Audyssey MultEQ editor app

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Θα ήθελα την γνώμη χρηστών του Audyssey MultEQ editor app όσον αφορά το ποια συσκευή είναι η καταλληλότερη για να κάνω την εγκατάσταση της εφαρμογής.
Υπάρχουν διαθέσιμα δύο κινητά, ένα Poco X3 και ένα Samsung Galaxy note 10 plus το οποίο διαθέτει και stylus.
Πιστεύετε ότι το stylus του Samsung θα βοηθήσει να γίνει πιο εύκολος ο χειρισμός της εφαρμογής?
Ξέρω ότι το ιδανικό είναι να εγκατασταθεί σε τάμπλετ αλλά δεν μου αρέσουν τα τάμπλετ και δεν έχω σκοπό να πάρω μόνο και μόνο για το audyssey app
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Κατέβασε αυτό από pc και τρέξε το από εκεί.
Δες επίσης σε τι φάση είναι αυτό.
Δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα αλλά ήταν η καλύτερη λύση. Από κινητό δεν μπορείς να έχεις καμία λεπτομέρεια στα target curve οπότε δες αυτό αλλιώς μέσω blustacks την κανονική εφαρμογή.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Κατέβασε αυτό από pc και τρέξε το από εκεί.
Δες επίσης σε τι φάση είναι αυτό.
Δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμα αλλά ήταν η καλύτερη λύση. Από κινητό δεν μπορείς να έχεις καμία λεπτομέρεια στα target curve οπότε δες αυτό αλλιώς μέσω blustacks την κανονική εφαρμογή.
Αν καταλαβα καλα με το Bluestacks θα μπορω να λειτουργησω στο PC περιβαλον Android και να κατεβασω εκει την εφαρμογη κανονικα σαν να την κατεβαζα σε κινητο, σωστα?
ποιον AV εχεις ;
Marantz SR6013 (μεταχειρισμενο τον πηρα πριν λιγες μερες)
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σωστά aλλά πρώτα δες αν δουλεύει το ratbuddyssey.
Στο κινητο? η Σε PC? Παρ ολο που το εχω υποψην το Ratbuddysey δεν το εχω ψαξει καθολου και δεν εχω ιδεα πως δουλευει.

Ποια εκδοση του bluestacks να κατεβασω? Windows 10 64bit ειναι το PC μου
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Για το bluestacks oποια θες, εγώ την 10 έχω κατεβασμένη.
Το ratbuddyssey δουλεύει στο pc και εκεί να το κατεβάσεις. Απλά σε ένα τελευταίο update νομίζω το είχαν κόψει. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι γιατί άλλαξα avr και δεν ξανασχοληθηκα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Για το bluestacks oποια θες, εγώ την 10 έχω κατεβασμένη.
Το ratbuddyssey δουλεύει στο pc και εκεί να το κατεβάσεις. Απλά σε ένα τελευταίο update νομίζω το είχαν κόψει. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι γιατί άλλαξα avr και δεν ξανασχοληθηκα.
O υπολογιστης πρεπει να ειναι συνδεδεμενος με τον ενισχυτη με καποιο τροπο η αρκει να ειναι στο ιδιο δικτυο? Πως θα επικοινωνησουν?
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Χμμμ, δεν βλεπει τον AVR για καποιο λογο. Ο υπολογιστης τον βλεπει, αλλα το Audyssey μεσω Blustacks μου λεει οτι δεν βρισκει κατι. Καποια ρυθμιση θα ειναι αλλα αντε βρες τη τωρα.
Το οτι ο ενισχυτης ειναι συνδεδεμενος μεσω WiFi και ο υπολογιστης με ethernet εχει καμια σημασια?
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Όχι δεν έχει σημασία.
Αυτό δυστυχώς είναι πολύ συχνό bug.
Μου το έκανε κι'εμενα μέσω laptop και bluestacks πολύ συχνά.
Δε βρήκα ποτέ τη μαγική συνταγή. Τουλάχιστον δε τη βρήκα εγώ ποτέ Κάποια στιγμή το έβλεπε για ώρα και μετά πάλι τα ίδια
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Όχι δεν έχει σημασία.
Αυτό δυστυχώς είναι πολύ συχνό bug.
Μου το έκανε κι'εμενα μέσω laptop και bluestacks πολύ συχνά.
Δε βρήκα ποτέ τη μαγική συνταγή. Τουλάχιστον δε τη βρήκα εγώ ποτέ Κάποια στιγμή το έβλεπε για ώρα και μετά πάλι τα ίδια
Tο εκανα τελικα στο κινητο που τον ειδε κατ ευθειαν.
Ισως αν τον ψαξω με την IP του αλλα δεν ξερω πως θα την βρω.


Εστειλα το αποτελεσμα στον υπολογιστη μου μεσω email και ειναι ενα αρχειο με καταληξη .ady πως ανοιγει αυτο?
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Ναι δοκίμασε το έτσι. Θα τον βρει πιο εύκολα.
Την IP θα τη βρείς μέσα από το μενού του marantz.
Setup menu --> Network --> Information

Αυτό το αρχείο θα το ανοίξεις μέσα στο app της audyssey στο bluestacks.
Αποθήκευσε το αρχείο αυτό στο Google Drive, μετά μπες στην εφαρμογή και επάνω αριστερά πάτα το + (όχι το εικονίδιο create new), το άλλο το μικρό γωνία αριστερά επάνω.
Επέλεξε Google Drive και βρες αυτό το αρχείο με την κατάληξη .ady
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Your IP address is invalid λεει.
Εβαλα Off το DCHP αλλα και παλι το ιδιο.
Επισης δεν βλεπει τιποτα μεσω Google Drive και αν παω στο import from storage που το εχω εκει και το βρισκει, λεει the specified file is not located in the device's local storage or is not a proper curve file
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Κάνε στο bluestacks εγκατάσταση το Google Drive από το play store.
Θα κάνεις login με τους κωδικούς σου και μετά θα το βρει.

Για τη μεταξύ τους σύνδεση δε γνωρίζω τι άλλο μπορεί να φταίει.
Σε εμένα που το δοκίμασα πάλι μόλις τώρα, μόνο έτσι τον βλέπει. Με την IP
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Κάνε στο bluestacks εγκατάσταση το Google Drive από το play store.
Θα κάνεις login με τους κωδικούς σου και μετά θα το βρει.

Για τη μεταξύ τους σύνδεση δε γνωρίζω τι άλλο μπορεί να φταίει.
Σε εμένα που το δοκίμασα πάλι μόλις τώρα, μόνο έτσι τον βλέπει. Με την IP
To Google drive δουλεψε.

Θα το δω αυριο για τη μεταξυ τους συνδεση αλλα κι ετσι κανω δουλεια. Τρεχω το app απο το κινητο, κανω export το αποτελεσμα και το στελνω στο Drive, κανω edit στο PC, το στελνω πισω στο drive και το φορτωνω στον ενισχυτη μεσω του κινητου παλι.
Αν δεν βρω ακρη θα το κανω ετσι.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μια χαρα δουλεψε το κολπο.
Αθηνα Θεσσαλονικη μεσω Ιωαννινων αλλα φτασαμε.
Screenshot_84.png
Screenshot_85.png


Η Harman Curve αντικατεστησε την Audyssey Curve ακολουθωντας τις οδηγιες απο αυτο το βιντεο.
Θα ακολουθησουν ακροασεις για λιγες μερες, και κατοπιν μετρησεις με REW.
Ευχαριστω πολυ τον Χρησταρα και τον Αλεξανδρο για την βοηθεια.
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Άργησα λίγο και το είδα τώρα, μια χαρά το έκανες. Το bluestacks είναι σαν virtual machine. Ότι θες δηλαδή να τρέξει από αυτο πρέπει να το εγκαταστήσεις εκεί. Όπως το έκανες μια χαρά είναι πάντως, δεν σεταρεις curve κάθε μέρα έτσι κι αλλιώς οπότε και ας ήταν λίγο κύκλος όλα καλά.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Βασικα δεν χρειαζεται καν να μπει η εφαρμογη στο PC αν το μονο που θες ειναι να αντικατασταθει η Audyssey Curve με την Harman Curve.
Τρεχεις την εφαρμογη στο κινητο, στελνεις το αρχειο στον υπολογιστη με οποιο τροπο θες (Drive, Viber, e-mail etc) το πετας μεσα στο JSON editor (online εφαρμογη) και κανεις copy - paste τις διορθωσεις που βρισκεις στο βιντεο κατω στην περιγραφη εκει που λεει Detected channels>(επιλογη καναλιου)>CustomTargetCurvePoints>paste.
Tο κανεις για ολα τα καναλια και τελος.

Aυτες ειναι οι διορθωσεις για Harman Curve και κροσοβερ στα 80Ηz (επιλογη ολο μαζι με την παρενθεση, Cntrl+C και Cntrl+V στον JSON editor)
[ "{20, 6.657}", "{25, 6.999}", "{31.5, 7.482}", "{40, 7.965}", "{50, 8.378}", "{63, 8.538}", "{80, 7.752}", "{100, 6.065}", "{125, 3.931}", "{160, 2.025}", "{200, 0.984}", "{250, 0.415}", "{315, 0.049}", "{400, -0.113}", "{500, -0.392}", "{630, -0.493}", "{800, -0.659}", "{1000, -0.842}", "{1250, -0.985}", "{1600, -1.224}", "{2000, -1.376}", "{2500, -1.512}", "{3150, -1.665}", "{4000, -1.817}", "{5000, -1.914}", "{6300, -1.968}", "{8000, -1.906}", "{10000, -1.64}", "{12500, -0.962}", "{16000, 1.071}", "{20000, 8.299}" ]

Αν καποιος θελει καποιο διαφορετικο Target Curve στο βιντεο εχει πληρη περιγραφη πως γινεται.
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Το φούσκωμα κοντά στη ζώνη κρος το κάνει για να αναπληρωθεί η απώλεια ενέργειας σε αυτο το σημείο;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top