Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Ειμαι ιδια περιπτωση με τον Monday σε ολα οσον αφορα τα ηχεια. Κι εγω τα λαμαρινακια εχω ακομα πανω. Πιστευεις οτι αμα τα αντικαταστησω με κομματι απο το καλωδιο ηχειων θα ακουσω διαφορά?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
........και αυτό πρέπει να βρίσκετε εδώ .
-

- :hi:
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Ειμαι ιδια περιπτωση με τον Monday σε ολα οσον αφορα τα ηχεια. Κι εγω τα λαμαρινακια εχω ακομα πανω. Πιστευεις οτι αμα τα αντικαταστησω με κομματι απο το καλωδιο ηχειων θα ακουσω διαφορά?
Δε είμαι ο Monday . Είναι Monday-Δευτέρα η μέρα που έγινε το ποστ. Χαχαχα
........και αυτό πρέπει να βρίσκετε εδώ .
-

- :hi:
Το διάβασα. Εκτός από τις φωτογραφίες δε έχει κάτι άλλο χρήσιμο. Το θέμα είναι περισσότερο γενικά στη αναβάθμιση.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Πιστευεις οτι αμα τα αντικαταστησω με κομματι απο το καλωδιο ηχειων θα ακουσω διαφορά?
Μα ποσο απλο ειναι να γυμνωσεις ενα κομματι 3-4 εκατοστα και να δοκιμασεις ?
:drinks:
 

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Δεν εχεις αδικο, αν και στην περιπτωση μου δεν ειναι τελειως απλο και χρειαζεται καποιο χρονο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μήπως να βλέπαμε πόσο λαμάκια υπάρχουν στη πορεία του σήματος από τη πηγή μέχρι και τα μεγάφωνα;
Ακόμα και το μεγάφωνο επάνω λαμάκια έχει για τη σύνδεση των καλωδίων. Επίσης πίσω από τις συγκεκριμένες μπόρνες υπάρχουν άλλα λαμάκια, για τη σύνδεση με τη πλακέτα του κυκλώματος διαχωρισμού.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Και τα λαμακια ειναι μια λυσις ...
εαν κρατησει ο ενγκλεισμος το θεμα "καλωδια" ισως εξαντληθει ...
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Έυχαριστόυμε τό μέλοs
radiofonias
γιά αυτό τον Θησαυρό Γνώσεων που κατέθεσε στό AVsite .

-
View attachment 100371
-
View attachment 100372
-
View attachment 100373
-
View attachment 100374
-
View attachment 100375



- :hi:
Καλησπέρα σ όλους μας!!
Ειμαι καινούργιος στην ομαδα κ γράφτηκα εδω για να μου λυθούν κάποιες απορίες σχετικά με τα ηχεία που κατέχω!!και φυσικά να γνωριστούμε!!
Εχω λοιπον την σειρά της Audio spectrum studio-40 /099927k.
Γνωρίζει κανείς σας τιποτα λεπτομέριες τεχνικών κ λειτουργικών προδιαγραφών;;
Καλησπέρα σ όλους μας!!
Ειμαι καινούργιος στην ομαδα κ γράφτηκα εδω για να μου λυθούν κάποιες απορίες σχετικά με τα ηχεία που κατέχω!!και φυσικά να γνωριστούμε!!
Εχω λοιπον την σειρά της Audio spectrum studio-40 /099927k.
Γνωρίζει κανείς σας τιποτα λεπτομέριες τεχνικών κ λειτουργικών προδιαγραφών;;
Ευχαριστώ εκ τον πρότερον κ εύχομαι σ όλους Υγεία κ ευηχη ζωή !!
 

Attachments

Last edited:


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Καλησπέρα σ όλους μας!!
Ειμαι καινούργιος στην ομαδα κ γράφτηκα εδω για να μου λυθούν κάποιες απορίες σχετικά με τα ηχεία που κατέχω!!και φυσικά να γνωριστούμε!!
Εχω λοιπον την σειρά της Audio spectrum studio-40 /099927k.
Γνωρίζει κανείς σας τιποτα λεπτομέριες τεχνικών κ λειτουργικών προδιαγραφών;;

Ευχαριστώ εκ τον πρότερον κ εύχομαι σ όλους Υγεία κ ευηχη ζωή !!
-
ολο και κάποιος θά ξέρει .
Είσαι ευχαριστημένος ;

καλώς ήρθες .
Ξέρουμε ποια από τα παλιά μοντέλα είχαν SEAS μεγάφωνα;
Φώτη ....που κοντα στην Ηλιούπολη είσαι ;
SEAS μεγάφωνα ......πάρα πολλλλλά .
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Ναι!!Ευχαριστημένος ειμαι.Παρα πολυ.😛😃
Το θέμα είναι οτι δεν ταιριάζει με κάποιο μοντέλο που βλέπω στο site 🤨αλλα ουτε και με τον τύπο του μοντελου βρίσκω κατι.....🤔🤔🤔εστω μια φωτογραφία....τα ειχα παρει ακριβα...κ θυμάμαι οτι ήταν εκθεσιακα σε κατάστημα ηλεκτρονικων ειδών της εποχης....2001-2002
 


tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
Οι κίτρινοι πυκνωτές που φαίνονται είναι ΜΚΤ. Είναι-ήταν μια χαρά για την κατηγορία του ηχείου, αλλά γενικά όχι ότι καλύτερο. Αυτοί σε βάθος χρόνου παρουσιάζουν ελάχιστη έως καθόλου φθορά και μόνο για βελτίωση μπορεί να αλλαχθούν με καλύτερους.
Ο μπλε των 33 μF είναι παράλληλα στο woofer και είναι ηλεκτρολυτικός. Είναι και ο μόνος που μπορεί να έχει αλλοιωθεί έντονα μετά από τόσο χρόνια. Είναι παράλληλα με το μεγάφωνο, οπότε έχει ελάχιστη συμμετοχή στον ήχο, και η αντικατάσταση του με έναν ίδιας ποιότητας και τιμής, έχει ελάχιστο κόστος.
Καλησπέρα.
Αγόρασα αυτούς τους πυκνωτές για να αντικαταστήσω τους μπλε της δεύτερης
φωτογραφίας.
IMG_20200625_210902_891.JPG

Υπάρχει κίνδυνος για καταστροφή του ηχείου? Δεν μου φαίνονται ίδιοι,αν και bipolar,και δεν ανήκουν στην κατηγορία "audio capacitors",αν αυτό σημαίνει κάτι.
Δεν έβρισκα άλλους,και λέω να δοκιμάσω με αυτούς.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλησπέρα.
Αγόρασα αυτούς τους πυκνωτές για να αντικαταστήσω τους μπλε της δεύτερης
φωτογραφίας. View attachment 171105
Υπάρχει κίνδυνος για καταστροφή του ηχείου? Δεν μου φαίνονται ίδιοι,αν και bipolar,και δεν ανήκουν στην κατηγορία "audio capacitors",αν αυτό σημαίνει κάτι.
Δεν έβρισκα άλλους,και λέω να δοκιμάσω με αυτούς.
Καμία περίπτωση ζημιάς. Ίδια κατηγορίας πυκνωτής είναι στην ουσία και επιπλέον <<φρέσκος>>. Μια χαρά είναι για τη περίπτωση.
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Audio Spectrum Aeolus ,
Κατασκευαστής τους ο κύριος Γιώργος Πετρόπουλος .
Πραγματικά πολύ καθαρός ήχος .
-
View attachment 178247

Ευχαριστούμε γιά τίς fhoto , το μέλος
petepappas
Ήθελα αυτό το ηχείο από τη πρώτη φορά που το άκουσα αλλά δεν το άντεχα οικονομικά, το αγαπημένο μου AS αισθητικά & ηχητικά. Το ίδιο και για τα Seas Excel, έχω ακούσει διαφορετικές υλοποιήσεις με μεγάφωνα της συγκεκριμένης σειράς και όλα μου άρεσαν.
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Audio Spectrum electra
-
View attachment 178252
Μου αρέσει πολύ το φινίρισμα και τα φάλτσα στις καμπίνες. Δε κατάλαβα γιατί τη τελευταία δεκαετία της εταιρείας κόλλησαν τόσο πολύ με αυτή τη κοκκινίλα στην από κάτω σειρά και είχε γίνει το default χρώμα. Ακόμα και το ξανθό σε αυτή τη σειρά ήταν βαρετό... Ωραία ηχεία αλλά το φινίρισμα έπασχε. Οι δυο σειρές είχαν αρκετή διαφορά στο αισθητικό μέρος, ΙΜΟ.
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Καλησπέρα! Έχω στην κατοχή μου εδώ και κάποια χρόνια τα artemis v4. Τον τελευταίο καιρό διακρίνω μια θαμπάδα στον ήχο τους. Θα μπορούσα να κάνω κάποια αναβαθμιση?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top