Advance Acoustics Smart AX1

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μερικές εβδομάδες μας άφησε χρόνους ο Marantz που δούλευε ως προ για τα Tannoy Gold 8. Δυστυχώς το κονδύλι για αγορά Minidsp SHD θα αργούσε να μαζευτεί οπότε προχώρησα σε αγορά από το εξωτερικό του Advanced Acoustics Smart AX1 για την χρήση του ως προ. Και επειδή ξέρω ότι σας αρέσει το unboxing σας έχω και φωτογραφίες. Ακουστικές εμπειρίες από ΣΚ γιατί τώρα πέσαμε με τα μούτρα στην δουλειά.
 

Attachments



Μηνύματα
295
Reaction score
837
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν μερικές εβδομάδες μας άφησε χρόνους ο Marantz που δούλευε ως προ για τα Tannoy Gold 8. Δυστυχώς το κονδύλι για αγορά Minidsp SHD θα αργούσε να μαζευτεί οπότε προχώρησα σε αγορά από το εξωτερικό του Advanced Acoustics Smart AX1 για την χρήση του ως προ. Και επειδή ξέρω ότι σας αρέσει το unboxing σας έχω και φωτογραφίες. Ακουστικές εμπειρίες από ΣΚ γιατί τώρα πέσαμε με τα μούτρα στην δουλειά.
Χαίρομαι πολύ για σένα,να τον απολαύσεις 🙏🎉
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Με την πρώτη ματιά και άγγιγμα (του Impalse :)) μπορώ να πω ότι η κατασκευή είναι ποιοτική και παράλληλα φαίνεται και χειροποίητη κάτι σαν περιορισμένη παραγωγή όπως λένε και στα κρασιά. Ο Γάλλος έχει προσέξει το προϊόν αρκετά και πρέπει να έχει βάλει ποιοτικά υλικά ανάλογα και με την τιμή που θεωρώ ότι είναι value for money (500 ευρώ με μεταφορικά). Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα φτιάχνει στην Γαλλία λόγω ότι είναι "high end" σειρά ή σε Κίνα πλευρά.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν γράφει made in.... Έχει αγοραστεί από επίσημο συνεργάτη της Advance Paris στην Γερμανία.

Σε φωτογραφία από αληθινή εικόνα (όχι για λόγους διαφήμισης) βλέπεις ότι δεν γράφει χώρα προέλευσης.
2018-08-30-TST-Advance-Acoustic-AX1-10.jpg
 
Last edited:



ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.831
Γι' αυτό και έχει νορμαλ τιμή.:thumbsup:

Στην Γαλλία ίσως γίνεται η ULTRA HIGH END σειρά :)
18.000€
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι εδώ και 2 εβδομάδες παρεούλα με τον advance paris και τα Tannoy Gold 8 και μόνο καλά λόγια μπορώ να πω. Το σύστημα συμπληρώνεται από τον Teac UD-501 που ευτυχώς δεν κατάφερα να πουλήσω στο παρελθόν και ως πηγές έχω το playstation 3 (optical), το Philips CD750 (coaxial), το ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ ΒΟΧ S (optical) και βεβαίως το SL1600MKII με το υπέροχο ifi zen phono. Τα ηχεία και το teac συνδέονται με ένα καλώδιο XLR το οποίο είναι τρομερή έκπληξη για μένα Amazon Basics - Braided XLR Microphone Cable | 3m: Amazon.de: Musical Instruments σε σχέση με τα καλώδια που είχα αγοράσει από το Thomann και ήταν αρκετά θορυβώδη.
Όσων αφορά τον ήχο τα Tannoy μαζί με τον ενισχυτή έχουν ταιριάξει πάρα πολύ καλά και είναι το καλύτερο setup που έχει περάσει από τα χέρια μου. Ήχος καθαρός με όλα τα πρίμα, μεσαία και μπάσα να υπάρχουν παντού. Ο ήχος δεν είναι τονισμένος αν ακούω με το Bypass ενεργοποιημένο. Αν το απενεργοποίησω μπορώ να ρυθμίσω μπάσα και πρίμα ανάλογα όπως και το loudness. Ωστόσο με το bypass ενεργό ο ήχος είναι πιο ρεαλιστικός, πιο στουντιακός μπορώ να πω.
Αυτό που λείπει και θα ήθελα να αγοράσω στο μέλλον είναι ένα subwoofer που να συμπληρώσει τα Tannoy που για την ώρα καλύπτουν εν μέρη τα μπάσα. Ο ενισχυτής έχει δύο εξόδους rca (subwoofer out & pre out). Τα Tannoy είναι συνδεδεμένα στην XLR Pre out. Θα μπορούσα να βάλω 2 sub στις RCA εξόδους ή δεν παίζει τέτοιο σενάριο; Η επόμενη και τελευταία αγορά θα είναι το sub και θέλω να είναι κάτι καλό με μουσικές καταβολές και όχι μόνο home cinema. Budget για τους φίλους που θα βοηθήσουν περίπου 500 ευρώ το sub.
Αναμένω την βοήθεια σας με ενδιαφέρον.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα σε όλους


. Ο ενισχυτής έχει δύο εξόδους rca (subwoofer out & pre out). Τα Tannoy είναι συνδεδεμένα στην XLR Pre out. Θα μπορούσα να βάλω 2 sub στις RCA εξόδους ή δεν παίζει τέτοιο σενάριο; Η επόμενη και τελευταία αγορά θα είναι το sub και θέλω να είναι κάτι καλό με μουσικές καταβολές και όχι μόνο home cinema. Budget για τους φίλους που θα βοηθήσουν περίπου 500 ευρώ το sub.
Αναμένω την βοήθεια σας με ενδιαφέρον.
Καλησπέρα Κωνσταντίνε, όλα καλά πήγαν ?
Όσο για αυτό που ρωτάς πιστεύω ότι γίνεται να χρησιμοποιήσεις τα rca του ενισχυτή και θα δουλεύεις από το κροσόβερ του σαμπ.
Τώρα για επιλογή σε σαμπ δε ξέρω αν έχεις πρόβλημα μεγέθους η χώρου, αν θελήσεις ένα η δύο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Όλα καλά με τον μπαμπά δύναμη. Όσων αφορά τα subs έχω χώρο. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν συνδέσω το ένα στο sub out και το δεύτερο στο pre out θα παίζουν σωστά ή όχι?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Εύχομαι περαστικά και σιδερένιος,
Σίγουρα θα χρειαστούν κάποιες ρυθμίσεις από τη στιγμή που δεν έχει τη δυνατότητα αυτή ο ενισχυτή σου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καμιά πρόταση για sub ώρε σύντροφοι; Δεν μπορώ να βρω και tannoy εδώ στο Ellada έχει κάτι ωραία εμφανισιακά να ταιριάξουν με τα χρυσά μου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Καμιά πρόταση για sub ώρε σύντροφοι; Δεν μπορώ να βρω και tannoy εδώ στο Ellada έχει κάτι ωραία εμφανισιακά να ταιριάξουν με τα χρυσά μου.
Από εκεί που πήρες τα Tannoy, δεν έχει και τα subwoofers τους;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Από εκεί που πήρες τα Tannoy, δεν έχει και τα subwoofers τους;
O Thomann έχει πολλά ηχεία αλλά sub tannoy δεν έχει δυστυχώς
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε Κωνσταντίνε,
Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις Tannoy για subwoofer.
Δεν ξέρω όμως αν με τα ηχεία που ήδη έχεις, αν έχουν καλό μπασοήχο ταιριάξει ένα σαμπ των 500σαρικου.
Μήπως χρειάζεται δύο η κανά 15-18ιντσο και αυτά έχουν πάνω από 500 ευρώ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Μετά απο κάμποσο χρόνο η Advance Paris μου απάντησε ότι μπορώ να βάλω 2 subwoofers ένα στην RCA και ένα στην Sub out προς ενημέρωση για καθε ενδιαφέρομενο. Το τι σημαίνει αυτό για σωστή λειτουργία τους ηχητικά δεν ξέρω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους.

Μια ερώτηση που αφορά ρεύματα. Λογω επικείμενης αλλαγής επίπλου είχα μια απορία για την τοποθέτηση του ρευματος των ενεργών στην θέση των πολύπριζων. Έχω δύο πολυπριζα ασφαλείας που είναι συνδεδεμένα με ταφ σε μια πριζα και σκεφτόμουν αν θα βάλω πρώτα τα Tannoy στην πρώτη θέση και μετά τις υπόλοιπες συσκευές θα παίξει κάποιο ρόλο στις παρεμβολές από τις υπόλοιπες συσκευές; Καθε πολυπριζα έχει ένα Tannoy σε άσχετη θέση. Αυτή την στιγμή δεν έχω θέμα με τον θόρυβο εκτός και αν πάω πολύ κοντά στο twitter τα αυτιά μου που ακούγεται λίγο hissing
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top