Adobe: Photoshop Elements 5.0 vs. Paint Shop Pro Photo XI / 11.0

Μηνύματα
1.119
Reaction score
1
unforgiven said:
Για να συγκρίνει κάποιος δύο προγράμματα ίδιας κατηγορίας χρειάζεται βαθιά γνώση του αντικειμένου και εμπειρία στη χρήση τους. Σε πολλές κατηγορίες, όπως σε αυτή των προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας, υπάρχει κάποιο που έχει τη μεγαλύτερη αποδοχή από τους επαγγελματίες και τα υπόλοιπα, που δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα υποδεέστερα. Για ερασιτεχνική και περιστασιακή χρήση θα σας έλεγα να προτιμήσετε αυτό που σας αρέσει περισσότερο, αυτό που σας κάθεται πιο καλά στο μάτι και στο χέρι. Κατά 99% δεν θα σας λείψει κάτι ουσιαστικό. Το μόνο που μπορείτε να χάσετε είναι η βοήθεια από τρίτους σε περίπτωση που επιλέξετε κάποιο όχι διαδεδομένο. Το ότι το ένα πρόγραμμα το χρησιμοποιούν επαγγελματίες μπορεί να σημαίνει ότι κάποτε ήταν μοναδικό και το πιο διαδεδομένο, οπότε απέκτησε μεγάλη εγκατεστημένη βάση και οι επαγγελματίες σπάνια αλλάζουν τα εργαλεία τους, ή ότι έχει κάποιες δυνατότητες που δεν ενδιαφέρουν τον ερασιτέχνη. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να είναι το συγκεκριμένο πρόγραμμα καθολικά καλύτερο από τους ανταγωνιστές, αλλά δεν μου έρχεται τέτοιο παράδειγμα στο μυαλό. :)
Σάκη υπήρχε ελληνική έκδοση του Photoshop 6, αν θυμάμαι καλά.
Αντε να βρεις χρόνο να κατεβάσεις τις trial versions, να τις...δουλέψεις γιά να τις μάθεις και μετά να κρίνεις ποιά είναι πιό καλή ή ποιά κάθεται καλύτερα στις προτιμήσεις σου...
Κορώνα γράμματα μου φαίνεται :D
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Photoshop Elements για εμένα....

Πολύ κοντά στο περιβάλλον του "μεγάλου πακέτου" φορτωμένο με εργαλειάκια
που θα βοηθήσουν το μέσο χρήστη και φωτογράφο.

Το "μεγάλο" Photoshop....απαιτεί ψώνιο με το αντικείμενο και διάθεση για εκμάθηση. :prof:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.791
Μηνύματα
2.876.143
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top