Amir's interview (ASR)


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τώρα εσύ νομίζεις ότι γνώριζα τις μετρήσεις του Aria???:laugh::laugh::laugh::laugh:
Απλά το άκουσα και μου φάνηκε ισσοροπημένο!

Σας έχω με το αυτί γατάκια!!!:drinks:
Το να ΄΄έχεις΄΄ μια κατάσταση με το αυτί είναι τόσο χρήσιμο όσο το να διευθύνεις κατοικίδια να ποζάρουν...Είναι μεν αξιόλογο αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα για τις δραστηριότητες των υπολοίπων...

΄΄Δώστε προσοχή γατάκια,ο geo σας έχει με το αυτί...Θέλει επίσης και φλας στα ηλιοβασιλέματα γεμάτα αναμνήσεις...΄΄
1614928484825.png


΄΄Εντάξει,να μας απασχολήσετε ξανά όταν θα κατατάσσει τις διαφορές που ακούει σε καλώδια τροφοδοσίας και τα συναφή...΄΄
1614928725758.png
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Εδώ ο Amir μας λέει ότι δεν μπορούν να μετρηθούν όλα στον ήχο.

Στους ενισχυτές το ποσοστό απόδοσης που μπορεί να μετρηθεί (λέει) είναι 80%-90%. Οπότε μας λέει επίσης ότι υπάρχει και ένα 10%-20% που πρέπει να ακούσεις για να έχεις πλήρη εικόνα.
Το ποσοστό αυτό στα ηχεία πάει στο 20%-30% για πλήρη εικόνα της απόδοσης.
Στα ακουστικά πάμε στο 30%-50%.

Δηλαδή, εδώ μας λέει πως (δεν ξέρω αν το έχει γράψει και παλαιότερα), η ακρόαση είναι μέχρι και απαραίτητη ανά περιπτώσεις ακροατών, ακόμα και αν κοιτάνε τα δεδομένα.

Screenshot_20220620-112946_Free Adblocker Browser.jpg
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εδώ ο Amir μας λέει ότι δεν μπορούν να μετρηθούν όλα στον ήχο.

Στους ενισχυτές το ποσοστό απόδοσης που μπορεί να μετρηθεί (λέει) είναι 80%-90%. Οπότε μας λέει επίσης ότι υπάρχει και ένα 10%-20% που πρέπει να ακούσεις για να έχεις πλήρη εικόνα.
Το ποσοστό αυτό στα ηχεία πάει στο 20%-30% για πλήρη εικόνα της απόδοσης.
Στα ακουστικά πάμε στο 30%-50%.

Δηλαδή, εδώ μας λέει πως (δεν ξέρω αν το έχει γράψει και παλαιότερα), η ακρόαση είναι μέχρι και απαραίτητη ανά περιπτώσεις ακροατών, ακόμα και αν κοιτάνε τα δεδομένα.

View attachment 255522
Για τα καλώδια δεν λέει τίποτα!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
Εδώ ο Amir μας λέει ότι δεν μπορούν να μετρηθούν όλα στον ήχο.

Στους ενισχυτές το ποσοστό απόδοσης που μπορεί να μετρηθεί (λέει) είναι 80%-90%. Οπότε μας λέει επίσης ότι υπάρχει και ένα 10%-20% που πρέπει να ακούσεις για να έχεις πλήρη εικόνα.
Το ποσοστό αυτό στα ηχεία πάει στο 20%-30% για πλήρη εικόνα της απόδοσης.
Στα ακουστικά πάμε στο 30%-50%.

Δηλαδή, εδώ μας λέει πως (δεν ξέρω αν το έχει γράψει και παλαιότερα), η ακρόαση είναι μέχρι και απαραίτητη ανά περιπτώσεις ακροατών, ακόμα και αν κοιτάνε τα δεδομένα.

View attachment 255522
το ξέρουμε αυτό....αλλά όταν κάτι πάει τραμπάλα...δεν σώζεται από τις ''χροιές'' :whistling:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Για τα καλώδια δεν λέει τίποτα!
Όχι άλλα από τα λεγόμενα του βγαίνει επίσης το συμπέρασμα πως δύο ενισχυτές ή ηχεία μπορούν να μετράνε ίδια και να παίζουν διαφορετικά.

Discuss.... που λεν και στο χωριό μου 🙂
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
Όχι άλλα από τα λεγόμενα του βγαίνει επίσης το συμπέρασμα πως δύο ενισχυτές ή ηχεία μπορούν να μετράνε ίδια και να παίζουν διαφορετικά.

Discuss.... που λεν και στο χωριό μου 🙂
ένα παράδειγμα που μου είχε μείνει ήταν τα D&D σε ριβιού του Έριν
τα οποία ενώ μέτραγαν παραμόρφωση αρκετή σε στάθμες των 96db....στην ακρόαση δεν γινόταν αντιληπτή...και έβαλε και αστεράκι στο ριβιού λέγοντας ότι το ότι δεν την άκουσα εγώ δεν σημαίνει ότι δεν θα την ακούσετε και εσείς

μάλιστα ανέφερε ότι ήταν το πιο δυνατό ηχείο που είχε ακούσει ποτέ

τα ίδια έχει αναφέρει ως απάντηση και ο ιδιοκτήτης της D&D σε φόρουμ σχετικά με την παραμόρφωση σε αυτές τις στάθμες
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Το έχει πάει και ο Olive τώρα που το θυμάμαι. Ηλεκτροστατικά ηχεία, αν και μετρούσαν χάλια στην ακρόαση δεν άκουγες κάτι περίεργο. Μια χαρά έπαιζαν λέει. Ο Toole επίσης έχει πει πως το καλύτερο sound stage το έχει ακούσει από Omni ηχεία, τα οποία κατά κανόνα μετράνε κουκουρούκου αφού βαράνε μπρος πίσω, σαν τα δικά μου. Το οποίο βέβαια υπογράφω και εγώ. Οι μετρήσεις στο σαλόνι μου μπορεί να είναι αυτές που είναι για τυπικό σαλόνι, το δε sound stage τιτανοτεράστιο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.... τοτε γιατι ειναι ολοι με ηλεκτοδυναμικα ? :smoke:
(ή εστω κατα 99% κατα την προσωπικη μου εκτιμηση)
Αμιρ φορ Πρε Ζι Ντεντ!
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Η ευαισθησία του ανθρώπινου αυτιού σε παραμορφώσεις ,είναι σχετικά περιορισμένη.
Παραμορφώσεις κάτω από 1% δεν είναι ακουστές. Ιδιαίτερα σε συχνότητες , που είναι έξω από την ζώνη υψηλής ευαισθησίας της ανθρώπινης ακοής. Δλδ μεσαίες συχνότητες κατά βάσει . Από 300 μέχρι κάπου 4000 κύκλους .
Οποιαδήποτε συχνότητα αναπαράγεται εκτός από αυτό το εύρος , με όση παραμόρφωση και αν είναι φορτωμένη είναι δύσκολα αντιληπτή η παραμόρφωση. Δεν μιλάω βέβαια για ποσοστά 10% , αυτά είναι μάλλον πάντα ακουστά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
Η ευαισθησία του ανθρώπινου αυτιού σε παραμορφώσεις ,είναι σχετικά περιορισμένη.
Παραμορφώσεις κάτω από 1% δεν είναι ακουστές. Ιδιαίτερα σε συχνότητες , που είναι έξω από την ζώνη υψηλής ευαισθησίας της ανθρώπινης ακοής. Δλδ μεσαίες συχνότητες κατά βάσει . Από 300 μέχρι κάπου 4000 κύκλους .
Οποιαδήποτε συχνότητα αναπαράγεται εκτός από αυτό το εύρος , με όση παραμόρφωση και αν είναι φορτωμένη είναι δύσκολα αντιληπτή η παραμόρφωση. Δεν μιλάω βέβαια για ποσοστά 10% , αυτά είναι μάλλον πάντα ακουστά.
τα συγκεκριμένα είχαν απ όσο θυμάμαι θα τα... τσεκάρω μετά....από τα 200hz... πάνω από 3% sta 96db
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ναι είναι αρκετά τσιμπημένη ,αν είναι έτσι.
Και τα 96db δεν είναι και καμιά τρελλη στάθμη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Ίσως να υπάρχουν και άλλα; Δεν ξέρω από αυτά.

Αλλά μου θύμησε και όσα έλεγαν οι μαστεράδες για τις binaural ακροάσεις με ακουστικά. Κάθε άνθρωπος θα έχει διαφορετική εμπειρία γιατί κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό σχέδιο (αν το κατάλαβα σωστά), αυτιών.
Μπορεί να γίνει κάποια πρόβλεψη σε αυτό βάση μετρήσεων, αλλά μπλέκουμε με σχεδιασμούς αυτιών κ.α. Η ουσία είναι πως η εμπειρία θα είναι διαφορετική ανά ακροατή στο ίδιο περιεχόμενο.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Γενικά όλοι οι άνθρωποι δεν ακούν και αντιλαμβάνονται το ίδιο ηχητικό γεγονός με τον ίδιο τρόπο .
Αλλα ακούει και μεταφράζει ο εγκέφαλος του ενός και άλλα του άλλου , όχι μόνο λόγω διαφορετικού σχήματος του εξωτερικού αυτιού , αλλά και λόγω άλλων ακουσμάτων και ηχητικών εμπειριών γενικότερα, άλλης ψυχοσύνθεσης ,άλλων γούστων και πάει λέγοντας.
Το σίγουρο είναι πως όλοι ακούμε το ίδο πράγμα μάλλον διαφορετικά , ή το αντιλαμβανόμαστε και το κρίνουμε διαφορετικά.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όπως και να 'χει, καλές και απαραίτητες οι μετρήσεις (ειδικά αν είσαι σε διαδικασία στησίματος/βελτίωσης) αλλά στο τέλος της ημέρας θα πρέπει να συμφωνήσουν και οι ακροάσεις πως όλα πήγαν καλά...
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Σωστά.
Το είπε και ο Αλέξης και ο Αμίρ και πολλοί άλλοι.
Κάποια μηχανήματα ηχεία κλπ , μπορούν να μετράνε το ίδιο και να μην ακούγονται το ίδιο .
Η να μετράνε καλά και να ακούγονται κάπως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.031
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top