Apple Silicon

Μηνύματα
954
Reaction score
518
16 ολόκληρα γιγαμπάιτ ραμ; Καλά είμαστε σοβαροί; Να αποθηκεύει το αϊτχιούνς μια εδώ μια εκεί και μια στου διαόλου τη μάνα; Θα βγάλει λέιτενσυ και μετά το prat πάει περίπατο...
εγώ έχω ένα μακβοοκ pro του 17 με 16gb ram....αυτη την στιγμη που σου μιλω λεει 8ραμ χρησιμοποιουνται.
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
διαβάζω ότι τα m1 εχουν θεματα με bluetooth
στα ακουστικά κόβεται ο ήχος και στο ποντίκι κολλει ο κερσορας...

έχει κανείς το μ1 να το επιβεβαίωση κάτι από αυτά;
 


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Αγαπητοί τρέξαμε ένα ΜacBook Pro 13 με 8GB Ram και ένα Μacmini δοκιμαστικά στην εταιρεία. Πρώτη φορά θα πω ότι εντυπωσιάστηκα από μηχάνημα. Συγκριτικά με iMacPro του 2017 με 3,2 GHz 8-Core Intel Xeon W και 32GB RAM το έχουν για πλάκα. To ίδιο με το προσωπικό μου 16αρι ΜacBookPro επίσης με 32RAM. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έχουν κάνει πραγματικά και ως άπιστος Θωμάς θα περιμένω την εξέλιξη αυτής της τεχνολογίας αλλά είναι απίστευτα γρήγορα και... παγωτά. Δεν έχω ξαναδεί τόσο χαμηλές θερμοκρασίες σε κανένα μηχάνημα ανεμιστήρας πουθενά 3 μέρες τώρα και έτρεξαν και τα 2 full adobe εφαρμογές από 2GB psb αρχείο στο photoshop με 74 ενεργά layers, 200 plus σελίδες στο InDesign με full high resolution φωτογραφίες μέσα, μέχρι rendering στο after effects που καγκατζουλιάζει τέρατα υπολογιστές. Ναι ποιο γρήγορα από τα intelomac. Με Big Sur όλα τα μασίνια. Στα αρνητικά για κάποιους είναι πόσο κλειδωμένο είναι το λειτουργικό. Το χέριασμα απαιτεί μακιντοσα με πολλά γαλόνια. H λογική λέει υπομονή, το θέμα είναι που θα πάει αυτή η τεχνολογία.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Αγαπητοί τρέξαμε ένα ΜacBook Pro 13 με 8GB Ram και ένα Μacmini δοκιμαστικά στην εταιρεία. Πρώτη φορά θα πω ότι εντυπωσιάστηκα από μηχάνημα. Συγκριτικά με iMacPro του 2017 με 3,2 GHz 8-Core Intel Xeon W και 32GB RAM το έχουν για πλάκα. To ίδιο με το προσωπικό μου 16αρι ΜacBookPro επίσης με 32RAM. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έχουν κάνει πραγματικά και ως άπιστος Θωμάς θα περιμένω την εξέλιξη αυτής της τεχνολογίας αλλά είναι απίστευτα γρήγορα και... παγωτά. Δεν έχω ξαναδεί τόσο χαμηλές θερμοκρασίες σε κανένα μηχάνημα ανεμιστήρας πουθενά 3 μέρες τώρα και έτρεξαν και τα 2 full adobe εφαρμογές από 2GB psb αρχείο στο photoshop με 74 ενεργά layers, 200 plus σελίδες στο InDesign με full high resolution φωτογραφίες μέσα, μέχρι rendering στο after effects που καγκατζουλιάζει τέρατα υπολογιστές. Ναι ποιο γρήγορα από τα intelomac. Με Big Sur όλα τα μασίνια. Στα αρνητικά για κάποιους είναι πόσο κλειδωμένο είναι το λειτουργικό. Το χέριασμα απαιτεί μακιντοσα με πολλά γαλόνια. H λογική λέει υπομονή, το θέμα είναι που θα πάει αυτή η τεχνολογία.

Αγαπητε , κατ αρχην ευχαριστουμε για τις εντυπωσεις, ακρως θετικες θα ελεγα.
Λεγοντας εταιρια, εμπορευεστε Mac? η κατι αλλη εταιρια που απλα εργαζεστε με τα μηχανακια αυτα?
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
εδώ και χρόνια έχουν βγάλει κβαντικό υπολογιστή και δίνουν στον λαό τα αποφάγια.

εγώ αύριο θα έκανα αγορά αλλά διάβασα αυτό με το bluetooth και κρατηθηκα πισω.

Αυτός ο Μ1χ θα είναι για την επόμενη γενιά δλδ το 2022?!
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Λέγοντας εταιρεία εννοώ διαφημιστική στην οποία εργάζομαι.

Δεν διαφημίζουμε και δεν έχουμε καμία εμπορική ή άλλη οικονομική σχέση με την Apple εκτός ότι χρησιμοποιούμε υπολογιστές της.

Ta 2 αναφερόμενα αγοράστηκαν από τον ΙΤ (προσωπική αγορά) τα κράτησε και τα 2.

Το διάστημα που τα τρέξαμε αυτό που μου έκανε κυρίως εντύπωση είναι η διαχείριση στους πόρους συστήματος στο activity monitor ειδικά το memory pressure δεν στρεσαρίστηκε ούτε μια φορά στο δικό μου MacBook Pro (16-inch, 2019) με 32GB μνήμη απαιτεί με το καλημέρα 4,94GB απλά τρέχοντας από πίσω το Cloud της Adobe ένα Photoshop με ένα psd αρχείο, ένα cookie blocker, το Safari, και τον driver της Wacom στο 13άρι με τον Μ1 οριακά με τον ίδιο ακριβώς στήσιμο κάτω από 1GB.

Γενικά τα νούμερα του είναι εξωγήινα σε σημείο που άρχισα να πιστεύω ότι είναι πλασματικά αλλά δεν είναι.

Ειλικρινά δε ξέρω τί έχουν κάνει η μόνη μου ένσταση για να στείλω το μηχανημά μου και να πάρω ένα μηχανηματάκι με Μ1 είναι το λεγόμενο stress test στο χρόνο. Τo δεύτερο που με κρατάει πίσω είναι η κακή προιστορία που έχουν τα πρώτα μηχανήματα που φέρουν μια νέα τεχνολογία. Επισκιάζονται γρήγορα από το επόμενο μοντέλο που βγαίνει αρκέτα σύντομα σε σχέση με το πρώτο.

Έχω κάνει πολλάκις στο παρελθόν το πειραματάζωο μπορώ να περιμένω ένα χρόνο να δώ που θα πάει όλο αυτό το story και να περάσουν όλες τις παιδικές τους ασθένειες.

Α κάτι που ξέχασα αν κάποιος αποφασίσει να απενεργοποιήσει το csrutil από το recovery τότε σταματάει να τρέχει τα app που είναι native για iPad. Ναι έτρεξε ότι έχω στο pad τρελό, Μιλάμε για πολύ κλειστό σύστημα
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Πάντως προς το παρόν για όσους δεν χρειάζονται ενδελεχές χέριασμα στα Mac και αν έχουν Mac που μπορεί να πάρει Big Sur τότε το συστήνω με τα μάτια κλειστά. Το μόνο κακό είναι ότι θα πρέπει να κάνουν καθαρό στήσιμο αυτό σημαίνει δημιουργία bootable σκληρού με το εκτελέσιμο του Βig Sur αποθήκευση αρχείων σε άλλο σκληρό (μην εμπιστευτείτε το time machine εδώ) και πλήρη "ανατίναξη". Σαφέστατα καλήτερο από το Catalina και η ροζέτα που τρέχει είναι από άλλο πλανήτη. Α ξέχασα το migration assistant είναι μακράν το καλύτερο που έχω χρησιμοποιήσει ever.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Γενικά τα νούμερα του είναι εξωγήινα σε σημείο που άρχισα να πιστεύω ότι είναι πλασματικά αλλά δεν είναι.
Δεν είναι όντως. Είναι διαφορετικό ρεπερτόριο εντολών. Αν κάπου στο όχι και τόσο μακρύ μέλλον ξεπηδήσει και μια unreal engine... Πάντως, επειδή είναι πολύ κλειστές μηχανές, πλέον, και πολυτελείας, τ'ελος πάντων, ακριβές, δε νομίζω να απειλούνται άμεσα η Microsoft και η AMD. Όσο για την Intel, ψυχανεμίζομαι πως κάποιον εκεί μέσα εξακολουθούν να τον ανέχονται, αλλά μάλλον έχουν αρχίσει και να σκέφτονται να τον διώξουν κακήν κακώς...
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Τo δεύτερο που με κρατάει πίσω είναι η κακή προιστορία που έχουν τα πρώτα μηχανήματα που φέρουν μια νέα τεχνολογία. Επισκιάζονται γρήγορα από το επόμενο μοντέλο που βγαίνει αρκέτα σύντομα σε σχέση με το πρώτο.
αν ξεφύγουμε από το life style του θέματος και πάμε σε θέματα παραγωγικά καθαρά , εφόσον το μηχανάκι τα κάνει όλα όπως πρέπει και βγάζει ευκολότερα τη δουλειά χέστηκες αν θα βγεί άλλο καλύτερο σε ένα χρόνο εφόσον μιλάμε για παραγωγικότητα.

Πάντως, επειδή είναι πολύ κλειστές μηχανές, πλέον, και πολυτελείας, τ'ελος πάντων, ακριβές, δε νομίζω να απειλούνται άμεσα η Microsoft και η AMD.
το 90% των χρηστών (ίσως έιπα λίγους) δεν έχουν λόγο να πάρουν κάτι περισσότερο από τα εισαγωγικά μοντέλα αυτών των εταιριών και να κάνουν τη δουλειά τους χωρίς περιορισμούς.
σοβαρότερες απαιτήσεις έχουν μόνο οι gamers και αυτοί που επεξεργάζονται εικόνα (στατική ή κινούμενη).
έχω ένα nuc i3 του 17. δεν σβήνει ποτέ και το χρησιμοποιώ 8-10 ώρες τη μέρα στο μαγαζί. εννοείται οτι κάνει οτι χρειάζομαι και θα το κάνει για ακόμα 2-3 χρόνια. Στους 120 χρήστες που έχει το μαγαζί, μόνο οι αητοί (it) χρειάζονται κάτι ισχυρότερο (και αυτό παίζεται). Μεγαλύτερο εμπόδιο στην παραγωγικότητα μας ήταν η ποιότητα της οθόνης (μέγεθος/ανάλυση/να μην κουράζει στην πολύωρη χρήση) παρά το κουτί.

πάντως απορώ πως έχει μείνει ακόμα το σύστημα με τα pc τόσο παραμετροποιήσιμο.
κάτι 100άδες επεξεργαστές , 100αδες μητρικές , 100άδες κάρτες γραφικών κλπ όλα σε sockets.
πεταμένα λεφτά πρακτικά εδώ και πολλά χρόνια. ένα chipset όλα σε ένα θα έκανε περισσότερα πράμματα, με λιγότερο ρεύμα (κάποια στιγμή πρέπει να του δώσουμε σημασία) μικρότερες απαιτήσεις σε ψύξη κλπ και σίγουρα πολύ φθηνότερα. η τάση είναι να αφαιρούνται sockets και να μικραίνουν οι διαδρομές και λογικά θα ακολουθήσουν όλοι.
Η δικαιολογία της αναβάθμισης πάλι είναι λίγο άκυρη. Αν ένα chipset σου δίνει πχ στα 500ευρω, επιδόσεις ανώτερες ενός συνδυασμού των 800 τι νόημα θα έχει να δώσεις άλλα 300-400 αργότερα να το αναβαθμίσεις όταν με λίγα παραπάνω το αλλάζεις ολόκληρο και πας σε άλλο επίπεδο;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Ενδιαφέρον θα είχε να δούμε και την διαχείριση μνήμης σε Web browsing με πολλά tabs ανοιχτά. Στο Chrome πχ λόγο Google.

Και εγώ και κυρίως η σύζυγος έχουμε μόνιμα τουλάχιστον 15. Η virtual memory δείχνει να πάει σφαίρα και πρακτικά ίσως να μην χρειάζεται παραπάνω από 16MB.

Σε iMac πάντως με 32αρα μνήμη 17 tabs στο chrome ρουφάνε 16GB RAM.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Alexis τρέξαμε σε Safari 40 tabs με video, imagebanks, ότι μπορείς να φανταστείς δεν μάσησε ήταν λες και είχε 1-2 ανοιχτά.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Για διάφορους λόγους πρέπει να δουλεύει το Chrome, οπότε αν γίνει κάποιο test στο μέλλον θα με ενδιέφερε το αποτέλεσμα. :thumbsup:
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Αύριο θα είναι ο IT στην εταιρεία θα του ζητήσω από περιέργεια να το τρέξει αν και ξέρω ότι παθαίνει ιλαρά με το Chrome.

Όσο αφορά την δική μου επιφύλαξη για μένα η διαχείριση γραφικών είναι μέγιστη προτεραιότητα.

Συμφωνώ με τη λογική που αποφάσισαν να ακολουθήσουν, μένω διστακτικός μόνο και μόνο γιατί πλέον δίνω λεφτά εκεί που θα πιάσουν πραγματικά τόπο και δεν τρελαίνομαι να στήνω νέο μηχάνημα κάθε 3ς και λίγο.

Mόνο το σετάρισμα όλων των προγραμμάτων που τρέχω καλιμπράρισμα οθόνης με 3 profile minimum και να τσεκάρω ότι κάθε δουλεία κάθε κουλού πελάτη που μπορεί να μου στείλει αρχείο δεκαετίας (και λίγο λέω) θα ανοίγει σωστά είναι χρόνος που αφαιρείτε είτε από το ΣΚ είτε από το workflow της εταιρείας.

Εν κατακλείδι όμως είχε χρόνια να ενθουσιαστώ με κάτι στους υπολογιστές νομίζω ότι θα δούμε πραγματικά όμορφα πράγματα και πολύ σύντομα.

Α ξέχασα ότι εντολές ξέρατε στο terminal ξεχάστέ τις εκτός κάποιων βασικών sudo commands όλα τα άλλα είναι μια νέα περιπέτεια με βλέπω να διαβάζω από την αρχή.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Ένα ωραίο συγκριτικό 8GB RAM vs 16GB RAM σε MacBook M1. H virtual memory δείχνει να τα πάει πραγματικά απρόσμενα καλά.

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Α ξέχασα ότι εντολές ξέρατε στο terminal ξεχάστέ τις εκτός κάποιων βασικών sudo commands όλα τα άλλα είναι μια νέα περιπέτεια με βλέπω να διαβάζω από την αρχή.
δηλαδη σπαστηρια για προγραμματα και αλλα τσιμπραγκαλα που λειτουργουν με τερμιναλ? τζιφος τωρα?
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top