Android TV Box for Kodi

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Μιας και πρόσφατα αγόρασα μια TV LG με WebOS, ενδιαφέρομαι για ένα απλό και αξιόπιστο TV Box που να παίζει Kodi. Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει τίποτε άλλο. Διαβάζω για αρκετά προβλήματα και για το Xiaomi Mi Box S, και για το Beeling GT1. Κάτι άλλο υπάρχει εκεί γύρω στα 50-70Ε; Να μη χρειάζεται hacking, να μην κολλάει, να έχει κάποια υποστήριξη, ιδανικά να είναι δημοφιλές ώστε εδώ στο φόρουμ να βρω άτομα που να μου ανοίξουν τα μάτια αν χρειαστεί.... Τα Χ96 Max και H96 Pro+ λένε τίποτε;

Ευχαριστώ για τις όποιες προτάσεις σας.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν προβλήματα με το Xiaomi box. Τόσο πολύ το "ανακατευουν"; Για αρκετούς μήνες χρήσης δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα, εξαιρετική εικόνα (ειδικά με netflix) και ευκολοχρηστο.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Για Netflix, youtube κλπ είναι εξαιρετικές οι εφαρμογές της τηλεόρασης.
Θέλεις να μας πεις για τί χρήση το θέλεις, για να προτείνουμε το κατάλληλο; Πχ θα έχεις ταινίες σε κάποιον τοπικό δίσκο, θέλεις να κάνεις streaming με κάποιο addon του Kodi, ... ?
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Για Netflix, youtube κλπ είναι εξαιρετικές οι εφαρμογές της τηλεόρασης.
Θέλεις να μας πεις για τί χρήση το θέλεις, για να προτείνουμε το κατάλληλο; Πχ θα έχεις ταινίες σε κάποιον τοπικό δίσκο, θέλεις να κάνεις streaming με κάποιο addon του Kodi, ... ?
Μιας και πρόσφατα αγόρασα μια TV LG με WebOS, ενδιαφέρομαι για ένα απλό και αξιόπιστο TV Box που να παίζει Kodi. Προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει τίποτε άλλο. Διαβάζω για αρκετά προβλήματα και για το Xiaomi Mi Box S, και για το Beeling GT1. Κάτι άλλο υπάρχει εκεί γύρω στα 50-70Ε; Να μη χρειάζεται hacking, να μην κολλάει, να έχει κάποια υποστήριξη, ιδανικά να είναι δημοφιλές ώστε εδώ στο φόρουμ να βρω άτομα που να μου ανοίξουν τα μάτια αν χρειαστεί.... Τα Χ96 Max και H96 Pro+ λένε τίποτε;

Ευχαριστώ για τις όποιες προτάσεις σας.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Ακριβώς αυτό σε ρωτάνε, ΤΟΝ ΛΟΓΟ που θέλεις το kodi! Έτσι θα καταλάβουν αυτοί που ξέρουν για να σου προτείνουν και να σε οδηγήσουν κατάλληλα.
Φιλικά,
Γιάννης
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Ακριβώς αυτό σε ρωτάνε, ΤΟΝ ΛΟΓΟ που θέλεις το kodi! Έτσι θα καταλάβουν αυτοί που ξέρουν για να σου προτείνουν και να σε οδηγήσουν κατάλληλα.
Φιλικά,
Γιάννης
Γιάννη αν δεις την ερώτηση που κάνει ο φίλος παραπάνω, θα καταλάβεις πως δεν διάβασε το αρχικό μου μήνυμα, αφού ρωτάει αν, μεταξύ άλλων άσχετων χρήσεων, με ενδιαφέρει και το Kodi.

Τώρα, τι το θέλω το Kodi, ομολογώ πως δεν σε καταλαβαίνω. Για να βλέπω ό,τι αυτό έχει να προσφέρει, για τι άλλο θα μπορούσα να το θέλω; Αν θέλω να δω υλικό που έχω σε δίσκο το κάνω και από το WebOS.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Γιάννη αν δεις την ερώτηση που κάνει ο φίλος παραπάνω, θα καταλάβεις πως δεν διάβασε το αρχικό μου μήνυμα, αφού ρωτάει αν, μεταξύ άλλων άσχετων χρήσεων, με ενδιαφέρει και το Kodi.

Τώρα, τι το θέλω το Kodi, ομολογώ πως δεν σε καταλαβαίνω. Για να βλέπω ό,τι αυτό έχει να προσφέρει, για τι άλλο θα μπορούσα να το θέλω; Αν θέλω να δω υλικό που έχω σε δίσκο το κάνω και από το WebOS.
Αυτός που δεν διάβασε ήσουν εσύ. Ευχαριστώ και τον @jpaudio που εξήγησε το προφανές, γιατί εγώ απλά αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο, μετά την ειρωνική σου απάντηση.

Το Kodi είναι απλά ένα περιβάλλον αναπαραγωγής υλικού, όπως και το WebOS. Και εκεί μπορείς να έχεις πχ Netflix, Youtube, πολυμέσα από εξωτερικό δίσκο ή τοπικό δίκτυο, όπως και το WebOS. Οπότε είναι δόκιμη η ερώτηση ποιά δουλειά θέλεις να κάνεις στο box, για την οποία δεν σε καλύπτει το WebOS.
Αυτό που ρώτησα σχεδόν ευθέως, γιατί νομίζω ότι εκεί πάει το πράγμα, είναι αν θες να παίζεις πειρατικά streams, κάτι που αρκετοί εννοούν όταν λένε Kodi.
 


gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Αυτό που ρώτησα σχεδόν ευθέως, γιατί νομίζω ότι εκεί πάει το πράγμα, είναι αν θες να παίζεις πειρατικά streams, κάτι που αρκετοί εννοούν όταν λένε Kodi.
Αν είχες κάνει ΑΥΤΗ την ερώτηση, δεν θα με είχες οδηγήσει στο συιμπέρασμα πως δεν διάβασες το αρχικό μήνυμα.

Το τι θα το κάνω το Kodi έχει να κάνει με τις δυνατότητες αυτού και δεν αφορούν τη συγκεκριμένη ερώτηση. Δεν ρωτώ "τι λογισμικό να βάλω για να βλέπω Χ Υ Ζ", ρωτώ "τι να πάρω για να τρέχω Kodi πάνω του και τίποτε άλλο". Όλα τα Android boxes παίρνουν το Kodi, συνεπώς το ερώτημα είναι αυτό που έκανα αρχικά: ποιο είναι αξιόπιστο και δοκιμασμένο και με κάποια υποστήριξη. Ο μόνος λόγος που αναφέρθηκα στο Kodi ήταν για να τονίσω πως δεν με ενδιαφέρει κάποια ΑΛΛΗ χρήση. Συνεπώς αν κάποιο κουτί παίζει ομαλά το Kodi αλλά δεν κάνει κάτι άλλο πολύ καλά, με καλύπτει. Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Αν είχες κάνει ΑΥΤΗ την ερώτηση, δεν θα με είχες οδηγήσει στο συιμπέρασμα πως δεν διάβασες το αρχικό μήνυμα.

Το τι θα το κάνω το Kodi έχει να κάνει με τις δυνατότητες αυτού και δεν αφορούν τη συγκεκριμένη ερώτηση. Δεν ρωτώ "τι λογισμικό να βάλω για να βλέπω Χ Υ Ζ", ρωτώ "τι να πάρω για να τρέχω Kodi πάνω του και τίποτε άλλο". Όλα τα Android boxes παίρνουν το Kodi, συνεπώς το ερώτημα είναι αυτό που έκανα αρχικά: ποιο είναι αξιόπιστο και δοκιμασμένο και με κάποια υποστήριξη. Ο μόνος λόγος που αναφέρθηκα στο Kodi ήταν για να τονίσω πως δεν με ενδιαφέρει κάποια ΑΛΛΗ χρήση. Συνεπώς αν κάποιο κουτί παίζει ομαλά το Kodi αλλά δεν κάνει κάτι άλλο πολύ καλά, με καλύπτει. Τόσο απλά, τόσο ξεκάθαρα.
Κάνω quote από την τρέχουσα σελίδα, γιατί κοροϊδευόμαστε:
Για Netflix, youtube κλπ είναι εξαιρετικές οι εφαρμογές της τηλεόρασης.
Θέλεις να μας πεις για τί χρήση το θέλεις, για να προτείνουμε το κατάλληλο; Πχ θα έχεις ταινίες σε κάποιον τοπικό δίσκο, θέλεις να κάνεις streaming με κάποιο addon του Kodi, ... ?
Ελπίζω να βρεις μια απάντηση που να σε ικανοποιεί. Καλή συνέχεια.
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.821
Το kodi παίζει ομαλά παντού. Το ζήτημα προκύπτει όταν το kodi καλείται να παίξει κάτι που καταναλώνει πόρους. Για παράδειγμα, η χρήση του για ταινίες απαιτεί αρκετή ελεύθερη μνήμη ( και σχετική ρύθμιση στο kodi ) ώστε να μπορεί να κάνει επαρκές buffering και να μη κολλάει. Αν προστεθεί και ένα πακέτο addons με προκαθορισμένο menu, τότε αναλόγως των απαιτήσεων αυτού του menu, οι απαιτήσεις σε μνήμη αυξάνονται, αν και υπάρχουν menu με μικρές ανάγκες σε μνήμη ( σεταρισμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να λειτουργούν σε μηχανήματα με λίγους πόρους ).
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Ελπίζω να βρεις μια απάντηση που να σε ικανοποιεί. Καλή συνέχεια.
Είμαι βέβαιος πως θα βρω. Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Καλή συνέχεια και σε σένα.

Πρόσβαση στον δικτυακό δίσκο ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως έχω πετύχει με το ίδιο το WebOS.... Αυτό έλειπε να πάω να πληρώσω για έξτρα εξοπλισμό και να βάλω και Kodi πάνω για να πετύχω κάτι τόσο στοιχειώδες....

[DOUBLEPOST=1564686750][/DOUBLEPOST]
Το kodi παίζει ομαλά παντού. Το ζήτημα προκύπτει όταν το kodi καλείται να παίξει κάτι που καταναλώνει πόρους. Για παράδειγμα, η χρήση του για ταινίες απαιτεί αρκετή ελεύθερη μνήμη ( και σχετική ρύθμιση στο kodi ) ώστε να μπορεί να κάνει επαρκές buffering και να μη κολλάει. Αν προστεθεί και ένα πακέτο addons με προκαθορισμένο menu, τότε αναλόγως των απαιτήσεων αυτού του menu, οι απαιτήσεις σε μνήμη αυξάνονται, αν και υπάρχουν menu με μικρές ανάγκες σε μνήμη ( σεταρισμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να λειτουργούν σε μηχανήματα με λίγους πόρους ).
Ωραία, τότε ίσως πρέπει να κοιτάξω σε μοντέλα με 2 γίγα μνήμη. Κάποιο μοντέλο; Αυτά που αναφέρω αρχικά τα ξέρεις;

Τα Χ96 Max και H96 Pro+ λένε τίποτε;
 
Last edited:


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Εγω εχω δυο beelink GT1 ,διαφορετικες εκδοσεις με διαφορα 2,5 ετων και ολα παιζουν μια χαρα.Στη θεση σου θα κοιτουσα το belink gt1 king,με τα χαρακτηριστικα που εχει δε νομιζω να κολλησει καπου.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Αυτό που ρώτησα σχεδόν ευθέως, γιατί νομίζω ότι εκεί πάει το πράγμα, είναι αν θες να παίζεις πειρατικά streams, κάτι που αρκετοί εννοούν όταν λένε Kodi.
Δεν νομίζω ότι σε αφορά αν θα παίξει πειρατικά streams η όχι.. Βρίσκω την ερώτηση αγενής και εκτός θέματος αν μη τι άλλο. . Έχουμε μιλήσει για το kodi και σε αλλά θέματα, ποτέ δεν ρώτησες εκεί κάτι τέτοιο.

Ο άνθρωπος έκανε μια απλή ερώτηση, Kodi+player. Τι προτινεται. Να απαντησω σε αυτό που ρώτησε θα πω πως δοκίμασα 2 Android των 70-90€, μου έσπασαν τα νεύρα και πήγα και πήρα nvidia shield και ηρέμησα. Τώρα παρακολουθώ και εγώ το θέμα μπας και δω κάτι ενδιαφέρων για το χωριό, κάτι ποιο προσιτό.

Ένας ψαγμένος φιλος μου πρότεινε αυτό, το κρατάω υπόψην και το προτεινω
https://gr.gearbest.com/tv-box/pp_009460358320.html
 
  • Like
Reactions: gid


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όπως αναφέρθηκε εξαρτάται από το τι θες να κάνεις στο kodi, αν θες απλό streaming ταινιών και μουσικής ένα απλό κουτί με 2gb ram αρκεί, ακόμα και το ταπεινό rpi κάνει για τη δουλειά. Πλέον όμως οι τιμές έχουν πέσει και βρίσκεις με 40€ κινέζικα κουτάκια με 4gb. Το βασικότερο είναι να δεις να έχει android 9 καθώς αυτές οι συσκευές δεν υποστηρίζονται από τον κατασκευαστή και δεν έχουν αναβαθμίσεις, αυτό που θα πάρεις με αυτό θα μείνεις. Από εκεί και πέρα όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις ανεβαίνουν και οι τιμές, πχ gigabit lan, 5 ghz wifi κτλ

Στα κινέζικα δικτυακά μαγαζιά επιλέγεις σαν τρόπο αποστολής "priority mail" και εκτελωνίζεται κάπου στην Ευρώπη (συνήθως Ολλανδία), γλιτώνεις με αυτό τον τρόπο τους ελληνικούς δασμούς.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Όπως αναφέρθηκε εξαρτάται από το τι θες να κάνεις στο kodi, αν θες απλό streaming ταινιών και μουσικής ένα απλό κουτί με 2gb ram αρκεί, ακόμα και το ταπεινό rpi κάνει για τη δουλειά. Πλέον όμως οι τιμές έχουν πέσει και βρίσκεις με 40€ κινέζικα κουτάκια με 4gb. Το βασικότερο είναι να δεις να έχει android 9 καθώς αυτές οι συσκευές δεν υποστηρίζονται από τον κατασκευαστή και δεν έχουν αναβαθμίσεις, αυτό που θα πάρεις με αυτό θα μείνεις. Από εκεί και πέρα όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις ανεβαίνουν και οι τιμές, πχ gigabit lan, 5 ghz wifi κτλ

Στα κινέζικα δικτυακά μαγαζιά επιλέγεις σαν τρόπο αποστολής "priority mail" και εκτελωνίζεται κάπου στην Ευρώπη (συνήθως Ολλανδία), γλιτώνεις με αυτό τον τρόπο τους ελληνικούς δασμούς.
Δεν είναι φρόνιμο να πάρω τυφλά κινεζοκουτάκι των 40Ε γιατί αν κάτι δεν πάει καλά, με άγνωστο και χωρίς υποστήριξη εργαλείο, έχω πετάξει 40Ε.

Δηλαδή η επιλογή "priority mail" "εξασφαλίζει" ότι η αποστολή θα γίνει από Ευρώπη; Αυτό είναι φανερό στην οθόνη όταν παραγγέλνεις;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Δεν νομίζω ότι σε αφορά αν θα παίξει πειρατικά streams η όχι.. Βρίσκω την ερώτηση αγενής και εκτός θέματος αν μη τι άλλο. . Έχουμε μιλήσει για το kodi και σε αλλά θέματα, ποτέ δεν ρώτησες εκεί κάτι τέτοιο.

Ο άνθρωπος έκανε μια απλή ερώτηση, Kodi+player. Τι προτινεται. Να απαντησω σε αυτό που ρώτησε θα πω πως δοκίμασα 2 Android των 70-90€, μου έσπασαν τα νεύρα και πήγα και πήρα nvidia shield και ηρέμησα. Τώρα παρακολουθώ και εγώ το θέμα μπας και δω κάτι ενδιαφέρων για το χωριό, κάτι ποιο προσιτό.

Ένας ψαγμένος φιλος μου πρότεινε αυτό, το κρατάω υπόψην και το προτεινω
https://gr.gearbest.com/tv-box/pp_009460358320.html
Καλά λένε ότι καμία καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη...
Για πολλοστή φορά, η ερώτησή μου ήταν απαραίτητη πριν δοθεί απάντηση, γιατί άλλο κουτί πρέπει να προτιμήσει κάποιος για να παίζει netflix, άλλο για να παζει αρχεία από το NAS του, και άλλο για να κάνει streaming με κάποιο addon. Γι' αυτό το ρώτησα ρητά και στο αρχικό μήνυμα, που θεωρώ ότι εξαρχής προσπέρασε από κεκτημένη ταχύτητα ο νηματοθέτης. Εξάλλου είπε κι εκείνος ότι θα προτιμούσε να αποφύγει συγκεκριμένα κουτιά, τα οποία βρίσκει κανείς συχνά στην πρώτη γραμμή προτάσεων. Είναι σαφές ότι χρειάζονταν περισσότερες παράμετροι.

Ο άλλος λόγος που μετά ανέφερα ρητά το "πειρατικά", είναι επειδή στο μυαλό μερίδας χρηστών, το Kodi είναι συνώνυμο με το πειρατικό streaming. Θεωρούν ότι λέγοντας "θέλω να βάλω Kodi" σημαίνει "θέλω να βάλω κάποιο addon για να στρημάρω (παράτυπα) ταινίες από το internet". Αυτή είναι μία προκατάληψη που θα προτιμούσα να μην υπάρχει. Αυτή πιθανολογώ ότι είναι και η προκατάληψη που σε κάνει να λες ότι το Kodi+player είναι μια απλή ερώτηση, ενώ έχουμε φάει σελίδες επί σελίδων να συζητάμε αυτό το θέμα, χωρίς να υπάρχει μία μοναδική απάντηση για όλες τις χρήσεις - ούτε καν το shield.

Όμως ούτε εγώ είμαι άμοιρος προκαταλήψεων. Όταν βλέπω να σκαλίζεις με μία δόση προσωπικής έγκλησης ένα θέμα το οποίο έχει επανέλθει σε ομαλή τροχιά, και δη επιτηδευμένα ανορθόγραφα, τείνω να πιστέψω ότι το κάνεις κακοπροαίρετα για να τρολάρεις. Από την πλευρά μου ζητώ συγγνώμη που ένιωσα ότι πρέπει να απαντήσω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν είναι φρόνιμο να πάρω τυφλά κινεζοκουτάκι των 40Ε γιατί αν κάτι δεν πάει καλά, με άγνωστο και χωρίς υποστήριξη εργαλείο, έχω πετάξει 40Ε.

Δηλαδή η επιλογή "priority mail" "εξασφαλίζει" ότι η αποστολή θα γίνει από Ευρώπη; Αυτό είναι φανερό στην οθόνη όταν παραγγέλνεις;
Όχι, η αποστολή γίνεται από κίνα. Γίνεται με τέτοιο τρόπο όμως που ακόμα και το tracking number είναι ευρωπαϊκό, το δέμα στα ελτα θα φτάσει και θα φαίνεται πως είναι από Ευρώπη, συνήθως όπως σου είπα Ολλανδία.

Από τα δύο μεγάλα κινεζομάγαζα (gearbest & banggood) έχω εμπειρία. Το customers support τους είναι εξαιρετικό, δεν έχω κανένα ενδοιασμό να προτείνω σε κάποιον να αγοράσει το οτιδήποτε από εκεί.​
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.086
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top