audio σε DVD player

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Θέλω να αγοράσω ένα dvd player το οποίο θα χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά για μουσική

Ο λόγος είναι ότι θέλω αν πάθει κάτι το dvd recorder να είμαι σε θέση να παίξω ταινίες όσο γίνεται η επισκευή

Γνωρίζω πως σε μουσική ένα CD player υπερέχει, ωστόσο δεν πιστεύω πως μπορώ να ακούσω τη διαφορά

έχω σχεδόν καταλήξει στο Marantz DV3002, με μια απορία: όταν παίζω μουσική, πρέπει να το έχω συνδεδεμένο στην τηλεόραση προκειμένου π.χ. να προγραμματίσω σειρά παιξίματος, ή ακόμη και πιο βασικές λειτουργίες όπως απλό παίξιμο;

γενικά έτσι παίζουν μουσική τα dvd players? όλη η λειτουργία βασίζεται στο ότι βλέπεις κάποια μενού στην τηλεόραση; αν ναι, τότε πρέπει να εγκαταλείψω την ιδέα αφού το μηχάνημα μόνο στην παραπάνω έκτακτη περίσταση θα συνδέεται στην τηλεόραση

και κάτι ακόμη: ΜΡ3 γραμμένα σε DVD, σε δενδρική δομή, παίζουν συνήθως τα DVD players; δυστυχώς μόλις είδα πως το marantz δεν τα παίζει οπότε το αφήνω

σας ευχαριστώ για τα φώτα σας
 


Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Προσπάθησε να βρεις τα specs του ήχου σε dynamic range και S/N ratio.
Εκεί θα δεις ότι για ένα καλό DVD player, που να έχει τέτοια χαρακτηριστικά, θα πρέπει να δώσεις κανα 600άρι ευρώ σε τιμές street.
Δύσκολα θα βρεις σήμερα DVD player που να μην παίζει MP3 από DVD.
Συγκεκριμένα ένα Marantz 4001 και ένα Pioneer DV600, ενώ στο site της κάθε εταιρίας αναφέρει ότι δεν παίζουν, αυτά παίζανε!!!!!

Θα σε δυσκολέψει το γεγονός ότι οι οθόνες είναι πολύ μικρές και θα πρέπει να βλέπεις το μενού από οθόνη.

Κατά τη γνώμη μου ένα CD player των 300 ευρώ παίζει σαφώς ανώτερα μουσική από ένα DVD των έως 500 ευρώ.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Και μια και το είδα τώρα:
Λες ότι πιστεύεις πως δεν μπορείς να ακούσεις τη διαφορά.
Εγώ σου λέω πως ακόμα κι από μνήμης θα την καταλάβεις, αρκεί να είναι συνδεμένο πάνω σε ίδιο εν+ηχεία.
Είναι ο λεπτός και ψεύτικος ήχος εναντίον του γεμάτου και ρυθμικού.
Και κουφός να είσαι θα το καταλάβεις από τις πρώτες νότες.
 




Μηνύματα
415
Reaction score
5
τα ώπα! που βρήκα στο δίκτυο δεν ξεκαθαρίζουν αν (1) παίζουν ΜΡ3 και (2) αν μπορούν να παίξουν μουσική χωρίς να είναι απαραίτητη η σύνδεση σε τηλεόραση για προγραμματίσω π.χ. τη σειρά παιξίματος... και τα δύο αυτά είναι sine qua non για μένα

το πρώτο πιθανότατα υποστηρίζεται, το δεύτερο μάλλον όχι

πάντως από ποιότητα ήχου φαίνεται να πηγαίνουν πολύ καλά
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.156
μπ3 παιζουν, την τιβι παντως δεν βλεπω να την γλυτωνεις...
παρε ενα τηλ στην οπποχελας... συμμετεχουν και στο φορουμ μας.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
ένα άλλο σπαστικό είναι ότι:

ορισμένα δεν παίζουν ΜΡ3 από DVD-R

ορισμένα παίζουν μεν ΜΡ3 αλλά σε συγκεκριμένα bit-rates, π.χ. δεν παίζουν στα 192, ενώ ελάχιστα παίζουν VBR

άλλα έχουν όντως πολύ χαμηλές τιμές για SNR & dynamic range

άλλα έχουν πρόβλημα με ελληνικούς υποτίτλους

μετακινήθηκα προς στιγμή στο yamaha 661 αλλά δεν παίζει 192άρι ΜΡ3...

σταυρόλεξο λύνω σήμερα
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
τα ώπα! που βρήκα στο δίκτυο δεν ξεκαθαρίζουν αν (1) παίζουν ΜΡ3 και (2) αν μπορούν να παίξουν μουσική χωρίς να είναι απαραίτητη η σύνδεση σε τηλεόραση για προγραμματίσω π.χ. τη σειρά παιξίματος... και τα δύο αυτά είναι sine qua non για μένα

το πρώτο πιθανότατα υποστηρίζεται, το δεύτερο μάλλον όχι

πάντως από ποιότητα ήχου φαίνεται να πηγαίνουν πολύ καλά

Το συνδέεις αρχικά στη tv, κάνεις τις αρχικές ρυθμίσεις που θέλεις και από ΄κει και πέρα άλλες ρυθμίσεις π.χ. random play τις κάνεις
άνετα χωρίς tv.
Μέχρι τώρα το 980 και το 981 δεν μου έχει "αρνηθεί" να παίξει κάτι.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
καλό αυτό

έχεις δοκιμάσει ΜΡ3 σε διάφορα bitrates; 128-192-256?

βρήκα το (πολυσέλιδο) manual του 980 και δεν περιέχει καν τη λέξη ΜΡ3!!!

πάντως και το yamaha 663 φαίνεται να με καλύπτει, λέει πως παίζει 96-320, καθώς και όλα τα άλλα φόρματς

έχει κανείς άποψη για την ποιότητα της μουσικής που βγάζει αυτό; απο σηματοθορυβικό λόγο και δυναμικά τα νούμερά του είναι αρκετά καλά (105 & 97)
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Οντως τη λεξη mp3 δεν τη βρισκεις σε κανενα απο τα προσπεκτους της Oppo. Προφανως το ξεχασαν και δεν το ανανεωσαν οταν τους το ειπα.

Παιζουν ομως τα παντα και 320 και VBR.

Για τεστ δες εδω : λινκ

επισης τα τεστ απο τα περιοδικα :
High Fidelity
DVD Home Theater
 


Μηνύματα
415
Reaction score
5
ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω όταν έχω χρόνο

το κρίσιμο ερώτημα είναι: τι περιορισμούς έχω στη λειτουργικότητα, ακούγοντας μουσική ΧΩΡΙΣ σύνδεση σε τηλεόραση; τι ΔΕΝ θα μπορώ να κάνω;

για το 980 πρόκειται
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Κανενα περιορισμο.

Ομως, θα πρεπει να ξερεις οτι ολα τα DVD ρυθμιζονται μεσω τηλεορασης. Δηλαδη το setup τους εμφανιζεται στη τηλεοραση.

Αυτο θα το κανεις μια φορα και μετα τελος.
Φυσικα, αυτο μπορουμε να το κανουμε και μαζι, αν τελικα καταληξεις σε Oppo.

Κατι ακομα μοναδικο στα Oppo,980 και 983, ειναι ενα κουμπι στο remote που λεγεται AUDIO ONLY.
Με αυτο, κλεινουν ολα τα κυκλωματα εικονας, που πολλοι λενε οτι προσθετουν θορυβο στο αναλογικο σημα και ετσι το player γινεται καθαρο audio player.

Οπως ειναι γνωστο, ολα τα Oppo ειναι σε επιδειξη οποτε μπορεις να δεις, να ακουσεις και να εχεις ιδια γνωμη.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
scart δεν βλέπω, πώς συνδέεται σε τηλεόραση; η έξοδος που γράφει "video" είναι RF;

τέλος, στο site σας δεν βλέπω τιμές...
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Τα Ευρωπαικα Oppo εχουν σκαρτ πλην του 983.
Επισης εχουν composite, s-video, component και φυσικα HDMI.

Τιμες :
980 : 230 ευρω
981 : 260 ευρω
983 : 450 ευρω
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Εγώ πάντως το MP3 το έχω καταργήσει και το χρησιμοποιώ σε ελάχιστες περιπτώσεις. Καίω τα CD-R μου σε Audio mode, βάζοντας αρχεία FLAC τα βάζω στο Oppo 980 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την μουσική που ακούω.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: audio σε DVD player

Το πιο σπατικό πράγμα στα DVD players είναι ότι δεν έχουν οθόνη της προκοπής αλλά ούτε και πολλά κουμπιά πάνω. Έτσι ένω ενα φθηνό DVD των 50-60 ευρώ μαζί με ένα καλό DAC δίνουν ήχο που αντιστοιχεί σε ανώτερης τιμής μηχανήμα, το όλο setup είναι λίγο δύσχρηστο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.710
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top