Audio Spectrum Greek Club

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Εάν κάποιος θέλει (για τον οποιοδήποτε λόγο) να αλλάξει μεσογούφερ SEAS με διάμετρο 170 χιλ. ,
ας έχει υπ' όψιν του ότι η σειρά SB 17 της SB Acoustics έχει μόλις μισό χιλιοστό μεγαλύτερη διάμετρο σασί, ενώ τα επί μέρους μεγάφωνα (βγαίνουν με διάφορα διαφράγματα) έχουν άριστες μετρήσεις:
Έχω τα sb17cac, μπορώ να πω ότι είναι κορυφαία ηχεία, εφόσον βέβαια δεν μπορείς να πας σε satori. Βέβαια για την αλλαγή σε Artemis θα πρέπει να κρατήσεις μόνο τις καμπίνες καθώς είναι αρκετά διαφορετικά μεγάφωνα από τα seas, θέλουν εξ ολοκλήρου καινούργιο Crossover.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Προσωπικά το άλλαξα με new old stock p21rex ddp, μπήκε βέβαια το απαραίτητο χέρι στο Crossover, αλλά το αποτέλεσμα ήταν άψογο. Κατά καιρούς έχω δει και στο ebay, αλλά και στην τοπική αγορά p21rex.
Ενημερωτικά το δοκίμασα και με το μαμά Crossover, έπαιζε καλά, αλλά τα δύο μεγάφωνα έχουν break up σε διαφορετικές συχνότητες οπότε είχε λίγο nasal ήχο, που διορθώθηκε στο Crossover. Αντίστοιχες παρεμβάσεις έκανα και στο tweeter, μιας και άλλαξα το Tweeter σε μεταξωτου θόλου που προτιμώ.
Φίλε Vasilli καλησπέρα, θυμάσαι μήπως τι ακριβώς έκανες στο crossover, άμα χρειαστεί στο μέλλον να έχω και αυτή την επιλογή άμα αλλάξω woofer ,τι να αλλάξω στο crossover για να παίζει σωστά με το p21rex.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Προσωπικά το άλλαξα με new old stock p21rex ddp, μπήκε βέβαια το απαραίτητο χέρι στο Crossover, αλλά το αποτέλεσμα ήταν άψογο. Κατά καιρούς έχω δει και στο ebay, αλλά και στην τοπική αγορά p21rex.
Ενημερωτικά το δοκίμασα και με το μαμά Crossover, έπαιζε καλά, αλλά τα δύο μεγάφωνα έχουν break up σε διαφορετικές συχνότητες οπότε είχε λίγο nasal ήχο, που διορθώθηκε στο Crossover. Αντίστοιχες παρεμβάσεις έκανα και στο tweeter, μιας και άλλαξα το Tweeter σε μεταξωτου θόλου που προτιμώ.
Το P21REX θέλει ιδανικά 52 λίτρα καμπίνα, όταν το P21RF/P θέλει μόλις 27,5. Να προσθέσουμε σε αυτά τον όγκο των υλικών συν μέρος του σωλήνα και άντε να ανέβουμε και λίγο.
Η διαφορά σε κάθε περίπτωση είναι πολύ μεγάλη και δεν μαζεύεται εύκολα.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Το p21rex μια χαρά έπαιζε σε δύο γενεές audio spectrum s37 (II και III gold) στα 37 λίτρα και μια χαρά παίζει και στα jairo της MTZ σε λίγο λιγότερα αν θυμάμαι καλά στα 35 λίτρα. Φυσικά στα 52 λίτρα θα παίξει χαμηλότερα σε συχνότητες, αλλά προτιμώ την ταχύτητα που θα του δώσει μια μικρότερη, εντός πάντα φυσιολογικων ορίων κούτα.

Με κάθε σεβασμό Πέτρο και φιλική διάθεση πάντα!
Φίλε Vasilli καλησπέρα, θυμάσαι μήπως τι ακριβώς έκανες στο crossover, άμα χρειαστεί στο μέλλον να έχω και αυτή την επιλογή άμα αλλάξω woofer ,τι να αλλάξω στο crossover για να παίζει σωστά με το p21rex.
Ναι, φυσικά, μιλάμε με πμ για ότι βοήθεια μπορώ να προσφέρω.
 
Last edited:

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλησπέρα παιδιά, μου προέκυψε ακόμη ένα θέμα, αφού άλλαξα woofer στο ένα ηχείο, που είχε σκισμένη ανάρτηση, το woofer είναι το ίδιο seas με το χαλασμένο. Το ένα το ηχείο, παίζει σωστά, γλυκά πρίμα μεσαία μπάσα, όλα όπως πρέπει, το ηχείο που άλλαξα το woofer σαν να βγάζει πιο πολλά μεσαία από το tweeter σαν να μην έχει βάθος.Τα άλλαξα και στον ενισχυτή να δω αν έχει το κανάλι πρόβλημα αλλά το ένα παίζει καλά και το άλλο σαν να έχει πιο πολλά μεσαία.Λετε να θέλει το crossover καμία επισκευή? Όταν παίζουν μαζί δεν το καταλαβαίνεις αλλά άμα τα ακούσεις χωρια έχουν διαφορά. Σαν να είναι πιο θαμπό.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Από απόσταση μόνο για εικασία μιλάμε, αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες το πρόβλημα να οφείλεται σε βλάβη στο κροσόβερ.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Δοκίμασα και το δεύτερο το woofer που πήρα και το παλιό με την σχισμένη ανάρτηση δεν είδα καμία διαφορά το ένα ηχείο παίζει τέλεια το άλλο σαν να χρειάζεται equalizer για να κατεβάσεις λίγο τις μεσαίες.
Από απόσταση μόνο για εικασία μιλάμε, αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες το πρόβλημα να οφείλεται σε βλάβη στο κροσόβερ.
Αν δεν είναι Πέτρο το κρος τι λες να είναι? Μήπως τα παίξε το teeeter πρίμα έχει.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Εντωμεταξυ ακόμη και έτσι παίζει καλύτερα από πολλά ηχεια που έχω αλλά κάτι δεν πάει καλά έχει διαφορά με το άλλο ηχείο.Μεσα που το είδα έχει δύο κροσοβερ η είναι ένα σε δύο πλακέτες χωρισμένο?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Είναι χωρισμένο το κροσόβερ σε δύο πλακέτες. Το κύκλωμα διαχωρισμού έχει φτιαχτεί ώστε να συνεργάζεται με δεδομένη εμπέδηση μεγαφώνων. Είναι σπάνιο αλλά μπορεί η εμπέδηση του tweeter να έχει πάει περίπατο.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Είναι χωρισμένο το κροσόβερ σε δύο πλακέτες. Το κύκλωμα διαχωρισμού έχει φτιαχτεί ώστε να συνεργάζεται με δεδομένη εμπέδηση μεγαφώνων. Είναι σπάνιο αλλά μπορεί η εμπέδηση του tweeter να έχει πάει περίπατο.
Σε αυτή την περίπτωση Πέτρο αλλάζουμε το tweeter η διορθώνεται με επισκευή του crossover? Η και τα δύο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Σε αυτή την περίπτωση Πέτρο αλλάζουμε το tweeter η διορθώνεται με επισκευή του crossover? Η και τα δύο.
Θέλει έλεγχο για να βρεις τι φταίει και το διορθώνεις. Δεν αλλάζεις έτσι ένα μεγάφωνο.
 

TGD

Μηνύματα
6.908
Reaction score
7.003
Μήπως έχει κάψει μερικές σπείρες το πηνίο του τουίτερ; Αυτό βρίσκεται εύκολα, αρκεί να συγκρίνεις την αντίσταση των δύο.
Είχαν ferrofluid παιδιά αυτά; Αν ναι, μπορεί να έχει διαρροή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Μήπως έχει κάψει μερικές σπείρες το πηνίο του τουίτερ; Αυτό βρίσκεται εύκολα, αρκεί να συγκρίνεις την αντίσταση των δύο.
Είχαν ferrofluid παιδιά αυτά; Αν ναι, μπορεί να έχει διαρροή.
Αν είχε κατεστραμμένες σπείρες στο tweeter θα είχε μικρότερη αντίσταση και άρα η απόκριση στις μεσαίες συχνότητες θα μειωνόταν.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Από ότι καταλαβαίνω παιδιά πρέπει να το δεί κάποιος που ξέρει μόνος μου δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Μόλις μίλησα με ένα τεχνικό εδώ στη Θεσσαλονίκη Audio works λέγεται η εταιρεία του εξήγησα ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει μου είπε μάλλον το crossover έχει πρόβλημα και μου είπε να του τα πάω και τα δύο από βδομάδα να τα δεί. Θα κάνει άραγε τίποτα η θέλει κάποιον πιο εξειδικευμένο?
 

Μηνύματα
43
Reaction score
52
Υπάρχουν οι αναρτήσεις αυτές, οι ανεστραμμένες, και για τα μεγάφωνα των 6,5 ιντσών και των 8.
Πέτρο, πού μπορούμε να τις βρούμε; Έχω ένα ζευγάρι xanadu, το οποίο θα ήθελα κάποια στιγμή να αναπαλαιώσω. Είχα ψάξει στο ιντερνετ, δεν τις είχα βρει.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Μόλις μίλησα με ένα τεχνικό εδώ στη Θεσσαλονίκη Audio works λέγεται η εταιρεία του εξήγησα ακριβώς τι πρόβλημα υπάρχει μου είπε μάλλον το crossover έχει πρόβλημα και μου είπε να του τα πάω και τα δύο από βδομάδα να τα δεί. Θα κάνει άραγε τίποτα η θέλει κάποιον πιο εξειδικευμένο?
Θέλουν ώρες παιξίματος ίσως κ να έρθουν
Θέλουν ώρες παιξίματος ίσως κ να έρθουν
Όταν άλλαξες αριστερό δεξί το ίδιο ηχείο ήταν θαμπό;
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Είναι χωρισμένο το κροσόβερ σε δύο πλακέτες. Το κύκλωμα διαχωρισμού έχει φτιαχτεί ώστε να συνεργάζεται με δεδομένη εμπέδηση μεγαφώνων. Είναι σπάνιο αλλά μπορεί η εμπέδηση του tweeter να έχει πάει περίπατο.
Εντελώς τυχαία από ένα άλλο post σε μια ερώτηση του φίλου Βασιλη κατάλαβα τι είναι η δεύτερη πλακέτα στο crossover. Λέει ο φιλος kimon "Η επάνω πλακέτα είναι ένα δικτύωμα RLC και αποτελεί μέρος του κροσόβερ του μεγαφώνου μεσοχαμηλών"
Θέλουν ώρες παιξίματος ίσως κ να έρθουν

Όταν άλλαξες αριστερό δεξί το ίδιο ηχείο ήταν θαμπό;
Ναι φίλε μου το ίδιο ηχείο ήταν θαμπό επίσης άλλαξα και τα woofer των ηχείων μεταξύ τους ξαναεβαλα το παλιό που έχει χαλασμένη ανάρτηση και τα δύο παλιά καινούρια που πήρα σήμερα καμία αλλαγή στον ήχο το ένα ηχείο τέλειο το άλλο σαν να έχει παραπάνω μεσαίες από το tweeter.Τα ηχεία έχουν πάρα πολλές ώρες πάνω τους όπως και τα woofer που αγόρασα δεν πιστεύω να αλλάξουν με το παίξιμο.Εκτος από αυτό τα έβαλα και στο άλλο ηχείο και έπαιζαν όπως πρέπει.Δεν δοκίμασα να αλλάξω τα tweeter μεταξύ τους να δω θα παίζει το καλό ηχείο με το άλλο το tweeter καλά?
 
Last edited:

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλησπέρα παιδιά ένας φίλος έχει τα s37 ll και θέλει να αλλάξει τα woofer δεν ξέρω αν είναι καμένα η έχουν κάποιο πρόβλημα. Γνωρίζει κάποιος φίλος τι woofer φοράει η τι άλλο woofer θα ταιριάζει να βαλουμε αν δεν υπάρχουν τα ίδια. Δεν είναι ανάγκη να είναι και ολόιδια απλώς να μην πάει να πάρει τελείως άσχετα woofers. Παραθέτω και την μονη φωτό που βρήκα στο ίντερνετ με τα woofer που μοιάζουν με τα δικά του όλες οι άλλες φωτό που βρήκα έχουν το dust cup σαν οβίδα.
35526407_0_b.jpg
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Αξίζουν παιδιά τα s37-II να τα επισκευάσει ο φίλος μου από ηχο πώς είναι? Είναι γλυκά και ωραία όπως τα final edition? Η λόγω ηλικίας δεν αξίζουν και να ψάξει κανένα καινούριο να πάρει?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.534
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top