Aftermarket πηγές χωρίς ενισχυτή

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους

Είμαι νέος στο φόρουμ και ξεκινάω με μια ερώτηση πάνω σε αυτό το πολυσυζητημένο θέμα.

Έχω ένα fiat panda του 07, το οποίο κατά την προσωπική μου εμπειρία έχει τα 4 πιο αισχρά και φτηνιάρικα εργοστασιακά ηχεία που έχω ακούσει σε αυτοκίνητο. Πολλοί λένε ότι δεν αξίζει να αλλάξεις ηχεία και να τα οδηγείς κατευθείαν από πηγή, ούτε καν aftermarket πηγή.
Παρόλα αυτά με τη μαμά πηγή μπορούσες να ακούσεις κάποιον υποτυπώδη ήχο.

Έλα που όμως η κατάσταση χειροτέρεψε με το που άλλαξα πηγή.
Συγκεκριμένα έβαλα μια Pioneer mvh-s420bt και τα ηχεία τρίζουν ακόμη και με την ένταση στο 3, με οποιαδήποτε ρύθμιση equalizer!!
Πραγματικά σε οποιαδήποτε ένταση σε οποιοδήποτε είδος μουσικής ακούγεται ένα ψαλιδισμένο έκτρωμα!!

Κι επειδή σας κούρασα μπαίνω στο θέμα:
Αν αλλάξω ηχεία (μπροστά) να ελπίζω σε κάτι καλύτερο από αυτό; Ή πρέπει οπωσδήποτε να μπει ενισχυτής;; Δεδομένου ότι δεν διατίθεμαι να βάλω ενισχυτή στο panda (με την 1η ευκαιρία θα αλλαχτεί το αυτοκίνητο ούτως ή άλλως) αξίζει να πάρω ένα ζευγάρι διαιρούμενα 6.5" οδηγούμενα απτην πηγή?
Και αν ναι μέχρι πόσα watt rms πρέπει να είναι τα ηχεία για να μην κλιπάρει; (δεν θα παίζει ποτέ στο φουλ εννοείται)
Σύμφωνα με το manual η πηγή είναι 22w rms και διαιρούμενα ηχεία με τόσο χαμηλή ισχύ δεν υπάρχουν.
Αν όμως είναι πολύ ευαίσθητα τα ηχεία μας ενδιαφέρουν και πάλι τα watt τους;
To ρωτάω καθώς στο επόμενο αυτοκίνητο θα μπεί σίγουρα ενισχυτής, αξίζει από τώρα να πάρω ένα ζευγάρι hertz 165.3 που έχουν αρκετά ψηλή ευαισθησία (93db)? Η τα 80w rms που έχουν είναι πάρα πολλά για οδήγηση από πηγή;

Η άλλη λύση θα ήταν να δώσω ένα 60αρι για κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/6307468/JVC-CS-JS600.html#specs
και να τα αφήσω πάνω όταν πουληθεί.

Και τονίζω ότι δεν περιμένω καμιά υψηλή ποιότητα. Απλώς έχω φτάσει σε σημείο να μη θέλω να ακούω τίποτα στο αυτοκίνητο γιατί ο τωρινός ήχος είναι άθλιος

Ευχαριστώ!!
 



Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν έχει λογική αυτό, έχει γίνει κάποια επέμβαση στα ηλεκτρολογικά? (φύσες ISO τις βρήκες έτοιμες ή έκοψες κ έραψες?)
Μπορείς να δοκιμάσεις χύμα κάποιο άλλο ηχείο στη πηγή όσο είναι στο αμάξι ?
Μήπως είναι ελαττωματική η πηγή ?
 


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
H Pioneer 4200 είναι αρκετά καλή πηγή, αν η τοποθέτηση έγινε χωρίς μετατροπές καλωδίων και κούμπωσε μέσω φίσες iso θα έπρεπε να παίζει πάρα πολύ καλύτερα!
Τα μεγάφωνα στο λινκ είναι καλά αλλά μέτρια, ειδικά το tweeter.
Μην το ψάχνεις με τα watt, υπάρχουν πιο σοβαροί παράγοντες για να παίξει καλά ένα σύστημα. Οι ευαισθησίες κατά 99% είναι γύρω στα 90dB για τα εμπρός μεγάφωνα.
Δοκίμασε να κάνεις balance και να προσέξεις αν παίζοντας ένα μεγάφωνο έχει περισσότερο μπάσο.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απλώς αντικατεστησα τη μαμά με τη νέα με νέο πλαίσιο (η μαμα ήταν 2 din) και με τον ανταπτορα που μου έστειλαν από το κατάστημα. Τα ηχεία δεν τα έχω αγγίξει.
Το να δοκιμάσω την πηγή σε ένα άλλο ηχείο θα ήταν καλή ιδέα για να τσεκάρω την πηγή αν και δεν δινει την εντύπωση της ελαττωματικής, απλώς τα ηχεία τρίζουν υπερβολικά με το παραμικρό, κάτι που δε συνέβαινε πριν.
Αυτο που σκέφτομαι είναι ότι τα ηχεία να μην αντέχουν την ισχύ της νέας πηγής αλλά δεν είναι ακραίο αυτό; Τόσο πιο δυνατή είναι η μία πηγή από την άλλη;
H Pioneer 4200 είναι αρκετά καλή πηγή, αν η τοποθέτηση έγινε χωρίς μετατροπές καλωδίων και κούμπωσε μέσω φίσες iso θα έπρεπε να παίζει πάρα πολύ καλύτερα!
Τα μεγάφωνα στο λινκ είναι καλά αλλά μέτρια, ειδικά το tweeter.
Μην το ψάχνεις με τα watt, υπάρχουν πιο σοβαροί παράγοντες για να παίξει καλά ένα σύστημα. Οι ευαισθησίες κατά 99% είναι γύρω στα 90dB για τα εμπρός μεγάφωνα.
Δοκίμασε να κάνεις balance και να προσέξεις αν παίζοντας ένα μεγάφωνο έχει περισσότερο μπάσο.
Με φισα iso κούμπωσε δεν έχει κοπεί τίποτα.
Έχω παίξει με fader όλο μπροστά και balance για κάθε μεριά, παίζουν ακριβώς το ίδιο άρα δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει σκιστεί πχ το ένα και όχι το άλλο.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μήπως είναι το loudness ON, όπως ήταν και στο δικό μου Pioneer και σου κάνει αυτό τη ζημιά ?
Ή κανένα super bass EQ κτλπ.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Μήπως είναι το loudness ON, όπως ήταν και στο δικό μου Pioneer και σου κάνει αυτό τη ζημιά ?
Ή κανένα super bass EQ κτλπ.
Έχω αφιερώσει πολύ χρόνο με όλα αυτά και ο μόνος τρόπος για να μπορεί να ακουστεί κάτι με ελάχιστη παραμόρφωση είναι όλα τα εφέ off (loudness dynamic bass κλπ) και το eq με χαμηλωμενες τις χαμηλές συχνότητες (έχει εφαρμογή κινητού για αναλυτικές ρυθμίσεις κλπ).

H Pioneer 4200 είναι αρκετά καλή πηγή, αν η τοποθέτηση έγινε χωρίς μετατροπές καλωδίων και κούμπωσε μέσω φίσες iso θα έπρεπε να παίζει πάρα πολύ καλύτερα!
Τα μεγάφωνα στο λινκ είναι καλά αλλά μέτρια, ειδικά το tweeter.
Μην το ψάχνεις με τα watt, υπάρχουν πιο σοβαροί παράγοντες για να παίξει καλά ένα σύστημα. Οι ευαισθησίες κατά 99% είναι γύρω στα 90dB για τα εμπρός μεγάφωνα.
Δοκίμασε να κάνεις balance και να προσέξεις αν παίζοντας ένα μεγάφωνο έχει περισσότερο μπάσο.
Δηλαδή τι να προσέξω σε αγορά ηχείων; πέρα από watt και dB υπάρχουν και άλλοι παράγοντες;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Πρώτα πρέπει να εντοπίσεις γιατί δεν παίζει καλά και σε δεύτερο χρόνο η αλλαγή μεγαφώνων.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Update: Έχουν σκιστεί και τα 4 μεγάφωνα απτα χρόνια. Οπότε πρέπει να αλλαχτούν
Το θεμα ειναι με τι;...
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853

Μηνύματα
3
Reaction score
1
καλησπερα.περα απο το οτι ειχαν καταστραφει τα ηχεια σου,πραγμα συνηθες για ηχεια τοποθετησης εργοστασιου,οπως θα ειδες,η ποιοτητα τους ηταν απαραδεκτη.ενα λαθος που κανουν πολλοι στην αναβαθμηση του ηχου τους,ειναι οτι αλλαζουν πηγη,ενω αντιθετως με αλλαγη καλλιτερων ηχειων,ακομη κι εργοστασιακη πηγη,τα οδηγει αξιοπρεπως και η ηχητικη ποιοτητα ειναι ασυγκριτη σε σχεση με τα εργοστασιακα.τωρα,μια κι εχεις πηγη,παρε οποια επωνυμα ηχεια 40-50 ευρω το ζευγαρι και θα εισαι μια χαρα.κι θες να κοιταξεις και κατι που να εχει καποια αξια,κοιτα να εχουν ψηλη ευαισθησια,ωστε να οδηγουντε πιο ανετα απο την πηγη χωρις εξτρα ενισχυτη.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
1
Έχω ένα fiat panda του 07, το οποίο κατά την προσωπική μου εμπειρία έχει τα 4 πιο αισχρά και φτηνιάρικα εργοστασιακά ηχεία που έχω ακούσει σε αυτοκίνητο. Πολλοί λένε ότι δεν αξίζει να αλλάξεις ηχεία και να τα οδηγείς κατευθείαν από πηγή, ούτε καν aftermarket πηγή.

αυτο δεν ισχυει.οπως ειπα,αν αλλαξες ηχεια,μια χαρα θα ησουν.ξεκινησα να ασχολουμαι με το car audio το 1992 οταν εδω δεν ηξεραν καν τον ορο car audio.εχω πειραματιστει οσο δεν φανταζεσαι.σε honda civic του 92,μεχρι να το στησω καλα ηχητικα,αλλαξα τα εμπρος ηχεια του με ενα πολυ καλο ζευγαρι ηχειων και η εργοστασιακη πηγη του honda τα πηγαινε μια χαρα,δραματικη η διαφορα με τα εργοστασιακα.και μιλαμε για πηγη με κασσετα,χαχαχα.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Πολλοί λένε ότι δεν αξίζει να αλλάξεις ηχεία και να τα οδηγείς κατευθείαν από πηγή, ούτε καν aftermarket πηγή,αυτο δεν ισχυει
Ισχύει .
Τα σοβαρά ηχεία θέλουν ισχύ για να αποδώσουν σωστά.
Φυσικά δεν μιλάμε για ηχεία των 40-50 €
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top