Aκροαση μουσικης και ταινιων σε χαμηλη ενταση

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Καλησπερα σε ολους!.

Με την ελευση της κορης μου αλλαξαν εξαιρετικα τα πραγματα στην ζωη μας, περαν της ευλογιας να βλεπεις το παιδακι σου να κανει τα πρωτα του βηματα πρεπει να προσαρμωσεις τις συνηθειες σου στις καινουργιες συνθηκες.
Για να μην μακρηγορω οι εντασεις που πλεον ακουω μουσικη και βλεπω ταινιες εχουν αλλαξει προς τα κατω. Δεν συζηταω για το LFE στις ταινιες αλλα γενικα η ενταση πλεον κινειται πολυ χαμηλα. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι σε χαμηλες εντασεις, δεν ακουω καλα, νιωθω οτι χανω πολυ λεπτομερια και φυσικα δεν μιλαω για τους διαλογους αλλα γενικα για να ακουσω "κανονικα" πρεπει να ανεβει η ενταση. Σε σπιτι φιλου που βλεπουμε καμια ταινια με ενα φτηνο all in one samsung, φυσικα με πολυ μικρα ηχεια ακουμε σε χαμηλες εντασεις κανονικα και φυσικα οταν ακουω απο τα ηχεια της τηλεορασης στην ιδια και σε υψηλοτερη ενταση ακουω "κανονικα"
Η ερωτηση μου ειναι, για να ακουσεις μουσικη ή να δεις ταινιες σε χαμηλες σταθμες, παιζει ρολο η ευαισθησια των ηχειων? Η διαμετρος των μεγαφωνων? Tα watt του ενισχυτη? Γενικα τι θα ηταν καλο να κοιταξω, γιατι γενικα θα με ενδιεφερε να αλλαξω ηχεια αυτη την περιοδο, να παω σε 5ιντσα? Να παω σε 8ιντσα?
Το παρον συστημα ειναι pioneer sc 2022 και μια 3αδα μπροστα Morel Solus(2,5 δρομων με 2χ6ιντσα) με 2 περιφερειακα mirage και ο χωρος ειναι 30τμ

* Δεν γνωριζω αν ανοιξα το θεμα στην καταλληλη κατηγορια, αν οχι ζητω συγνωμη απο την διαχειριση
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Η ευαισθησία του αυτιού μας αλλάζει ανάλογα με την ένταση της ακρόασης, σύμφωνα με τα διαγράμματα που προέκυψαν από μελέτες (δες εδώ τα διαγράμματα και μια επεξήγηση).
Αυτό σημαίνει ότι όταν ακούμε σε χαμηλή ένταση, για να αντιληφθούμε τους ήχους με την ίδια ένταση όπως όταν ακούμε σε υψηλή, πρέπει να εφαρμόσουμε ισοστάθμιση στο σύστημα, ανάλογη με τις παραπάνω καμπύλες που είδες στα διαγράμματα.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Από τα αναφερόμενα παραπάνω, δεν υπάρχει sub!
Προσθέτοντας το λοιπόν λύνουμε ουσιαστικά το πρόβλημα με την χαμηλή ένταση! Το πρώτο πράγμα που χάνεται σε χαμηλές εντάσεις είναι το... χαμηλό, δηλαδή ο όγκος, η αληθοφάνεια - στην μουσική και φυσικά και στα video!
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Από τα αναφερόμενα παραπάνω, δεν υπάρχει sub!
Προσθέτοντας το λοιπόν λύνουμε ουσιαστικά το πρόβλημα με την χαμηλή ένταση! Το πρώτο πράγμα που χάνεται σε χαμηλές εντάσεις είναι το... χαμηλό, δηλαδή ο όγκος, η αληθοφάνεια - στην μουσική και φυσικά και στα video!
1000 συγνώμη, υπάρχει sub, ενα 8ιντσο roister
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Δοκίμασε για αρχή, όταν ακούς σε χαμηλές στάθμες, να σηκώσεις τη στάθμη του σαμπ κατά 10 ντεσιμπέλ.

Επίσης βρες την επιλογή μείωσης του δυναμικού εύρους, ώστε η ομιλία σε μια ταινία και οι εκρήξεις, να είναι αμφότερα στην ίδια στάθμη. Έτσι ακούς και νύχτα, χωρίς να ενοχλείς τους δίπλα, με μείωση του δυναμικού εύρους, compression, night mode, κάπως θα το βρεις σαν επιλογή, σίγουρα υπάρχει.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Κώστα ευχαριστώ, τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά, έχω ανεβάσει και την ένταση του κεντρικού για να ακούω τους διαλόγους καθαρότερα, αλλά πάραυτα το πρόβλημα παραμένει, επιλογή loudness δεν έχω βρει αλλά το ψάξω ενδελεχώς, ίσως να είναι η λύση στο πρόβλημα μου!.
Πάραυτα, οι ευαισθησίες και το μέγεθος των μεγάφωνων παίζουν ρόλο? Εγώ είχα πειστεί ότι φταίει αυτό, δηλαδή ότι είναι αναισθητά και μεγάλης(σχετικά μεγάλης βασικά) διαμέτρου
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για καινούργιες συνθήκες... εγώ πρώτη μέρα την έφερα την κόρη από το μαιευτήριο και ήδη κάναμε μια ακρόαση μαζί για να συνηθίζει σιγά σιγά :wink:. Πιστεύω μέχρι να μιλήσει να διαλέγει και μουσική...:roflmao::p
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για καινούργιες συνθήκες... εγώ πρώτη μέρα την έφερα την κόρη από το μαιευτήριο και ήδη κάναμε μια ακρόαση μαζί για να συνηθίζει σιγά σιγά :wink:. Πιστεύω μέχρι να μιλήσει να διαλέγει και μουσική...:roflmao::p
Όλα καλά είναι όσο είναι ξύπνια!. Όταν κοιμηθεί περπατάμε με isopads για να μην ξυπνήσει!
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Όλα καλά είναι όσο είναι ξύπνια!. Όταν κοιμηθεί περπατάμε με isopads για να μην ξυπνήσει!
Να σου ζήσει και να τη χαίρεσαι. Εννοείται ότι αστειεύομαι με το παραπάνω ποστ. Επίσης σου έχω ένα τιπ ακόμα για ακρόαση σε χαμηλές εντάσεις: Δυνάμωσε από τον ενισχυτή την ένταση των sr λίγο για να έχεις καλύτερη αίσθηση των εφέ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top