Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Ειλικρινά θεωρώ τραγικό το να πουλιέται ένα ηχείο σαν το S-37, 150 ευρώ. Κινέζικες σάχλες, που δεν αξίζουν ούτε να του γυαλίσουν τα υποδήματα (αν είχε), κοστίζουν 500 και 600 ευρώ...
Συμφωνώ αλλά το πλεονέκτημα της ΑS να χρησιμοποιεί Seas μεγάφωνα δικής της παραγγελίας έχει γίνει μειονέκτημα τώρα. Αν έχεις πρόβλημα με κάποιο μεγάφωνο υπάρχουν πιθανότητες να μη μπορέσεις να φτιάξεις το ηχείο και να σου μείνει να το κοιτάς. Το site της εταιρείας δεν υπάρχει πια και απ' όσο γνωρίζω ούτε ανακοίνωση τι ακριβώς έγινε δε βγήκε. Η εταιρεία εξαφανίστηκε και ο καθένας γράφει ότι θέλει online. Έχω βαρεθεί να διαβάζω για φίλους του Πετρόπουλου που έχουν το τηλέφωνο του...για φήμες επιστροφής...για υπέρογκα ποσά που ζήτησε να αντικαταστήσει μεγάφωνα κλπ. Έχω ένα ζευγάρι AS και θα μπορούσα να έχω άλλα πέντε αλλά δεν τα αγγίζω γιατί έχουν μηδέν υποστήριξη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Χωρίς να έχεις εντελώς άδικο, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Οι τιμές των ανταλλακτικών των Spectrum είναι γεγονός πως είναι μεγαλύτερες, σε σχέση με τα γραμμής παραγωγής, αλλά πάντα ο περιορισμένος αριθμός ανεβάζει το κόστος.
Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ανταλλακτικά υπάρχουν.
 
Last edited:

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
563
Reaction score
49
Καλημέρα.Εχω τα cm3,από το 1991,και αναρωτιέμαι αν μετά από τόσα χρόνια,χρειάζεται να κάνω καποιο ερασιτεχνικό σέρβις μόνος μου,χωρίς τα ηχεία να παρουσιάζουν πρόβλημα στον ήχο τους,απ' όσο μπορώ να καταλαβω.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Χωρίς να έχεις εντελώς άδικο, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.
Οι τιμές των ανταλλακτικών των Spectrum είναι γεγονός πως είναι μεγαλύτερες, σε σχέση με τα γραμμής παραγωγής, αλλά πάντα ο περιορισμένος αριθμός ανεβάζει το κόστος.
Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ανταλλακτικά υπάρχουν.
Προσωπικά όταν αγοράζω κάτι περιμένω after sales support και αυτό αρχίζει από τον κατασκευαστή, όχι τον dealer. Η μυστικοπάθεια και οι φήμες δεν αρμόζουν σε σοβαρή εταιρεία, η AS δεν ήταν τσιχλόφουσκα που κράτησε 2-3 χρόνια. Υπάρχουν πολλοί που έχουν AS ηχεία και ακόμα αλλάζουν χέρια. Μιας και το site τους το έκλεισαν δε κοστίζει τίποτα να ανοίξουν ένα free blog με καταγραφή της ιστορίας τους ώστε οι χρήστες να γνωρίζουν τα μοντέλα, τα χαρακτηριστικά τους, πότε και πόσο κυκλοφόρησαν και αν υπάρχουν ανταλλακτικά. Και το βασικότερο, στοιχεία επικοινωνίας, όχι να ψάχνουμε τους φίλους του Πετρόπουλου, να ξέρει ο καθένας που θα απευθυνθεί. Αν ο ίδιος δε θέλει μπορεί να συνεργαστεί με κάποιο service ώστε να υπάρχει εξυπηρέτηση.

Η εταιρεία πέρασε στην ιστορία, σκοπός της πια δε πρέπει να είναι το κέρδος αλλά η εξυπηρέτηση αυτών που την εμπιστεύτηκαν. Καλό είναι να γνωρίζουν όλοι ότι το Χ ηχείο που πωλείται στη Χ αγγελία έχει ή δεν έχει ακόμα ανταλλακτικά και πόσο κοστίζουν αυτά ώστε να γνωρίζει εξαρχής αν θέλει να ασχοληθεί. Με ένα blog και μέσω του ειδικού τύπου (π.χ. ΗΧΟΣ, avmentor κλπ) σε ένα μήνα το link θα έχει διαδοθεί και θα υπάρχει πληροφόρηση. Αλλιώς θα συνεχίσουμε να διαβάζουμε για μεγαλειώδεις επιστροφές και ότι ονειρεύεται ο καθένας.
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Καλημέρα.Εχω τα cm3,από το 1991,και αναρωτιέμαι αν μετά από τόσα χρόνια,χρειάζεται να κάνω καποιο ερασιτεχνικό σέρβις μόνος μου,χωρίς τα ηχεία να παρουσιάζουν πρόβλημα στον ήχο τους,απ' όσο μπορώ να καταλαβω.
Αντικατάσταση των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κύκλωμα διαχωρισμού και έλεγχο κολλήσεων.
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
563
Reaction score
49
Αντικατάσταση των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κύκλωμα διαχωρισμού και έλεγχο κολλήσεων.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Το σφίξιμο στις βίδες του γούφερ ή των άλλων μεγαφώνων,παίζει κάποιο ρόλο ή είναι ράδιο αρβύλα?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Ευχαριστώ για την απάντηση.Το σφίξιμο στις βίδες του γούφερ ή των άλλων μεγαφώνων,παίζει κάποιο ρόλο ή είναι ράδιο αρβύλα?
Με τον καιρό οι φλάντζες χαλαρώνουν και επίσης χρειάζεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα ένας έλεγχος να είναι απλά καλά σφιγμένες οι βίδες.
Όχι με ιδιαίτερη δύναμη αλλά να μην είναι και χαλαρές.
 


Μηνύματα
164
Reaction score
77
Συμφωνώ αλλά το πλεονέκτημα της ΑS να χρησιμοποιεί Seas μεγάφωνα δικής της παραγγελίας έχει γίνει μειονέκτημα τώρα. Αν έχεις πρόβλημα με κάποιο μεγάφωνο υπάρχουν πιθανότητες να μη μπορέσεις να φτιάξεις το ηχείο και να σου μείνει να το κοιτάς. Το site της εταιρείας δεν υπάρχει πια και απ' όσο γνωρίζω ούτε ανακοίνωση τι ακριβώς έγινε δε βγήκε. Η εταιρεία εξαφανίστηκε και ο καθένας γράφει ότι θέλει online. Έχω βαρεθεί να διαβάζω για φίλους του Πετρόπουλου που έχουν το τηλέφωνο του...για φήμες επιστροφής...για υπέρογκα ποσά που ζήτησε να αντικαταστήσει μεγάφωνα κλπ. Έχω ένα ζευγάρι AS και θα μπορούσα να έχω άλλα πέντε αλλά δεν τα αγγίζω γιατί έχουν μηδέν υποστήριξη.
Σύμφωνα με τον Πετρόπουλο, τουλάχιστον, η Seas και οι περισσότερες εταιρείες παραγωγής μεγαφώνων δεν δίνουν στους κατασκευαστές ηχείων τα ίδια μοντέλα που δίνουν οι ίδιες λιανική, αλλά τροποποιημένα μοντέλα μεγαφώνων. Έτσι ο κάθε κατασκευαστής ζητάει τις δικές του τροποποιήσεις. Και να μη θέλει δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Αυτό είναι ένα θέμα που έχουν όλοι οι κατασκευαστές, όχι μόνο η Spectrum.
Από κει και πέρα καταλαβαίνω την δυσαρέσκεια με τις τιμές των ανταλλακτικών αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι άλλη τιμή παίρνει κάποιος που παραγγέλνει 1.000 και άλλη κάποιος που παραγγέλνει 10.000 ή 100.000 κομμάτια.
Δεν τα λέω αυτά για να σου αλλάξω γνώμη, αλλά για να ξέρεις όλα τα δεδομένα πριν αποκτήσεις γνώμη.
Κα για μένα που έχω τα xanadu και ξέρω ότι τα woofer έχουν 280 το ένα, δεν μου είναι εύκολο να μπω στη διαδικασία να τα αλλάξω, αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Όσον αφορά στο τηλέφωνο του Πετρόπουλου, αν χρειάζεσαι κάτι από αυτόν, μπορώ να σου το δώσω αν θες.
Ξέρω ότι του χουν μείνει αρκετά ανταλλακτικά διαφόρων μοντέλων. Δεν έχω ιδέα ποια και πόσα.
Επίσης υπάρχουν διάφοροι που έχουν κάνει αλλαγές σε μοντέλα ηχείων τους, μέσω εξειδικευμένων τεχνικών βέβαια, δεν ξέρω τι αποτέλεσμα έχουν και εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα όσο έχω τη δυνατότητα να αλλάξω κάτι με το σωστό ανταλλακτικό ακόμα και πιο ακριβά, αλλά είναι κι αυτό μια επιλογή.
Τέλος, δεν πιστεύω ότι καμία εταιρεία που έχει κλείσει τόσα χρόνια έχει κάποιο ιδιαίτερο after sales τμήμα. Μακάρι να κάνω λάθος.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ειναι πλεον θεσφατο οτι για ΟΛΟΥΣ που περασε απο το σπιτι τους εστω και ενα ζευγαρι Σπεκτρουμ το εχουν αγαπησει παραφορα, ιδιως σε οσους μπηκαν στο ταξιδι του ηχου τη δεκαετια 90, τα σπεκτρουμ ειναι παιδικος ερωτας Ηχεια που δεν χρειαζονταν να ξοδεψεις εκατομμυρια δραχμες για να εχεις τον σωστο ηχο μπροστα σου. Ηταν τοση η συμπαθεια μου για αυτη τη μαρκα που οταν εμαθα οτι η Σπεκτρουμ εισηγαγε και τα Μαγκνουμ, πηρα και ενισχυτη Μαγκνουμ!!:D
S 20
S 37
ART 1
STUDIO 2
XANADU
To art 1 υπαρχει ακομα σαν καινουριο. Ελαχιστοι το γνωριζουν. Ακομα και στο νετ δεν υπαρχει τιποτε γι' αυτο το υπεροχο μοντελο που μοιαζει με φερετρο!!!.:angel:
 

Μηνύματα
164
Reaction score
77
Ειναι πλεον θεσφατο οτι για ΟΛΟΥΣ που περασε απο το σπιτι τους εστω και ενα ζευγαρι Σπεκτρουμ το εχουν αγαπησει παραφορα, ιδιως σε οσους μπηκαν στο ταξιδι του ηχου τη δεκαετια 90, τα σπεκτρουμ ειναι παιδικος ερωτας Ηχεια που δεν χρειαζονταν να ξοδεψεις εκατομμυρια δραχμες για να εχεις τον σωστο ηχο μπροστα σου. Ηταν τοση η συμπαθεια μου για αυτη τη μαρκα που οταν εμαθα οτι η Σπεκτρουμ εισηγαγε και τα Μαγκνουμ, πηρα και ενισχυτη Μαγκνουμ!!:D
S 20
S 37
ART 1
STUDIO 2
XANADU
To art 1 υπαρχει ακομα σαν καινουριο. Ελαχιστοι το γνωριζουν. Ακομα και στο νετ δεν υπαρχει τιποτε γι' αυτο το υπεροχο μοντελο που μοιαζει με φερετρο!!!.:angel:
Κι εγώ ξεκίνησα με art 1 και τώρα έχω αυτά και τα xanadu. Τα δεύτερα είναι καλύτερα αλλά τα πρώτα είναι πολύ καλά και υποτιμημένα.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Έχω ξαναγράψει κάπου ότι είχα τα θηρία τα cm3, πήγαινα σχολείο τότε. ¨Ολοι είχαν να λένε για το στέρεό μου τότε, τι πάρτυ κάναμε. Τα είχα σκίσει τα κακόμοιρα. Εννοείται ότι τα είχα ανοίξει κιόλας. Μου είχε κάνει εντύπωση ο κλειστός θάλαμος του μιντ ρέιντζ με υαλοβάμβακα μέσα, καθώς και ότι παρά τις τεράστιες διαστάσεις της καμπίνας υπήρχε μία μόνο στοιχειώδης νεύρωση στην πίσω επιφάνεια σε συνάφεια με τις δύο πλάγιες. Ενοχλητικοί χρωματισμοί δεν θυμάμαι να υπήρχαν ωστόσο. Θα μου πεις, με milli vanilli επί το πλείστον τι χρωματισμοί και πράσινα....
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
Έχω ξαναγράψει κάπου ότι είχα τα θηρία τα cm3, πήγαινα σχολείο τότε. ¨Ολοι είχαν να λένε για το στέρεό μου τότε, τι πάρτυ κάναμε. Τα είχα σκίσει τα κακόμοιρα. Εννοείται ότι τα είχα ανοίξει κιόλας. Μου είχε κάνει εντύπωση ο κλειστός θάλαμος του μιντ ρέιντζ με υαλοβάμβακα μέσα, καθώς και ότι παρά τις τεράστιες διαστάσεις της καμπίνας υπήρχε μία μόνο στοιχειώδης νεύρωση στην πίσω επιφάνεια σε συνάφεια με τις δύο πλάγιες. Ενοχλητικοί χρωματισμοί δεν θυμάμαι να υπήρχαν ωστόσο. Θα μου πεις, με milli vanilli επί το πλείστον τι χρωματισμοί και πράσινα....
Και tone loc μην ξεχνάτε!!!!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η εταιρία έχει κλείσει, δεν παράγονται πια τα ηχεία της και δεν υπάρχει υποστήριξη στα ηχεία που έχουν ήδη πωληθεί και κατέχουν κάποιοι. Δε χρειάζονται συναισθηματισμοί. Τέλος εποχής.

Είχα τα Artemiz V2 ως κύρια ηχεία στο σύστημα για αρκετά χρόνια. Είχαν αντικαταστήσει τα Triangle scalene e, τα οποία ήταν σαφώς υποδεέστερα των ΑS σε ανάλυση και λεπτομέρεια. Για τα λεφτά που είχα δώσει ήμουν ευχαριστημένος, παρόλο που ήταν απαιτητικά σε ενισχυτικά. Η προσιτή τιμή τους ξεγελούσε τον κάτοχο που νόμιζε ότι με ενισχυτικά παραπλήσιας κατηγορίας τιμής, θα έπαιρνε το maximum της απόδοσής των. Μέγα λάθος. Κατά σειρά στο σύστημά μου έπαιξαν με τους εξής ενισχυτές:

1. Arcam delta 290 (2x75W, ολοκληρωμένος): Λίγος, τον κατάπιαν αμέσως. Στεγνός ήχος χωρίς σώμα και όγκο.
2. Tsakiridis powerhouse ( 2x70w τελικός): καλύτερος ήχος με περισσότερο σώμα και όγκο. Και πάλι δεν οδηγούσε πλήρως το ηχείο.
3. Primare I30 (2x100 W oλοκληρωμένος): Πληρέστερη οδήγηση αλλά και πάλι δεν ήμουν ευχαριστημένος απόλυτα.

Ισως ένας τρανσιστοράτος με περισσότερη ισχύ να αξιοποιούσε πλήρως το ηχείο που είχε πολύπλοκο crossover το οποίο κατανάλωνε σημαντικό μέρος της παρεχόμενης από τον ενισχυτή ισχύος. Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, θεώρησα εντελώς λανθασμένη κίνηση την περαιτέρω υποστήριξή τους με ακριβότερα και ανώτερης ποιότητας ενισχυτικά και γι' αυτό τα αντικατέστησα παροπλίζοντάς τα.
 

aad

Μηνύματα
5
Reaction score
7
Χρόνια πολλά σε όλους

Χαίρομαι που υπάρχουν πολλοί φίλοι, που εκτιμούν όσο κι εγώ τα Audio Spectrum!
Ξεκίνησα να ακούω "αλλιώτικα" ζώντας συνεχώς μαζί τους από το 1987.
Πρώτα με S-37 I...
Και μετά, αμέσως μόλις "βγήκε στον αέρα" με το (περίφημο) τεστ στον Ήχο συνέχισα με τον θαυμάσιο Ερμή!!!

Μέχρι τα ξημερώματα των Χριστουγέννων, οπότε ακούγοντας κατά το συνήθειό μου το (αγαπημένο μου) Antiphone Blues διαπίστωσα, ότι κάτι δεν ακουγόταν σωστά από το αριστερό ηχείο...
Εν τέλει το tweeter και το super tweeter του αριστερού Ερμή είναι νεκρά!...

Χάρηκα ιδιαίτερα, όταν ψάχνοντας στο Internet να καθοδηγηθώ με κάποιον τρόπο προς κάποια λύση στο ενδεχόμενα καταστροφικό συμβάν βρήκα αυτό το θέμα στο AVsite και, μάλιστα, ότι μπορεί να μου δώσει κάποιο παιδί το τηλέφωνο του Κου Πετρόπουλου!!!

Θα παρακαλούσα, όποιος το έχει να μου το δώσει, διότι κοντεύω να σκάσω από την στενοχώρια μου Χριστουγεννιάτικα!!!

Το τηλέφωνό μου είναι 693743829 και, φυσικά, θα απαντήσω οποιαδήποτε ώρα σε μια κλήση, που θα σχετίζετε με την σωτηρία των αγαπημένων μου ηχείων!!!

Αντώνης Δραγώνας
 


aad

Μηνύματα
5
Reaction score
7
Από την βιασύνη μου και συνεπικουρούντος του δαίμονος του πληκτρολογίου το τηλέφωνό μου είχε ένα ψηφίο λιγότερο!...

Το σωστό είναι: 6937430829

Επίσης άτι άλλο:
Έχει κάποιος ακούσει τον Ορφέα TLS???

Αντώνης Δραγώνας
 

Μηνύματα
1
Reaction score
2
Από την βιασύνη μου και συνεπικουρούντος του δαίμονος του πληκτρολογίου το τηλέφωνό μου είχε ένα ψηφίο λιγότερο!...

Το σωστό είναι: 6937430829

Επίσης άτι άλλο:
Έχει κάποιος ακούσει τον Ορφέα TLS???

Αντώνης Δραγώνας
Τον έχω εγώ από το 1996. Το λατρεύω.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.227
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top