Audiophile Jazz albums.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χαιρετω ολα τα μελη που αγαπανε τη Jazz μουσικη!

Σε αυτο το θεμα θα ηθελα να αναρτησετε τα jazz albums που εχουν ποιοτικη ηχοληψια και ηχογραφηση,για να διευρυνουμε τους οριζοντες μας σε αυτα που ακουμε.

Αν γινεται,καλο θα ηταν να ποσταρετε τα λιγοτερο γνωστα και επισης αν γινεται,να μην ειναι και τοσο "γεροντιστικα" που λενε μερικοι-ως συνηθως ασχετοι με το ειδος-ωστε να καταφερουμε να μοιρασουμε την εμπειρια μας με περισσοτερα μελη!






Το θεμα το ξεκινησα εδω επειδη αναφερομαι στην υψηλη πιστοτητα αναπαραγωγης.
 







Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν και οι συζητήσεις σε προηγούμενα νήματα καταδεικνύουν πως έχουμε διαφορετική οπτική στο τι σημαίνει "ποιοτική ηχογράφηση", θα καταθέσω μερικές προτάσεις.

1)
youn sun.jpg


Αν και περισσότερο pop το λες παρά jazz υπάρχει το απίθανο scat στο breakfast in Baghdad που σε κάνει (για άλλη μία φορά) να σκεφτείς: γιατί υπάρχουν τόσοι πολλοί vocalist στον πλανήτη όταν είναι λίγοι αυτοί που πραγματικά μπορούν να τραγουδήσουν?

2)
huls.jpg


Μπορείς να πεις τη φράση "αέρινα πρίμα" χωρίς να ντρέπεσαι 8-).

3)
dwight.jpg


Αυτό το βάζω κυρίως για να σπάσω τη γερμανίλα, δεν ξέρουν μόνο οι γερμανοί από ηχογραφήσεις. Gondwana records εγγύηση, δική μου να ήταν, ποσοστά να έπαιρνα τόση διαφήμιση δε θα έκανα στον matthew.


Αυτά τα λίγα προς το παρόν, θα επανέλθω αν χρειαστεί (ναι είναι απειλή).
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Sonny Rollins "saxophone colossus"
Αρκετα καλο αλμπουμ θα ελεγα για την εποχη αλλα νομιζω οτι δεν πιανει τα πιο υψηλα στανταρντ πχ του Way OutWest της Contemporary!

Ποια η γνωμη σου,φιλε μου;
Post automatically merged:

Αν μπορειτε να ειστε συκεκριμενοι σε αλμπουμ,γιατι οπως ξερουμε δεν κανει τη διαφορα μονο ο καλλιτεχνης!
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
LALO SCHIFFRIN jazz meets the symphony. Με γνωστά κομμάτια από duke και πάει λέγοντας.
Με την συμφωνική του λονδίνου νομίζω. Ενας schiffrin που δίνει ρέστα στο πιάνο αλλά και στην ενορχήστρωση.
Εκπληκτικός δίσκος και ηχογράφηση , με απίστευτα δυναμικά. Οταν το πήγαινα σε κάποιες εκθέσεις, κάποιοι αντιπρόσωποι ρώταγαν , ποιός έφερε πάλι αυτό το κωλοcd? Ξεβράκωνε πολλά highend μηχανήματα και ηχεία.
Post automatically merged:

 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αν και οι συζητήσεις σε προηγούμενα νήματα καταδεικνύουν πως έχουμε διαφορετική οπτική στο τι σημαίνει "ποιοτική ηχογράφηση", θα καταθέσω μερικές προτάσεις.

1)
View attachment 142881

Αν και περισσότερο pop το λες παρά jazz υπάρχει το απίθανο scat στο breakfast in Baghdad που σε κάνει (για άλλη μία φορά) να σκεφτείς: γιατί υπάρχουν τόσοι πολλοί vocalist στον πλανήτη όταν είναι λίγοι αυτοί που πραγματικά μπορούν να τραγουδήσουν?

2)
View attachment 142882

Μπορείς να πεις τη φράση "αέρινα πρίμα" χωρίς να ντρέπεσαι 8-).

3)
View attachment 142883

Αυτό το βάζω κυρίως για να σπάσω τη γερμανίλα, δεν ξέρουν μόνο οι γερμανοί από ηχογραφήσεις. Gondwana records εγγύηση, δική μου να ήταν, ποσοστά να έπαιρνα τόση διαφήμιση δε θα έκανα στον matthew.


Αυτά τα λίγα προς το παρόν, θα επανέλθω αν χρειαστεί (ναι είναι απειλή).
Το 1ο θυμαμαι που μου το ειχες προτεινει αλλα προσωπικα μου πεφτει αρκετα απαλο για τα γουστα μου...

Το 2ο και 3ο θα ακουσω αν μου αρεσουν ωστε να τα αποκτησω.


Εγω θα προτεινω ενα αλλο πολυ ωραιο-οχι μονο σαν ποιοτητα.
 

Attachments





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Προσφατα διαβαζα οτι πολυ καλες ειναι και οι ηχογραφησεις της ECM.Ισχυει αυτο;
Μπα, δε μ'αρεσουν.

Άμα πάρεις 3-4 σαμπ, άκου κι αυτό από τον μινγκους:


Γίνεται της καρακαλτάκας στο μπππππάσο.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μπα, δε μ'αρεσουν.

Άμα πάρεις 3-4 σαμπ, άκου κι αυτό από τον μινγκους:


Γίνεται της καρακαλτάκας στο μπππππάσο.
Κωστακη ξερεις κατα βαθος οτι αυτο ακουγεται πολυ καλα και χωρις σαμπ σε ενα σωστο σεταπ.Δυσκολα σου λειπει το μπασσο απο ακουστικη μουσικη αν δεν ειναι κλασσικη η δεν περιεχει οργανο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κωστακη ξερεις κατα βαθος οτι αυτο ακουγεται πολυ καλα και χωρις σαμπ σε ενα σωστο σεταπ.Δυσκολα σου λειπει το μπασσο απο ακουστικη μουσικη αν δεν ειναι κλασσικη η δεν περιεχει οργανο.
Δεν ακούγεται χωρίς σαμπ.

Ή έστω, ακούγεται το μισό.

Σα να βλέπεις ταινία, και μπροστά από σένα να κάθεται ο ζαπαντης. Ίσα ίσα τις άκρες τις οθόνης θα βλέπεις... :gotcha:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top