Arcam DT91 Tuners

skonst

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
367
Reaction score
177
Καλησπέρα στα μέλη του forum. Είμαι κάτοχος του δέκτη Arcam DT91 .Στην λειτουργία των FM ο ήχος ακούγεται κανονικά.Όμως στην λειτουργία DAB ενώ δείχνει κανονικά τους σταθμούς δεν υπάρχει ήχος.Άραγε μήπως χρειάζεται η έξοδος να γίνεται με οπτική ίνα για να έχουμε ήχο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Λόγω του ότι "DAB" σημαίνει Digital Audio Broadcasting, είναι πιθανό όταν τίθεται σε αυτή τη λειτουργία το tuner, να δίνει ήχο στις ψηφιακές (digital) εξόδους (optical ή coaxial). Από μία από αυτές τις εξόδους, το tuner, θα πρέπει να συνδεθεί στην αντίστοιχη είσοδο ενός DAC κι από εκεί στον ενισχυτή (ολοκληρωμένο ή προενισχυτή).
 

ika

News
Μηνύματα
13.771
Reaction score
12.836
Απ΄οσα κατάλαβα, όλες οι έξοδοι δίνουν σήμα πάντα.
Το DT91 καλύπτει τις μπάντες III & L σαν DAB, που εκπέμπουν οι σταθμοί;
Μου θυμίζει τις πρώτες ψηφιακές τηλεοράσεις που δεν είχαν MPEG2 δέκτη, αλλά τον παλιό MPEG και ενώ έπιαναν τον σταθμό δεν έδειχναν εικόνα.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.771
Reaction score
12.836
Απ΄οσα κατάλαβα, όλες οι έξοδοι δίνουν σήμα πάντα.
Το DT91 καλύπτει τις μπάντες III & L σαν DAB, που εκπέμπουν οι σταθμοί;
Μου θυμίζει τις πρώτες ψηφιακές τηλεοράσεις που δεν είχαν MPEG2 δέκτη, αλλά τον παλιό MPEG και ενώ έπιαναν τον σταθμό δεν έδειχναν εικόνα.
DAB+ εκπέμπουν οι σταθμοί, είναι συμβατό το DT91;
διότι
DAB is not forward compatible with DAB+, which means that DAB-only receivers are not able to receive DAB+ broadcasts.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top