνουν σε υφασματα.
Ενα που ετυχε να δω στην Αμερικη, κοστιζε $1500 για ενα πανελ.

Εαν θυμηθω την εταιρια θα σου πω. Oσον αφορα την RPG, εχω ανοιξει λογαριασμο μαζι τους, γιατι ειχα χρειαστει κατι μπασοπαγιδες περισυ.
Γενικα ομως, δεν ειναι φτηνα προιοντα.

Εχω στη διαθεση μου τεραστια ποικιλια απο acoustic fabrics, και σε διαβεβαιω, οτι υπαρχουν και υφασματα που που δινουν την αισθηση δερματος suede.

Εαν τωρα επιλεξεις χρωματικους συνδυασμους που δενουν με το εσωτερικο του χωρου, και μαλιστα κατασκευασεις πανελ σε ιδιομορφο σχημα και οχι παραλληλογραμμο, δεν φαινονται τοσο ασχημα οσο νομιζεις.

Εαν σκοπος σου ειναι οι πρωτες ανακλασεις στο χωρο, πριν αποφασισεις εαν θα τις απορροφησεις η διαχυσεις, καλο θα ηταν να μετρησεις το ηχειο και να δεις το off axis response.

Ασχετο με το θεμα λιγο, αλλα παρασυρθηκα παλι!
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Υπαρχουν κι αλλες εταιριες που τυπωνουν σε υφασματα.
Ενα που ετυχε να δω στην Αμερικη, κοστιζε $1500 για ενα πανελ.

Εαν θυμηθω την εταιρια θα σου πω. Oσον αφορα την RPG, εχω ανοιξει λογαριασμο μαζι τους, γιατι ειχα χρειαστει κατι μπασοπαγιδες περισυ.
Γενικα ομως, δεν ειναι φτηνα προιοντα.

Εχω στη διαθεση μου τεραστια ποικιλια απο acoustic fabrics, και σε διαβεβαιω, οτι υπαρχουν και υφασματα που που δινουν την αισθηση δερματος suede.

Εαν τωρα επιλεξεις χρωματικους συνδυασμους που δενουν με το εσωτερικο του χωρου, και μαλιστα κατασκευασεις πανελ σε ιδιομορφο σχημα και οχι παραλληλογραμμο, δεν φαινονται τοσο ασχημα οσο νομιζεις.

Εαν σκοπος σου ειναι οι πρωτες ανακλασεις στο χωρο, πριν αποφασισεις εαν θα τις απορροφησεις η διαχυσεις, καλο θα ηταν να μετρησεις το ηχειο και να δεις το off axis response.

Ασχετο με το θεμα λιγο, αλλα παρασυρθηκα παλι!

:cool_4:
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Τωρα υπαρχει και η δυνατοτητα εκτυπωσης σε μεγαλα μεγεθη.
Σε σημειο που θα μπορουσε κανεις να καλυψει ολοκληρο τον τοιχο, απο ακρη σε ακρη, κρυβωντας ολα τα πανελ, διαχυτες, κλπ.

Τυπωνεται δικη σας φωτογραφια, 100-200dpi συνισταται. Υπολογιστε $1500-2000 για μεγεθος 1.8μχ1.2 περιπου (καδρο-θηριο).:crazy_3:
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.278
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top