Audyssey MultEQ Editor ap‪p

Μηνύματα
52
Reaction score
8
καλησπέρα
άσχετος επί του θέματος κατέβασα το Audyssey MultEQ Editor απ‪p έκανα ότι έλεγε μέχρι τις 3 θέσεις ακρόασης και μου έβγαλε τις παρακάτω photo που για εμενα είναι κινεζικα θα ήθελα να μου πείτε εάν είναι σωστά αυτά που έβγαλε η όχι σίγουρα θα προσέχετε ότι δεν έχω κεντρικό είμαι στο περίμενε λόγο έλλειψης στο κατάστημα που ψωνίζω.
τα πράγματα που έχω είναι τα έχεις

Marantz SR7015
Klipsch RP-8000F
Klipsch RP-502S
Klipsch SPL-150
Klipsch RP-504C afto to perimeno na erthi




1614364504656.png

1614364521376.png

1614364534915.png

1614364554093.png

1614364572325.png
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
825
Reaction score
1.026
Πρέπει μάλλον να αλλάξεις την θέση του sub. Στην περίπτωση του ενός, η καλύτερη θέση ειναι ακριβώς στη μέση, όπου θα βάλεις και το κεντρικό. Για σοβαρή δουλειά, θες δύο σαμπ πάντως....

Βάλε φωτό του χώρου, ή/και καμιά κάτοψη να φαίνεται πως έχουν τοποθετηθεί τα ηχεία.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
καλησπέρα...παρακαλώ απαγορεύονται τα γκρικλις!!

ξαναγράψτε το ποστ να το ενσωματώσω
 

Μηνύματα
52
Reaction score
8
καλησπέρα...παρακαλώ απαγορεύονται τα γκρικλις!!

ξαναγράψτε το ποστ να το ενσωματώσω
Πρέπει μάλλον να αλλάξεις την θέση του sub. Στην περίπτωση του ενός, η καλύτερη θέση ειναι ακριβώς στη μέση, όπου θα βάλεις και το κεντρικό. Για σοβαρή δουλειά, θες δύο σαμπ πάντως....

Βάλε φωτό του χώρου, ή/και καμιά κάτοψη να φαίνεται πως έχουν τοποθετηθεί τα ηχεία.
1614366431653.png

ο χορός μου είναι μικρός και έχω μονο ένα sub και είναι τοποθετημένο στην μέση περιμένω το κεντρικό για να παο να αγοράσω και το ανάλογο έπιπλο
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
2.372
Reaction score
3.570
Φέρε τα ηχεία λίγο πιο μέσα, να ξεκολλήσουν από τον τοίχο και γιατί όχι, δωστους και λίγη κλίση προς τα μέσα.
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Φέρε τα ηχεία λίγο πιο μέσα, να ξεκολλήσουν από τον τοίχο και γιατί όχι, δωστους και λίγη κλίση προς τα μέσα.
κλίση ναι, αλλά όχι να ξεκολλήσουν. γλιτώνει τις πίσω ανακλάσεις έτσι.
 


Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Αυτό που διαπίστωσα μετά από δεν ξέρω και γω 100 μετρήσεις, ίσως και περισσότερες, ανα εκατοστό, λίγο εδώ λίγο εκεί λίγο πιο μέσα λιγο λιγο λιγο, τέρμα κολλητά στις γωνίες με κλίση είχα τα καλύτερα αποτελέσματα. Μιλάμε για κλασικό χώρο χωρίς room treatment. Το κέρδος μέχρι τα 250 ήταν τεράστιο και ίσως και βοήθησε στη σωστή ενσωμάτωση με τα sub και μεταξύ τους.

Λίγο να χαλάνε 300 με 700.....
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
300 με 700 είναι πολύ ευαίσθητη περιοχή , θέλει προσοχή , και κατά προτίμηση όχι crossing εκεί μέσα.
Εγω που κροσσάρω εκεί μέσα το κάνω με πολύ προσοχή και με κάπως ιδιαίτερο τρόπο , δλδ , 18 , στο γούφερ , 12 στο μιντ , 18 στο τουίτερ. Με λίγα λόγια αφήνω υπερκάλυψη από το μιντ , και κόβω πιο απότομα τα άλλα δύο .
Δουλεύει καλά σε μένα και όχι μόνο.
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
καλησπέρα
άσχετος επί του θέματος κατέβασα το Audyssey MultEQ Editor απ‪p έκανα ότι έλεγε μέχρι τις 3 θέσεις ακρόασης και μου έβγαλε τις παρακάτω photo που για εμενα είναι κινεζικα θα ήθελα να μου πείτε εάν είναι σωστά αυτά που έβγαλε η όχι σίγουρα θα προσέχετε ότι δεν έχω κεντρικό είμαι στο περίμενε λόγο έλλειψης στο κατάστημα που ψωνίζω.
τα πράγματα που έχω είναι τα έχεις

Marantz SR7015
Klipsch RP-8000F
Klipsch RP-502S
Klipsch SPL-150
Klipsch RP-504C afto to perimeno na erthi




View attachment 202309
View attachment 202310
View attachment 202311
View attachment 202312
View attachment 202313
Καλα στα διορθωσε με βαση τις μετρησεις που πηρε απο τα 3 σημεια που εκανες μετρηση.
....αυτο που πρεπει να κανεις οταν θα ερθει και το κεντρικο ειναι να δωσεις μια μικρη κλιση στα ηχεια LR προς τα μεσα(να σε κοιτανε)......το ιδιο και στο κεντρικο, να σε κοιταει στα ματια κατα την τοποθετηση...
Μπορεις να κανεις καποιες επεμβασεις στο κοκκινο γραφημα(να αλλαξεις την καμπυλη) και να δεις πως σου αρεσει να ακους....απλα να κανεις μικρες επεμβασεις.
....δες κανα βιντεακι πως το κανεις....

για αρχη διορθωσε το volume να ξερεις τι ακους...
.....αυτη την επιλογη βαλε.. –79.5 dB to 18.0 dB ειναι στο μενου audio.
τα crossover βαλτα στα 80hz για ολα τα ηχεια σαν αρχη.

καλοριζικα..
 

Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
300 με 700 είναι πολύ ευαίσθητη περιοχή , θέλει προσοχή , και κατά προτίμηση όχι crossing εκεί μέσα.
Εγω που κροσσάρω εκεί μέσα το κάνω με πολύ προσοχή και με κάπως ιδιαίτερο τρόπο , δλδ , 18 , στο γούφερ , 12 στο μιντ , 18 στο τουίτερ. Με λίγα λόγια αφήνω υπερκάλυψη από το μιντ , και κόβω πιο απότομα τα άλλα δύο .
Δουλεύει καλά σε μένα και όχι μόνο.
Μη μπερδεύεις τον άνθρωπο... άλλο αυτό που λες, ναι έχεις δίκιο είναι συμπαντικό αυτό το συχνοτικό εύρος αλλά άσχετο με την τοποθέτηση εδώ. Δεν θέλει να φτιάξει ηχεία ο άνθρωπος...... :idk:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.578
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top