AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Πολύ θα ήθελα να δω μέτρηση απόκρισης γι' αυτά τα RF-82...
Κι εγώ το ίδιο, αλλά ουσιαστικά δε λύνει το "θέμα", καθώς σε διαφορετικούς χώρους θα πάρεις διαφορετικές μετρήσεις, ανάλογα με τις εκάστοτε αντανακλαστικές επιφάνειες.

Σίγουρα όμως παίρνεις μια άποψη. Χρήσιμη.
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Kωστα καταρχας δεν βλεπω καποιο επιθετικο υφος σε αυτα που γραφεις.
Επισης δεν βλεπω καποιο θεμα για να διαφωνησω ως προς το μερος που αφορα την ισοσταθμιση χωρου κ.λπ.
Το θεμα ειναι ομως το εξης, τελειος ηχητικος αναπαραγωγεας δεν υπαρχει σε κανενα κρικο της ηχητικης αλυσιδας - εριστοι ναι. Δεχομενοι λοιπον τα παραπανω και με το δεδομενο οτι καποιος δεν θελει για τους δικους του λογους να ασχοληθει με την ψηφιακη ισοσταθμιση κ.λπ, αναγκαστικα πρεπει να θεραπευσει το ατελες του μηχανηματος με αλλον εναν ατελη κρικο που θεραπευει κατα ενα μερος το προβλημα. Ακομη και τα καλωδια τα οποια δεν χρειαζεται να ειναι ακριβα, επιφερουν ακουστες αλλαγες σε ενα συστημα.
Και εδω θα ηθελα να επισημανω μια βασικη παραμετρο στο χομπι μας. Το τι μου αρεσει να ακουω. Η ακροαση οποιουδηποτε μουσικου θεματος ειναι τελειως προσωπικη υποθεση και απαραιτητα δεν συναδει παντα με την απολυτα σωστη ισοσταθμισμενη αναπαραγωγη.
Και τι εννοω με αυτο. Εχοντας ακουσει για χρονια μουσικα οργανα και παιζοντας κιθαρα απο μικρο παιδι, εχω καποια πειρα απο την φυσικη αναπαραγωγη ηχου. Απο τεχνικα θεματα μπορει να μην ξερω, αλλα τπυλαχιστον ακουστικες εκτιμησεις μπορω να εκφερω, μιας και εχω ακουσει χωρις υπερβολη εκατονταδες συστηματα. Ακομα εχω πειραματιστει και με την ψηφιακη ισοσταθμιση, για την οποια πιστευω οτι η καθιερωση της στα οικιακα συστηματα θα ειναι οχι και τοσο πολυ μακρινη, οσο πιθανον φανταζομαστε και μπορω να πω οτι η απολυτη ευθεια δεν με ικανοποιησε, καθως προτιμω μια τονωση στα χαμηλα και μια πιο ηπια υψηλη περιοχη, πραγμα που αποδυκνειει οτι ακομα και εκει εισερχεται ο προσωπικος παραγοντας.
Στο δια ταυτα λοιπον, το προσωπικο νου συστημα ειναι γεματο συμβιβασμους, προκειμενου να ικανοποιησω τα ακουστικα μου γουστα, αλλα και το βασικοτερο, να μπορει να αναπαραγαει οχι μονον αριστης ποιοτητας ηχογραφημενο υλικο, που ενα τετοιο υπεραποκαλυπτικο συστημα αποριπτει αυτοματα τις μετριες εγγραφες, αλλα κυριως να αναπαραγαγει τις τελευταιες, γι αυτο τουλαχιστον οσοι εχουν ακουσει το συστημα μου αναφερουν για την μουσικοτητα και το συναισθημα που αποπνεει, εστω και αν πολλοι δεν παραδεχονται τους παραπανω ορους, πραγμα που με κανει προσωπικα ευτηχη με την ακροαση του και που πιστευω οτι ειναι και το βασικοτερο πραγμα που μπορει καποιος να επιδιωξει καποιος για το συστημα του, παρα η οποια τεχνικη τελειοτητα.
 


Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Επειδη τα εζησα τα ηχεια (RF-5 / RB-61) για 2 χρονια μπορω να χαρακτηρισω τον ηχο τους σαν "εφιαλτικο" μεταλλικο.
Τα ηχεια ενω ειναι εντυπωσιακα σε καθαροτητα και αποκαλυπτικα απο θεμα λεπτομερειας απο την αλλη μετα απο καμια ωρα ακροασης σε κουραζαν αφανταστα σε σημειο πανοκεφαλου.
Τα επαιζα με εναν παλιο σανσουι μετα με ενα τρεντς , με ενα truepath και δοκιμασα και αρκετους λαμπατους στο ενδιαμεσο.

Συμφωνουμε οτι με τα πολλα watt ενισχυτη εβγαλαν αυτο που μπορουσαν αλλα το κουραστικο της υποθεσης παρεμενε.
Μονο με τους λαμπατους μπορεσα και ακουγα για αρκετες ωρες μουσικη χωρις να με κουραζει με αποτελεσμα να χασω λιγο απο αναλυση αλλα να μπορω να ακουω πιο χαλαρα την μουσικη μου.
Δηλαδη καθαρα ενας συμβιβασμος.

Ειναι πολυ ιδιαιτερα ηχεια τα klipsch και θα συμφωνησω με αυτους που λενε οτι ειναι πολυ καλα συνηθως για πρωτα ηχεια λογω του οτι ειναι εντυπωσιακα στον ηχο τους.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Και εδω θα ηθελα να επισημανω μια βασικη παραμετρο στο χομπι μας. Το τι μου αρεσει να ακουω.
Από εδώ ξεκινάνε όλες οι παρεξηγήσεις φίλε Θανάση.
Άλλο το χόμπι του HiFi (= High Fidelity = αυστηρά τεχνικό χόμπι όπου δεν χωράει το γούστο και η "άποψη") και άλλο το χόμπι που περιγράφεις, το οποίο είναι φυσικά σεβαστό και σίγουρα πιο ενδιαφέρον για τον περισσότερο κόσμο.

Ομολογώ ότι κι εγώ ο ίδιος έχω βρεθεί πολλές φορές στη δύσκολη θέση να πρέπει να επιλέξω μεταξύ του τεχνικά ορθού/πιστού αποτελέσματος και του ευχάριστου ακούσματος.
Π.χ. θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι δε μπορούσα να επιλέξω μεταξύ του NAD C350 και του Musical Fidelity Elektra Ε10. O πρώτος κέρδιζε σε αναλυτικότητα και ικανότητες οδήγησης ενώ ο δεύτερος στρογγύλευε τα πάντα αλλά έβγαζε κάτι φωνές to die for, που λένε και στο χωριό μου.

Απορώ πως δεν έχουν φροντίσει οι χομπίστες να δώσουν ένα διαφορετικό όνομα στο 2ο ή έστω να μπουν και τα δύο κάτω από ένα γενικότερο όνομα, για να αποφεύγονται αυτές οι παρανοήσεις..

Βέβαια δεν είμαστε οι μόνοι... Φίλος της αυτοκίνησης θεωρείται και αυτός που τρέχει όλη μέρα στα βουνά με το Land Rover, φίλος της αυτοκίνησης κι αυτός που τρέχει στις πίστες με το Evo. H διαφορά είναι ότι στα του αυτοκινήτου τα όρια είναι πιο ευδιάκριτα και η τεχνική κατάρτηση δεν θεωρείται αμάρτημα... :143:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Aκριβως γι αυτο που λες Κωστα, πιστευω οτι δεν υπαρχει τελειο συστημα που να ειναι αποδεκτο απο ολους. Δηλαδη απο την θεση της απολυτης αναπαραγωγης μεχρι την θεση της απολυτης μουσικοτητας υπαρχουν απειρες ενδιαμεσες θεσεις που ο καθενας μπορει να θεωρει ως σωστοιτερη γι αυτον ως προς την μουσικη αναπαραγωγη.
Ασφαλως υπαρχουν και σημεια που οι αποψεις συγκλινουν και αυτο για μενα γινεται π.χ. με πολλες ακροασεις φυσικων οργανων που αποκτας καποια ακουστικη μνημη που προσπαθεις να την εφαρμοσεις στο δικο σου συστημα, αλλα και απο την επιλογη καποιων μηχανηματων που συνδοιαζουν και τους δυο κοσμους. Θελοντας να αναφερω ενα προσωπικο παραδειγμα, προσφατα εκανα μια σχετικη δοκιμη με καποια ντακς. Ετσι π.χ. το NORTHSTAR ηταν μουσικο, το BENCHMARK αναλυτικο και καθαρο, ενω το MINERBA συνδοιαζε και τους δυο κοσμους ικανοποιητικα.
Υπαρχουν ομωες καποιες περιπτωσεις οπου συνηδειτα αναγκαζεσαι να κανεις καποιους συμβιβασμους, οπως σε δοκιμη δυο κεφαλων, μιας ΟRTOFON RONDO BRONZE και μιας BENZ ACE L, προτιμησα την δευτερη αν και η πρωτη απεδωσε καλυτερα σε αναλυση, λογω του οτι καλυπτε εν μερει τα προβληματα φθορας των παλαιων δισκων και εκανε το ακουσμα τους πιο ευχαριστο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Επειδή λοιπόν δεν υπάρχει τέλειο σύστημα, κι επειδή μας αρέσει η μουσικότητα και το συναίσθημα, δικαιολογούμαστε τρόπον τινα να προτείνουμε ενισχυτή ακατάλληλο για να οδηγήσει τα εν λόγω ηχεία.

χο χο χο

μέρι κρίστμας σάντα κλος, μάι νέιμ ιζ μποντ, τζέιμς μποντ. κουκουρούκου γκλιν γκλον

Ουδείς διαφώνησε με την μουσικότητα και το συναίσθημα, σαφώς όχι εγώ. Δυστυχώς δεν υπάρχει μουσικόμετρο ή συναισθηματόμετρο να το αποδείξω στο από τεχνικής φύσης άρτιο ηχοσύστημά μου.

Και κακώς - αδίκως - αστόχως - εντελώς εσφαλμένα τοποθετείται συχνά πυκνά ως αντίθετο η τεχνική αρτιότητα με την μουσικοσυναισθηματικότητα. Αυτά παν πακέτο. Μόνο αντίθετα δεν είναι....

Όσο για τα συμπεράσματά σου θανάση από την ψηφιακή ισοστάθμιση και τις καμπύλες που προτιμούσες, δεν αποδεικνύει αυτό που λες ("αποδυκνειει οτι ακομα και εκει εισερχεται ο προσωπικος παραγοντας") αλλά αποδεικνύει ότι δε ξέρεις επαρκώς το αντικείμενο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

...

Και κακώς - αδίκως - αστόχως - εντελώς εσφαλμένα τοποθετείται συχνά πυκνά ως αντίθετο η τεχνική αρτιότητα με την μουσικοσυναισθηματικότητα. Αυτά παν πακέτο. Μόνο αντίθετα δεν είναι....

...
Καλά, υπάρχει κόσμος που αυτό δεν του το βάζεις στο κεφάλι ούτε με ένεση. Πρέπει να δεις τί γράφουν για τα 801N και 802Ν. Ηχεία με τα όλα τους, με χαμηλές, με ζουμερά μεσαία, με πρίμα, με, με, με,... και γράφουν τα απίστευτα. Στο άλλο άκρο, στο περασμένο high end show μπήκα στο δωμάτιο της TLA, και έπαιζαν κάτι ντουντούκες, κάποια από αυτές εδώ. Μιλάμε, δεν ήξερα από πού να φύγω! Δεν είναι καλά ο κόσμος, αλλιώς δεν εξηγείται...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Tο παραδειγμα που εφερα με το Μινερβα, δειχνει οτι μπορει να βρεθει κατι που μπορει να εμπεριεχει και τους δυο κοσμους ικανοποιητικα τουλαχιστον για μενα.

Ε τωρα θα το πω. Εμενα Κωστα τα CESSARO μου αρεσαν πιο πολυ απο ολα στην εκθεση, τα 800 ετσι οπως ηταν στημενα οχι - και δεν μου αρεσουν σχεδον καθολου οι κορνες - βγαλε συμπερασμα.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

και για να μην παρεξηγηθω τα 801 και 802 ειναι απο τα ηχεια που παντα μου αρεσαν, απο τα λιγα που θα αγοραζα και θα μπορουσα να ζησω μαζι τους.

Α και τα Μακιντος μου αρεσαν παρα τα οποια προβληματα τους τι να πω τωρα - σκοτωστε με.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Καλά, υπάρχει κόσμος που αυτό δεν του το βάζεις στο κεφάλι ούτε με ένεση. Πρέπει να δεις τί γράφουν για τα 801N και 802Ν. Ηχεία με τα όλα τους, με χαμηλές, με ζουμερά μεσαία, με πρίμα, με, με, με,... και γράφουν τα απίστευτα. Στο άλλο άκρο, στο περασμένο high end show μπήκα στο δωμάτιο της TLA, και έπαιζαν κάτι ντουντούκες, κάποια από αυτές εδώ. Μιλάμε, δεν ήξερα από πού να φύγω! Δεν είναι καλά ο κόσμος, αλλιώς δεν εξηγείται...
Έχω κι εγώ την ίδια απορία για τα ηχεία αυτά (Β&W). Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως υπάρχει κόσμος που λέει ότι υστερούν κάπου.
Ιδιαίτερα όταν ακούω κάποιον να επιμένει όλο και περισσότερο καταλαβαίνω ότι είναι αδύνατον να τα βάλεις με την προτίμηση του καθενός.




Γι' αυτό και αυτό που λέει ο Θανάσης είναι σωστό:

Tο παραδειγμα που εφερα με το Μινερβα, δειχνει οτι μπορει να βρεθει κατι που μπορει να εμπεριεχει και τους δυο κοσμους ικανοποιητικα τουλαχιστον για μενα.

Ε τωρα θα το πω. Εμενα Κωστα τα CESSARO μου αρεσαν πιο πολυ απο ολα στην εκθεση, τα 800 ετσι οπως ηταν στημενα οχι - και δεν μου αρεσουν σχεδον καθολου οι κορνες - βγαλε συμπερασμα.



Άντε να βγάλεις άκρη...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Tο παραδειγμα που εφερα με το Μινερβα, δειχνει οτι μπορει να βρεθει κατι που μπορει να εμπεριεχει και τους δυο κοσμους ικανοποιητικα τουλαχιστον για μενα.

Ε τωρα θα το πω. Εμενα Κωστα τα CESSARO μου αρεσαν πιο πολυ απο ολα στην εκθεση, τα 800 ετσι οπως ηταν στημενα οχι - και δεν μου αρεσουν σχεδον καθολου οι κορνες - βγαλε συμπερασμα.

Μάλλον πήγα σε άλλη έκθεση, ξέρω 'γώ;...
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Αντικατέστησα τα ηχεία μου με τα klipsch rf-82 και σκέπτομαι να αλλάξω και τον ενισχυτή καθότι πάλιωσε [denon-1080] τι θα μου προτείνατε για δικαναλο έως 800 ευρώ ο χώρος είναι 6χ8 μέτρα ακούω όλα τα ειδη μουσικής .ευχαριστω
Ειχα τα RF-3 II για δυο χρονια περιπου. Τα επαιξα με Musical Fidelity προ/τελικο 100W και Marantz ραδιοενισχυτη 45W. Θα συμφωνησω οτι ενω ειναι εντυπωσιακα στην αρχη μετα κουραζουν. Ειναι πολυ ιδιαιτερα ηχεια και ο ηχος μπορει να αλλαξει αρκετα, με ενισχυτικα και με καλωδια ηχειων. Καλο θα ειναι να μην αγορασεις ενισχυτη αν δεν τον ακουσεις με τα ηχεια στον χωρο σου.

Αν εισαι Αθηνα μπορω να σου δανεισω εναν λαμπατο ολοκληρωμενο που εχω παροπλησει εδω και ενα μηνα. Αν σε ενδιαφερει στειλε μου μηνυμα για λεπτομερειες.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Παιδες δεν ειναι ολος ο κοσμος που εχει την καψα με την απολυτη πιστοτητα και καλα κανουν αν θελουν μονο να ακουνε χαλαρα την μουσικη τους.
(Να μου πεις καπως ολοι ετσι ξεκινουν :142:)

Τους αρεσουν καποια ηχεια και ζητουν μια γνωμη για να τα ταιριαξουν με εναν ενισχυτη.
Γνωριζοντας λοιπον οτι αυτα τα ηχεια εχουν μακροχρονια "κουραστικο" ηχο δεν ειναι λαθος να προτεινουμε καποιον που ματσαρει ακουστικα με αυτα.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
10
Ενα παλιο τεστ του ΗΧΟΥ (αν θυμαμαι καλα) το εχει κανεις; Ηταν συγκριτικο ενισχυτων και ταιριασμα ηχειων. Μεταξυ των Ηχειων ηταν και τα RF-82, τα ειχε σαν καλυτερα με εναν Musical Fidelity XT-100 νομιζω... εγω παντως ακουσα τα RF-81 με Musical Fidelity (A3.5) και δεν εντυπωσιαστηκα (εψαχνα για συγκεκριμενα πραγματα βεβαια)...Το περιοδικο το ειχα αλλα πεταχτηκε και δεν θυμαμαι και πολυ καλα το συγκριτικο. Αν το εχει καποιος και θελει να το μοιραστει μαζι μας θα ημουν ευγνωμων. Κατι ακομα, δε μπορω να καταλαβω γιατι τα συγκεκριμενα ηχεια αντιμετωπιζονται με τοση εχθρα απο ορισμενους.... και τι δλδ αν δεν ειναι τελεια; (ποιο ηχειο σε αυτα τα χρηματα δεν εχει τα ελλατωματα του;) Σε Heavy Metal, Hard Rock, Home Cinema ειναι παντως παρα πολυ καλα τα σπανε... (γνωμη μου)
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Ειμαι κατοχος ζευγους RF-3II απο 7ετιας για χρηση σε home cinema. Πριν απο ενα μηνα μου ηρθε η ιδέα να αποκτησω και στερεοφωνικο ενισχυτη παραλληλα με τον πολυκαναλο Denon 3803, ομως αποκλειστικα και μονο για audiofile ακροασεις. Οποτε και δοκιμασα 2 λαμπατους ολοκληρωμενους, τους Copland Cta-405 και Unison Research S6 με μη ικανοποιητικα αποτελεσματα. Με τον 405 με τις ΚΤ-88 υπηρχε(παραυπηρχε) αναλυση και ετσι τα ηχεια φωναζαν (τι φωναζαν τσιριζαν) υπερβολικα ενω με τον S6 με τις EL34 αυτο το τσιριγμα βελτιωθηκε αρκετα και επηλθε συνολικα μια γλυκαδα αλλα παρολα αυτα παρεμεινε η υπερβολη στις μεσοηψηλες-ηψηλες. Το ακουσμα με κουρασε και με εκνευρισε ετσι δεν μπορεσα να ακουσω πανω απο πεντε-δεκα λεπτα τον καθενα.
Και εκει που απογοητευτηκα λεω ας δοκιμασω και εναν υβριδικο που τυχαια καπου ειχα διαβασει οτι τα παει καλα με παρομοιου επιπεδου ηχεια της Klipsch, και ετσι ακουσα τον Csa-28 της Copland.
Του οποιου ενισχυτη το αποτελεσμα ξαφνιασε οχι μονο εμενα κατι απολυτως φυσιολογικο αφου η εμπειρια μου στον τομεα του hi-fi ειναι ανυπαρκτη, αλλα και τον πωλητη του μηχανηματος που αφου δεχτηκε να τον συνδεσει με τα ηχεια για να πραγματοποιηθει η ακροαση με προειδοποιησε οτι το αποτελεσμα θα ειναι κατα πολυ χειροτερο απο των προηγουμενων 2 λαμπατων πολλαπλασιας αξιας μηχανηματων.
Ομως επεσε εξω τοσο πολυ που παραδεχτηκε πως δεν θα ηταν δυνατο να το πιστεψει αν δεν το ακουγε ο ιδιος. Συγχωρηστε με που δεν μπορω να σας το εφρασω με ορους που χρησιμοποιουνται για την περιγραφη ηχητικου αποτελεσματος, ομως ο ηχος που βγηκε απο τα ηχεια ηταν το κατι αλλο σχετικα με τα μεχρι τοτε ακουσματα μου. Σαν να ηταν αλλα ηχεια, πιο μεγαλα, πιο μουσικα, πιο ζεστα, πιο γλυκα, πιο απο ολα. Δεν ξερω πως αλλιως να περιγραψω αυτο που ακουσα.

Θα τον βρεις μεταχειρισμενο απο Ευρωπη με τιμη απο 400-500 ευρω, και αν τον ακουσεις ισως και να δωσεις τα χρηματα που ζηταει σαν καινουριος περιπου 1800 ευρω, οποτε μια δοκιμη με αυτον τον ενισχυτη ειναι απο εμενα προτεινομενη.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Ναι, ναι, η επανάσταση στη βιομηχανία ηλεκτρονικών. Ειδικά μετά τις 100.000 ώρες φεύγει τελείως και ο κόκκος.
 

Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
Re: Απάντηση: AMPLIF- FOR KLIPSCH RF-82

Μάλλον πήγα σε άλλη έκθεση, ξέρω 'γώ;...
Εγω πάντως έπεσα την ώρα που τα είχαν φτύσει οι moon, και ήταν εκεί ο τεχνικός (νομίζω ο Χάιτας) και προσπαθούσε να τους αναστήσει!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.953
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top