AudioLab 8000p/c ή Pioneer a88x ?

Μηνύματα
289
Reaction score
140
Ομάδα καλησπέρα,
είμαι ανάμεσα στους δύο ενισχυτές. Για τον pioneer διαβάζω διθυραμβικά σχόλια, ωστόσο είναι αρκετά παλιός ενισχυτής και αυτό με προβληματίζει κάπως. Από την άλλη έχω έναν γνωστό που δίνει τον Audiolab, για τον οποίο διαβάζω επίσης πολύ καλά σχόλια, αν και τα reviews είναι εμφανως λιγότερα. Τον εμφανίζουν ως πιο sterile ενισχυτή. Είναι δύσκολο να βρει κανείς συγκριτικό μεταξύ τους και άρα δύσκολο και για εμένα να αποφασίσω μιας και δεν έχω ακούσει κανέναν τους. Οπτικά φαίνονται και οι δύο εξιόλογες και προσεκτικές κατασκευές. Θα εκτιμούσα πολύ γνώμη, αν έχει ακούσει κανείς κάποιον από αυτούς και έχει εμπειρία. Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Kαι ο συνδυασμός audiolab 8000c+8000p παλιός είναι.......οτι και αν αν επιλεξεις θα χρειαστεις εναν ελεγχο απο τεχνικό και σχεδόν σίγουρα recapping,τουλάχιστον στους πυκνωτές του τροφοδοτικού. Προσωπικά θα πήγαινα στον pioneer αλλά υπολόγιζε ένα σεβαστό ποσό γιa το φρεσκάρισμα.
 


Μηνύματα
289
Reaction score
140
Ποιά ηχεία έχεις;
έχω τα cdm 1 που τρέχουν τώρα με τον pm7000 marantz... αλλά τον marantz θα τον δώσω καθώς δεν είναι δικός μου και θα ξεμείνω. Έπεσα σε αυτούς τους δύο και αν και στρέφομαι περισσότερο στον pioneer με προβληματίζει η ηλικία του και ίσως το hype που μπορεί να υπάρχει γύρω από αυτόν. O audiolab από την αλλη, στα 100 βατ ( εναντι των 120 του pioneer) έχει ξεχωριστή προενίσχυση και ενισχυση που ''ισως΄΄να παραπέμπει σε καλύτερη συμπεριφορά? δεν ξέρω καθόλου.... :)
Kαι ο συνδυασμός audiolab 8000c+8000p παλιός είναι.......οτι και αν αν επιλεξεις θα χρειαστεις εναν ελεγχο απο τεχνικό και σχεδόν σίγουρα recapping,τουλάχιστον στους πυκνωτές του τροφοδοτικού. Προσωπικά θα πήγαινα στον pioneer αλλά υπολόγιζε ένα σεβαστό ποσό γιa το φρεσκάρισμα.
ναι το γνωρίζω ότι και αυτός είναι παλιός συνδυασμός... αλλά μου φαίνεται ότι είναι πιο πρόσφατος από τον pioneer. Από ότι κατάλαβα έχει χρονολογικά διάφορες εκδόσεις του ίδιου μοντέλου και το hifiengine το αναφέρει ως μοντέλο του 2005-06 (?) . Η αλήθεια είναι ότι για τον audiolab δεν έχω βρει αρκετα πράγματα στο διαδίκτυο. Επίσης , πως στέκονται αυτοί απέναντι στον marantz pm7000?
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.773
Αν και είμαι φαν των Ιαπωνέζικων ηλεκτρονικών, θα πήγαινα σε σετ προ-τελικού με ένα τεχνικό έλεγχο.

Η Audiolab είχε κλείσει και ξανάνοιξε, βγάζοντας κάποια μοντέλα με ίδιους κωδικούς με τα παλιά.
Γι' αυτό ίσως βρίσκεις αναφορές πως είναι μοντέλο το 2005.
Για να καταλάβεις, αν έχει RC είναι το πιο νέο, αν όχι είναι το παλιό μοντέλο.

 
Last edited:

Μηνύματα
289
Reaction score
140
Αν και είμαι φαν των Ιαπωνέζικων ηλεκτρονικών, θα πήγαινα σε σετ προ-τελικού με ένα τεχνικό έλεγχο.

Η Audiolab είχε κλείσει και ξανάνοιξε, βγάζοντας κάποια μοντέλα με ίδιους κωδικούς με τα παλιά.
Γι' αυτό ίσως βρίσκεις αναφορές πως είναι μοντέλο το 2005.
Για να καταλάβεις, αν έχει RC είναι το πιο νέο, αν όχι είναι το παλιό μοντέλο.

Ευχαριστω θερμα για την κατατοπιστική απαντηση. Αν ειναι καινουριος αυτος που δινει ο φιλος νομιζω ειναι μονοδρομος ο «καινουριος» audiolab. Ωστοσο δεν ξερω πως μπορω να διαπιστωσω αν ειναι ο καινουριος γιατι δεν ξερω τι ειναι το Resistance Capasitance Coupled Amp και αν ειναι διακριτο χαρακτηριστικο που μπορω να επιβεβαιωσω και ο ιδιος…
 


Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
O Audiolab 8000c δεν ειχε ποτέ τηλεχειρισμό,οταν ξανακυκλοφόρησαν σαν Audiolab (made in china όμως) , μετά το αποτυχημένο πείραμα TAG......,βγήκε και το μοντελο 8000 q που είχε τηλεχερισμό. Aν μιλάμε για τα αρχικά μοντέλα,τότε έχουν ηλικία 20+ ετών (πρέπει να είχαν κυκλοφορήσει το 1995 περίπου),οπότε δεν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά ηλικιακά με τον pioneer (είναι παλιοί και οι δύο).
Εχει σημασία πόσα χρήματα θα δώσεις για να τα αγοράσεις και φυσικά πόσα θα χρειαστούν για το φρεσκάρισμα,γιατί μπορείς με 600-700 ευρώ να αγοράσεις πολύ αξιόλογο μεταχειρισμένο ενισχυτή 5-6 ετών.
 

Μηνύματα
289
Reaction score
140
O Audiolab 8000c δεν ειχε ποτέ τηλεχειρισμό,οταν ξανακυκλοφόρησαν σαν Audiolab (made in china όμως) , μετά το αποτυχημένο πείραμα TAG......,βγήκε και το μοντελο 8000 q που είχε τηλεχερισμό. Aν μιλάμε για τα αρχικά μοντέλα,τότε έχουν ηλικία 20+ ετών (πρέπει να είχαν κυκλοφορήσει το 1995 περίπου),οπότε δεν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά ηλικιακά με τον pioneer (είναι παλιοί και οι δύο).
Εχει σημασία πόσα χρήματα θα δώσεις για να τα αγοράσεις και φυσικά πόσα θα χρειαστούν για το φρεσκάρισμα,γιατί μπορείς με 600-700 ευρώ να αγοράσεις πολύ αξιόλογο μεταχειρισμένο ενισχυτή 5-6 ετών.
Τοτε μαλλον σιγουρα ειναι παλιος… δεν νομιζω οτι εχει τηλεχειρισμο, και αρα ειναι αρκετων χρονων. Γενικα διαβαζω οτι οι νεωτεροι ενισχυτες υστερουν σε ρευμα και υπερθεματιζουν τους παλιους για την ποιοτητα κατασκευης…σε αντιθεση με τους νεωτερους. Βεβαια δεν ξερω που κρυβεται η αληθεια εν τελει… Μαλλον θα περιμενω να το ψαξω λιγο καλυτερα. Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να μπω σε επισκευες και recapping … τον audiolab ( ενισχυση/προενισχυση ) τον εχω βρει στα 400 ευρω. Νομιζω ετσι και ετσι τιμη…
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να μπω σε επισκευες και recapping … τον audiolab ( ενισχυση/προενισχυση ) τον εχω βρει στα 400 ευρω. Νομιζω ετσι και ετσι τιμη…
Νομίζω αξίζει να βάλεις κάτι παραπάνω και να βρεις εναν μτχ. ενισχυτή στην ηλικία που έγραψα πιο πάνω.
 

Μηνύματα
289
Reaction score
140
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Ειναι πολυ βοηθητικες… ισως περιμενω λιγακι να το ψαξω και θα επανελθω με ερωτησεις επι νεότερων ενισχυτων… :)
 

P

panag 505

Guest
Υπό την προυπόθεση ότι οι audiolab είναι σε καλή κατάσταση ναι από μένα. Να ξέρεις ότι αυτά τα μηχανήματα είναι παλιά και έχουν ώρες παιξίματος στην πλάτη τους.
Εμένα δεν μ' απασχολεί τόσο το ενδεχόμενο εάν χρειάζεται recap όσο το ποιός θα το κάνει, και πόσο θα χρεώσει, εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν.
Ο Pionner είχαν βγάλει την εποχή εκείνη τους Α-300. Α400, ως ανταγωνιστικό μοντέλο με επίσης καλές κριτικές, και πολλές πωλήσεις, αυτός που σε ενδιαφέρει (Α-88) σαφώς είναι πιο μεγάλο μοντέλο αλλά δεν μπορώ να τον προσδιορίσω χρονικά, ούτε τον έχω ακούσει.
Έχω στην κατοχή μου τόσο τον audiolab 8000A όσο και τον Pioneer A400, χωρίς κανένα σέρβις τους έχω προσέξει, δεν χρειάζονται τίποτα και τώρα ακούω απο τον Audiolab.
 

Μηνύματα
289
Reaction score
140
Υπό την προυπόθεση ότι οι audiolab είναι σε καλή κατάσταση ναι από μένα. Να ξέρεις ότι αυτά τα μηχανήματα είναι παλιά και έχουν ώρες παιξίματος στην πλάτη τους.
Εμένα δεν μ' απασχολεί τόσο το ενδεχόμενο εάν χρειάζεται recap όσο το ποιός θα το κάνει, και πόσο θα χρεώσει, εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν.
Ο Pionner είχαν βγάλει την εποχή εκείνη τους Α-300. Α400, ως ανταγωνιστικό μοντέλο με επίσης καλές κριτικές, και πολλές πωλήσεις, αυτός που σε ενδιαφέρει (Α-88) σαφώς είναι πιο μεγάλο μοντέλο αλλά δεν μπορώ να τον προσδιορίσω χρονικά, ούτε τον έχω ακούσει.
Έχω στην κατοχή μου τόσο τον audiolab 8000A όσο και τον Pioneer A400, χωρίς κανένα σέρβις τους έχω προσέξει, δεν χρειάζονται τίποτα και τώρα ακούω απο τον Audiolab.
Σε ευχαριστω πολυ! Ο audiolab θεωρω οτι ειναι καλη περιπτωση, απλα δεν εχω βρει αρκετα reviews και δεν εχω εικονα. Δεν εχω ακουσει πολλους ενισχυτες και δεν μπορω να κρινω. Σε σχεση με αλλους που εχεις ακουσει σε τι επιπεδο θα τον τοποθετουσες; Πιστευεις θα ειναι ενα σκαλοπατι πανω απο τον marantz pm7000 η γενικως απο μια τετοια κατηγορια?
Επισης ο audiolab 8000p απο οτι βλεπω ειναι ανωτερος του 8000Α ως τελικος , ενω για τον προενσχυτη επισης απο αυτα τα λιγα που υπαρχουν διαβαζω καλες κριτικες. Αλλα αυτονομες χωρις συγκριτικα που ειναι το κρισιμο για εμενα…
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Ο Pioneer A-88X κυκλοφόρησε το 1986 κι ήταν η ναυαρχίδα της σειράς Elite της Pioneer, δηλαδή ακριβό και ιδιαίτερο μηχάνημα, που ζύγιζε περίπου 20 κιλά! Το σημαντικότερα χαρακτηριστικά του είναι η dual mono κατασκευή, το direct mode και τα πανίσχυρα τροφοδοτικά και πυκνωτές του, που εγγυώνται τα τουλάχιστον 120 πραγματικά rms (8Ω) ανά κανάλι, με πολύ καλή ποιότητα. Γενικά καμία σχέση με τα πιο σύγχρονα "κουτιά" των 10 κιλών.
 

P

panag 505

Guest
O audiolab 8000A που έχω είναι ολοκληρωμένος μπορεί με την προσθήκη του 8000p να γίνει και πρό-ενισχυτής. Ο συνδυασμός 8000c ως προ + 8000p ως τελικός είναι εργοστασιακή αναφορά πιο δυνατού συνδυασμού, με άριστες κριτικές και φανατικούς φίλους.
Μην παραβλέπεις το γεγονός όμως ότι μουσικά μπορεί να είναι καλά αλλά δεν είναι σύγχρονα για την εποχή τους, αφού το ζητούμενο τώρα είναι η προσθήκη sub και άλλα καλούδια.
Έχω ακούσει τον marantz 6006 καλός αλλά λίγος., σε σχέση με τον προ + τελικό της Audiolab που έκαναν τα proac ευτυχισμένα.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει πριν αποφασίσεις να ελεγχτούν, έχουν δει πολλά τα μάτια μου μέρχι και καλάι υδραυλικού για κολλήσεις.
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Σε κάθε περίπτωση πρέπει πριν αποφασίσεις να ελεγχτούν, έχουν δει πολλά τα μάτια μου μέχρι και καλάι υδραυλικού για κολλήσεις.

+1 στο παραπάνω σχόλιο του panag 505. Τεράστια προσοχή στα μεταχειρισμένα, ειδικά τέτοιων χρονολογιών. Σίγουρα αξίζουν κι είναι ανώτερες κατασκευές από πολλά καινούργια, αρκεί να είναι καλοδιατηρημένα και σωστά χρησιμοποιημένα. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, όπως έχει ήδη γραφτεί και παραπάνω, καλό είναι να περνάνε από έναν καλό τεχνικό και να γίνεται μια συντήρηση, ώστε να επανέλθουν στο αρχικό μεγαλείο τους. Οπότε σε κάθε τιμή που βλέπει κάποιος, πρέπει να υπολογίζει και 150-200 ευρώ επιπλέον για αυτή την εργασία.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.553
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top