Anthem MCA-3 vs Parasound 5250 (για KLIPSCH KL- 650 THX)

Μηνύματα
41
Reaction score
39
Χαίρεται! Εχω εναν Anthem MCA-3 για LCR KLIPSCH KL-650 THX και σκεφτόμουν να τον αντικαταστήσω με εναν Parasound 5250 που έχω βρεί και είναι μεσα στο budget μου (Euro 750+100 μεταφορικά). Η χρήση είναι 80-90% ταινίες και η θέση ακρόασης είναι περίπου 4 μέτρα απο τα ηχεία. Εχω ΑVR marantz SR-7010 και υπάρχουν sub αν αυτο επηρεάζει.

Θα ήθελα να ακουσω καποιες γνώμες μιας και δεν μπορώ να το ακούσω στο σύστημα μου γιατί θα τον αγοράσω απο εξωτερικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γιώργος
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν εισαι στην θεση να παρεις τον Para....θα βιωσεις με τα ιδια σου τα αυτια
τι παιζει ο ενας και τι ο αλλος
ο ανθεμ ειναι πιο αραχνουφαντος σε σχεση με τον πιο γεματο Para....
αξιολογεις τι κανει ο ενας διπλα στον αλλο
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Ποιά ηχεία έχεις για surround/SB; Δεν αρκεί ο Marantz;
 

Μηνύματα
41
Reaction score
39
Εχω τα RP-150 αλλα δεν το κάνω τοσο για τα surround γιατί θεωρώ οτι τα καλύπτει ο marantz. Κυρίως το σκεφτόμουν για την αλλαγή της οδήγησης των LCR σε parasound (που ειναι 250 watt@8ohm και υποθέτω διαφορετικός ήχος). Tο οτι θα έχει και τα surround πανω δινει και καποια ευελιξία στο να μπορώ να πάρω και σκέτο pro στο μέλλον χωρις να χρειάζομαι ολοκληρωμένο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Αν η αλλαγή δεν έχει ή έχει πολύ μικρό κόστος μετά την πώληση του Anthem, γιατί όχι; :)
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Μα ο σκοπός δεν είναι να τον πουλήσει αλλά να κάνει αναβάθμιση
Το γράφει ξεκαθαρα
Ώστε μετά να πάρει προενισχυτη
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
New Μα ο σκοπός δεν είναι να τον πουλήσει αλλά να κάνει αναβάθμιση
Απο 3 κανάλια θα έχει 5, όσα και τα ηχεία απ' ό,τι κατάλαβα.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
5 ηχεία, 5 κανάλια τελικού Μάκη. Είτε έχει προ είτε ολοκληρωμένο, δεν είναι το ίδιο; :p
 

Μηνύματα
41
Reaction score
39
Κυρίως εστιάζω στα LCR στο parasound 5250 vs anthem οδήγηση,ποιοτητα, τι ταιριαζει πιο καλα με τα klipsch ισως κτλ. Βεβαια σκεφτομαι οτι αν δεν αποκλειστεί εξαρχης (απο τα διαφορα που ακουω/διαβάζω) τον αγοράζω και αν δεν μου αρέσει στην χειρότερη τον πουλάω. Οποτε σαυτην την περίπτωση το ερώτημα ειναι αν θεωρείτε οτι τα 850 είναι πολλα για τον 5250 ?

Thanks και παλι
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.925
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top