Audiophile Jazz albums.



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κατσε να ριξω μια φωτο του νταλιμπαν για θωρω τονε χαλεσε η ξινη (ε μα ξινη ναι , ηντα θες δα κ εσυ !)
Clare Torry, best known for her improvised vocalizations on Pink Floyd’s The Great Gig in the ...jpg

:drinks:
Post automatically merged:

φωναρα ε ??
 



Μηνύματα
205
Reaction score
290
Carla Bley, Paul Haines - Escalator over the Hill
6339d73cfcbcb710e1e6ed49a90512e2.458x458x1.jpg

Post automatically merged:

Και να συνεχίσουμε με JAZZ και όταν λέμε jazz εννοούμε ένα είδος μουσικής που έχει ως βασική του αρχή την πολυφωνία και πάνω από όλα τον αυτοσχεδιασμό και τελικά περισσότερο τζαζ είναι τα ηπειρωτικά κλαρίνα από Pink Floyd.
Art Ensemble of Chicago - Les Stances a Sophie
 

Attachments

Last edited:






Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
+1, αυτο :
αν και μεταξυ μας ..οντιοφιλ δε το λες...χιχιιχιχι.... ανωμαλη μουσικη για ανωμαλες ψυχες..
-
μιας και αναφερομαστε σε πρωτες οκταβες..
exit! enter!ritual ! arrival .. και παει λεγοντας.. νταξ' πιο φιλικο προς τα αυτια απο τα προσωπικα του Ματς Γκουσταφσον...
JAYA.jpg
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.356
Να πω τη μαύρη αλήθεια, ποτέ δεν κατανόησα (ίσως δεν βρέθηκε κάποιος να μου εξηγήσει) τι σημαίνει "audiophile" ηχογράφηση, οπότε, το album που θα προτείνω δεν ξέρω εάν εντάσσεται στα "audiophile jazz albums". Όπως και να 'χει το πράγμα, καλές ακροάσεις!

Kenny Clare & Ronnie Stephenson - Drum Spectacular

Big band jazz/swing, με δύο (2) drummers να παίζουν ταυτόχρονα (!!!) σε κάποια τραγούδια. Αποκορύφωμα, για μένα, το τελευταίο κομμάτι "Talkin' About Drums" στο οποίο παίζουν ταυτόχρονα μόνο οι δυό τους.

κι ένα δείγμα από το album:

 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να πω τη μαύρη αλήθεια, ποτέ δεν κατανόησα (ίσως δεν βρέθηκε κάποιος να μου εξηγήσει) τι σημαίνει "audiophile" ηχογράφηση, οπότε, το album που θα προτείνω δεν ξέρω εάν εντάσσεται στα "audiophile jazz albums". Όπως και να 'χει το πράγμα, καλές ακροάσεις!

Kenny Clare & Ronnie Stephenson - Drum Spectacular

Big band jazz/swing, με δύο (2) drummers να παίζουν ταυτόχρονα (!!!) σε κάποια τραγούδια. Αποκορύφωμα, για μένα, το τελευταίο κομμάτι "Talkin' About Drums" στο οποίο παίζουν ταυτόχρονα μόνο οι δυό τους.

κι ένα δείγμα από το album:

Audiophile ηχογραφηση σημαινει οτι εχουν ληφθει ολα τα καταλληλα μετρα στην αλυσιδα της,ωστε να ακουστει το αποτελεσμα οσο το δυνατον πιο αληθοφανες!Βεβαια παντα εμπεριεχει και το προσωπικο γουστο ακουστικης του καθε μηχανικου αλλα κατα κανονα σημαινει αυτο που σου εξηγησα.

Για metal δεν εχω ψαχτει να σου εξηγησω-ετσι κι αλλιως κανα Master of Puppets η τιποτα Killswitch και Disturbed ακουω λιγο αλλα στη jazz υπαρχουν καλοι και μετριοι εως κακοι μηχανικοι...
 


Μηνύματα
205
Reaction score
290
Το νήμα πάει για 4η σελίδα και δεν βάλατε ακόμα το must κάθε audiophile jazz δισκοθήκης; (Δεν εννοώ το take five)...
Πολλά τα "must" η ουσία είναι να προτείνουμε και άλλα άλμπουμς από την γνωστή δεκάδα-εικοσάδα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πολλά τα "must" η ουσία είναι να προτείνουμε και άλλα άλμπουμς από την γνωστή δεκάδα-εικοσάδα.
Ακριβως,φιλε μου!Το γραφω και στο εισαγωγικο ποστ. :drinks:
Post automatically merged:

george coleman, mie stern, ron carter, jimmy cobb - 4 generations of miles
Δυσκολευομαι πολυ ρε γαμωτο να ακουσω αλλα στυλ εκτος απο hard bop,bop και cool και δε ξερω γιατι.Εχω κανει πολλες προσπαθειες αλλα δυσκολα με τραβανε...Οπως και τα post bop του Mingus πχ-κριμα γιατι η Candid εχει αρκετες καλες παραγωγες!
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Εδω μαλλον δημοσιευουμε αλμπουμ που εχουμε ακουσει και μας αρεσουν και πιστευουμε πως ειναι σε καλη ηχογραφιση, χωρις να ειναι απολυτο σωστο, γιατι ειναι και θεμα προσωπικης αποψης.. Παντος με αφορμη του θεματος τσεκαρα κανα 2 που μου αρεσαν
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top