Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
165
Reaction score
77
Καλησπερα.ναι εχω στο προγραμα μετα την αγορα ενισχυτη,την αγορα καλυτερου ηχειου.Οσο για τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες πως μπορει να το γνωριζω; Ευχαριστω.

Από τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή. Αν ψάξετε θα τα βρείτε σε κάποια σελίδα ή εγχειρίδιο.
Από την άλλη, αν σκοπεύετε να αλλάξετε ηχεία καλύτερα να ξεκινήσετε από αυτά. Έστω και θεωρητικά. Να αποφασίσετε ποια ηχεία θα πάρετε και να πάρετε ενισχυτή που να είναι σωστός για εκείνα τα ηχεία και ας τον χρησιμοποιήσετε για κάποιο διάστημα με τα τωρινά.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα DONpat ,
αφου ειναι στο προγραμα - ξεκινηστε απο τα ηχεια
ο χωρος - αποσταση ακροασης θα καθορισει τι ηχεια χρειαζεστε
τα ηχεια θα καθορισουν τον ενισχυτη που θα χρειαστειτε

και τελος παντων ανοιξτε ενα καινουργιο νημα για να μπορουμε να
τσακωνομαστε εε συζηταμε ηθελα να πω, ανετα
(γιατι ερχονται κι αλλοι ... )

:whistling:
 




Μηνύματα
4
Reaction score
11
Καλησπέρα και από μένα.
Σήμερα έγινα κάτοχος ενός υπέροχου ζευγαριού μαύρων cm-3 .Λίγο ταλαιπωρημένες οι καμπίνες αλλά ο ήχος τους απίθανος.Τα ανέλαβε ο Κος Pioneer VSX - 932 και τα πήγαν περίφημα.
Επειδή δεν μπορώ να βρώ τεχνικά χαρακτηριστικά έχω την ρύθμιση του ενισχυτή στα 8Ωhm , αν κάποιος γνωρίζει τα ακριβή ας μου απαντήσει.
Ένα εξωτερικό σενιάρισμα και θα περάσουμε υπέροχα μαζί τους!!!
Καλώς σας βρήκα!!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Καλησπέρα και από μένα.
Σήμερα έγινα κάτοχος ενός υπέροχου ζευγαριού μαύρων cm-3 .Λίγο ταλαιπωρημένες οι καμπίνες αλλά ο ήχος τους απίθανος.Τα ανέλαβε ο Κος Pioneer VSX - 932 και τα πήγαν περίφημα.
Επειδή δεν μπορώ να βρώ τεχνικά χαρακτηριστικά έχω την ρύθμιση του ενισχυτή στα 8Ωhm , αν κάποιος γνωρίζει τα ακριβή ας μου απαντήσει.
Ένα εξωτερικό σενιάρισμα και θα περάσουμε υπέροχα μαζί τους!!!
Καλώς σας βρήκα!!!!
καλώς μας ήρθες....

βάλε κ καμιά φωτό μωρέ:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλησπέρα και από μένα.
Σήμερα έγινα κάτοχος ενός υπέροχου ζευγαριού μαύρων cm-3 .Λίγο ταλαιπωρημένες οι καμπίνες αλλά ο ήχος τους απίθανος.Τα ανέλαβε ο Κος Pioneer VSX - 932 και τα πήγαν περίφημα.
Επειδή δεν μπορώ να βρώ τεχνικά χαρακτηριστικά έχω την ρύθμιση του ενισχυτή στα 8Ωhm , αν κάποιος γνωρίζει τα ακριβή ας μου απαντήσει.
Καλώς ήρθες.
Επειδή κυκλοφορούν διάφορες ανακρίβειες γιαυτό το ηχείο, ακόμα και σε αγγελίες έχω δει, να πούμε δυο πράγματα.
Από τα μεγάφωνα που φοράει, το mid και το tweeter είναι της Seas, ενώ το woofer και το super tweeter της Sec, εταιρίας από την Taiwan.
Το δυνατό σημείο του ηχείου είναι το μεσαίο του, τεσσάρων ιντσών με κωδικό 10F-M. Ένα πραγματικά εξαιρετικό μεγάφωνο, που είναι η κύρια αιτία της εξαιρετικής, για τα δεδομένα του ηχείου και όχι μόνο, απόδοσης του.
Η εμπέδηση του ηχείου είναι 8 Ωμ, και σωστά ρύθμισες έτσι τον ενισχυτή.
Θέλει λίγη προσοχή η κατάσταση του tweeter, μιας και ήταν λίγο ευαίσθητα, αν και <<κομμένα>> αρκετά ψηλά.
 
Last edited:

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Καλησπέρα και από μένα.
Σήμερα έγινα κάτοχος ενός υπέροχου ζευγαριού μαύρων cm-3 .Λίγο ταλαιπωρημένες οι καμπίνες αλλά ο ήχος τους απίθανος.Τα ανέλαβε ο Κος Pioneer VSX - 932 και τα πήγαν περίφημα.
Επειδή δεν μπορώ να βρώ τεχνικά χαρακτηριστικά έχω την ρύθμιση του ενισχυτή στα 8Ωhm , αν κάποιος γνωρίζει τα ακριβή ας μου απαντήσει.
Ένα εξωτερικό σενιάρισμα και θα περάσουμε υπέροχα μαζί τους!!!
Καλώς σας βρήκα!!!!
Καλημερα και καλές γιορτές. Τι μου θύμισες, μεγάλο κομματι της εφηβείας και πρώτης φοιτητικής ζωής τα πέρασα με τα cm3. Θυμάμαι το μεγάλο και ξεκούραστο ηχο τους. Καλοριζικα! Επίσης θυμάμαι ότι τα super tweeter κάηκαν νωρίς. Πράγματι ήταν το ευαίσθητο σημείο του ηχείου.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Καλώς ήρθες.
Επειδή κυκλοφορούν διάφορες ανακρίβειες γιαυτό το ηχείο, ακόμα και σε αγγελίες έχω δει, να πούμε δυο πράγματα.
Από τα μεγάφωνα που φοράει, το mid και το tweeter είναι της Seas, ενώ το woofer και το super tweeter της Sec, εταιρίας από την Taiwan.
Το δυνατό σημείο του ηχείου είναι το μεσαίο του, τεσσάρων ιντσών με κωδικό 10F-M. Ένα πραγματικά εξαιρετικό μεγάφωνο, που είναι η κύρια αιτία της εξαιρετικής, για τα δεδομένα του ηχείου και όχι μόνο, απόδοσης του.
Η εμπέδηση του ηχείου είναι 8 Ωμ, και σωστά ρύθμισες έτσι τον ενισχυτή.
Θέλει λίγη προσοχή η κατάσταση του tweeter, μιας και ήταν λίγο ευαίσθητα, αν και <<κομμένα>> αρκετά ψηλά.
Αφού άρχισες . . . πέ, να μην ανοίγω (ουφφφ!) τα CM-2-2 που έχω σε κάποια ντουλάπα :)
Και για τα μεγάφωνα, και για το κροςς (σχηματικό; ), και αν αρκεί ένα παντ για τις ψηλές, ή άλλος είναι ο λόγος που δεν τις αντέχω.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
11
Καλώς ήρθες.
Επειδή κυκλοφορούν διάφορες ανακρίβειες γιαυτό το ηχείο, ακόμα και σε αγγελίες έχω δει, να πούμε δυο πράγματα.
Από τα μεγάφωνα που φοράει, το mid και το tweeter είναι της Seas, ενώ το woofer και το super tweeter της Sec, εταιρίας από την Taiwan.
Το δυνατό σημείο του ηχείου είναι το μεσαίο του, τεσσάρων ιντσών με κωδικό 10F-M. Ένα πραγματικά εξαιρετικό μεγάφωνο, που είναι η κύρια αιτία της εξαιρετικής, για τα δεδομένα του ηχείου και όχι μόνο, απόδοσης του.
Η εμπέδηση του ηχείου είναι 8 Ωμ, και σωστά ρύθμισες έτσι τον ενισχυτή.
Θέλει λίγη προσοχή η κατάσταση του tweeter, μιας και ήταν λίγο ευαίσθητα, αν και <<κομμένα>> αρκετά ψηλά.
Ευχαριστώ πολύ , Καλό Πάσχα με Υγεία!!!!!Δύο μέρες τώρα ακροάσεων με κάνουν να συμφωνώ απόλυτα μαζί σου .Απο την άλλη εβδομάδα με το καλό θα μπώ στην διαδικασία αποκατάστασης της καμπίνας και ίσως χρειαστώ τα φώτα.
Καλημερα και καλές γιορτές. Τι μου θύμισες, μεγάλο κομματι της εφηβείας και πρώτης φοιτητικής ζωής τα πέρασα με τα cm3. Θυμάμαι το μεγάλο και ξεκούραστο ηχο τους. Καλοριζικα! Επίσης θυμάμαι ότι τα super tweeter κάηκαν νωρίς. Πράγματι ήταν το ευαίσθητο σημείο του ηχείου.
Ευχαριστώ πολύ , Καλό Πάσχα με Υγεία!!!!!
καλώς μας ήρθες....

βάλε κ καμιά φωτό μωρέ:)
Ευχαριστώ πολύ , Καλό Πάσχα με Υγεία!!!!!Θα ανεβεί φωτο να την έχουμε πριν μπώ στην διαδικασία να επιδιορθώσω την εξωτερική επένδυση που έχει φθορές.
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλημερα και καλές γιορτές. Τι μου θύμισες, μεγάλο κομματι της εφηβείας και πρώτης φοιτητικής ζωής τα πέρασα με τα cm3. Θυμάμαι το μεγάλο και ξεκούραστο ηχο τους. Καλοριζικα! Επίσης θυμάμαι ότι τα super tweeter κάηκαν νωρίς. Πράγματι ήταν το ευαίσθητο σημείο του ηχείου.
Το s. tweeter είναι το τελευταίο μεγάφωνο που καίγεται από ισχύ σε ένα ηχείο. Ή ταλάντωση ή κλιπάρισμα του ενισχυτή το προκάλεσε.

Αφού άρχισες . . . πέ, να μην ανοίγω (ουφφφ!) τα CM-2-2 που έχω σε κάποια ντουλάπα :)
Και για τα μεγάφωνα, και για το κροςς (σχηματικό; ), και αν αρκεί ένα παντ για τις ψηλές, ή άλλος είναι ο λόγος που δεν τις αντέχω.
Αν σου πω ότι δεν το θυμάμαι καθόλου καθόλου αυτή τη στιγμή το CM-2... Ανέβασε φωτογραφία.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
. . .
Αν σου πω ότι δεν το θυμάμαι καθόλου καθόλου αυτή τη στιγμή το CM-2... Ανέβασε φωτογραφία.
Αλλού η ντουλάπα με το ηχείο, αλλού εγώ τώρα !
Αλλά:
Εμφάνιση καρα-καρμπόν σε όλα με το εικονιζόμενο CM3 του batland1963, αλλά χωρίς mid και στενότερο.

Και απ' ο,τι έχω στο λαπιτόπι μου:
Σ.Τουίτερ CEC 013011(νομίζω) , 8Ω
Τουίτερ 3/4", το Η-225 της SEAS (δεν γράφει SEAS, αλλά "made in Norway"
Πλάτος ηχείου 25εκ.
Εξ. Διάμετρος γούφερ ~21εκ (~18εκ η εξωτερική του surround)

Bασικά δεν φαίνεται το γούφερ από το οπίσθιο BR, που είναι ευθυγραμμισμένο με την κορυφή του μαγνήτη του τουίτερ.

Έβρισκα τις υψηλές υπερβολικά... υπερβολικές σε φουλ-ρέιντζ πρόγραμμα, αλλά με μόνο τσέμπαλο και υψίφωνο πχ, όλα ήταν μιά χαρά.
Παντ ;
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Ο πρώτος Αίολος και το Ηλέκτρα μου άρεσαν πολύ, τότε, στα ωραία χρόνια του χάι-έντ!!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αλλού η ντουλάπα με το ηχείο, αλλού εγώ τώρα !
Αλλά:
Εμφάνιση καρα-καρμπόν σε όλα με το εικονιζόμενο CM3 του batland1963, αλλά χωρίς mid και στενότερο.

Και απ' ο,τι έχω στο λαπιτόπι μου:
Σ.Τουίτερ CEC 013011(νομίζω) , 8Ω
Τουίτερ 3/4", το Η-225 της SEAS (δεν γράφει SEAS, αλλά "made in Norway"
Πλάτος ηχείου 25εκ.
Εξ. Διάμετρος γούφερ ~21εκ (~18εκ η εξωτερική του surround)

Bασικά δεν φαίνεται το γούφερ από το οπίσθιο BR, που είναι ευθυγραμμισμένο με την κορυφή του μαγνήτη του τουίτερ.

Έβρισκα τις υψηλές υπερβολικά... υπερβολικές σε φουλ-ρέιντζ πρόγραμμα, αλλά με μόνο τσέμπαλο και υψίφωνο πχ, όλα ήταν μιά χαρά.
Παντ ;
Που σημαίνει 8ιντσο midwoofer, που δύσκολα θα δέσει με tweeter 3/4. Τσιμπάει λίγο το tweeter αυτό της SEAS όσο ανεβαίνει, θα έχει και απόκριση έντονο χαμόγελο, λογικό να το βρίσκεις επιθετικό ψηλά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Ε, ναι ούτε με μίας ίντσας δεν δένει - το κλασσικό χάντικαπ (ιδίως των κλειστών ηχείων της παλιάς εποχής) που με 8ιντσο έψαχναν για περισσότερο μπάσσο.
Αν αποφασίσω ποτέ να ασχοληθώ, θα αρχίσω πρώτα με eq και βλέπουμε...

Μερσί πάντως
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Τον ακριβή τύπο του γούφερ χωρίς να ανοίξω το ηχείο ήθελα (δανεικό ενδοσκόπιο κανείς; ), να δω τι έχω πριν αρχίσω τα πειράματα στο CM2-2... ή αλλού. Ισως είναι το 8ιντσο CEC της ίδιας σειράς με το 10ιντσο που χρησιμοποιήθηκε στο CM3 - αν υπήρχε κάτι τέτοιο...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ε, ναι ούτε με μίας ίντσας δεν δένει - το κλασσικό χάντικαπ (ιδίως των κλειστών ηχείων της παλιάς εποχής) που με 8ιντσο έψαχναν για περισσότερο μπάσσο.
Αν αποφασίσω ποτέ να ασχοληθώ, θα αρχίσω πρώτα με eq και βλέπουμε...

Μερσί πάντως
Με το κατάλληλο tweeter μίας ίντσας μια χαρά μπορεί να δέσει ένα 8ιντσο, με την συχνότητα διαχωρισμού γύρω στους 1500 Hz.

Τον ακριβή τύπο του γούφερ χωρίς να ανοίξω το ηχείο ήθελα (δανεικό ενδοσκόπιο κανείς; ), να δω τι έχω πριν αρχίσω τα πειράματα στο CM2-2... ή αλλού. Ισως είναι το 8ιντσο CEC της ίδιας σειράς με το 10ιντσο που χρησιμοποιήθηκε στο CM3 - αν υπήρχε κάτι τέτοιο...
Δεν υπάρχει εταιρία SEC, οπότε δεν έχει νόημα να ψάχνεις τύπο μεγαφώνου. Δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή το ακριβές όνομα της Ταϊβανέζικης εταιρίας αλλά είχαν αξιοπρεπείς μονάδες. Το SEC βγήκε από το Spectrum Electronics της εδώ εταιρίας.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Με το κατάλληλο tweeter μίας ίντσας μια χαρά μπορεί να δέσει ένα 8ιντσο, με την συχνότητα διαχωρισμού γύρω στους 1500 Hz.
Από άποψη διασποράς λέω (δεν ξέρω αν διαχώριζες στους 1000, αλλά ... )
Δεν υπάρχει εταιρία SEC, οπότε δεν έχει νόημα να ψάχνεις τύπο μεγαφώνου. Δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή το ακριβές όνομα της Ταϊβανέζικης εταιρίας αλλά είχαν αξιοπρεπείς μονάδες. Το SEC βγήκε από το Spectrum Electronics της εδώ εταιρίας.
Αρα καμία ελπίδα για τις θεωρητικές έστω προδιαγραφές του χωρίς άνοιγμα-μέτρηση-κλπ .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.723
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top