Alta, το νέο fitness band από την Fitbit

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Η Fitbit ανακοίνωσε το Alta, ένα νέο fitness tracker, το οποίο έρχεται να ενισχύσει τη γκάμα προϊόντων της εταιρείας. Το κόστος του ανέρχεται στα $130.

Το Alta παρακολουθεί την άσκηση του χρήστη, την ποιότητα και ποσότητα του ύπνου, διαθέτει ρολόι, παρέχει ειδοποιήσεις από το smartphone και παροτρύνει τον χρήστη να περπατήσει, σε περίπτωση που είναι καθιστός για πολλή ώρα. Εντούτοις, δεν διαθέτει αισθητήρα μέτρησης καρδιακών παλμών.

Το Alta θα κυκλοφορεί με διαφορετικά λουράκια, προσφέροντας ποικιλία χρωμάτων και υλικών. Φυσικά, ο χρήστης έχει τη δυνατότητα να αλλάξει το λουράκι του Alta ανά πάσα στιγμή, αγοράζοντας κάποιο από τα επίσημα λουράκια που κυκλοφορεί η Fitbit.


Η κυκλοφορία του Alta θα ξεκινήσει τον Μάρτιο στις Ηνωμένες Πολιτείες, με κυκλοφορία σε περαιτέρω χώρες τον Απρίλιο. Όπως αναφέρθηκε ήδη, η τιμή του θα είναι $130, ενώ τα λουράκια θα κοστίζουν $30, $60 ή $100 ανάλογα με το υλικό κατασκευής.

Το Alta αποτελεί πιθανότατα προσπάθεια της Fitbit να παραμείνει στο προσκήνιο της αγοράς των fitness trackers. Αξίζει να σημειωθεί ότι στη φετινή CES, η Fitbit παρουσίασε το Blaze, ένα smart fitness watch που κοστίζει $200, με την παρουσίαση του οποίου, η τιμή της μετοχής της Fitbit έπεσε και δεν έχει επανέλθει ακόμη σε φυσιολογικά επίπεδα.

(αρχική πηγή) (πηγή)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Να σχολιάσω και κάτι: Fitness band που "μετράει" καθημερινές δραστηριότητες χωρίς να μετράει παλμούς, μου φαίνεται λίγο... άκυρο!

Στο κάτω κάτω, εάν παρουσιάζει ακόμα πρόβλημα ο αισθητήρας που μετράει παλμούς στον καρπό, ας ενσωμάτωναν συνδεσιμότητα με πρότυπου ΑΝΤ+ chest straps μέτρησης παλμών και να τελείωνε η κουβέντα. Τέτοια straps βρίσκονται στο eBay για $20.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
To Alta παίζει στην entry κατηγορία του απλού Charge. Η χαμηλή (σε δυνατότητες και τιμή) αυτή κατηγορία απευθύνεται σε άσχετους με το fitness πελάτες, περισσότερο σε γκατζετάκηδες που θέλουν ακόμα ένα προϊόν τεχνολογίας. Η μέτρηση καρδιακών παλμών είναι απαραίτητη προϋπόθεση σε λίγους και άχρηστη μέτρηση στους περισσότερους. Για να μπορείς να καταλάβεις και να εκμεταλλευτείς τη καρδιακή συχνότητα, χρειάζονται βασικές γνώσεις εργοφυσιολογίας και συχνές προσωπικές μετρήσεις για την εξατομικευμένη εύρεση των ζωνών.

Θέλω να πω πως η πλειονότητα όσων πάρουν ένα fitness band, όσο και καλή διάθεση να έχουν, δεν θα καταφέρουν να αξιοποιήσουν τις πληροφορίες του. Ο μετρητής βημάτων είναι το πιο ασαφές κριτήριο άσκησης. Ειδικά αυτό το κλισέ με τα 10000 βήματα την ημέρα, είναι εντελώς ανούσιο. Πράγματι, είναι προτιμότερο να κάνεις μερικές χιλιάδες βήματα από το να είσαι στον καναπέ, αλλά η "μετάφραση" των βημάτων σε φυσική κατάσταση δεν στέκει. Για παράδειγμα, κοιτώντας τώρα το δικό μου band βλέπω ότι βρίσκομαι στα 8500 βήματα. Η δραστηριότητα μου σήμερα ήταν βόλτα στα καταστήματα του Golden Hall... Χθες, την ίδια ώρα, είχα περίπου τα ίδια βήματα, αλλά ήταν από τρέξιμο σε μέτρια ένταση στο ΟΑΚΑ.

Η λογική του ότι είναι καλύτερο να κάνεις οτιδήποτε από το τίποτα, έχει πολύ μικρή πρακτική ωφέλεια. Είναι σαν να λέμε ότι κάνω δίαιτα μία φορά ανά δέκα μέρες.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
τόσα ζευγάρια παπούτσια έχουμε λιώσει στο mall και στο golden hall και τώρα μας λες ότι δεν κάναμε τίποτα :o :roflmao::roflmao::roflmao:


από βδομάδα έρχεται επιτέλους το ελλειπτικό μου οπότε θα κοπούν οι πολλές βόλτες :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
[...] Η λογική του ότι είναι καλύτερο να κάνεις οτιδήποτε από το τίποτα, έχει πολύ μικρή πρακτική ωφέλεια. Είναι σαν να λέμε ότι κάνω δίαιτα μία φορά ανά δέκα μέρες.
Το bold είναι μεγάλη αλήθεια. Το επακόλουθο παράδειγμα, επεξηγεί ακριβώς το νόημα της ρήσης. Ο λόγος (κατά την προσωπική μου άποψη) είναι ότι για να κάνεις κάτι και να έχει ωφέλεια θα πρέπει να το κάνεις τακτικά, με συνέπεια, με επιμονή κι υπομονή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Το bold είναι μεγάλη αλήθεια. Το επακόλουθο παράδειγμα, επεξηγεί ακριβώς το νόημα της ρήσης. Ο λόγος (κατά την προσωπική μου άποψη) είναι ότι για να κάνεις κάτι και να έχει ωφέλεια θα πρέπει να το κάνεις τακτικά, με συνέπεια, με επιμονή κι υπομονή.
Ακριβώς! Γι' αυτό και οι περισσότεροι πρωταθλητές είναι αυτοί που πέρα από το σωματικό ταλέντο, έχουν το πείσμα και την εργατικότητα. Το να κάνεις έναν τεμπέλη να αισθανθεί καλύτερα ψυχολογικά είναι πανεύκολο. Αλλά το αποτέλεσμα κρίνει την οποιαδήποτε προσπάθεια σε όλους τους τομείς της ζωής.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top