Adsl απορία...

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Απο χθες με ενημέρωσε η HOL , ότι οπως είχα ζητήσει , η σύνδεσή μου μαζί τους θα σταματούσε.
Εχω αποφασίσει να αλλάξω παροχέα και να παω στην forthnet.
Απο χθες λοιπόν δεν μπορώ να ανοιξω καμμια ιστοσελίδα. Παρατηρησα όμως οτι το λαμπάκι του modem με την ενδειξη dsl παραμενει πρασινο.
Δοκιμασα P2P προγραμματα οπως το emule και το limewire , οπως και διαφορα updates μεσω των interfaces διαφορων προγραμμάτων και δουλευουν κανονικά.

Τωρα δεν καταλαβαινω τι εχει κάνει HOL ? Μου εχει "κοψει" μονο την προσβαση στις ιστοσελιδες ? Γινονται αυτά ?
Δεν θελω να τους παρω τηλεφωνο , γιατι συνηθως δεν βγαζω ακρη με αυτους....

Απο την άλλη φοβαμαι οτι στην προσπαθεια να μου δώσει γραμμή η forthnet θα βλέπει οτι η γραμμή μου είναι δεσμευμένη......

Γνωριζει κανεις κατι ?
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Όταν λές θες να αλλάξεις παροχέα, εννοείς οτι και η γραμμή ήταν της HOL?
Γιατί αν απλά αλλάζεις ISP δε νομίζω οτι το λαμπάκι θα σβήσει, βέβαια το να παίζουν τα P2P δεν είναι λογικό.:confused:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Για το αντίστροφο (Forthnet->Hol) χρειάστηκε στη δική μου περίπτωση 1,5 μήνας, την έβγαζα με demo της Forthnet (μου έκοψαν τη σύνδεση, αλλά όχι τη σύνδεση με απότέλεσμα να μην μπορεί να συνδεθεί η Hol) και για ένα εικοσαήμερο περίπου έμεινα με Dialup... :mad: με άπειρα τηλέφωνα μεταξύ Hol, Forthnet και φυσικά πΟτε.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Υπάρχουν συνήθως 2 λαμπάκια στους routers με ενσωματωμένο ADSL modem. Το πρώτο ανάβει για την ένδειξη της ADSL γραμμής και το δεύτερο για την σύνδεση με τον ISP. Για να αλλάξεις ISP χρειάζεται να βάλεις τα νέα στοιχεία username/password τουλάχιστον στον router. Οπότε εκεί θα σβήσει το δεύτερο λαμπάκι και το router θα προσπαθήσει να συνδεθεί με τον νέο ISP. Όταν πραγματοποιηθεί η σύνδεση τότε θα ανάψει πάλι και το δεύτερο λαμπάκι.
Τα παραπάνω ισχύουν όταν ο παροχέας γραμμής είναι ο ΟΤΕ και πάροχος internet είναι κάποιος άλλος.
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Και η γραμμή και η συνδεση ειναι στην HOL.
Η Forthnet φανταζομαι πως δεν μπορει να συνδεθει αν δεν μου αποδεσμευση την γραμμή η HOL.
Γιατί όμως εχω επιλεκτικά Internet ??
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Υποθέτω οτι την προσβαση http την δινει ο παροχος (hol), ενω η ip ανήκει μεν στη Hol, αλλα δεν καταργείται εαν δεν καταργηθεί και η μιθωμένη απο τον ΟΤΕ στη Hol γραμμη ADSL. Ετσι και τα p2p λειτουργουν αφου το μονο που χρειαζονται ειναι μια ip. Λεω εγω τωρα. Παντως αλλη εξηγηση δεν φαινεται να υπαρχει.
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Υποθέτω οτι την προσβαση http την δινει ο παροχος (hol), ενω η ip ανήκει μεν στη Hol, αλλα δεν καταργείται εαν δεν καταργηθεί και η μιθωμένη απο τον ΟΤΕ στη Hol γραμμη ADSL. Ετσι και τα p2p λειτουργουν αφου το μονο που χρειαζονται ειναι μια ip. Λεω εγω τωρα. Παντως αλλη εξηγηση δεν φαινεται να υπαρχει.

Αυτό είναι μια λογική εξήγηση αλλά ισχύει κατι τέτοιο , δεν το έχω ξανακούσει !!??
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Για δες κάτι ώστε να βοηθήσουμε μπες στο router μέ τον browser και δες τα info αν είσαι συνδεμένος κανονικά , επίσης δες και τα logs του router.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Υποθέτω οτι την προσβαση http την δινει ο παροχος (hol), ενω η ip ανήκει μεν στη Hol, αλλα δεν καταργείται εαν δεν καταργηθεί και η μιθωμένη απο τον ΟΤΕ στη Hol γραμμη ADSL. Ετσι και τα p2p λειτουργουν αφου το μονο που χρειαζονται ειναι μια ip. Λεω εγω τωρα. Παντως αλλη εξηγηση δεν φαινεται να υπαρχει.
Το ότι 'χρειάζονται μια IP', δεν σημαίνει κάτι. Οποιοδήποτε πρωτόκολλο δουλεύει πάνω στο TCP/IP χρειάζεται μια IP. Για websites θέλεις HTTP, για μεταφορά αρχείων θέλεις FTP, για P2P θέλεις ένα proprietary (ειδικό) πρωτόκολλο κ.ο.κ.
Τώρα, μπορεί απλά να έχουν βάλει ένα φίλτρο για HTTP, αλλά αυτό που μας καταρρίπτει αυτήν την θεωρία είναι το ότι δουλεύουν τα updates μέσω διαφόρων προγραμμάτων που γίνονται κατ'εξοχήν σε HTTP, και μερικά σε FTP.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Μήπως χρησιμοποιούσες αυτό το .....έξτρα της hol που υποτίθετε ότι έκανε το surfing ποιο γρήγορο? για κοίταξε τις ρυθμίσεις του browser σου να δεις αν έχεις σεταρισμένο κάποιον proxy server. Πρακτικά αυτό το "καταπληκτικό" εργαλείο της HOL ήταν ένας proxy....
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Επίσης κοίταξε αν έχεις κάποιο firewall πρόγραμμα και κάνει block τον internet explorer και για αυτό δεν μπορείς να πας πουθενά...

δοκίμασε να βάλεις Firefox - , πιο αξιόπιστο
και πιο σταθερό από τον internet explorer
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Ενα τριμηνο τώρα παιδεύομαι με το θέμα του φίλου που εγραψε το θέμα. Ειχα vivodi 512 για εξι μηνες. Τον Σεπτέμβρη εληξε η συνδεση μου και πήρα πακετο forthnet 2048. To λαμπάκι παροχης έσβησε αλλα για 10 μέρες ηταν αναμμένο της dsl προσβασης. Μετα έσβησαν και τα δυο. Εστειλα φαξ διακοπής και η FORTHNET έστειλε στον ΟΤΕ την διακοπή της συνδεσης. Απο τοτε και λόγω μη διαθέσιμών πυλών στη περιοχή μου περιμενα την σύνδεση. Ευτυχώς μου έγινε πριν 5 ημέρες. Σου εύχομαι να μην περάσεις τα ίδια. Παρε την εταιτεία κανα τηλέφωνο και πίεζε τους.
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Ενα τριμηνο τώρα παιδεύομαι με το θέμα του φίλου που εγραψε το θέμα. Απο τοτε και λόγω μη διαθέσιμών πυλών στη περιοχή μου περιμενα την σύνδεση. .
Τρεις μηνες? Φοβερο ακουγεται. Δλδ λογω ελλειψεως γραμμων adsl πρακτικα ειμαστε δεσμιοι του provider οπου θα πρωτοεγγραφουμε.

(ΥΓ: μεθαυριο ληγει και η δικια μου συνδεση και ηδη εχω ζητησει διακοπη. Ζήτω λοιπον η dialup του Α.Π.Θ.)
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι όταν ζητάς διακοπή σύνδεσης και γραμμής η συνδρομή συνήθως κόβετε την επομενη μέρα αλλα η γραμμή
DSL χρειάζεται 12 εργάσιμες μέρες να διακοπή , αυτό σημαίνει ότι μέχρι να διακοπή η γραμμή μπορούμε να μπαίνουμε internet με account κάποιου φίλου η με demo που δίνουν κάποιες εταιρίες (πχ Forthnet)

αφού τελικά περάσουν οι μέρες και μας ξηλώσουν την γραμμή τότε μπορούμε να κάνουμε την αίτηση για νέα γραμμή DSL που θέλουμε....
 

Μηνύματα
2.310
Reaction score
22
Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι όταν ζητάς διακοπή σύνδεσης και γραμμής η συνδρομή συνήθως κόβετε την επομενη μέρα αλλα η γραμμή
DSL χρειάζεται 12 εργάσιμες μέρες να διακοπή , αυτό σημαίνει ότι μέχρι να διακοπή η γραμμή μπορούμε να μπαίνουμε internet με account κάποιου φίλου η με demo που δίνουν κάποιες εταιρίες (πχ Forthnet)

αφού τελικά περάσουν οι μέρες και μας ξηλώσουν την γραμμή τότε μπορούμε να κάνουμε την αίτηση για νέα γραμμή DSL που θέλουμε....
Ετσι είναι τα πράγματα....
Μετα απο εποικοινωνια που ειχα με την HOL μου ειπαν οτο απο αυτους εχει τελειωσει το θέμα , αλλα τωρα πρεπει ο ΟΤΕ να παρει πισω την γραμμη....
Να δουμε ποτε θα τελειωσει αυτη η κατάσταση...
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.870.012
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top