Akai as 1070

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα την άποψη σας για τον εν λόγω ραδιοενισχυτη:
Akai as 1070
Τετρακαναλος
70wpc στερεοφωνικος
35wpc τετραφωνικος
Αξίζει? Θα βοηθούσε πολύ η γνώμη σας.
Ευχαριστω
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Όταν λες "αξίζει", τι εννοείς; Αξίζει να τον πουλήσεις, αξίζει να τον κρατήσεις, αξίζει να "χτίσεις" σύστημα με αυτόν ως βάση, αξίζει να τον βάλεις στο ράφι για μπιμπελό κτλ.

Για εξήγησε μας λίγο καλύτερα. :)
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Πόσο μπορεί να "αξίζει" ένας κοινός ραδιοενισχυτής 40+ ετών;
Αν παίζει και θες να τον πάρεις με μηδέν έξοδα ή μια φτηνή αναγέννηση, ΟΚ για στέρεο.
Για HC, δεν νομίζω να ταιριάζει
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Πόσο μπορεί να "αξίζει" ένας κοινός ραδιοενισχυτής 40+ ετών;
Αν παίζει και θες να τον πάρεις με μηδέν έξοδα ή μια φτηνή αναγέννηση, ΟΚ για στέρεο.
Για HC, δεν νομίζω να ταιριάζει
Αν αξίζει η αγορά του και να παίζει για στέρεο σπίτι σαν κεντρική πηγή ήχου. Είναι αξιόπιστος? Με δύο ηχεία 100w.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Θα άξιζε να έδινες λεφτά να τον αγοράσεις?Εχω έναν marantz 1090 δικαναλο και επειδή μου αρέσει η vintage εμφάνιση και εμφανισιακά ο akai as 1070,θα ήθελα να ξέρω θα απέδιδε καλύτερα ή όχι? Θα άξιζε να κάνω στην άκρη τον marantz(θα ήθελα να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τον marantz). Απλά μεράκι είναι αυτό. Ευχαριστω
Υ. Γ
Όταν λες δεν θα ταιριάζει HC τι εννοείς? Και όλα αυτά εννοείται να παίζει χωρίς επιπλέον έξοδα επισκευής πέραν της τιμης
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Τον έχεις βρει κάπου; πόσο;

-Όταν λες δεν θα ταιριάζει HC τι εννοείς?
home cinema
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αν είσαι ευχαριστημένος με τον Marantz 1090 ο οποίος είναι και αυτός παλιός του 1977 αν είδα καλά το μοντέλο,
γιατί να πάρεις πάλι παλιό ενισχυτή.
Για ποια ηχεία 100 watt μιλάμε ?
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
AKAI με Roister αποτελούν έναν ωραίο συνδυασμό του ενδοξου παρελθόντος.

(Γιατί 4 ηχεία ο Άκάης;
Ήταν το multiroom της εποχής; )
Είσαι και τυχερός που έχεις αξιόλογα μηχανάκια. θα μπορούσαν να ναι καλύτερα μοντέλα αλλά κ πάλι..
Άραξε κ άκου την μουσικουλα σου.
Αν δεν ακούγεται κάποιο πρόβλημα απ'τον ενισχυτή ίσως δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα ακόμα. Μιλάμε για δικαναλη στέρεο ακρόαση.

Το ότι τα Ρόιστερ είναι πιο ευαίσθητα είναι ο λόγος που τα ακούς πιο δυνατά στην ίδια ένταση.
 


Μηνύματα
14
Reaction score
1
Αν είσαι ευχαριστημένος με τον Marantz 1090 ο οποίος είναι και αυτός παλιός του 1977 αν είδα καλά το μοντέλο,
γιατί να πάρεις πάλι παλιό ενισχυτή.
Για ποια ηχεία 100 watt μιλάμε ?
Αν είσαι ευχαριστημένος με τον Marantz 1090 ο οποίος είναι και αυτός παλιός του 1977 αν είδα καλά το μοντέλο,
γιατί να πάρεις πάλι παλιό ενισχυτή.
Για ποια ηχεία 100 watt μιλάμε ?
Τα ηχεία είναι τα roister ds 100.Το ότι είναι παλιά μοντέλα δεν λέει κάτι. Υπάρχουν πολύ καλά και αξιόπιστα μοντέλα τα οποία είναι πολύ καλύτερα από σημερινά, επίσης την δεκαετία 70s, 80s βγήκαν μηχανήματα πολυ καλα μηχανήματα. Γιατί να πάρω παλιό ενισχυτή?
Έχω ήδη δύο δικαναλους marantz 1090 και yamaha ca vi. Θα ήθελα να πάω σε κάτι τέτοιο (akai) λόγω εμφάνισης με φωτισμό κάτι που δεν έχουν οι άλλοι δύο και επειδη υπάρχει και το μεράκι. Το θέμα είναι αν θα αποδίδει ωραία ή όχι.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
....
(Γιατί 4 ηχεία ο Άκάης;
Ήταν το multiroom της εποχής; )
.....
4καναλικός είναι, έχει δυνατότητα για 4 ανεξάρτητα κανάλια για τις 4 γωνίες στον ίδιο χώρο.
Τα πρώτα surround συστήματα.


... και επειδη υπάρχει και το μεράκι. Το θέμα είναι αν θα αποδίδει ωραία ή όχι.
Το χόμπι πληρώνεται και το αν αξίζει θα το δεις στην πράξη.
Υπάρχει η δυνατότητα να τον ακούσεις πριν την αγορά με τα ηχεία σου;
 
Last edited:

Μηνύματα
14
Reaction score
1
AKAI με Roister αποτελούν έναν ωραίο συνδυασμό του ενδοξου παρελθόντος.

(Γιατί 4 ηχεία ο Άκάης;
Ήταν το multiroom της εποχής; )
Είσαι και τυχερός που έχεις αξιόλογα μηχανάκια. θα μπορούσαν να ναι καλύτερα μοντέλα αλλά κ πάλι..
Άραξε κ άκου την μουσικουλα σου.
Αν δεν ακούγεται κάποιο πρόβλημα απ'τον ενισχυτή ίσως δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα ακόμα. Μιλάμε για δικαναλη στέρεο ακρόαση.

Το ότι τα Ρόιστερ είναι πιο ευαίσθητα είναι ο λόγος που τα ακούς πιο δυνατά στην ίδια ένταση.
Αν ήταν το multiroom της εποχής δεν ξέρω. Τετραφωνικος ο akai. Ο ενισχυτης (marantz) παίζει μια χαρά δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα και είμαι και πάρα πολυ ευχαριστημένος. Απλά επειδή θέλω να πάω λίγο σε ένα άλλο mood εμφάνισης θέλω να ξέρω αν αξίζει και θα αποδόσεις το εν λόγω μοντέλο.
4καναλικός είναι, έχει δυνατότητα για 4 ανεξάρτητα κανάλια για τις 4 γωνίες στον ίδιο χώρο.
Τα πρώτα surround συστήματα.




Το χόμπυι πληρώνεται και το αν αξίζει θα το δεις στην πράξη.
Υπάρχει η δυνατότητα να τον ακούσεις πριν την αγορά με τα ηχεία σου;
Μπορώ να τον ακούσω πριν την αγορά αλλά όχι με τα δικά μου ηχεία διότι δεν θα είναι στον χώρο μου και δεν γίνεται να κουβαλάω τα ηχεία τώρα. Απλά θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος για το συγκεκριμένο μοντέλο κάτι. Χόμπι είναι αυτά τι να κάνεις, πόσο μάλλον τώρα που είμαστε όπως είμαστε, έχουμε χρόνο για λίγο ψάξιμο, να γεμίζει λίγο ο χρόνος και να έχουμε την ευκαιρία να ακούμε και άλλα μηχανήματα. Ευχαριστώ. 👍
 
Last edited:

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Επίσης είμαι ανοικτός και σε προτάσεις αν έχει κάποιος κάποιο παρόμοιο μηχάνημα για αγορά .... όχι απαραίτητα τετραφωνικος αλλά εμφανισιακά κοντά στον akai.....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464







 

Μηνύματα
14
Reaction score
1







Ευχαριστω για τις προτάσεις, αλλά από εξωτερικό χωρίς να τα δεις από κοντά, το εμπιστεύεσαι? Εγώ εννοούσα αν έχει κάποιος από εδώ που πωλούσε, και το μπάτζετ να μην φεύγει πάνω από 250.👍(Από όλους ο yamaha είναι πιο κοντά στην αισθητική που θελω)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
και το μπάτζετ να μην φεύγει πάνω από 250
Το vintage είναι πολύ μοδάτο και πολύ in και πολύ πιασάρικο, εξ ου και οι υψηλές τιμές. Ό,τι παλιό έχει επιζήσει και μπορεί να πουληθεί, βγαίνει στη φόρα και πωλείται, ας ήταν ακόμη και κάτω του μετρίου κατά την εποχή του. Αν θέλετε να πάρετε κάτι που να αξίζει, πάρτε αυτόν τον Yamaha. Με 250€ -και εντός της χώρας- πάρτε αυτόν τον 4κάναλο Akai.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Υπάρχουν πολύ καλά και αξιόπιστα μοντέλα τα οποία είναι πολύ καλύτερα από σημερινά, επίσης την δεκαετία 70s,
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Τίποτα του '70 δεν είναι καλύτερο από τα σύγχρονα AV μηχανήματα.

Μαζέψτε βινταζιές γιατί είναι της μόδας, ή και γιατί είστε ρακοσυλλέκτες, αλλά να μη λέμε κι ότι θέλουμε..
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top