Aς ακούσουμε κλασική μουσική!

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Rachmaninov - In the silence of the secret night

Dmitri Hvorostovsky

'Εχω το πρώτο cd του. Εκείνη είναι μακράν καλύτερη εκτέλεση με την συνοδία του πιανίστα Mikhail Arkadiev.

[DOUBLEPOST=1453448614][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1453448651][/DOUBLEPOST]Rachmaninov - It is nice here

Piano transcription

 

Μηνύματα
267
Reaction score
133
Debussy - Danses Sacree et Profane

Έχω την γνώμη ότι η εκτέλεση της Marisa Robles στο δίσκο του James Galway είναι η καλύτερη από όλες με πολύ καλή ηχογράφηση.

 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383


Σάκης Παπαδημητρίου - Nosferatu A Monopoli
Σάκης Παπαδημητρίου (πιάνο), Γεωργία Συλλαίου (φωνητικά) και μουσικοί-φοιτητές του ωδείου Nino Rota
ΑΝΑΚΡΟΥΣΙΣ ANKR 001 / 002, CD
TRACK LIST:
CD-1: 01.Anakrousis/Generique, 02. Nina at Home, 03. Renfield The Middleman, 04. Farewell Nina, 05. The Voyage to Transylvania/The Book of the Vampires, 06. Gymnopedies at the Castle, 07. Love Letter, 08. The Contract, 09. Horror and Nightmares, 10. Harker Escapes.
CD-2: 01. Down the River, 02. Dr. Van Helsing's Laboratory/Nina by the Dunes, 03. The Death Ship, 04. The Master is Coming, 05. Eroticism, 06. Plague and Panic, 07. Only can A Woman, 08. Chasing Renfield, 09. Finale.
ΗΧΗΤΙΚΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ...►

ΙNFO:
Hχογράφηση: Zωντανή ηχογράφηση κατά την διάρκεια προβολής της ταινίας "Nosferatu" στις 9 Σεπτεμβρίου 2004, Ωδείο Nino Rota, Μonopoli, Μηχανικός ήχου: Antonio Furio, Remastering: Θεοχάρης Μπάρλας. Σάκης Παπαδημητρίου (πιάνο), Γεωργία Συλλαίου (φωνητικά), Fabrizio Scarafile (τενόρο σαξόφωνο), Luigi Tridente (σοπράνο σαξόφωνο), Francesco Massaro (κοντράλτο και βαρύτονο σαξόφωνο, φλάουτο), Francesco Angiuli (κοντραμπάσο), Giuseppe Amatulli (βιολί), Marcello Nici (ντράμς και κρουστά), Gianni Lenoci (σύνθ, πιάνο και ηλεκτρονικά), Mario Volpe (ηλεκτρονικά, φλάουτο μπαμπού)






. . . . http://avmentor.gr/refrecs/sakis_papadimitriou_nosferatu_a_monopoli.htm
 








Μηνύματα
267
Reaction score
133
Gustav Mahler: Symphony No. 2 "Resurrection"

'Auferstehung'
Η αγαπημένη μου συμφωνία). Η ερμηνεία του Abbado (Ιταλός μεν δεν εμμένει τόσο την κατά γράμμα ερμηνεία) είναι ισορρπημένη κυρίως από την άποψη timing. Η εκτέλεση δε του Otto Klemperer είναι εντυπωσιακή επί μέρους με αλληγορική ερμηνεία (ισορροπημένης γερμανικής σχολής θα έλεγα). Μια εναλλακτική προσέγγιση του Ozawa, του μαθητή της μέσης οδού της σχολής του Karajan, συνολικά μου αρέσει, παρ' όλο σε κάποιες κρίσιμες στιγμές βιάζεται και κάπως χάνει την ισορροπία και δη το νόημα.
 

Μηνύματα
267
Reaction score
133



[DOUBLEPOST=1524207696][/DOUBLEPOST]
Έχω ψάξει και ακούσει αρκετές εκτελέσεις. Θεώρώ ότι ο πιο κρίσιμος παράγοντας αυτού του έργου είναι ο χρονισμός (timing).

Από αυτήν την άποψη, πιστεύω πως διακρίνονται μόνο μερικές εκτελέσεις συμπεριλαμβανομένων και αυτού του Michael Tilson Thomas. Προσωπικά μου αρέσουν οι ερμηνείες του Yoel Levi (Telarc), Esa-Pekka Salonen(Sony, DG)
 


Μηνύματα
267
Reaction score
133
Jethro Tull - Elegy, London Symphony Orchestra
(άσχετη η φωτογραφία...)



Cancion Turca, Tomatito, Orquesta nacional de Espana, Josep Pons (DG)

 
Last edited:





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top