Android tablet για πρόσβαση στη μουσική μου

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Επειδή σκέφτομαι να αντικαταστήσω το παλιό μου android tablet, πιστεύετε ότι ένα android tablet με έκδοση 5 και πάνω εξυπηρετεί για να επιλέγω μουσική από κάποιον σκληρό δίσκο κλπ;
Ή είναι προτιμότερο ένα ipad air 2;
Η βασική μου ανησυχία είναι ποιό θα είναι πιό εύχρηστο. Ίσως θα πρέπει να καταλήξω στο setup (δικτυακό δίσκο κλπ) και μετά να αποφασίσω;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Λογικά, και τα δυο λειτουργικά συστήματα θα σας καλύψουν καθώς εφαρμογές χειρισμού για μουσική υπάρχουν και στις δυο πλατφόρμες.
Καλό θα ήταν να γίνεται λίγο πιο σαφής στο θέμα "επιλέγω μουσική" για να μη συζητάμε λάθος πράγματα.
Τη μουσική απο το tablet θα την αναπαράγετε σε κάποια συσκευή ή θα ακούτε στο tablet;
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Θα ακούω μουσική με δικάναλο ενισχυτή, προσπαθώντας να διατηρήσω την καλύτερη -σε λογικό κόστος- ποιότητα ήχου. Αν είναι εφικτό απομένει να αποδειχτεί στην πράξη...
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αρα το tablet θα χειρίζεται κάποιο network player;
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Αρα το tablet θα χειρίζεται κάποιο network player;
Ναι, αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει σε network player/streamer.
Φαντάζομαι τη σύνδεση ως εξής:
server>dac>avr ή 2-channel >tablet
Ίσως κάτι να λείπει από την αλυσίδα, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Απ το server για να πάει στο dac χρειάζεται και κάποιο player για να συνδεθεί πάνω στο dac.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Εκτός κι αν το DAC ενσωματώνει θύρα δικτύου, όπως π.χ. το TEAC NT-503. Κάνω λάθος;

@nxh1024 DAC έχεις ή όχι;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ναι σωστά, εάν το dac έχει και ενσωματωμένο player πάνω του, δε χρειάζεται επιπλέον
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Ναι, αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει σε network player/streamer.
Φαντάζομαι τη σύνδεση ως εξής:
server>dac>avr ή 2-channel >tablet
Ίσως κάτι να λείπει από την αλυσίδα, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.
Οι avr συνήθως έχουν δικτυακή ικανότητα και ενσωματωμένο dac. Σε αυτή την περίπτωση η αλυσίδα είναι server απευθείας σε avr με έλεγχο μέσω tablet.

Για απλό δικάναλο χρειάζεται το ασύρματο dac ή το network player. Και έλεγχος με tablet.

Θα ήταν καλό να γνωρίζουμε τι έχεις ήδη από πλευράς μηχανημάτων (tablet, υπολογιστής, ενισχυτής, ηχεία) για να υπάρχουν και καλύτερες προτάσεις.

Ένα παράδειγμα από τη δική μου χρήση: Υπολογιστής windows με αποθηκευμένα μουσικά αρχεία και εγκατεστημένο πρόγραμμα server DLNA/UPnP (π.χ Twonky, Plex, Foobar με plugin) σε Network Player σε 2κάναλο ενισχυτή. Έλεγχος μέσω android (κινητού) με εγκατεστημένο το app του Network Player ή με άλλο app (χρησιμοποιώ και το Bubbleupnp)
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Εκτός κι αν το DAC ενσωματώνει θύρα δικτύου, όπως π.χ. το TEAC NT-503. Κάνω λάθος;

@nxh1024 DAC έχεις ή όχι;
Sorry, ήμουν εκτός forum.

Δεν έχω ακόμα DAC, αλλά σκοπεύω να αποκτήσω. Θα έχω στους υπόψη και τον TEAC (ευχαριστώ που τον ανέφερες wizzy).
Απλά δεν θέλω να βιαστώ πριν αποκτήσω πιό σφαιρική άποψη.

Μετά είδα τη νέα απάντηση. Σε γενικές γραμμές το σύστημα:
AVR Marantz 5010 > δικάναλος symphonic line rg10 > virgo 2
> center & surround audio physic yara (center προς αναβάθμιση)
> woofer audio physic luna.
CD theta miles > ο παραπάνω δικάναλος
PC > hmdi > avr marantz > ταινίες/internet radio.

Σκοπεύω να μετατρέψω τα CD μου σε flac και να ακούω μουσική από τον μελλοντικό server/streamer.

Όσο για dac φοβάμαι ο marantz δεν θα έχει αρκετά ποιοτικό και θα χρειαστεί και κάποιος dac.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Τάχεις όλα::biggrin:
σχεδόν
Tο βασικό που λείπει είναι μόνο το network player με πολύ καλό ενσωματωμένο dac.

Εαν δεν σε ενοχλεί να έχεις τα μουσικά αρχεία σε υπολογιστή που θα είναι ανοιχτός κατά την ακρόαση (ρεύμα), του εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα server και έτοιμος για ακροάσεις. Ειδάλλως αγορά δικτυακού δίσκου.

Το android tablet είναι πολύ εύχρηστο για τον έλεγχο της αναπαραγωγής της μουσικής και δεν θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Και το παλιό tablet που έχεις μάλλον κάνει. Από apple προϊόντα δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι ότι το ipad θα είναι τουλάχιστον το ίδιο εύχρηστο.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Tο βασικό που λείπει είναι μόνο το network player με πολύ καλό ενσωματωμένο dac.
Το network player είναι απαραίτητο;
Φανταζόμουν μία σύνδεση server>dac>amplifier και UI από το android tablet.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Μάλλον έχω βασικές ελλείψεις γνώσης...:(
Πρέπει να μελετήσω περισσότερο.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Το network player είναι απαραίτητο;
Φανταζόμουν μία σύνδεση server>dac>amplifier και UI από το android tablet.
Network player ή δικτυακό dac για έλεγχο από tablet.

Για να γίνει αυτό που θες χρειάζεσαι-
1) κάτι που θα αποθηκεύεις τα μουσικά αρχεία. Δηλαδή είτε υπολογιστή συνδεδεμένο στο δίκτυο με εγκατεστημένο πρόγραμμα DLNA/UPnP server (Twonky, Plex, Foobar με plugin) είτε δικτυακό δίσκο (NAS)
2) DLNA/UPnP player, δηλαδή δικτυακό dac ή network player σε σύνδεση με τον ενισχυτή (και το δίκτυο φυσικά)
3) tablet με κατάλληλο app, είτε από την εταιρεία του dac/network player είτε ένα από τα πολλά που κυκλοφορούν στο google play (Bubbleupnp, UPnP Play, DLNA server, Plex και πολλά άλλα)
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Σε ευχαριστώ πολύ konredd! Πολύ εμπεριστατωμένα όσα μου είπες.
Αρχίζω να καταλαβαίνω τη λογική του streaming και πως να ακούσω μουσική από το δίκτυό μου.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Σε ευχαριστώ πολύ konredd! Πολύ εμπεριστατωμένα όσα μου είπες.
Αρχίζω να καταλαβαίνω τη λογική του streaming και πως να ακούσω μουσική από το δίκτυό μου.
Μπορείς να το δοκιμάσεις με τα μηχανήματα που έχεις και τώρα.

Χονδρικά:
Χρειάζεσαι μερικά μουσικά αρχεία, mp3 ή και flac στον υπολογιστή σου

Εγκαθιστάς στο pc τον Plex server και τον σετάρεις ώστε τα παραπάνω mp3/flac να είναι διαθέσιμα στο δίκτυό σου: https://support.plex.tv/hc/en-us/articles/200264746-Quick-Start-Step-by-Step

Συνδέεις στο δίκτυο τον Marantz - με καλώδιο ethernet συνδέεις τον Marantz με το ρούτερ σου είτε τον συνδέεις στο ασύρματο δίκτυο σου (αν έχεις). Αν το μοντέλο είναι το SR5010 έχεις και τους 2 τρόπους σύνδεσης (ασύρματη και ενσύρματη)

Εγκαθιστάς στο παλιό σου tablet το BubbleUPnP: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bubblesoft.android.bubbleupnp

Ανοίγεις το BubbleUPnP και ορίζεις ως player τον Marantz και έπειτα βρίσκεις στο μενού του BubbleUPnP τον Plex server και επιλέγεις το αρχείο που θες να παίξει. Και εγένετο μουσική.....
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Θα το δοκιμάσω όπως είπες με το PC + Marantz. Έχω λίγα flac για να ακούσω.
Δυστυχώς απο π.χ. www.hdtracks.com είδα κάτι τιμές dsd λίγο "ανεβασμένες".
Ίσως πάντως αγοράσω ένα για δοκιμή...
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Αγόρασα καλώδιο ethernet και συνέδεσα τον AVR με το PC.
Εγκατέστησα foobar και plex server στο PC αλλά δεν κατάφερα να τα λειτουργήσω.
Τελικά ακούω τη μουσική μέσα από το μενού του Marantz.
Μεγειά τη σύνδεση :).

Απομένει να ακούσω τι λέει ο DAC του marantz. Δυστυχώς έχει δύσκολο αντίπαλο (το theta miles "κελαηδάει").
Θα γράψω τις εντυπώσεις μου όταν έχω νεότερα.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
24
Μήπως μπορούσα να χρησιμοποιήσω το cd player (theta miles) σαν dac;
Το έχω συνδέσει με rca στον ολοκληρωμένο δικάναλο ενισχυτή, αλλά έχει και xlr εξόδους.
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
122
Πάντως το πρώτο βήμα έγινε.

Για να λειτουργήσει το foobar ως DLNA/UPnP server πρέπει να εγκαταστήσεις και να σετάρεις το plugin:
http://www.foobar2000.org/components/view/foo_upnp

Για να χρησιμοποιήσεις το cd player ως dac πρέπει να έχει εισόδους (inputs) - ψηφιακές ή και usb π.χ.:

https://shop.d-t-s.at/out/pictures/master/product/2/dacmagicback.jpg

Νομίζω ότι το theta miles δεν έχει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top