A History Of Violence

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Ο Tom (Mortensen) ιδιοκτήτης ενός καφε ,  ζει φιλήσυχα  μαζί με την γυναίκα του σε μια μικρή πόλη . Όταν χάριν ενός περιστατικού γίνετε ήρωας της πόλης δυο τύποι τον επισκέπτονται θέλοντας να αποκαλύψουν την πραγματική του ταυτότητα.


Πολύ καλό cast  Viggo Mortensen, Ed Harris, Maria Bello, William Hurt, Ashton Holmes, Sumela Kay
Και σε σκηνοθεσία  David Cronenberg
Μόλις γυρισα από το Ster της γειτονιάς μου.
To καινούργιο  Ster στην Θεσσαλονίκη είναι μολις 200 μετρα από το σπιτι μου συνεπώς εκτός του ότι μπορω να το επισκέπτομαι οσο συχνα θελω , μπορώ να το αποκαλώ και  ster της γειτονίας μου.
Αν δεν το εχετε επισκεφτεί ακομα σας το προτείνω καθως το εχουν φτιαξει οι μπαγασηδες πολύ ωραία.
Εξαίρεση  μόνο τα 7,50 ευρω του εισιτηρίου που μου κάθονται στραβά (οι αθεόφοβοι).

Στο θέμα μας .
A HISTORY OF VIOLENCE
Ο τιτλος είναι απολυτα επιτυχής και τον βλεπεις να ξεδιπλώνετε μπροστα σου σκηνη με σκηνη .
Πρωτα από τον άνευρο γιο του Tom που ανεχετε τις προσβολες των  νταήδων του σχολειου ,μετα από την ερωτικη σκηνη που στην αρχη δεν καταλαβα γιατι ειχε τοση μεγαλη διαρκεια (όχι πως με χαλασε) αλλα αργοτερα γινετε κατανοητό , αλλα πρωτίστως από την αφορμη για το ξέσπασμα της βιας.

Ο Τομ είναι ένας φιλήσυχος καφετζής και τιποτα άλλο;
Μαλον όχι ,και αυτό δυστηχως βγαινει στην επιφάνια μετα από χρονια ηρεμίας.
Ενώ στο μεγαλυτερο διαστημα της ταινιας οι ρυθμοι είναι χλιαρή  και χωρις νεύρο ξαφνικα αυτό αλλάζει  και γινετε απότομα τολμηρή αλλα και αρκετα βίαιη.
Όχι όμως για να σοκαρει. Αλλα για να πετύχει στον στοχο της.
Ειδικά στο πρώτο μισάωρο της οι ρυθμοι είναι αρκετα αργοί.
Μπορει να ειμαι λιγο κολλημένος με τον Night Shyamalan αλλα εχω την εντυπωση πως ο Cronenberg στο πρωτο ημίωρο σαν να ηθελε να παρει λιγο από αυτό το στυλ.
Ο William Hurt εμφανίζετε στην ταινια για 10 – 15 λεπτα σε ένα ρόλο που μάλλον δεν του ταιριάζει.
Ανετος στον ρόλο του ο Viggo Mortensen και η Maria Bello όπως παντα ερωτεύσημη
 

Μηνύματα
108
Reaction score
0
Κριμα, απογοητευση ηταν για μενα.
Πολυ Αμερικανικο (η οικογενεια παλι στα high της), προβλεψιμο, συνηθισμενο.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
0
Μπορεί να μην ήταν απόλυτα επιτυχημένο, όμως το ευχαριστήθηκα. Καταρχήν ο Vigo είναι ΑΡΧΟΝΤΑΣ με τα όλα του. Κάνει μια μεστή, χαμηλών τόνων και εκρηκτική όπου χρειάζεται ερμηνεία. Αυτή είναι η μαγεία της ταινίας. Σε υπνωτίζει στους χαλαρούς ρυθμούς της οικογενειακής ευτυχίας και του αμερικάνικου ονείρου και εκεί που βολεύεσαι σου αναποδογυρίζει την καρέκλα με 3 αν θυμάμαι καλά σκηνές σοκ. Η Μαρία Μπέλο είναι μια έκτακτη παρουσία και φαντάζομαι ότι θα τη βλέπουμε συχνότερα στο μέλλον. Αν λάβουμε υπόψη το πόσο σκουπίδι κυκλοφορεί φέτος στις αίθουσες και πόσο ανούσιες είναι οι νέες ταινίες αυτής της εβδομάδας, είναι μια αξιοπρεπής επιλογή μετά φυσικά από τον 'Κηπουρό'.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.355
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top