Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Προφανώς αυτό οδηγεί σε χρήση των εσωτερικών σταδίων dsp, τα οποία λειτουργούν είτε σε 16 είτε σε 24 μπιτ βάθος λέξης, και αυτό αποτυπώνεται στις μετρήσεις.
Δεν θυμάμαι να είναι αυτό το πρόβλημα.
Δεν εχω κρατήσει λινκς, κάποια πράγματα είχαν αναφερθεί σε θρεντ για Arcam, όπου υπηρχε και λινκ για την τεκμηρίωση της εταιρίας.

Θα με συγχωρήσετε, είναι πολύ τεχνικά αυτά που είχαν συζητηθεί, δεν μπορώ να τα ανακαλέσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Έλα ρε, απλό είναι.
Δε μπορεί να βγάλει 7-καναλο σήμα από 2-καναλο, χωρίς μαθηματικές πράξεις (add, sum, copy, κλπ), πράγμα που γίνεται επί του σήματος εισόδου, αφού περάσει αυτό από τα dsp στάδια.

DSP, δηλαδή digital signal processing, είναι ένα κανάλι επεξεργασίας όπου εφαρμόζονται μαθηματικά πάνω στο ψηφιακό σήμα.

Τα μαθηματικά που εφαρμόζονται, απεικονίζουν και δημιουργούν όλα τα φίλτρα (ακόμα και το gain) στο ψηφιακό πεδίο (εκτός κι αν γίνεται το gain ειδικά στο αναλογικό πεδίο, μετά τα op-amp εξόδου.

Οι άνθρωποι που κάθονται και γράφουν αυτά τα μαθηματικά, είναι ας πούμε οι τυπαδες στην τρινοβ, που τα κάνουν όλα μόνοι τους, ή οι τύποι στην ντιρακ, που τα βάζουν πακέτο σε κλειστά τσιπ επεξεργασίας, ή τα αρχιμαστόρια στην ντολμπι, που τα κλείνουν σε μαύρα κουτιά, ή τέλος οι μάστορες στην οντισι, που τα διανέμουν ως σοφτγουερ.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Τελικα τον 740 να συνεχισω να τον γλυκοκοιταω η οχι βρε μετρογνωστες μου?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
το πραγματικό τελικό sinad, όπως και το που είναι καλύτερο το μηχάνημα, σε ποιο εύρος λειτουργίας, πράγμα χρήσιμο.
Αυτά μάλλον μετρούνται σωστά, αλλά με εναν μεγάλο περιορισμό:
Μετράει μόνο δυο κανάλια L-R.

Μια φορά μέτρησε το Center και το εβγαζε 15-20db κάτω στο SINAD. Φανταστείτε πόσο χάλια θα είναι σε κάποια μηχανήματα τα Surrounds.

Οι μετρήσεις ενός πολυκάναλου μηχανήματος πρέπει να περιέχουν όλα τα κανάλια.
Έλα ρε, απλό είναι.
Δε μπορεί να βγάλει 7-καναλο σήμα από 2-καναλο, χωρίς μαθηματικές πράξεις (add, sum, copy, κλπ), πράγμα που γίνεται επί του σήματος εισόδου, αφού περάσει αυτό από τα dsp στάδια.

DSP, δηλαδή digital signal processing, είναι ένα κανάλι επεξεργασίας όπου εφαρμόζονται μαθηματικά πάνω στο ψηφιακό σήμα.

Τα μαθηματικά απεικονίζουν όλα τα φίλτρα (ακόμα και το gain) στο ψηφιακό πεδίο.
Λογικό φαίνεται
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Τελικα τον 740 να συνεχισω να τον γλυκοκοιταω η οχι βρε μετρογνωστες μου?
Προσωπικά έχω απαντήσει στο #212.

Γενικά θεωρώ καλές επιλογές τα ανθεμ.

Επίσης, όσα περισσότερα λεφτά δώσεις, έχουν αντίκρισμα σε αυτό το επίπεδο των av processor, ακόμα κι αν δε τα βλέπεις. Δηλαδή ας πούμε στην ανθεμ, τα πιο ακριβά μοντέλα της, είναι (μετά βεβαιότητας) δικαίως πιο ακριβά.
 




vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Ο 740 είναι ολοκληρωμένος.
Το ξερω αγορι..δεν παω για προ απο την μια γιατι παει ψηλα και απο την αλλη πρεπει να φτιαξω και αλλους τελικους (βλεπε Ηypex 502 )και δυστυχως πλεον δεν περισσευουν παραδες για τετοιες καταστασεις...δυστυχως...
Δεν κατάλαβες :biggrin:
αναποδα καταλαβα ρε φιλε?
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Το ξερω αγορι..δεν παω για προ απο την μια γιατι παει ψηλα και απο την αλλη πρεπει να φτιαξω και αλλους τελικους (βλεπε Ηypex 502 )και δυστυχως πλεον δεν περισσευουν παραδες για τετοιες καταστασεις...δυστυχως...

αναποδα καταλαβα ρε φιλε?
Εμενα παλι με προβληματιζει αν αξιζει η διαφορα 740 με 1140, οχι στα καναλια ενισχυσης γιατι με το matrix system τους καλυπτομαι απολυτα για 9 καναλια (χρησιμοποιωντας τα προσταδια στα 2 fronts+power amps) , αλλα η προσθηκη του toroidal tarnsformer+bass management 2 ξεχωριστων υπογουφερ (μια και εχω ενα, ισως προσθεσω ενα δευτερο καποια στιγμη, πιθανοτατα αλλης εταιριας η σχεδιασης).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
δυστυχως
Δυστυχώς, οι επιλογές των προενισχυτων av, θα υπερτερούν.

Δυστυχώς επίσης, οι εξωτερικοί ενισχυτές, πάλι θα υπερτερούν, ιδίως αυτοί της χυπεξ.

Βεβαίως, το κόστος σαφώς αυξάνεται, δε το συζητάμε καν. Οπότε μην παρασύρεσαι από ότι βλακείες λέμε, και μείνε σταθερός στο ποσό που εσύ αποφάσισες πως θες να διαθέσεις. Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες χωρίς τελειωμό.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Ωραία λοιπόν, τότε γιατί οι εταιρείες δεν του δημιοσιευουν δικές τους μετρήσεις και την μεθοδογία που αυτες δύναται να αναπαραχθούν να πάμε παρακάτω ?

Κανείς δεν είναι τέλειος, ούτε ο αμιρ, ούτε ο χασάν ούτε κανενας. Μόνο η denon του είπε κάνεις λάθος , κάνε αυτά και ξαναμέτρα ή απλά έχεις στα χέρια σου ελαττωματικό προιον.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι ειδικός αλλά ειναι λιγότερο πολύπλοκο να φτιάξεις ενα δικάναλο dac απο ενα πολυκάναλο , αν η κάθε ανθεμ τα κάνει πουτ@ν@ στο δικάναλο θα δώσει καλύτερη υλοποιηση στο πολυκάναλο ? Τέλος το μηχανημα αυτό καλείτε να παιξει και δικάναλο (εκτός αν έχει χαρακτηριστεί παράνομο!) ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Ωραία λοιπόν, τότε γιατί οι εταιρείες δεν του δημιοσιευουν δικές τους μετρήσεις και την μεθοδογία που αυτες δύναται να αναπαραχθούν να πάμε παρακάτω ?
Το έκανε λέμε η Arcam. Το έγραψα.

Και η Monoprice
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Το έκανε λέμε η Arcam. Το έγραψα.

Και η Monoprice
Το διάβασα , μετρήσεις και μεθοδολογία που μπορουν να αναπαραχθούν έδωσαν ? Κι εγώ λέω πχ οτι έχω μαλλιά αλλά φευ, κρανίου τόπος !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Το διάβασα , μετρήσεις και μεθοδολογία που μπορουν να αναπαραχθούν έδωσαν ? Κι εγώ λέω πχ οτι έχω μαλλιά αλλά φευ, κρανίου τόπος !
Ναι, φυσικά. Αναλυτικά.
 

Μηνύματα
920
Reaction score
2.590
Με βάση αυτά που λέγονται εδώ, ίσως κάποιος να μπορούσε ν' αντιμετωπίσει τις μετρήσεις των πολυκάναλων AV στο ASR με κάποιο σκεπτικισμό :unsure: .
Προσοχή, μιλώντας τουλάχιστον για μένα (υποψιάζομαι όμως και για το μεγαλύτερο μέρος των φίλων εδώ), όχι με άρνηση, γιατί αυτή προϋποθέτει αντίστοιχη γνώση, εξοπλισμό, μετρήσεις κλπ Άρα απόψεις του στυλ ¨Τι λέει αυτός ρε;¨ , ¨Κάνει τη δουλειά του και τ' αρπάζει¨ κλπ φαντάζουν κάπως άκυρες... :tongue:

Είναι πιστεύω χρήσιμες πληροφορίες, απλά δεν είναι είναι εύκολο να φιλτραριστούν από εμάς.
Στα ηχεία πάντως, τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.022
Νταξ' δεν ειναι οι νέοι avm, αλλά βλέπεις την τάση να έρχεται (και στοχευει στο πορτοφόλι σου)!

View attachment 199276


Δεν το φωνάζεις οτι σκίσαμε έτσι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Πολύ ωραίο το ριβιου του χομθιατερχαϊφαϊ, πολύ κατατοπιστικό σε όλα.

Έχουν κάνει όμοια ριβιου σε όλους τους Ναντ, οπότε μπορείτε να κάνετε τις συγκρίσεις σας.

Έχουν κι ένα ντατασατ εδώ:

 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.022
Ο ένας αφού τον μέτρησε τον έθαψε και ο άλλος αφού τον μέτρησε τον προτείνει ως το καλύτερο επεξεργαστή που είδε εκείνη τη χρονιά.

Άντε βγάλε άκρη ποιός λέει μπαρούφες, γιατί προφανώς κάποιος τις λέει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Αν ξεπεράσεις το τι λέει ο καθένας, και δεις απλώς τις μετρήσεις, θα δεις πως δε διαφέρουν ιδιαίτερα μεταξύ τους. ;)

Και στον ένα και στον άλλο, βλέπεις 80 ντεσιμπέλ άνετο εύρος για να φτάσει στο ηχείο σου και στο χώρο σου.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.624
Μηνύματα
2.868.459
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top