apogee Duet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
το Duet ειναι ενα firewire dac που συνδεεται μονο με mac.
το εβαλα στο συστημα μου και μετα απο αρκετες μερες ακροασεων εχω να σας ενημερωσω για τα εξης....

1.η αναλυση του ειναι εκπληκτικη. οσο γραφουν οι εξω στα τεστ και αλλο λιιγο ακομα αναλυτικοτερο...
2.ειναι μουσικο ντακ. οταν βεβαια το συνεδεσα κατευθειαν στα ηχεια(ενεργα) το αποτελεσμα δεν μου αρεσε. με τον λαμπατο προ ομως ταιριαξε αψογα και το αποτελεσμα καθε αλλο παρα κλινικο ειναι.(το αγχος μας με τετοια αναλυτικα ντακ)
3.σε συγκριση πχ με ενα playstation3 που ο κ.Τσαντουλης ειχε θεωρησει ως ικανοποιητικο πλαυερ εχω να πω πως δεν θελω να ακουω πλεον απο το σονυ. μου μειαζει θαμπος ο ηχος, σαν να καλυπτετε απο ενα πεπλο. μεγαλη διαφορα σε ολα τα χαρακτηριστικα...
4.εχει και εισοδο. κοτσαρο την ηλεκτρικη κιθαρα και γραφω....

ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΚ. πολυ ομως παιρνουν μακ μινι μονο και μονο για αυτο τα πραγματακι... εχει τα ντακ α/d kai d/a των μεγαλων apogee με 2ομως μονο καναλια (μας φτανουν ε?)
η firewire συνδεση θεωρειται η καλυτερη καθως ελαχιστοποιει το jitter και λοιπα αλλα κακα πραγματα.... :142:
η ποιοτητα κατασκευης ειναι αψογη.
οποιος ψαχνει για ντακ στο χιλιαρικο να σκεφτει πως με 430για το apogee duet και κανα 400 για μεταχειρισμενο μακ μινι εχει μουσικ σερβερ με ποιοτητα ηχουν αυθαστη για τα χρηματα.

το συστημα μου ειναι Imac-Duet-bluejeanscables-dared-bluejeanscable-martinlogan purity.
Νικος

 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: apogee Duet

+1 και απο μένα Nίκο
και να κάνω και μία σημείωση ότι το duet μπορείτε να το βρείτε στο
AVPROSHOP.gr με 382€ τελική:131:
 

Μηνύματα
132
Reaction score
5
Απάντηση: apogee Duet

Ενδιαφέρον ακούγεται.
Πρέπει ντε και καλά να είναι Mac ο υπολογιστής ή αρκεί ένας 32μπιτος Intel με πειρατικό MacOS;
 

Μηνύματα
17
Reaction score
1
Απάντηση: apogee Duet

Λογικά πρέπει να αρκεί και το πειρατιό software φίλε συναλφίστα.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
1
Απάντηση: apogee Duet

Καλώς σας βρήκα κιόλας! Αν και απο το 06 μέλος ποτέ δεν αξιώθηκα να συστηθώ.... :)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
καλως ηρθες. τα ατομα που πρωτα διαβαζουν και μετα ποσταρουν ειναι τα πιο "ψαγμενα"
ειχα ενα osx86 με pentium και δεν σκεφτηκα γ@μοτ να το δοκιμασω....
Νικος
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
το μεγαλο πλεονεκτημα του Duet ειναι οτι παιζει και 24/96.
με τις νεες εξελιξεις στα φορμα αποτελει υπεροχο εργαλειο.
θελει λιγο προσοχη στα συνοδα αλλα αξιζει.
Νικος
 

Μηνύματα
132
Reaction score
5
Απάντηση: apogee Duet

cksot καλώς όρισες.
Για την apogee -και γενικότερα για τις ιστορικές εγγλέζικες εταιρίες- τρέφω μεγάλο σεβασμό.
Το κακό είναι ότι τα δυο πιο πρόσφατα pcιά μου είναι AMD και μόνο το αρχαίο Ρ4 1,6 είναι Intel και μέχρι στιγμής δοκιμαστήρι διανομών Linux. Ίσως δοκιμάσω κανα Leopard αν και λογικά θα είναι ψιλοβαρύ (η Ubuntu έχει προβλήματα απόκρισης και μόνο οι ελαφρύτερες διανομές τρέχουν ικανοποιητικά).
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: apogee Duet

Ποιος player παιζει 24/96 στα Mac και ποσο εχει ?
Kαι το itunes παίζει και το Cog. Στο itunes πρέπει να τα έχεις .wav, στο Cog παίζεις και με Flac.
 

Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: apogee Duet

Εν όψη απόκτησης του νέου Mac mini (και κατά 99% του Apogee Duet), να σας κάμω μία αρούτηξη:
Μήπως έχετε βρει κανένα (δωρεάν, κατά προτίμηση...) πρόγραμμα ισοστάθμισης χώρου (για Mac, πάντα) που να συνεργάζεται με το Duet;
ΔηλαδήΣ, να συνδέεται το μετρητικό μικρόφωνο στο Duet, να κάνει τη "βρωμοδουλειά" το πρόγραμμα ισοστάθμισης και έπειτα, αφού "καλιμπράρουμε" το χώρο, από την έξοδο firewire του Mac (δηλαδή, από το Duet) να παίρνουμε το "καλό" σήμα...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top