ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ACOUSTIC DESIGN




Αδριανού 3
Ν. Ψυχικό
154 51 - Αττική
Ελλάδα Τηλ : 210/6773132, 6754733
Fax : 210/6753203
Website : www.acousticdesign.gr
Email : [email protected]



Προφίλ :
H Acoustic Design είναι μια μοναδική εταιρία στην Ελλάδα, μελετητών - σχεδιαστών - συμβούλων σε θέματα ακουστικής, ήχου και εικόνας. Οι τομείς όπου δραστηριοποιούμαστε είναι οι εξής: Home Theater Design Ακουστική Μελέτη Hi End Audio Applications -Design Reference Audio Rooms Sound Isolation - Ηχομόνωση Room in Room Floating Floors - Αναρτώμενα δάπεδα Αναρτήσεις Αντισεισμικά Room in Room Designs Acoustic Fine Tuning HDTV - PLASMAS - PROJECTORS Acoustical Measurements THX Criteria -Certifications Ειδικές κατασκευές Supervising - Επίβλεψη Κατασκευές Acoustical Materials Audio & Video equipment consulting .





Οι τομείς όπου δραστηριοποιούμαστε είναι οι εξής:
Home Theater Design
Ακουστική Μελέτη
Hi End Audio Applications -Design
Reference Audio Rooms
Sound Isolation - Ηχομόνωση
Room in Room
Floating Floors - Αναρτώμενα δάπεδα
Αναρτήσεις Αντισεισμικά
Room in Room Designs
Acoustic Fine Tuning
HDTV - PLASMAS - PROJECTORS
Acoustical Measurements
THX Criteria -Certifications
Ειδικές κατασκευές
Supervising - Επίβλεψη
Κατασκευές Acoustical Materials
Audio & Video equipment consulting






 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

Theater Design Η κατάλληλη ακουστική του χώρου
είναι το «κλειδί» για το ιδανικό Home Theater και θα πρέπει να λαμβάνεται σαν
κομμάτι του σχεδιασμού και των εργασιών ακριβώς από την αρχή. Κανένα
άλλο στοιχείο από μόνο του στη διάρκεια του σχεδιασμού και της κατασκευής
δεν είναι τόσο σημαντικό για το γενικό αποτέλεσμα. Ακόμη και εάν επιλέξουμε
τις κορυφαίες συσκευές αναπαραγωγής ήχου και εικόνας, αυτές δεν πρόκειται
να αποδώσουν «σωστά» σε έναν χώρο ο οποίος είναι γεμάτος από προβλήματα
όπως Flutter Echoes, ανωμαλίες στις χαμηλές συχνότητες, στάσιμα κύματα
και μη ελεγχόμενες ανακλάσεις.







 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....



O Κώστας Γ. πράγματι έχει πολύ καλό ηχο, θα έλεγα λιιιίγο ελαφρότατα "πνιγμένο" από τον ήχο που αρέσει σε μένα...
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

Hi-END ROOM
Dedicated Χώρος Ακρόασης

Το Optimum

Οι καλύτερες ηχογραφήσεις παγκοσμίως δημιουργήθηκαν
φυσικά σε ειδικούς επαγγελματικούς χώρους ηχογράφησης και παραγωγής (Recording Studios),
τα οποία ενσωματώνουν ένα συνδυασμό απορρόφησης, διάχυσης και πλήρη ελέγχου των
χαμηλών συχνοτήτων. Τώρα το ίδιο επίπεδο «ακουστικής επέμβασης» μπορεί να γίνει και στον
δικό σας χώρο. Με τις κατάλληλες μετρήσεις, τη λεπτομερή μελέτη και την ιδιαίτερη τεχνογνωσία
σχεδίασης, οι μηχανικοί της Acoustic Design δημιουργούν για εσάς τον απόλυτο χώρο
ακρόασης... το προσωπικό σας Μέγαρο Μουσικής.
Τι είναι αυτό που λείπει; Στην πραγματικότητα, ένα σύστημα δεν
είναι ποτέ ολοκληρωμένο… μέχρι τη στιγμή που το δωμάτιο σχεδιαστεί ώστε να υποστηρίζει τα
μηχανήματα ήχου, αντί να επιβαρύνει την απόδοσή τους. Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε ότι κάθε
ποιοτική ηχογράφηση δημιουργείται σε ένα περιβάλλον το οποίο έχει σχεδιαστεί να είναι ουδέτερο,
«αχρωμάτιστο» και με σωστή διάχυση. Οπότε, εάν θελήσετε να ακούσετε την ηχογράφηση ακριβώς
όπως τη δημιούργησαν, άκουσαν και ο καλλιτέχνης και ο παραγωγός, τότε το δωμάτιο ακρόασης
πρέπει να σχεδιαστεί στα ίδια επίπεδα προδιαγραφών.










 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Και έτσι καταρρίπτεται και η γνωστή καραμέλα - δικαιολογία ότι η ακουστική φροντίδα του χώρου είναι άσχημη ή "επιβάλλεται" στον χώρο και άρα δε μπορεί να μπει σε σαλόνι (οπότε τα χώνουμε σε καλώδια...).
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

Πολύ ωραίο θεματάκι, έτσι λίγο ελαφρύ για τα Χριστούγεννα...
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Re: Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

.... Οπότε, εάν θελήσετε να ακούσετε την ηχογράφηση ακριβώς
όπως τη δημιούργησαν, άκουσαν και ο καλλιτέχνης και ο παραγωγός, τότε το δωμάτιο ακρόασης
πρέπει να σχεδιαστεί στα ίδια επίπεδα προδιαγραφών.
Βλασάρα (... επέτρεψέ μου να σου μιλάω έτσι καθόσον μου είσαι εξαιρετικά συμπαθής κρίνοντας από τον τρόπο γραφής σου), γενικά είναι έτσι όπως τα λες .... αλλά όχι ακριβώς. Έχε υπόψη ότι στα studios οι τεχνικοί χρωματίζουν εσκεμμένα τον ήχο, έχοντας στο νου τους ότι το τελικό προϊόν τους θα ακούγεται σε χώρους οπουδήποτε εκτός από studios.

Κάποιος πρέπει να του μιλήσει για το swiffer!
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....



O Κώστας Γ. πράγματι έχει πολύ καλό ηχο, θα έλεγα λιιιίγο ελαφρότατα "πνιγμένο" από τον ήχο που αρέσει σε μένα...
αυτό το σύστημα είναι εύκολα απο τα καλύτερα που έχω ακούσει.τέλειος ισοροπημένος ήχος χωρίς υπερβολές πουθενά...
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

Λοιπόν, για να επανέλθω, ο χωρος του Κώστα έχει διαμορφωθεί σαν στουντιο.
Αυτό για μένα δεν είναι σωστό γιατι λείπει αρκετά το ambiance το οποίο ειδικα στην αναπαραγωγή κλασσικων έργων είναι απαραίτητο.
Εκεί εμένα μου φάνηκε η μουσική να αποσβένεται πολύ γρήγορα και δεν ήταν τόσο του γούστου μου... Σε κομματια Jazz η αναπαραγωγή ήταν πάρα πολύ καλή.

Πάντως, εδώ που τα λέμε, αμα βλέπεις τέτοια καταπληκτική εικόνα δεν θέλεις τίποτα άλλο... :114:

 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

:621:

Ρε παιδιά να ροτιξω το κάτι τις μου και εγώ ως άσχετος....Στην φωτο μια ξύλινη κατασκευή υπέροχη κατά την γνώμη μου είναι απλά για ντεκορ η κάνει κάτι ? ρωτώ γιατί ότι έχω δει σε σχέση με ηχομόνωση είναι κάπως κακής αισθητικής εκτός από πολύ ακριβές κατασκευές.Για πείτε για πείτε

Έχει καλέσει κάποιος από εδώ την ομάδα αυτήν στον χώρο του ? εντυπώσεις ?
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

Αν εννοείς αυτά



... είναι diffusers (διαχυτές) και τοποθετούνται στους πλαγιους τοιχους, στη θέση των πρωτων ανακλάσεων.
Δουλεύουν μεσα σε κάποιο range συχνοτήτων, ανάλογα την κατασκευή...
 

Μηνύματα
1.974
Reaction score
4
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

Να σε καλά .Μου αρέσει πάρα πολύ αυτή η κατασκευή και πιστεύω εύκολα μπαίνει σε κάθε χώρο.Για να το ψαχουλέψω λιγουλάκι στο νετ..
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: ACOUSTIC DESIGN--Xωρος και ηχος.....

:621:

Ρε παιδιά να ροτιξω το κάτι τις μου και εγώ ως άσχετος....Στην φωτο μια ξύλινη κατασκευή υπέροχη κατά την γνώμη μου είναι απλά για ντεκορ η κάνει κάτι ? ρωτώ γιατί ότι έχω δει σε σχέση με ηχομόνωση είναι κάπως κακής αισθητικής εκτός από πολύ ακριβές κατασκευές.Για πείτε για πείτε

Έχει καλέσει κάποιος από εδώ την ομάδα αυτήν στον χώρο του ? εντυπώσεις ?
κοιτα κ εδω:106:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?p=1180423

:126:
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να κάνω ένα off topic σχόλιο σε αυτό το ωραίο θέμα.

Πρώτον, καθάρισα το thread από οτιδήποτε άσχετο. Δεύτερον, θέλω να προειδοποιήσω άπαντες ότι όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτουν infractions. Χρήστο, μην ξεχνάς αυτό. Μιχάλη πρόσεξε κι εσύ να μην δίνεις δικαιώματα. Να ξέρετε πως όταν βλέπουμε προχωρημένο καυγά, ποσώς μας ενδιαφέρει το ποιός κάνει την αρχή ή ποιός βρίζει περισσότερο. Ελπίζω να μην επανέλθω και ζητώ συγνώμη από τον Βλάση για την παρέμβαση.

...
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top