Apple killed IDFA (Identifier for Advertisers)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αυτά που συμβαίνουν backstage είναι πιο σοβαρά. H Apple σιωπηλά και χωρίς καμία ενημέρωση με το νέο λειτουργικό iOS14 για iPhone & iPad μάλλον σκότωσε το mobile marketing καθώς αυτό που μέχρι τώρα ήταν διαθέσιμο σε marketers και διαφημιζόμενους από προεπιλογή τώρα θα γίνεται μόνο αν ο κάτοχος της συσκευής το επιτρέπει. Δηλαδή η παρακολούθηση των κινήσεων σε apps και browsing. Η στοχευμένη διαφήμιση πλέον δεν θα μπορεί να αναλύσει την αποτελεσματικότητα της.

960x0.jpg


 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Επίσης ψιλοάσχετο με το thread, αλλά πλέον τέλος και οι επεξεργαστές intel και από όλους τους υπολογιστές Mac, θα γίνεται χρήση ARM αποκλειστικά. Θα υπάρχει μια μεταβατική περίοδος 2 χρόνων.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εγώ πολύ ύποπτο το βρίσκω αυτό το "Ask App Not to Track".
Γιατί δεν λέει "Don't allow" και λέει "Ask not to"; Δεν μπορεί να είναι τυχαίο αυτό το wording.

Κάτι μου λέει πως θα είναι σαν το Do Not Track. Ναι, o χρήστης/browser ζητάει από το site να μην κάνει tracking, αλλά ποιος τον ακούει;

Έτσι η Apple μπορεί να γίνει Πόντιος Πιλάτος και να λέει "μα εγώ τους το είπα" και οι διαφημιστές θα μπορούν να συνεχίσουν να κάνουν track ανενόχλητοι.

Υπόθεση κάνω βέβαια, αλλά σίγουρα κάτι βρωμάει εκεί.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Το "ask" μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να "πεις" κάτι σε κάποιον.

Δεν εχεις ακούσει στις ταινίες..;;

- Μy mother asked me to clean the room
ή
- I asked my secretary to print out the report.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top