Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν χειροτερέψει θα επηρεάζει τη ποιότητα του ήχου; Θα βάζει κάποια παραμόρφωση που θα την ακούω ή όχι.
Τα παίζω δυνατά σπάνια πλέον. Ναι αυτά με το ένα γουφερ είναι. Έχω σκεφτεί μετά από τόσα χρόνια την αντικατάσταση αλλά προβληματίζομαι τι θα κάνω αυτά καθώς δεν έχω χώρο να τα αποθηκεύσω και θα πρέπει να τα πουλήσω ίσως κάπου. Και σκέφτομαι ποιος θα τα πάρει με ζημιά. Εξωτερικά είναι χαρτί χωρίς χτυπήματα.
Για να τα πάω να τα δει κάποιος ειδικός από κοντά ποιον προτείνεται ;;
Οχι.Αστο οπως ειναι.

Στην χειροτερη των περιπτωσεων,το τραβας να ξεκολλησει τελειως και το μεγαφωνο θα ειναι και θα παιζει το ιδιο.Απο τη στιγμη που τα εχεις με την γριλλια,μην ανησυχεις καθολου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κάτοχος εδώ και 25 περίπου χρόνια των studio 4. Αρκετά ευχαριστημένος μπορώ να πω για στερεοφωνικά παιξίματα μέσω ενός Denon τα τελευταία χρόνια και ενός Marantz πιο παλιά. Εδώ και ένα χρόνο περίπου παρατήρησα μια ζημιά που έχει πάθει το γουφερ και στα δυο ηχεία. Στο κέντρο έχει σκιστεί ελαφρώς η μεμβράνη. Το σκίσιμο μετά από ένα χρόνο όπως έγραψα δεν έχει μεγαλώσει.
Αξίζει να το επιδιορθώσω πιστεύετε;
Εγώ πάντως δεν διακρίνω κάποια παραμόρφωση αν και δεν τα παίζω πολύ δυνατά πια.
Αν πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει επιδιόρθωση που να απευθυνθώ; Μιας και ξέρω πως η αντιπροσωπεία μας άφησε.
Επισυνάπτω και φωτό για να γίνω ποιο κατανοητός. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.
Το dust cap, όπως λέγεται, δεν είναι ούτε σκληρό, ούτε μαλακό, ούτε μέτριο. Ακολουθεί τη φιλοσοφία του μεγαφώνου και έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που θέλει ο κατασκευαστής του μεγαφώνου.
Υπάρχουν από ανάλαφρα υφασμάτινα, που επιτρέπουν εν μέρη αερισμό αλλά και συντονίζουν διαφορετικά τη μονάδα, ελαστικά και εύκαμπτα μέχρι και χάρτινα και σκληρά.

Το ότι ονομάζεται <<κάλυμμα σκόνης>> δεν σημαίνει πως το αφαιρείς χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλάζουν εντελώς τα μηχανικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου, όταν αυτό λείπει.
Αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο είναι από ελαστικό, οπότε του ταιριάζει μια μικρή στρώση λαστιχόκολλας.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το dust cap, όπως λέγεται, δεν είναι ούτε σκληρό, ούτε μαλακό, ούτε μέτριο. Ακολουθεί τη φιλοσοφία του μεγαφώνου και έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που θέλει ο κατασκευαστής του μεγαφώνου.
Υπάρχουν από ανάλαφρα υφασμάτινα, που επιτρέπουν εν μέρη αερισμό αλλά και συντονίζουν διαφορετικά τη μονάδα, ελαστικά και εύκαμπτα μέχρι και χάρτινα και σκληρά.

Το ότι ονομάζεται <<κάλυμμα σκόνης>> δεν σημαίνει πως το αφαιρείς χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλάζουν εντελώς τα μηχανικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου, όταν αυτό λείπει.
Αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο είναι από ελαστικό, οπότε του ταιριάζει μια μικρή στρώση λαστιχόκολλας.
Φιλε μου,νομιζω οτι το συγκεκριμενο δεν συνεισφερει στον ηχο του μεγαφωνου.

Επισης,απο τη στιγμη που ο ανθρωπος τα δουλευει με τις γριλλιες,το θεμα της σκονης σχεδον εξαλειφεται.

Μην ξεχνας επισης ποσες μοναδες κυκλοφορουν με phase plug,το οποιο ειναι κατι σαν το dust cup αφαιρεμενο.Δεν παρουσιαζεται προβλημα λογω σκονης σε αυτα τα μεγαφωνα.Ομοιως και για τα αεριζομενα πηνια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φιλε μου,νομιζω οτι το συγκεκριμενο δεν συνεισφερει στον ηχο του μεγαφωνου.

Επισης,απο τη στιγμη που ο ανθρωπος τα δουλευει με τις γριλλιες,το θεμα της σκονης σχεδον εξαλειφεται.

Μην ξεχνας επισης ποσες μοναδες κυκλοφορουν με phase plug,το οποιο ειναι κατι σαν το dust cup αφαιρεμενο.Δεν παρουσιαζεται προβλημα λογω σκονης σε αυτα τα μεγαφωνα.Ομοιως και για τα αεριζομενα πηνια.
Το θέμα της σκόνης πάντα είναι υπαρκτό ότι και να κάνεις. Βάλε τις σίτες σε ένα ηχείο και δες μετά από καιρό σκόνη στα μεγάφωνα επάνω.

Καμία σχέση το phase plug (το λέει κιόλας) με το dust cap. Καταρχάς το phase plug είναι σταθερά στερεωμένο επάνω στον οπλισμό, ενώ το dust cap είναι μέρος του κώνου, οπότε του κινητού βάρους και των ιδιοτήτων του κώνου.
Στα μεγάφωνα με phase plug έχει φροντίσει ο κατασκευαστής να σκληρύνει την ανάρτηση τους, ώστε να μην έχουν θέμα συντονισμού.

Ομοίως με τα αεριζόμενα πηνία. Είναι συγκεκριμένες οι διαστάσεις της οπής και η εκτόνωση του αέρα γίνεται μόνο από εκεί. Οποιαδήποτε διαφοροποίηση του ανοίγματος αλλάζει αυτομάτως τη συχνότητα συντονισμού του μεγαφώνου.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Στην χειροτερη των περιπτωσεων,το τραβας να ξεκολλησει τελειως και το μεγαφωνο θα ειναι και θα παιζει το ιδιο.Απο τη στιγμη που τα εχεις με την γριλλια,μην ανησυχεις καθολου.
Λάθος.

Το dust cap, όπως λέγεται, δεν είναι ούτε σκληρό, ούτε μαλακό, ούτε μέτριο. Ακολουθεί τη φιλοσοφία του μεγαφώνου και έχει τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που θέλει ο κατασκευαστής του μεγαφώνου.
Υπάρχουν από ανάλαφρα υφασμάτινα, που επιτρέπουν εν μέρη αερισμό αλλά και συντονίζουν διαφορετικά τη μονάδα, ελαστικά και εύκαμπτα μέχρι και χάρτινα και σκληρά.

Το ότι ονομάζεται <<κάλυμμα σκόνης>> δεν σημαίνει πως το αφαιρείς χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλάζουν εντελώς τα μηχανικά χαρακτηριστικά του μεγαφώνου, όταν αυτό λείπει.
Αν θυμάμαι καλά, το συγκεκριμένο είναι από ελαστικό, οπότε του ταιριάζει μια μικρή στρώση λαστιχόκολλας.
Σωστό.

Φιλε μου,νομιζω οτι το συγκεκριμενο δεν συνεισφερει στον ηχο του μεγαφωνου.

Επισης,απο τη στιγμη που ο ανθρωπος τα δουλευει με τις γριλλιες,το θεμα της σκονης σχεδον εξαλειφεται.

Μην ξεχνας επισης ποσες μοναδες κυκλοφορουν με phase plug,το οποιο ειναι κατι σαν το dust cup αφαιρεμενο.Δεν παρουσιαζεται προβλημα λογω σκονης σε αυτα τα μεγαφωνα.Ομοιως και για τα αεριζομενα πηνια.
Λάθος.

Το θέμα της σκόνης πάντα είναι υπαρκτό ότι και να κάνεις. Βάλε τις σίτες σε ένα ηχείο και δες μετά από καιρό σκόνη στα μεγάφωνα επάνω.

Καμία σχέση το phase plug (το λέει κιόλας) με το dust cap. Καταρχάς το phase plug είναι σταθερά στερεωμένο επάνω στον οπλισμό, ενώ το dust cap είναι μέρος του κώνου, οπότε του κινητού βάρους και των ιδιοτήτων του κώνου.
Στα μεγάφωνα με phase plug έχει φροντίσει ο κατασκευαστής να σκληρύνει την ανάρτηση τους, ώστε να μην έχουν θέμα συντονισμού.

Ομοίως με τα αεριζόμενα πηνία. Είναι συγκεκριμένες οι διαστάσεις της οπής και η εκτόνωση του αέρα γίνεται μόνο από εκεί. Οποιαδήποτε διαφοροποίηση του ανοίγματος αλλάζει αυτομάτως τη συχνότητα συντονισμού του μεγαφώνου.
Σωστό.

Βλέπετε ένα συγκεκριμένο pattern παραπάνω?

Επειδή εγώ ανέφερα πρώτος τον όρο dust cap αισθάνομαι πως ευθύνομαι για τυχόν παρεξηγήσεις στους όρους και τις λειτουργίες του κάθε εξαρτήματος. Ανέφερα ακριβώς το όνομά του, αλλά δε σημαίνει πως αυτή είναι η μόνη/κύρια λειτουργία του. Όπως πολύ ορθά αναφέρει ο Πέτρος, εννοείται πως αλλάζει ο ήχος του μεγαφώνου σε περίπτωση αλλοίωσης/αφαίρεσής του από τον κώνο. Επίσης, ο λόγος που ανέφερα για σκληρή κόλλα είναι επειδή θυμάμαι πως στο συγκεκριμένο μεγάφωνο είναι από άκαμπτο υλικό. Αν δεν ισχύει, ζητώ συγνώμη και το παίρνω πίσω, καθώς σε κάθε περίπτωση θεωρώ τη θέση του @PeterMeni σαφώς πιο έγκυρη από τη δική μου.

Προσθέτω απλά πως υπάρχουν περιπτώσεις μεγαφώνων με dust cap σε μορφή phase plug, ήτοι κολλημένου επί του κώνου και κινούμενου με αυτόν. Λίγες περιπτώσεις και συνήθως αφορούν σε φθηνά/φθηνιάρικα μεγάφωνα όχι τόσο πετυχημένα σε σχεδίαση, παρά μόνο για λόγους εντυπωσιασμού/marketing.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Jzagoraios
σε καθε περιπτωση , θα σου ελεγα να ανεβαζες μερικες φωτο και -αν εχεις- σχετικο υλικο με το ηχειο , για να υπαρχει σαν αρχειο στο φορουμ. Πιστευω το συγκεκριμενο ηχειο και ολη η σειρα ηταν μια αξιολογη προσπαθεια μιας ελληνικης εταιρειας.

:drinks:
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Αυτά είναι σαν τα δικά μου τα Art I αλλά με ενσωματωμένη βάση.
Αδερφέ, με τι sub δουλεύεις και πως τα έχεις συνδέσει? Ενισχυτής?
20200426_170413.jpg
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Jzagoraios
σε καθε περιπτωση , θα σου ελεγα να ανεβαζες μερικες φωτο και -αν εχεις- σχετικο υλικο με το ηχειο , για να υπαρχει σαν αρχειο στο φορουμ. Πιστευω το συγκεκριμενο ηχειο και ολη η σειρα ηταν μια αξιολογη προσπαθεια μιας ελληνικης εταιρειας.

:drinks:
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες και τη πολύτιμη βοήθεια. Έχω ανεβάσει σχετικές φωτό δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται να ανεβάσω. Πολύ ευχαρίστως αν γίνεις πιο συγκεκριμένος να ανεβάσω και άλλες.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Αυτά είναι σαν τα δικά μου τα Art I αλλά με ενσωματωμένη βάση.
Αδερφέ, με τι sub δουλεύεις και πως τα έχεις συνδέσει? Ενισχυτής?
View attachment 163377
Τώρα τα δουλεύω με έναν πολυκάναλο Denon 2805. Subwoofer το yst 1000 που μου έκανε σχεδόν δώρο κάποιος φίλος κάποτε. Όπως και ο ενισχυτής είναι από φίλο που έκανε αναβάθμιση. Δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός το ξέρω αλλά ήταν πολύ καλή η τιμή που τα πήρα τότε. Πιο παλιά τα ηχεία τα είχα με τον Marantz pm6000.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Λάθος.



Σωστό.



Λάθος.



Σωστό.

Βλέπετε ένα συγκεκριμένο pattern παραπάνω?

Επειδή εγώ ανέφερα πρώτος τον όρο dust cap αισθάνομαι πως ευθύνομαι για τυχόν παρεξηγήσεις στους όρους και τις λειτουργίες του κάθε εξαρτήματος. Ανέφερα ακριβώς το όνομά του, αλλά δε σημαίνει πως αυτή είναι η μόνη/κύρια λειτουργία του. Όπως πολύ ορθά αναφέρει ο Πέτρος, εννοείται πως αλλάζει ο ήχος του μεγαφώνου σε περίπτωση αλλοίωσης/αφαίρεσής του από τον κώνο. Επίσης, ο λόγος που ανέφερα για σκληρή κόλλα είναι επειδή θυμάμαι πως στο συγκεκριμένο μεγάφωνο είναι από άκαμπτο υλικό. Αν δεν ισχύει, ζητώ συγνώμη και το παίρνω πίσω, καθώς σε κάθε περίπτωση θεωρώ τη θέση του @PeterMeni σαφώς πιο έγκυρη από τη δική μου.

Προσθέτω απλά πως υπάρχουν περιπτώσεις μεγαφώνων με dust cap σε μορφή phase plug, ήτοι κολλημένου επί του κώνου και κινούμενου με αυτόν. Λίγες περιπτώσεις και συνήθως αφορούν σε φθηνά/φθηνιάρικα μεγάφωνα όχι τόσο πετυχημένα σε σχεδίαση, παρά μόνο για λόγους εντυπωσιασμού/marketing.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου φίλε μου. Να σαι καλά. Πάρα πολύ χρήσιμα και τεκμηριωμένα όσα ανέφερες. Υπάρχει κάποιος που εμπιστεύεσαι για να μου τα επισκευάσει ;και τι φαντάζεσαι θα κοστίσει κάτι τέτοιο ;
μηπως δεν συμφέρει επειδή είναι παλιά και καταπονημένα να ασχοληθώ και απλά να τα πουλήσω ;
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Καλημέρα. Δες το δικό μου επισκευασμένο (θα καταλάβεις ποιο από τα δύο είναι) το οποίο είχε χαλάσει τελείως από το μικρό μου γιο.....
Προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω το μαγαζί που μου το έφτιαξε.
20200427_132611.jpg
20200427_132523.jpg
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Καλημέρα. Δες το δικό μου επισκευασμένο (θα καταλάβεις ποιο από τα δύο είναι) το οποίο είχε χαλάσει τελείως από το μικρό μου γιο.....
Προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω το μαγαζί που μου το έφτιαξε.
View attachment 163552 View attachment 163554
Εσένα φαίνεται ότι σου έχει αντικαταστήσει όλο το dust cap και μάλιστα δινει την εντύπωση πολύ σκληρότερου υλικού. Έχεις πρόβλημα με τον ήχο του ηχείου ή μόνο αισθητικό είναι το θέμα; Εγώ σήμερα ανοιξα να δω και το αριστερό και συνειδητοποίησα ότι έχει χειροτερέψει κατά πολύ από τη τελευταία φορά που το είχα δει (πριν κανένα μήνα δλδ ). Οπότε έχω το ίδιο πρόβλημα και στα δυο ηχεία και μάλιστα στο ένα πιο έντονα. Ανεβάζω και φωτό για να καταλάβεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο αριστερό επιδεινώθηκε τόσο !!! Επιμένω όμως πως δεν μπορώ να καταλάβω κάποια διαφορά στον ήχο ή κάποια παραμόρφωση όσο δυνατά και να τα παίξω. Εκτός και αν έχω πάθει ζημιά στα αυτιά μου 😀
 

Attachments


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Σιγά μην μπορώ να καταλάβω διαφορά στον ήχο!!!:D:D:D
Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους petermeni παραπάνω, σίγουρα έχει επηρεαστεί ο ήχος
αλλα το δικό μου το αυτί δεν είναι και ο καλύτερος κριτής!
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Σιγά μην μπορώ να καταλάβω διαφορά στον ήχο!!!:D:D:D
Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους petermeni παραπάνω, σίγουρα έχει επηρεαστεί ο ήχος
αλλα το δικό μου το αυτί δεν είναι και ο καλύτερος κριτής!
Άρα δεν υπάρχει λόγος να σκάω γιατί και το δικό μου το αυτί δεν πιάνει κάτι μέχρι στιγμής. 😉
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα και απο εμένα!
Κάτοχος Audio Spectrum studio 1 και με το ιδιο πρόβλημα με το dust cap. Για καλή μου τύχη ανακάλυψα ένα μεγάφωνο απο το ηχείο που είχα αγοράσει πριν 12+ χρόνια το οποίο και φόρεσα και παίζει τέλεια! Γνωρίζει καποιος αν υπάρχει ακόμα το ίδιο μεγάφωνο στην αγορά και που?
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
γεια σας.
κατοχος των AS studio 5 . τα εχω περιπου μια 20 ετια. δε εχουν παιξει πολυ και ειναι ακομη ενεργα και τα βασικα μου ηχεια κυριως στη θεαση ταινιων. η ερωτηση μου ειναι η εξης.
δε τα εχω πειραξει-ανοιξει απο τοτε που τα πηρα. θελουν καποιο σερβις και που πως μπορω να το κανω;;
ευχαριστω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πίσω από τις μπόρνες του ηχείου βρίσκεται το κύκλωμα διαχωρισμού. Εκεί υπάρχει ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής χρώματος μωβ. Αυτοί στα 20 χρόνια καλό είναι να αλλάζουν.
Επίσης δες πολύ προσεχτικά τις βατικές αντιστάσεις, μακρόστενα τουβλάκια, σε τι κατάσταση είναι και αν έχει ανοίξει-ραγίσει κάποια.
Αυτά είναι τα βασικά. Τώρα ένας έλεγχος καλής λειτουργίας των μεγαφώνων είναι κάτι που επίσης καλό είναι να γίνεται κάθε 10 χρόνια αλλά δεν είναι και εύκολος.
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
ευχαριστω για τη απαντηση. για να ανοιξω το πισω μερος των ηχειων ξεβιδωνω τις 4 βιδες που ειναι στο κεντρο εκει που συνδεονται τα καλωδια;;
IMG_20200511_235502.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
ευχαριστω για τη απαντηση. για να ανοιξω το πισω μερος των ηχειων ξεβιδωνω τις 4 βιδες που ειναι στο κεντρο εκει που συνδεονται τα καλωδια;; View attachment 165580
Αυτές είναι οι μπόρνες. Ξεβιδώνεις τις τέσσερις βίδες που βρίσκονται στις γωνίες
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ευχαριστω για τη απαντηση. για να ανοιξω το πισω μερος των ηχειων ξεβιδωνω τις 4 βιδες που ειναι στο κεντρο εκει που συνδεονται τα καλωδια;; View attachment 165580
Και να βγαλεις ετανα τα λαμαρινακια να βαλεις μιαολια απο το καλωδιο των ηχειων - εδε παε και τα δικα μου χαλια ... (παλια :biggrin: )
:drinks:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top