A4 (χαρτί)

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα.
Ήθελα να ρωτήσω πιο χαρτί χρησιμοποιείτε για απλές εκτυπώσεις και απλές σημειώσεις σε μέγεθος Α4.
Εγώ χρησιμοποιώ το inacopia (πράσινο) 80g/m2 αλλά δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μέτρια ποιότητα.

Μου τυχαίνει καμιά φορά να πέφτει στα χέρια μου απλό χαρτί Α4 που είναι τρομερό. Για πατινάζ. Αλλά συνήθως δεν γνωρίζω μάρκα.

Η χρήση που κάνω είναι να γράφω σε αυτό και να εκτυπώνω σημειώσεις σε laser εκτυπωτή.

Έχετε κάποια προτίμηση; Μιλάω για χαρτί μικρού κόστους 4-6 ευρώ ανά 500 φύλλα.
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Πριν πάρα πολλά χρόνια είχε έρθει στη δουλειά χαρτί Xerox. Το "χρυσό" ήταν 90g και φοβερό και για ίνκτζετ και για λέιζερ. Δεν υπάρχει πια.

Πρόπερσι ήρθε ένα Xerox Performer "κόκκινο". Στοίβαξα όσο μπορούσα στο γραφείο και ακόμα το χρησιμοποιώ. Ίσως το "μωβ" Premier να είναι καλύτερο, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Κάποια άλλα, όπως λες κι εσύ, δεν είναι σπουδαία (και σε μας φέρνουν συνήθως Inacopia "πράσινο"). Σημειωτέον, τυπώνω πολύ έγχρωμο και φαίνεται η διαφορά. Στο ασπρόμαυρο λέιζερ δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι στην ποιότητα εκτύπωσης, αν και το πάχος και η γυαλάδα μεταβάλλουν την αίσθηση.

Επίσης για χοντρό ή έγχρωμο (πχ εξώφυλλα), το Neusiedler των 100g.

Για "επίσημη" εκτύπωση ψάξε και για off-white 90g. Δεν ξέρω τι υπάρχει πια, δεν ασχολούμαι με τέτοια θέματα τώρα, αλλά βλέπω τιμές μέχρι και 5πλασιες από το συνηθισμένο των 80g... Η εικόνα όμως του υπόλευκου και λίγο γυαλιστερού χαρτιού με μια όμορφη γραμματοσειρά με πατούρες κερδίζει τις εντυπώσεις.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
συμφωνω με TGD, εδω και αρκετο χρονια δεν κανω χρηση χαρτιου για προσωπικα θεματα στο 99% των περιπτωσεων (αν και βεβαια δεν υπαρχουν περιστασεις οπου να χρειαζεται να γραψω ή εκτυπωσω κατι).
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα.
Ήθελα να ρωτήσω πιο χαρτί χρησιμοποιείτε για απλές εκτυπώσεις και απλές σημειώσεις σε μέγεθος Α4.
Εγώ χρησιμοποιώ το inacopia (πράσινο) 80g/m2 αλλά δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μέτρια ποιότητα.

Μου τυχαίνει καμιά φορά να πέφτει στα χέρια μου απλό χαρτί Α4 που είναι τρομερό. Για πατινάζ. Αλλά συνήθως δεν γνωρίζω μάρκα.

Η χρήση που κάνω είναι να γράφω σε αυτό και να εκτυπώνω σημειώσεις σε laser εκτυπωτή.

Έχετε κάποια προτίμηση; Μιλάω για χαρτί μικρού κόστους 4-6 ευρώ ανά 500 φύλλα.
Τελευταία φορά που πήρα και τα δύο, το Q-Connect ήταν φτηνό και ελαφρώς καλύτερο από το Inacopia.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
για κάποιους μήνες που χρειάστηκε να εργαστώ στον συγκεκριμένο χώρο, είχαν σαν καλύτερα τα
Double-A και Navigator.
Καταλαβαίναν την ποιότητα και μόνο με την αφή και την σωστή πλεύρα εκτύπωσης από τον τρόπο που σκιζόταν.
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Αυτό με τη σωστή πλευρά εκτύπωσης μου έχει λείψει. Παλιά οι κούτες είχαν βέλος που σου έδειχναν την καλή πλευρά. Τώρα είναι και οι δύο χάλια;
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Λέω πρώτα να δοκιμάσω το navigator. Καλή τιμή έχει και καλές κριτικές και βλέπουμε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top