Android Tv με eARC και Denon AVR, δυό ξένοι στο ίδιο σπίτι !

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Για όσους δεν κατάφεραν να ερμηνέψουν τι μπορεί να λέει ο τίτλος αλλά και προς επιβεβαίωση όσων κατάλαβαν, να πως έχει το θέμα :

Πάνω σε έναν (καινούριας τεχνολογίας) Denon AVR-2700 με πλήρες eARC πακέτο -που ψευτοσυνδεόταν με μια Sony δεκαετίας και πάντως υπήρχε μια κάποια διαντίδραση-, έβαλα (επιτέλους) την καινούρια μου 75ρα Sony XH9096 ! Και μετά την αρχική έκπληξη πως με τη μία οι δύο συσκευές ενώθηκαν εις σάρκαν μία, κάποια στιγμή κατά το σχετικό σετάρισμα της Sony ή τις όποιες αλλαγές στον Denon ... χάθηκε κάθε, μα κάθε επικοινωνία πέραν του ότι έχει αναλάβει ο Denon να αναπαράγει τον ήχο της TV.

Ανοίγω την TV και μετά θα πρέπει να ανοίξω τον ενισχυτή για να παραχθεί ήχος -και μάλιστα να ορίσω ως είσοδο την TV... O ήχος αλλάζει μόνο μέσα από το remote του ενισχυτή. Επίσης, τα settings του ενισχυτή δεν φαίνονται στην TV όταν αυτή βρίστεται στην home οθόνη, ούτε όταν παίζει κάποιο κανάλι, αλλά ούτε όταν είναι σε κάποιο app όπως Netflix, Amazon, κ.λ.π. παρά μόνο όταν έχω διαλέξει την αναπαραγωγή της eARC εξόδου (HDMI 3) και ταυτόχρονα ως είσοδο στον ενισχυτή οποιαδήποτε άλλη πλήν της TV.
Ετσι για να δω τα settings του Denon στην οθόνη, επιλέγω απ'αυτόν να αναπαράξει το media player (Dune HD), το Heos, κ.λ.π. (έστω κι αν αυτά είναι κλειστά) αλλά όχι την είσοδo/έξοδο TV audio.

Πάντως από ήχο καλά πάμε -γιατί έχω ακούσει ΚΑΙ τέτοια θέματα μη εξόδου ήχου από TV προς AVR

Εννοείται , έκανα τα πάντα από 2/3 φορές ΚΑΙ ξαναδιάβασα το manual του AVR που ήδη ήξερα απ'έξω...

Σκέψεις ?
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Για όσους δεν κατάφεραν να ερμηνέψουν τι μπορεί να λέει ο τίτλος αλλά και προς επιβεβαίωση όσων κατάλαβαν, να πως έχει το θέμα :

Πάνω σε έναν (καινούριας τεχνολογίας) Denon AVR-2700 με πλήρες eARC πακέτο -που ψευτοσυνδεόταν με μια Sony δεκαετίας και πάντως υπήρχε μια κάποια διαντίδραση-, έβαλα (επιτέλους) την καινούρια μου 75ρα Sony XH9096 ! Και μετά την αρχική έκπληξη πως με τη μία οι δύο συσκευές ενώθηκαν εις σάρκαν μία, κάποια στιγμή κατά το σχετικό σετάρισμα της Sony ή τις όποιες αλλαγές στον Denon ... χάθηκε κάθε, μα κάθε επικοινωνία πέραν του ότι έχει αναλάβει ο Denon να αναπαράγει τον ήχο της TV.

Ανοίγω την TV και μετά θα πρέπει να ανοίξω τον ενισχυτή για να παραχθεί ήχος -και μάλιστα να ορίσω ως είσοδο την TV... O ήχος αλλάζει μόνο μέσα από το remote του ενισχυτή. Επίσης, τα settings του ενισχυτή δεν φαίνονται στην TV όταν αυτή βρίστεται στην home οθόνη, ούτε όταν παίζει κάποιο κανάλι, αλλά ούτε όταν είναι σε κάποιο app όπως Netflix, Amazon, κ.λ.π. παρά μόνο όταν έχω διαλέξει την αναπαραγωγή της eARC εξόδου (HDMI 3) και ταυτόχρονα ως είσοδο στον ενισχυτή οποιαδήποτε άλλη πλήν της TV.
Ετσι για να δω τα settings του Denon στην οθόνη, επιλέγω απ'αυτόν να αναπαράξει το media player (Dune HD), το Heos, κ.λ.π. (έστω κι αν αυτά είναι κλειστά) αλλά όχι την είσοδo/έξοδο TV audio.

Πάντως από ήχο καλά πάμε -γιατί έχω ακούσει ΚΑΙ τέτοια θέματα μη εξόδου ήχου από TV προς AVR

Εννοείται , έκανα τα πάντα από 2/3 φορές ΚΑΙ ξαναδιάβασα το manual του AVR που ήδη ήξερα απ'έξω...

Σκέψεις ?
Λογικά έκανες λάθος επιλογή στην tv όταν σε ενημέρωσε το Bravia για την ανιχνεύση του avr.
Μπες ξανά Bravia κάτι το λένε, σβήσε τον ενισχυτή από τις επιλογές και ξανατρέξε την ανιχνεύση.
Αν θυμάμαι έχει σχετικό menu.

Εμένα αν δεν ανοίξω ενισχυτή δεν κάνει κιχ.
Επίσης πατώντας settings (γρανάζι) το quick menu έχει επιλογή για τον ήχο από ηχεία η ενισχυτή

Menu του avr στην οθόνη της TV Sony XH9505 όταν παίζει κανάλι η app, δεν έχω δει ποτέ εγώ.
Γινεται κάτι τέτοιο?
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Από την στιγμή που δεν έχεις καν το μενού του ενισχυτή να εμφανίζεται στην TV έχεις λάθος settings είτε θέμα σε κάποιο από τα 3 components ( TV / Denon / HDMI Cable ).

Δώσε αν θες τα settings που έχεις περασμένα στο video κυρίως section του ενισχυτή να δούμε τι και πως.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Λοιπόν :
Για τον nemesi54, (1) δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο, πράγματι διαλέγω "ηχοσύστημα" από την TV και,
(2) θα το κοιτάξω να ξε-διαλέξω τον ενισχυτή άν και νομίζω πως με το setup της Sony τον έχω ξαναβρεί 2-3 φορές και,
(3) μπορεί όντως να μην φαίνεται το μενού του AVR όταν παίζει η TV αλλά μόνο όταν τον διαλέγουμε ως έξοδο -μόνο που και τότε ο ενισχυτής πρέπει να διαβάζει σήμα από άλλη πηγή και όχι το σήμα της TV για να προβάλλει το μενού του.

Για billpeppas, ίσως σε μπέρδεψα, συμβαίνει αυτό που έγραψα μόλις στον nemesis. Υπάρχει και φαίνεται το μενού, υπό συνθήκες,

Αυτό που ξανα-ψάχνω είναι η μαγικές στιγμές τους μαζί όταν πρωτοβρέθηκαν :drinks: ,όπου ένοιγαν και έκλειναν μαζί αλλά και ο ήχος που αυξομειωνόταν από την TV (δεν μου άρεσε και πολύ αυτό.) αλλά για λίγες μόνο ώρες.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Αυτό θέλει το CEC / HDMI Control στον ενισχυτή ανοιχτό, αντίστοιχα στην TV ανοιχτά, και προσοχή στην αναγνώριση του Denon στην TV γιατί κάνουν κουλά όπως σου είπε ο @nemesi54
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Τίποτα πάλι.. Ξανά έβγαλα τη σύνδεση και την ξαναέβαλα από την αρχή και είδα πως δεν υπήρχε κρατημένος ο Denon στο Bravia Sync συσκευές. Τα settings του είναι όλα ON προς το HDMI control.

Εκανα πάλι :
  • Press HOME → Select Settings Watching TVExternal inputsBRAVIA Sync settingsBRAVIA Sync device listEnable
και ο Denon είναι πάλι άφαντος : Δεν βρέθηκαν συσκευές Hdmi
IMG_20210831_154609.jpg


Ευτυχώς τον δίνω ως εξωτερική είσοδο στο HDMI 3 eARK (όχι bravia) και τον βρίσκει και δίνει ήχο...

Θα αρχίσω να σκέφτομαι μήπως ξαφνικά φταίει το καινούριο καλώδιο (που δούλεψε εξ'αρχής)
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλησπερα , η Sony 9096 εχει θεματα με τις συσκευες arc / earc που δεν ειναι Sony .
Αν διαβασεις τα forums θα δεις διαφορα προβληματα . Εβγαλαν καποιο update καποια στιγμη το οποιο ελυναν το θεμα οπως υποστηριζαν . Εγω εχω θεμα με μια ηχομπαρα lg η οποια δεν δινει αυτοματα ηχο οταν ξεκινα και παιδευτηκα πολυ χωριw να βγαλω ακρη Απλα να σ πω οτι δεν φταινε τα καλωδια εχω δοκιμασει τα παντα

..Απενεργοποιησε το Bravia synch . Κλεισε την tv και βγαλε την απο το ρευμα .
Αποσυνδεσε ολα τα καλωδια hdmi και χαλαρωσε κανα λεπτο . Συνδεσε μονο το ενα hdmi στο arc της tv ,ανοιξε τον ενισχυτη , βαλε το καλωδιο τροφοδοσιας στη tv και ανοιξε την .
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
ΚΑΛΩΔΙΟ !! Εφταιγε το καταραμένο καινούριο HDMI 2.1 ΚΑΛΩΔΙΟ!
Μόλις το άλλαξα με ένα ίδιο καλώδιο, αγορασμένο μαζί με το πρώτο, όλα λειτουργησαν όπως έπρεπε !

Και ήδη είχα τσεκάρει μήπως δεν κάνει καλή επαφή στο πλάι της τηλεόρασης ! Ποιός ξέρει ? Πάντως το "κακό" καλώδιο θα τεσταριστεί συνδέοντας το με το Dune HD... και ίσως βγάλω άκρη, ίσως όμως και να στείλει τα πάντα όλα στο Denon από 4K ως Αtmos.

Υ.Γ. Παιδιά, ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Αυτή με ξεκούνησε και έβαλα ξανά χέρι και στο πίσω μέρος της πρόσφατα τοποθετημένης στον τοίχο TV.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Για το CEC έχει ξεχωριστό αγωγό, μπορεί δηλαδή ένα καλώδιο από τσάκιση, κακή κατασκευή, κακή κόλληση στο plug, να έχει θέμα μόνο στο CEC και κατά τα άλλα να παίζει τέλεια όλα τα υπόλοιπα ;)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Ετσι κατάλαβα και εγώ.

Εχω όμως νέες αποκαλύψεις :

ΔΕΝ φταίει το καλώδιο αυτό καθαυτό ! Οταν συνέδεσα το παλιό "κακό' καλώδιο στο media player (είσοδος 2 στο AV) ξαναέχασε η TV τον DENON. Ακόμα και όταν το αποσύνδεσα , συνέχισε η TV να κάνει πως δεν τον ξέρει 8-) !

Θυμήθηκα λοιπόν πως έχω και τρίτο ίδιο καλώδιο Hdmi 2.1 συνδεδεμένο με Xbox (είσοδος 4 στο AV) .
Οταν το έβγαλα κι αυτό.. όλα πάλι καλά. Bravia Sync . Η μήπως ....Bravia stinks ?

Εδώ οι είσοδοι του Denon όπου φαίνεται πως είναι "απλές" και όχι arc για να γίνεται κάποιο δικαιολογημένο μπέρδεμα :
2021-08-31 17_08_38-Denon AVR-X2700H manual.pdf - Foxit PhantomPDF.jpg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Έχεις μπλεχθεί λίγο.
Οι είσοδοι (1 έως 6) δεν χρειάζεται να είναι ARC/eARC.
Όπως επίσης για τον έλεγχο του ενισχυτή/TV σαν σύνολο με ένα remote, κλπ είναι της λειτουργίας HDMI Control ( CEC ), όχι το ARC/eARC.

Το ARC/eARC θες να είναι στην έξοδο του ενισχυτή πρός την TV ( Monitor1 ) και εκεί είναι :)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Έχεις μπλεχθεί λίγο. Οι είσοδοι (1 έως 6) δεν χρειάζεται να είναι ARC/eARC.
Tο γνωρίζω αυτό. Αυτό υπογράμμισα. Πως ενώ δεν είναι ARC/eARC όταν βάζω κάτι πάνω μπέκει το Bravia ξε-Sync
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Tο γνωρίζω αυτό. Αυτό υπογράμμισα. Πως ενώ δεν είναι ARC/eARC όταν βάζω κάτι πάνω μπέκει το Bravia ξε-Sync
Αυτό είναι ασύνδετο το ένα με το άλλο.

Συντόμως να σου αναφέρω πως το ARC/eARC είναι πρότυπο υπεύθυνο για την επιστροφή ("είσοδο") ήχου από την TV/Projector στον ενισχυτή.
Οι συσκευές άλλου τύπου, δεν χρειάζονται ARC/eARC γιατί ούτως ή άλλως συνδέονται στον ενισχυτή με HDMI/Optical/κλπ και στέλνουν έτσι τον ήχο σε αυτόν.

Το Bravia Sync όπως πολλά "αντίστοιχα πρότυπα" των κατασκευαστών είναι όχι και τόσο... τέλειο.
Κάποιο bug/condition έχεις πετύχει που κάνει trigger το πρόβλημα.

Κάποιος κάτοχος Denon/Marantz - Sony TV που παίζει με CEC μπορεί να το έχει 'επιλύσει'... παραπάνω δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν χρησιμοποιώ το CEC, είμαι εντελώς κατά του, δεν έχω και κάποια Sony εδώ τώρα ούτως ή άλλως.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
11
Καλησπερα , η Sony 9096 εχει θεματα με τις συσκευες arc / earc που δεν ειναι Sony ...........
..Απενεργοποιησε το Bravia synch . Κλεισε την tv και βγαλε την απο το ρευμα .
Αποσυνδεσε ολα τα καλωδια hdmi και χαλαρωσε κανα λεπτο . Συνδεσε μονο το ενα hdmi στο arc της tv ,ανοιξε τον ενισχυτη , βαλε το καλωδιο τροφοδοσιας στη tv και ανοιξε την .
Και βρισκόμαστε ... ακριβώς εδώ. Και τώρα τι ? Δεν θα συνδέσω τίποτα πάνω στον Denon ?
Η τελικά θα παρατήσω το Bravia Sync ? Μάλλον το δεύτερο, πάντως όσο υπάρχει όρεξη θα το ψάχνω για το γ@μώτο
Ισως δοκιμάσω με διαφορετικά καλώδια στις άλλες εισόδους του Denon.

Αν και όποτε υπάρξει κάτι, θα το ποστάρω στο παρόν. Αλλοιώς, όποιος διαβάζει αυτό το post στο μέλλον, να ξέρει πως δεν βρέθηκε λύση :)
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καλησπερα , η Sony 9096 εχει θεματα με τις συσκευες arc / earc που δεν ειναι Sony .
Αν διαβασεις τα forums θα δεις διαφορα προβληματα . Εβγαλαν καποιο update καποια στιγμη το οποιο ελυναν το θεμα οπως υποστηριζαν . Εγω εχω θεμα με μια ηχομπαρα lg η οποια δεν δινει αυτοματα ηχο οταν ξεκινα και παιδευτηκα πολυ χωριw να βγαλω ακρη Απλα να σ πω οτι δεν φταινε τα καλωδια εχω δοκιμασει τα παντα

..Απενεργοποιησε το Bravia synch . Κλεισε την tv και βγαλε την απο το ρευμα .
Αποσυνδεσε ολα τα καλωδια hdmi και χαλαρωσε κανα λεπτο . Συνδεσε μονο το ενα hdmi στο arc της tv ,ανοιξε τον ενισχυτη , βαλε το καλωδιο τροφοδοσιας στη tv και ανοιξε την .
Εγώ θα σου θυμίσω τί είπε ο φίλος @eteokritis που έχει την ίδια tv
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Προσπαθησα να το συνδεσω σε ενα marantz πολυκαναλο αλλα ηταν τοσο αργη η αποκριση του τηλεχειριστηριου που το αποσυνδεσα και αυτο Το Bravia Synch δουλευει μονο σε Sony Οι υπολοιποι δουλευουμε βαση του προτυπου arc / earc το οποιο εδω απο οτι φαινεται το android OS ισως εχει βαλει το χερακι του να το κανει σαλατα .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top