A Review of the XLS 2502 power amplifier!


Μηνύματα
885
Reaction score
883
Μια χαρά τα λέει. Εγώ που έχω τον 1502 στα ATC μου είμαι απολύτως ικανοποιημένος. Με balanced προενισχυτή και ανάλογο καλώδιο φεύγει και ο θόρυβος.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μια χαρά τα λέει. Εγώ που έχω τον 1502 στα ATC μου είμαι απολύτως ικανοποιημένος. Με balanced προενισχυτή και ανάλογο καλώδιο φεύγει και ο θόρυβος.
Δηλαδη ειναι ο καλυτερος ενισχυτης που εχεις ακουσει;Τον εχεις συγκρινει με κατι αλλο αξιολογο;

Ο φιλος λεει οτι ειναι καλος για τα λεφτα του αλλα τιποτα ιδιαιτερο.Ο ντορος ειναι υπερβολικος δηλαδη.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Δεν είναι το τέλος του κόσμου αλλά δίνει άφθονη ισχύ, με πολύ καλό και ουδέτερο ήχο και πολλές ευκολίες (gain control, balanced είσοδοι, ρύθμιση ευαισθησίας). Αν θέλει κανείς το κάτι παραπάνω, πάει σε hypex τελικούς αλλά με παραπάνω από τα διπλά χρήματα.
Από κάτι vincent ή rotel τελικούς γύρω στα 1.000 - 2.000 ευρώ δεν ακούω αισθητές διαφορές.
Το θέμα ενίσχυσης κατά την προσωπική μου άποψη είναι εξόχως υπερτιμημένο. Αν δεν έχει κανείς φροντισμένο ηχητικά χώρο ακρόασης, κατάλληλα και πολύ υψηλής ποιότητας ουδέτερα ηχεία και κάποιο καλό σύστημα ψηφιακής ισοστάθμισης τύπου dirac , δεν αξίζει κατά την γνώμη μου να πετάει λεφτά σε ενισχυτές τέρατα.
Αν πληρούσα τις προϋποθέσεις αυτές και είχα άνετο προϋπολογισμό θα έπαιρνα κατά πάσα πιθανότητα ncore ή δύο γεφυρωμένους Benchmark τελικούς ή τίποτα Bryston. Ο Crown είναι ωραιότατος για κάθε μεσαίο σύστημα κσι προσωπικά ευγνωμονώ την εταιρεία που υπάρχει και μου δίνει τη δυνατότητα να έχω καλό ήχο με σωστή οδήγηση σε λογική τιμή. Δεν είναι μικρό πράγμα.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Δηλαδη ειναι ο καλυτερος ενισχυτης που εχεις ακουσει;Τον εχεις συγκρινει με κατι αλλο αξιολογο;

Ο φιλος λεει οτι ειναι καλος για τα λεφτα του αλλα τιποτα ιδιαιτερο.Ο ντορος ειναι υπερβολικος δηλαδη.
Να ρωτήσω εάν επιτρέπεται τη γνώμη σας ποία θεωρείται αξιόλογα μηχανήματα για μεταξύ τους σύγκριση.
Όπως επίσης τι θεωρεί καλό και τι ιδιαίτερο ο φίλος σας;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να ρωτήσω εάν επιτρέπεται τη γνώμη σας ποία θεωρείται αξιόλογα μηχανήματα για μεταξύ τους σύγκριση.
Όπως επίσης τι θεωρεί καλό και τι ιδιαίτερο ο φίλος σας;
Απο τη στιγμη που αυτος ο ενισχυτης εχει το κοινο του και θεωρειται φονεας γιγαντων,θα προτεινα τη συγκριση μεταξυ 2-3 καταξιωμενων τελικων σε παρομοια τιμη αλλα και 2-3 σε υπερδιπλασια,ωστε να αποκαλυφθει αν η φημολογια ειναι αληθινη.

Ο "φιλος" μου δεν γνωριζω-μπορειτε να παρακολουθησετε τα βιντεο του.Ειναι πολλα χρονια στον χωρο,ως χομπιστας και ως πωλητης μηχανηματων ηχου.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Τον zero fidelity τον παρακολουθω αρκετο καιρο . Εχει κανει reviews για καποια ηχεια που εχω στη κατοχη μου και με βρηκαν απολυτα συμφωνο με αυτα που ειπε.
Το ιδιο θα ελεγα και για τον crown 1502 που κρατησα για μικρο διαστημα .
Τον προτεινω ως αγορα μεταχειρισμενου ωστε καποιος να τον δοκιμασει πρωτα με τον εξοπλισμο του
Σε καποιους αρεσει και τον εχουν κρατησει .
.Καποιοι αλλοι δεν καταφεραν να τον αντεξουν για μεγαλο διαστημα ( νομιζω οι περισσοτεροι)
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Απο τη στιγμη που αυτος ο ενισχυτης εχει το κοινο του και θεωρειται φονεας γιγαντων,θα προτεινα τη συγκριση μεταξυ 2-3 καταξιωμενων τελικων σε παρομοια τιμη αλλα και 2-3 σε υπερδιπλασια,ωστε να αποκαλυφθει αν η φημολογια ειναι αληθινη.

Ο "φιλος" μου δεν γνωριζω-μπορειτε να παρακολουθησετε τα βιντεο του.Ειναι πολλα χρονια στον χωρο,ως χομπιστας και ως πωλητης μηχανηματων ηχου.
Στην πρώτη ερώτηση μου δίνεται αόριστη απάντηση.Θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο κατά τη γνώμη σας πάντα.
Γενικά πιστεύω πιο συγκεκριμένες προτάσεις θα μας βοηθούσαν περισσότερο.

Στη δεύτερη συγνώμη δικό μου λάθος νόμιζα ότι μιλάτε για δικό σας φίλο και όχι τον "φίλο" του βίντεο.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Στην πρώτη ερώτηση μου δίνεται αόριστη απάντηση.Θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο κατά τη γνώμη σας πάντα.
Γενικά πιστεύω πιο συγκεκριμένες προτάσεις θα μας βοηθούσαν περισσότερο.

Στη δεύτερη συγνώμη δικό μου λάθος νόμιζα ότι μιλάτε για δικό σας φίλο και όχι τον "φίλο" του βίντεο.

Ευχαριστώ.
Για την κατηγορια του θα ηθελα μια συγκριση πχ με τον Exposure 3010S2 ή με τον Teddy Pardo ST60.

Για πιο υψηλη κατηγορια πχ με εναν Parasound JC5 ή τον τελικο της ATC.

Σας καλυψα τωρα;
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Ο Exposure έχει τιμή στην Ελλάδα 1.970 ευρώ (βλ https://www.kosmasaudiovideo.gr/Hxo...-Integrated-Amplifiers-Exposure-3010s2D-black) και 110 βατ RMS στο κανάλι.
Ο Crown 1502 έχει λιγότερα από 400 ευρώ, δηλαδή το 1/5 της τιμής (βλ https://www.athensproaudio.gr/en/cr...MIybOT85-L6AIVTPlRCh2GvAhoEAAYAiAAEgI9wvD_BwE).
Και δίνει περίπου 270 βατ RMS στο κανάλι.
Επομένως δεν έχουν καμία σχέση τιμολογιακά. Αμφιβάλω αν έχουν ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο.
Ο τελικός της ATC που είχα ακούσει είναι καταπληκτικός ηχητικά (με μια επιφύλαξη κατά πόσο αυτό οφείλεται σε απόκλιση από την ουδετερότητα), αλλά κοστίζει πολύ παραπάνω και έχει λιγότερη ισχύ.
Ο Exposure σε αυτήν την τιμή με αυτήν την ισχύ είναι νεκρός από Hypex Ncore.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Όχι γιατί όσοι αναφέρεται έχουν από διπλά χρήματα και πάνω.
Άρα δεν είναι στην κατηγορία τιμής του χωρίς να βάζουμε στην εξίσωση την δυνατότητα οδήγησης του.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ο Exposure έχει τιμή στην Ελλάδα 1.970 ευρώ (βλ https://www.kosmasaudiovideo.gr/Hxo...-Integrated-Amplifiers-Exposure-3010s2D-black) και 110 βατ RMS στο κανάλι.
Ο Crown 1502 έχει λιγότερα από 400 ευρώ, δηλαδή το 1/5 της τιμής (βλ https://www.athensproaudio.gr/en/cr...MIybOT85-L6AIVTPlRCh2GvAhoEAAYAiAAEgI9wvD_BwE).
Και δίνει περίπου 270 βατ RMS στο κανάλι.
Επομένως δεν έχουν καμία σχέση τιμολογιακά. Αμφιβάλω αν έχουν ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο.
Ο τελικός της ATC που είχα ακούσει είναι καταπληκτικός ηχητικά (με μια επιφύλαξη κατά πόσο αυτό οφείλεται σε απόκλιση από την ουδετερότητα), αλλά κοστίζει πολύ παραπάνω και έχει λιγότερη ισχύ.
Ο Exposure σε αυτήν την τιμή με αυτήν την ισχύ είναι νεκρός από Hypex Ncore.
Τον Exposure τον πηρα 1100-μαλλον μιλας για τον ολοκληρωμενο.Εχει μετρημενα 130+ βατ ανα καναλι και μια χαρα οδηγει ενα ηχειο μεσης ευαισθησιας και φορτιου.

Παντως αν εκανα λαθος στην κατηγορια,ειναι επειδη ο reviewer ανεφερε τα 1000 δολλαρια ως αρχικη τιμη.

Θα ηθελα να ακουσω Hypex Ncore σε συγκριση με τον δικο μου.Ενδιαφερουσα η κριτικη σου αλλα δεν πειθομαι αν δεν ακουσω.Ξερεις καποιους ενισχυτες του εμποριου επωνυμους που να φορανε μεσα τα modules?

Υπ'οψιν οτι αναφερομαι στην ηχητικη ποιοτητα και οχι στην ισχυ.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Κατά λάθος είδα τον ολοκληρωμένο. Ακόμη κι έτσι, ο τελικός της exposure ο 3010 είναι αυτός (https://www.kosmasaudiovideo.gr/Hxo...likoi-Enisxytes-Exposure-Stereo-3010s2-silver) 110 βατ στο κανάλι με 1.360 ευρώ, δηλαδή πάνω από 3 φορές το κόστος του Crown.
Μέσα στα όρια ισχύος του καθενός δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν ακουστές διαφορές. Αλλά τα όρια ισχύος του Crown είναι υπερδιπλάσια :)
 




Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
klispch rp280f τα έχω ακούσει σε μη φροντισμένο χώρο (σαλόνι μου) πάνω σε av
yamaha rxa1050 σε marantz sr7012

έπειτα με τελικούς

adcom gfa7500 5 x 150 @8ohm - 230@4ohm
crown xls 1502
sherbourn 7/200 7 x 200 @8ohm - 300@4ohm

το πιο ωραίο ξεκούραστο άκουσμα σε reference εντάσεις είναι με τον sherboun.
Σίγουρα η προσθήκη τελικού σε σχέση με τους av ήταν τεράστια.
ο adcom ωραία ανάλυση αλλά ψηλά σε μεγάλη ένταση τσίριζε.
οι crown εντελώς ουδέτεροι βελτίωσαν πολύ χαμηλά το μπάσο αλλά γενικά έχουν πιο σκληρό ήχο.
ο sherbourn συνδυάζει τους 2 παραπάνω !!!!
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top