ATC vs B&W ….when size matters….


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ηχειαρα είναι το 300-αρι, αυτό δε το συζητάμε καν.

Κι έχει κι ωραία σαμπ να πας να πάρεις, όπως πήρε αυτός:

View attachment 241735

Βεβαίως για "σαλόνι" είναι λίγο τέρατα, έχω προτείνει κατ'επαναληψιν αυτή την επιλογή από τη γκάμα της atc για σπίτι και για πολυκαναλο έως ιμερσιβ, είναι άριστη:



Και μη ξεχνάμε κι αυτά τα κουκλάκια

View attachment 241734
Πολύ καλο για το τίποτα...
Αν δεν απαιτούν οι αποστάσεις μεγαλύτερα ηχεία δεν χρειάζεται κανείς μας καλύτερα ηχεία από αυτά που έχεις, τα οποία μάλιστα είναι πολύ φτηνά για αυτό που προσφέρουν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Size matters, or not?
Space matters...before size.
Τι να το κάνεις....κι αυτό σαμπ(ζ) θέλει....
😁😁😁😁😁
Άμα έχεις εγκατεστημένα 4-5 από τα συγκεκριμένα ATC ακριβώς πάνω σε θέσεις όπου θα εξομαλύνονταν αμοιβαία ιδιορρυθμοί χώρου και φαινόμενα boundaries από τοιχωματικά όρια κι επιπλέον διοχετευόταν αναμεταξύ των από κατάλληλο λογισμικό όλο το περιεχόμενο στις πρώτες οκτάβες,τότε θα ήταν αποδεκτή μια λειτουργία απουσία αυτόνομων sub...Σημειωτέον ότι η πιθανότητα να καταφέρναμε κάτι τέτοιο υπό πραγματικές και όχι αμιγώς θεωρητικές συνθήκες είναι απειροελάχιστη...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Με εντοιχισμο και σε κατάλληλου σχεδιασμού δωμάτιο, με τα 300-αρια, ανέτως μπορείς να μη βάλεις σαμπ.

Κατά τον εντοιχισμο, κατεβαίνει και συχνοτικα το σημείο απόκρισης όπως ορίζεται από τη φιρμα (στα - 6dB):

Cut-off Frequencies (-6dB):
25Hz, 20kHz (free standing)
20Hz, 20kHz (soffit mounted)


ΥΓ. Εντοιχισμένο, παύει να είναι μια ογκώδης κάσα μέσα στο χώρο. Και παιζ και καλύτερα.
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Στο πικάπ ρε, γιατί νομίζεις πως παίρνουμε πικάπ;
Έχω πιο γ@μ@τες ιδέες γι' αυτό..


Είσαι γατάκι.. :lolsign:

Υ.Γ.
Για το δικό μου το πικάπ λέω που είναι μούφα ε? (Μην παρεξηγηθούν οι πικαπάκηδες :biggrin: )
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εγώ! Προτιμώ αυτό



αλλά και με το 100στάρι ευχαριστημένος είμαι. Σε ενεργή έκδοση βεβαίως - βεβαίως.
Μαλιστα θα δινατε λοιπον 43000 ευρω για ενα ζευγαρι με αυτα τα χαρακτηριστικα
1645709975400.png


που στην κριτικη που εχω στα χερια αναφερει χαρακτηριστικα ως αρνητικο...
1645710040430.png

Απαιτητικο στην τοποθετηση και στην ακουστικη του χωρου.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Σκέψου τώρα να έχεις ιμερσιβ σεταπ σε ειδικά διαμορφωμένο dedicated χώρο με 15 τεμάχια (9.0.6) atc 300-αρια, όλα εντοιχισμένα, να μη φαίνεται τίποτα.

Και να παίζεις μουσική στα 75 ντεσιμπέλ.

😜😁😂😀😬🤣😅😋😄😁😜😂

Τες πα, άμα δεν ακούς μομπι τερματογκάζι, να σου χτυπάει το σπλήνα, αυτά δεν έχουν νόημα.

Κι αν πιστεύετε κάτι άλλο, να:

305995_5306c193a577c735674104680e47c248.jpg
 
Last edited:






Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μαλιστα θα δινατε λοιπον 43000 ευρω για ενα ζευγαρι με αυτα τα χαρακτηριστικα
View attachment 241760

που στην κριτικη που εχω στα χερια αναφερει χαρακτηριστικα ως αρνητικο...
View attachment 241761
Απαιτητικο στην τοποθετηση και στην ακουστικη του χωρου.
Όσο και να μην ήμουν ο ίδιος σε ΄΄τριπάκι΄΄ για το συγκεκριμένο,ας λογαριάσουμε ότι χάρη στην κατασκευή του θα διαθέταμε ηχείο του οποίου η μετρούμενη απόκριση δεν θα μεταβάλλεται με απρόβλεπτους και χαοτικούς τρόπους εξαιτίας θερμικών και μηχανικών καταπονήσεων παίζοντας full range σήμα είτε στα 85 είτε στα 100+ dB σε μέση συνεχόμενη στάθμη...

  • Max. Continuous SPL (1 metre): 121dB.
    (Από τα δε 300άρια θα περιμέναμε και ακόμα ανώτερες επιδόσεις σε αυτόν τον τομέα...)
  • ... εδω το ακουω με to ηχειο μινι πισι.. στo 40 :smoke:
    View attachment 241779
  • Αμελώντας κιόλας...ειδοποιήσεις από το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή... :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Όσο και να μην ήμουν ο ίδιος σε ΄΄τριπάκι΄΄ για το συγκεκριμένο,ας λογαριάσουμε ότι χάρη στην κατασκευή του θα διαθέταμε ηχείο του οποίου η μετρούμενη απόκριση δεν θα μεταβάλλεται με απρόβλεπτους και χαοτικούς τρόπους εξαιτίας θερμικών και μηχανικών καταπονήσεων παίζοντας full range σήμα είτε στα 85 είτε στα 100+ dB σε μέση συνεχόμενη στάθμη...

  • Max. Continuous SPL (1 metre): 121dB.
    (Από τα δε 300άρια θα περιμέναμε και ακόμα ανώτερες επιδόσεις σε αυτόν τον τομέα...)
Με τα συγκεκριμένα μεγάφωνα , και τα 121 πολλά είναι.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top