Aku Audio Ichor - Active midfield monitor: Made in Greece

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Γενικα επικρατουσε και περιεργως επικρατει ακομη ενας παραλογισμος με τις τιμες στο audio. Και το βλεπεις και στους αντιπροσωπους οπου πας με 500 ευρω, μισο μηνιατικο και σου μιλανε με το ζορι καθως λιγες μερες πριν ειχαν πουλησει σε καποιον προιοντα των 30000 ευρω.
Δεν το εχω ακουσει το ηχειο, αλλα ακομα και με τους παραλογους ορους του hi end, δεχομενος οτι "υπαρχει λογικη" ενα σετ ηχειων με ψηφιακα ενισχυτικα των 1000 ευρω, μοναδες αλλων 2000 ευρω και καμπινες αλλο ενα χιλιαρικο αξιζει rnd καπελου 10000 και βαλε ευρω, οσο δηλαδη κοστιζει ενα αυτοκίνητο και ταυτοχρονα οτι η αλλαγη που θα επιφερει στη ζωη μου το ηχειο αυτο σε σχεση με ενα αντιστοιχο σετ των 5000 ευρω απο μια καταξιωμενη mainstream μαρκα ενεργων γιατι ειναι κατα τι καλυτερο σε κατι, γιατι να μην τα δωσω στην mbl βρε αδερφε που ειναι και παλια καραβανα ή σε κατι αντιστοιχο;
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Βγάζει η MBL ενεργά midfield monitor?

Με τοσα λεφτα παιρνεις σετ...


 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ευχηθείτε ρε πωλήσεις.

Έλεος.

Το ότι δεν μπορεί κάποιος να το αγοράσει πρέπει ΠΆΝΤΑ να το κατηγορεί;

Πάντα η κατσίκα;
Ελλαδάρα
 
Last edited:


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Ευχηθείτε ρε πωλήσεις.

Έλεος.

Το ότι δεν μπορεί κάποιος να το αγοράσει πρέπει ΠΆΝΤΑ να το κατηγορεί;

Πάντα η κατσίκα;
Ελλαδάρα
Μια στιγμή βρε αρχηγέ. Από την κατσίκα του γείτονα μέχρι τα 25k... vfm είναι μια κάποια απόσταση, δεν νομίζεις;




Που δεν είναι και 25k βεβαια αλλά μάλλον 9-12 όπως φαίνεται....
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Πως είχα την εντύπωση ότι είναι πιο ακριβά;
Στις 202.000 λίρες αυτά τα ηχεία-κοσμήματα δεν έχουν αντίπαλο νομίζω, φυσικά η MBL τα συνοδεύει απαραιτήτως με δύο ογκωδέστατα subwoofers και ο αγοραστής παίρνει τελικά ενάμιση τόνο πολυτέλειας (1633 kg για την ακρίβεια) όπως γράφει στο site, εννοείται πως θα τα έπαιρνα αν είχα μισθό το λιγότερο 30000 το μήνα, ναι, θα έκανα το σκατό μου παξιμάδι αλλά θα τα έπαιρνα! :pickingnose:






 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Είναι δύο αδέλφια.
Ο ένας ασχολείται με τον σχεδιασμό ηχείων από πιτσιρικάς και ο άλλος έχει προϋπηρεσία στον σχεδιασμό αυτοκινήτων και έβαλε και την τεχνογνωσία στα υλικά.

Αμφότεροι έχουν καλό μουσικό γούστο!

Καλή επιτυχία ΑΚU !
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Πως είχα την εντύπωση ότι είναι πιο ακριβά;
Στις 202.000 λίρες αυτά τα ηχεία-κοσμήματα δεν έχουν αντίπαλο νομίζω, φυσικά η MBL τα συνοδεύει απαραιτήτως με δύο ογκωδέστατα subwoofers και ο αγοραστής παίρνει τελικά ενάμιση τόνο πολυτέλειας (1633 kg για την ακρίβεια) όπως γράφει στο site, εννοείται πως θα τα έπαιρνα αν είχα μισθό το λιγότερο 30000 το μήνα, ναι, θα έκανα το σκατό μου παξιμάδι αλλά θα τα έπαιρνα! :pickingnose:






Για να τα βάλεις στο σαλόνι σου;:p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μια στιγμή βρε αρχηγέ. Από την κατσίκα του γείτονα μέχρι τα 25k... vfm είναι μια κάποια απόσταση, δεν νομίζεις;




Που δεν είναι και 25k βεβαια αλλά μάλλον 9-12 όπως φαίνεται....
VFM είναι και κάτι που έχει 100.000
Το VFM δεν μεταφράζεται πάντα σε τζάμπα.

Η τιμή λιανικής διαμορφώνεται από τον ανταγωνισμό, όχι από τον καταναλωτή.
Αυτό ισχύει για τα πάντα εκεί έξω στην αγορά.

Τώρα για το συγκεκριμένο ηχείο, απευθύνεται σε συγκεκριμένη κατηγορία αγοραστών. Όπως όλα, έτσι και αυτό δεν είναι για όλους. Όταν σχεδιάζεις ένα προϊόν πρέπει να σκεφτείς που απευθύνεται αυτό που θα βγάλεις.
Ειναι ένα lifestyle ενεργό ηχείο με πολύ καλά αποτελέσματα όπως φαίνεται, μένει να μετρηθεί.
Σύμφωνα με τον ανταγωνισμό τόσο έκρινε ο κατασκευαστής ότι πρέπει να έχει.

Όποιος θέλει και μπορεί.

Ειναι τόσο απλό.

Τα υπόλοιπα είναι κατηγορίας "κατίνες στο καφενείο".
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Για να τα βάλεις στο σαλόνι σου;:p

Ναι, θα τους είναι λίγο λες;;;
Είναι 4.30x7.50, μπορεί να έχω πάρει κι άλλο σπίτι μέχρι τότε αφού ο μισθός μου θα είναι 30.000 το μήνα το λιγότερο (χωρίς τα μπόνους). :p
 
  • Haha
Reactions: PMC

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ναι, θα τους είναι λίγο λες;;;
Είναι 4.30x7.50, μπορεί να έχω πάρει κι άλλο σπίτι μέχρι τότε αφού ο μισθός μου θα είναι 30.000 το μήνα το λιγότερο (χωρίς τα μπόνους). :p
Τόσα πολλά δίνει το avsite στους τυμβωρύχους? :lolsign:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
.
Ειναι ένα lifestyle ενεργό ηχείο με πολύ καλά αποτελέσματα όπως φαίνεται, μένει να μετρηθεί.
Σύμφωνα με τον ανταγωνισμό τόσο έκρινε ο κατασκευαστής ότι πρέπει να έχει.

Όποιος θέλει και μπορεί.

Μα δεν αντιλέγω καθόλου σε αυτά. Απλά σε τέτοιες κατηγορίες και κοστολογια (για ηχεία μιλάμε, όχι για αυτοκίνητα, όχι για ελικόπτερα) δεν μιλούμε για vfm. Ανταγωνιστική τοποθέτηση, αξίζει τα λεφτά του, ναι, αλλά μέχρι εκεί. Άλλη είναι η έννοια του vfm, μπορείς να πάρεις μια ιδέα απο την κατηγορία τιμής που κινούνται τα προϊόντα που αποσπούν την συγκεκριμένη διάκριση στα τεστ του ειδικού τύπου.
Τόσα πολλά δίνει το avsite στους τυμβωρύχους? :lolsign:
Ισχύουν οι διατάξεις για ανασκαφή θησαυρού.
Όσα βρεις, μισα δικά σου.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
VFM είναι και κάτι που έχει 100.000
Το VFM δεν μεταφράζεται πάντα σε τζάμπα.

Η τιμή λιανικής διαμορφώνεται από τον ανταγωνισμό, όχι από τον καταναλωτή.
Αυτό ισχύει για τα πάντα εκεί έξω στην αγορά.

Τώρα για το συγκεκριμένο ηχείο, απευθύνεται σε συγκεκριμένη κατηγορία αγοραστών. Όπως όλα, έτσι και αυτό δεν είναι για όλους. Όταν σχεδιάζεις ένα προϊόν πρέπει να σκεφτείς που απευθύνεται αυτό που θα βγάλεις.
Ειναι ένα lifestyle ενεργό ηχείο με πολύ καλά αποτελέσματα όπως φαίνεται, μένει να μετρηθεί.
Σύμφωνα με τον ανταγωνισμό τόσο έκρινε ο κατασκευαστής ότι πρέπει να έχει.

Όποιος θέλει και μπορεί.

Ειναι τόσο απλό.

Τα υπόλοιπα είναι κατηγορίας "κατίνες στο καφενείο".

Οποτε το νημα μπορει να κλειδωθει.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ο σχεδιασμός θυμίζει γλυπτά στην Αρχαία Ελλάδα, αυτό πληρώνεις νομίζω και όχι κάτι ηχητικά ρηξικέλευθο (υποθετικά μιλώντας αφού δεν τα έχει ακούσει κανείς, πόσο μάλλον εγώ.. ). :p
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Τα ενισχυτικά μυρίζουν fusion.... Ειδικά στο Talos, οι προδιαγραφές παραπέμπουν σε 503... τώρα πόσο καστομ είναι δεν ξέρουμε. Προφανώς δεν μιλάμε για ολόκληρη την πλάτη 503 ως έχει. Από εκεί και πέρα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Από εκεί και πέρα...
Από κει και πέρα, μυριζομαι πως από τα δικά σου ηχεία, είναι καλύτερα αυτά τα άκου, παρότι τα δικά σου ηχεία τα πουλούσαν κάποτε σε υψηλότερο κοστολογιο από αυτά, και προέρχονται από μια φιρμα μαζικής παραγωγής.

Επίσης, είναι ομορφότερα από τα δικά σου, πιο σέξυ, λιγότερο ογκώδη, και ενεργά.

Επίσης μυριζομαι πως είναι καλύτερα από τα χρεπια τα 802 που τα πουλάνε ακριβότερα, παρότι δεν έχουν ντιεσπι και ενισχυτές στην πλάτη, ενώ το άκου, έχει.

Και είναι πολύ πιο όμορφο από τα χρεπια με το βαρετό μαύρο γλομπο από πάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Από πού το μυρίζεσαι? Έχεις κάποια στοιχεία για τις μονάδες που χρησιμοποιούν και για τη διαδικασία σχεδιασμού και μέτρησης αυτών?
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Τα Ταλος όντως τα βρίσκω όμορφα, αυτά του νήματος όχι,, αλλά γούστα είναι αυτά...
Δεν ανταγωνιζονται πάντως με τα δικά μου... Μάλλον με κάτι σφαιρες τύπου Cabasse
Από πού το μυρίζεσαι? Έχεις κάποια στοιχεία για τις μονάδες που χρησιμοποιούν και για τη διαδικασία σχεδιασμού και μέτρησης αυτών?
Από αυτά που γράφουν στη σελίδα τους... hypex και 2χ500 +1χ100, είσοδοι, 96khz, 3 presets, όλα παραπέμπουν σε fusion, σε διαφορετική προφανώς διάταξη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top