Apple TV 4K

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ας έχουμε και για αυτή τη συσκευή ένα θέμα ανοικτό.
Διάβαζα ότι υποστηρίζει πλέον και dolby atmos, dolby vision, HDR.

Για πείτε οι κάτοχοι εντυπώσεις;
Έχει και εφαρμογές όπως netflix?
Μπορεί να διαβάσει αρχεία από nas?
mkv μόνο ή βλέπει και bdmv;
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ας έχουμε και για αυτή τη συσκευή ένα θέμα ανοικτό.
Διάβαζα ότι υποστηρίζει πλέον και dolby atmos, dolby vision, HDR.

Για πείτε οι κάτοχοι εντυπώσεις;
Έχει και εφαρμογές όπως netflix?
Μπορεί να διαβάσει αρχεία από nas?
mkv μόνο ή βλέπει και bdmv;
http://mediaplayers.gr/apple-tv-4k/

Νομίζω θα σου λύσει όλες τις απορίες.
Βασικά, σε όλα όσα έγραψες ,ναι. Απλά θα χρειαστεί να αγοράσεις κάποιες εφαρμογές
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
http://mediaplayers.gr/apple-tv-4k/

Νομίζω θα σου λύσει όλες τις απορίες.
Βασικά, σε όλα όσα έγραψες ,ναι. Απλά θα χρειαστεί να αγοράσεις κάποιες εφαρμογές

Ευχαριστώ.
Φαντάζομαι ότι αν έχεις αγοράσει ήδη μια εφαρμογή στο ipad θα είναι διαθέσιμη και στο apple tv (infuse pro).

Από αυτά που διάβασα καταλαβαίνω ότι δεν έχει υποστήριξη atmos από τις εφαρμογές (infuse, mrmc) όταν παίζεις ταινίες από δίσκο. Αυτό είναι θέμα των εφαρμογών και όχι του μηχανήματος αν το καταλαβαίνω σωστά. Μήπως έχει αλλάξει αυτό;
Θα το ψάξω και στα site των εφαρμογών. Είναι το μόνο ψεγάδι που φαίνεται να έχει από το review.
[DOUBLEPOST=1545425041][/DOUBLEPOST]Στη version 5 δεν περνάει atmos (και dts-x) το infuse. Βασικά δίνει PCM έξοδο.
[DOUBLEPOST=1545425222][/DOUBLEPOST]Τα ίδια και το MrMC
 


Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ευχαριστώ.
Φαντάζομαι ότι αν έχεις αγοράσει ήδη μια εφαρμογή στο ipad θα είναι διαθέσιμη και στο apple tv (infuse pro).

Από αυτά που διάβασα καταλαβαίνω ότι δεν έχει υποστήριξη atmos από τις εφαρμογές (infuse, mrmc) όταν παίζεις ταινίες από δίσκο. Αυτό είναι θέμα των εφαρμογών και όχι του μηχανήματος αν το καταλαβαίνω σωστά. Μήπως έχει αλλάξει αυτό;
Θα το ψάξω και στα site των εφαρμογών. Είναι το μόνο ψεγάδι που φαίνεται να έχει από το review.
[DOUBLEPOST=1545425041][/DOUBLEPOST]Στη version 5 δεν περνάει atmos (και dts-x) το infuse. Βασικά δίνει PCM έξοδο.
[DOUBLEPOST=1545425222][/DOUBLEPOST]Τα ίδια και το MrMC
ATMOS και Dolby Vision μονο με τελευταιο fw και αποκλειστικά απο streaming υπηρεσίες.
Multi-PCM ειναι το καλύτερο που μπορείς να πάρεις για αναπαραγωγή μεσω τοπικού δικτύου.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Να ρωτησω κατι κ εγω... εχω ενα apple tv 4 ... εχω συνδρομη apple music... ποιος ειναι ενας σωστος τροπος να παρω optical η coax out απο το apple για να το ριξω στο dac?
Παλιοτερα δοκιμασα ενα hdmi to hdmi/coax , με καπου 20-25ε αλλα εκανε διαφορα χαζα, εχανε την εικονα, διαφορα παρασιτα κτλ..
Αν εχετε κατι δοκιμασμενο παρακαλω πειτε μου .
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Χρόνια πολλά

Τωρα εχω το αειθαλες med8er 800 απο το οποίο είμαι κατευχαριστημενος
Σκέφτομαι να παρω το Apple tv 4k στα 200€ που παίζει τώρα

Αυτή τη στιγμή παίζω μόνο 1080
Ομως δεδομένα θα αναβαθμισω σε 4k

Μου έχουν πει πως μεσω infuse μπορώ να παίξω ολων των τυπων τα αρχεία απο τον synology nas μου όπως και αρχεία iso
Ισχύει?
Εξώφυλλα και πληροφορίες για την ταινία όπως έχει το med θα μπορώ να έχω?

Επισης Εξωτερικούς υπότιτλους διαβάζω πως μπορώ να κατεβάζω απο το Apple tv
Να τους διαχειριζομαι όπως στο med θα μπορώ?
Γενικά μιλαω για αρχεία torrent θα εχω θέμα με αδειες κτλ?

Γενικά να παρω το Apple η κάποιο άλλο?;)
 
Last edited:

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Να ρωτησω κατι κ εγω... εχω ενα apple tv 4 ... εχω συνδρομη apple music... ποιος ειναι ενας σωστος τροπος να παρω optical η coax out απο το apple για να το ριξω στο dac?
Παλιοτερα δοκιμασα ενα hdmi to hdmi/coax , με καπου 20-25ε αλλα εκανε διαφορα χαζα, εχανε την εικονα, διαφορα παρασιτα κτλ..
Αν εχετε κατι δοκιμασμενο παρακαλω πειτε μου .
Σύνδεσε το hdmi στην tv και από την tv την οπτική ίνα στο dac.
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μόλις χθες σύνδεσα το Apple TV 4K στο σύστημα (marantz 7011, JVC X55).
Αφού παιδεύτηκα λίγο με VLC και DS video κατέληξα στο Infuse Pro (€9,99/year) και ησύχασα σε ότι αφορά την αναπαραγωγή (και την παρουσίαση) των ταινιών που είναι στο NAS.
Το πολύ θετικό ότι έπαιξε και ταινία που ήταν 4Κ χωρίς κομπιάσματα και μου έδωσε την εντύπωση ότι η εικόνα ήταν πολύ καλύτερη από ότι HD native είχα δει μέχρι τώρα (το τελευταίο terminator).
Το αρνητικό ότι δεν περνάει το atmos παρά μόνο PCM. Το οποίο όμως είναι lossless και αναλαμβάνει από κει και πέρα ο marantz και το κάνει auro3d και προσωπικά είμαι πολύ happy.

Από apple tv+ και netflix παίζει και το atmos. Με μια μικρή παραξενιά. Οταν κάνεις πρώτη φορά περιήγηση στις ταινίες του Netflix τις εμφανίζει όλες ως 5.1 (?). Οταν όμως παίξεις κάποια ταινία που έχει atmos τότε ο ενισχυτής κλειδώνει σε atmos και αλλάζει αντίστοιχα και η ένδειξη στην ταινία και σε όλες τις ταινίες στις λίστες που έχουν atmos!

Νομίζω ότι θα το χρησιμοποιώ πλέον ως την κύρια πηγή στο σύστημα και το oppo 103 θα παραμείνει ως backup και για δισκάκια.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Έχεις παρατηρήσει τον τελευταίο μήνα (περίπου) ατέλειες στην εικόνα; Είναι πιο έντονες για παράδειγμα στην ταινία The harder they fall. Το background κάθε σκηνής, και κυρίως των σκοτεινότερων, δείχνει σημάδια αδρού πιξελιάσματος. Μια θολή σκιά στο περίγραμμα των προσώπων. Σπάσιμο της εικόνας στα σκοτεινά και στις γρήγορες σκηνές. Αλλες φορές πιο έντονα και άλλες φορές πιο ανεπαίσθητα.
Το κάνει και σε άλλες ταινίες αλλά όχι τόσο έντονα όσο σε αυτή.
Σε καμία άλλη εφαρμογή δεν το παρατηρώ, οι ταινίες του Apple TV+ ειναι άψογες (τα trailers που δοκιμάχω τουλάχιστον), το YouTube επίσης και τα music videos.
Ενώ Netflix από το Oppo ή το vodafone tv στο ίδιο switch κουμπωμένα παραδίπλα δεν έχει την ίδια συμπεριφορά, ειδικά η παραπάνω ταινία δείχνει χωρίς το παραμικρό ψεγάδι.
Εννοείται ότι έχω ψάξει τα πάντα στο διαδίκτυο και έχω κάνει κάθε ενέργεια (reset κλπ κλπ συσκευών, εφαρμογών, δικτύου).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν έχω αντιληφθεί κάτι. Τώρα που το επισημαίνεις θα το ψάξω. Δυστυχώς δεν εχω συγκριτική συσκευή όμως.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Μετά από δοκιμές κατέληξα ότι το πρόβλημα είναι στο downscaling που πρέπει να κάνει το Apple TV.
To Netflix στελνει UHD Dolby Vision σήμα (σύμφωνα με το πλάνο της συνδρομής) και το ATV πρέπει να το κάνει 1080p SDR για να ταιριάξει στον προβολέα που βλέπει ότι είναι συνδεδεμένο και κάπου εκεί το χάνει.
Δοκίμασα το player πάνω σε μια SONY 4K-DV τηλεόραση που έχω και η εικόνα με αυτά τα settings βγαίνει τέλεια. Αν το εξαναγκάσω στην τηλεόραση να βγάλει 1080p κάνει τα ίδια που κάνει και στον προβολέα.
Αυτό προέκυψε κάπου στο τέλος Δεκεμβρίου και άρα πιστεύω ότι οφείλεται στο τελευταίο TVOS update, 15.2. Πριν από αυτό δεν είχα τέτοια θέματα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μετά από δοκιμές κατέληξα ότι το πρόβλημα είναι στο downscaling που πρέπει να κάνει το Apple TV.
To Netflix στελνει UHD Dolby Vision σήμα (σύμφωνα με το πλάνο της συνδρομής) και το ATV πρέπει να το κάνει 1080p SDR για να ταιριάξει στον προβολέα που βλέπει ότι είναι συνδεδεμένο και κάπου εκεί το χάνει.
Δοκίμασα το player πάνω σε μια SONY 4K-DV τηλεόραση που έχω και η εικόνα με αυτά τα settings βγαίνει τέλεια. Αν το εξαναγκάσω στην τηλεόραση να βγάλει 1080p κάνει τα ίδια που κάνει και στον προβολέα.
Αυτό προέκυψε κάπου στο τέλος Δεκεμβρίου και άρα πιστεύω ότι οφείλεται στο τελευταίο TVOS update, 15.2. Πριν από αυτό δεν είχα τέτοια θέματα.
Εγώ με HDR δεν παρατήρησα κάτι περίεργο
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top