Audiophile Jazz albums.

Μηνύματα
308
Reaction score
419
Το υπογείο είναι δισκοπωλείο στο κέντρο
Σου στέλνω με πμ διέυθυνση
Όσο για την ηχογράφηση , καταλαβαίνω τι εννοείς , δεν είναι γραμμένο δυνατά ούτε κουράζει.
 




P

PMC

Guest
Αυτα που εχει γραψει στην εταιρια Arbors παιζουν απο πολυ ωραια εως εξαιρετικα-με βαση οσα εχω στη συλλογη μου βεβαια...
Το ακούω αυτή την στιγμή ...
Πολύ όμορφη Jazz , χαλαρή . Ότι πρέπει για Δευτέρα βράδυ. Θενκς τζονι!!!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το ακούω αυτή την στιγμή ...
Πολύ όμορφη Jazz , χαλαρή . Ότι πρέπει για Δευτέρα βράδυ. Θενκς τζονι!!!
Να'σαι καλα,Jiovannni! :tongue: :drinks:

Το συγκεκριμενο CD ειναι λιγο ελαφρυ στο μπασσο.Πως παιζει σε εσενα;Εχει πληροφοριες απο ποια πηγη ειναι;
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104

1581963807115.png



Ισως η πιό προσεγμένη ηχογράφηση που έχω ακούσει. Το όρθιο μπάσο και η στερεοφωνική εικονα σε σκίζουν μαζί με τη φωνή της...και όμως είναι Γιαπωνέζα !!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628

View attachment 154224


Ισως η πιό προσεγμένη ηχογράφηση που έχω ακούσει. Το όρθιο μπάσο και η στερεοφωνική εικονα σε σκίζουν μαζί με τη φωνή της...και όμως είναι Γιαπωνέζα !!

View attachment 154224


Ισως η πιό προσεγμένη ηχογράφηση που έχω ακούσει. Το όρθιο μπάσο και η στερεοφωνική εικονα σε σκίζουν μαζί με τη φωνή της...και όμως είναι Γιαπωνέζα !!
Νομιζω οτι θα συμφωνησω!

Σε ποια εκδοση το εχεις;Δυστυχως σε φυσικο μεσον ειναι σχετικα απιαστο,οπως και τα υπολοιπα TBM δισκακια...
 
  • Like
Reactions: det

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Νομιζω οτι θα συμφωνησω!

Σε ποια εκδοση το εχεις;Δυστυχως σε φυσικο μεσον ειναι σχετικα απιαστο,οπως και τα υπολοιπα TBM δισκακια...
Καλησπέρα,
Τόχω σε CD (TBM CD 2656) Recorded at Epicurus Studio , Tokyo on 25 & 26 November 1975. Digital transfer on 29 May 1968
Recording engineer & Digital Transfer Yoshihiko Kannari (Λες να είναι 'Ελληνας ?1)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα,
Τόχω σε CD (TBM CD 2656) Recorded at Epicurus Studio , Tokyo on 25 & 26 November 1975. Digital transfer on 29 May 1968
Recording engineer & Digital Transfer Yoshihiko Kannari (Λες να είναι 'Ελληνας ?1)
Καλησπερα!

2556 μηπως εννοεις;Μπορεις να φωτογραφησεις την πισω πλευρα;

Μπορει να ειναι Ελληνας αλλα με 2Ν λιγο δυσκολο...

Και η μεταφορα στο CD δεν μπορει να εγινε πριν απο την εγγραφη! ;)
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Καλησπερα!

2556 μηπως εννοεις;Μπορεις να φωτογραφησεις την πισω πλευρα;

Μπορει να ειναι Ελληνας αλλα με 2Ν λιγο δυσκολο...

Και η μεταφορα στο CD δεν μπορει να εγινε πριν απο την εγγραφη! ;)
σωστα 2556 και 1988 το τράνσφερ

1581967016829.png
 



P

PMC

Guest
Το συγκεκριμενο CD ειναι λιγο ελαφρυ στο μπασσο.Πως παιζει σε εσενα;Εχει πληροφοριες απο ποια πηγη ειναι;

Όλο είναι πολύ καλά ζυγισμένο !
Πρωταγωνιστής η τρομπέτα και τα υπόλοιπα σε σωστές ισορροπίες. Το κόντρα μπασο με αρκετή παρουσία το ακούω. Γενικά πολύ καλό.
Πηγή είναι το ροον. ( αν κατάλαβα τι εννοείς )

7E42CAB7-9D88-49F2-81EF-9B3BE4AEF806.png
 

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Εχει αγοραστεί από Analogue Productions Αμερική και κάτω αναφέρει 2 δ/νσεις μία Υοκοηαμα και μία για Ευρώπη Δ. Γερμανία
Δεν παρακολουθούσα τιμές και διαπίστωσα και για καμμιά 10ρια κόπιες που έχω από τους ίδιους (ΑΝΑΛΟΓΚ ΠΡΟΝΤΑΚΤΙΟΝΣ) GOLD Cd's τρελάθηκα έχουν πάει στα ύψη ξέρεις κάτι ?
Δεν παρακολουθούσα τιμές και διαπίστωσα και για καμμιά 10ρια κόπιες που έχω από τους ίδιους (ΑΝΑΛΟΓΚ ΠΡΟΝΤΑΚΤΙΟΝΣ) GOLD Cd's τρελάθηκα έχουν πάει στα ύψη ξέρεις κάτι ?

...και αυτό έχει εξαιρετική εγγραφή...τώρα που τα σκαλίζω αλλά και πολύ αριστοτεχνικό παίξιμο !!

1581968775875.png
 
Last edited:

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
ακούστε αυτό εδώ κομματάρα και ηχογράφηση πάλι από την ΤΒΜ
το έχω από την εγγραφή High End αποδράσεις του Βαγγέλη Λαζάρου και αν τον βρείτε μεταχειρισμένο (κανά Μοναστηράκι) αγοράστε τον έχει τρομερές ηχογραφήσεις αλλά και τραγουδάρες
να ένα δείγμα

Akos dream


....με ξεσηκώσατε γμτ μου θα ξενυχτίσω έβγαλα καμμιά 10 δίσκους ξεχασμένους νάστε καλά !
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ακούστε αυτό εδώ κομματάρα και ηχογράφηση πάλι από την ΤΒΜ
το έχω από την εγγραφή High End αποδράσεις του Βαγγέλη Λαζάρου και αν τον βρείτε μεταχειρισμένο (κανά Μοναστηράκι) αγοράστε τον έχει τρομερές ηχογραφήσεις αλλά και τραγουδάρες
να ένα δείγμα

Akos dream
Συμπασχω...

Εχω το δισκακι που λες και ολοκληρο το αλμπουμ!
 
  • Love
Reactions: det



det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Αν και οι συζητήσεις σε προηγούμενα νήματα καταδεικνύουν πως έχουμε διαφορετική οπτική στο τι σημαίνει "ποιοτική ηχογράφηση", θα καταθέσω μερικές προτάσεις.

1)
View attachment 142881

Αν και περισσότερο pop το λες παρά jazz υπάρχει το απίθανο scat στο breakfast in Baghdad που σε κάνει (για άλλη μία φορά) να σκεφτείς: γιατί υπάρχουν τόσοι πολλοί vocalist στον πλανήτη όταν είναι λίγοι αυτοί που πραγματικά μπορούν να τραγουδήσουν?

2)
View attachment 142882

Μπορείς να πεις τη φράση "αέρινα πρίμα" χωρίς να ντρέπεσαι 8-).

3)
View attachment 142883

Αυτό το βάζω κυρίως για να σπάσω τη γερμανίλα, δεν ξέρουν μόνο οι γερμανοί από ηχογραφήσεις. Gondwana records εγγύηση, δική μου να ήταν, ποσοστά να έπαιρνα τόση διαφήμιση δε θα έκανα στον matthew.


Αυτά τα λίγα προς το παρόν, θα επανέλθω αν χρειαστεί (ναι είναι απειλή).
Πολύ σπέσιαλ όλα και ίχι μονον στις εγγραφές !!!! αν δεν βαριέσαι δώσε μας όσα σου έκαναν εντύπωση σε ευχαριστούμε πολύ!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top