AV RECEIVER απορίες κατανάλωσης ενέργειας

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Έχω μια ερώτηση φίλου καθαρά που αφορά την κατανάλωση σε έναν AV ενισχυτή. Έχουμε έναν ενισχυτή που έχει 7 κανάλια που βγάζουν σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του 135W στα 8Ω. Ο ενισχυτής έχει και εξόδους pro για ενισχυτές ή ενεργά ηχεία. Η ερώτηση καθαρά για την κατανάλωση είναι η εξής: Πότε καταναλώνει περισσότερο το σύστημα μας όταν έχουμε παθητικά ηχεία ή όταν συνδέσουμε στις pro εξόδους ενεργά δηλαδή ενισχυτής μαζί με ενεργά (για παράδειγμα τα δικά μου τα tannoy είναι 300W peak το καθένα συνολικά 5 ηχεία); Όπως επίσης ένας AV χωρίς συνδεδεμένα ηχεία καταναλώνει τα 600W πχ λειτουργίας του ή επειδή δεν έχει ηχεία συνδεδεμένα έχει μειωμένη κατανάλωση; Μην αναλωθούμε σε θέμα ποιότητας ήχου κτλ, αυτά πάνω κάτω έχουμε άποψη όλοι και εγώ επίσης ως υπέρμαχος των ενεργών. Με ενδιαφέρει το θέμα της κατανάλωσης για φιλικό πρόσωπο που στήνει τώρα AV σύστημα και ενδιαφέρεται για την κατανάλωση του ρεύματος και προσπαθώ να τον πείσω να πάρει Tannoy Gold (του αρέσουν εμφανισιακά και ηχητικά) αλλά είναι πολύ ευαίσθητος με την κατανάλωση ρεύματος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Καλησπέρα σε όλους

Έχω μια ερώτηση φίλου καθαρά που αφορά την κατανάλωση σε έναν AV ενισχυτή. Έχουμε έναν ενισχυτή που έχει 7 κανάλια που βγάζουν σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του 135W στα 8Ω. Ο ενισχυτής έχει και εξόδους pro για ενισχυτές ή ενεργά ηχεία. Η ερώτηση καθαρά για την κατανάλωση είναι η εξής: Πότε καταναλώνει περισσότερο το σύστημα μας όταν έχουμε παθητικά ηχεία ή όταν συνδέσουμε στις pro εξόδους ενεργά δηλαδή ενισχυτής μαζί με ενεργά (για παράδειγμα τα δικά μου τα tannoy είναι 300W peak το καθένα συνολικά 5 ηχεία); Όπως επίσης ένας AV χωρίς συνδεδεμένα ηχεία καταναλώνει τα 600W πχ λειτουργίας του ή επειδή δεν έχει ηχεία συνδεδεμένα έχει μειωμένη κατανάλωση; Μην αναλωθούμε σε θέμα ποιότητας ήχου κτλ, αυτά πάνω κάτω έχουμε άποψη όλοι και εγώ επίσης ως υπέρμαχος των ενεργών. Με ενδιαφέρει το θέμα της κατανάλωσης για φιλικό πρόσωπο που στήνει τώρα AV σύστημα και ενδιαφέρεται για την κατανάλωση του ρεύματος και προσπαθώ να τον πείσω να πάρει Tannoy Gold (του αρέσουν εμφανισιακά και ηχητικά) αλλά είναι πολύ ευαίσθητος με την κατανάλωση ρεύματος.
Δεν πάει έτσι η κατανάλωση του AV. Ο δικός μου πχ είναι 5x75watt (375watts), με max power consumption τα 500w σύμφωνα με την εταιρεία. Το sub είναι 650watts με peak τα 1900watts. Τα μετρούσα όλα μαζί με μετρητή ενέργειας (χώρια τον smart μετρητή που θα μου έβγαζε το σύνολο), για ένα μήνα σε διάφορα σημεία-ταινίες. Μαζί με την TV σε normal εντάσεις και στο μέσο όρο της ταινίας δεν πήγαινε πάνω από 300watt ως σύνολο. Στο 80% της διάρκειας ήταν ανάμεσα στα 250-280watts Να πήγε και 400 και 500 και 600 για 1"-2"; Και τι έγινε;

Σε ένα μήνα και με χρήση 3-4 ώρες κάθε μέρα η τελική συνολική κατανάλωση ΟΛΟΥ του συστήματος ήταν 86kwh. Πολύ χοντρικά 8€ με το δικό μου τιμολόγιο, και δεν έχω βγάλει τα νυχτερινά.
Screenshot_20220508-172950_Tapo.jpg
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Να του πείς να μην πάρει ηλεκτρικό αυτοκίνητο γιατί καίει τον κώλο του.
Επίσης να μην ανάβει θερμοσίφωνα γιατί κι αυτός καίει 4KW.
Κλιματιστικά επίσης.
Φούρνος επίσης.
Αν έχει παλιό υπολογιστή desktop να τον πετάξει, καίει πολύ επίσης.








Και πάει λέγοντας.
Το ρεύμα είναι αγαθό , για όλον τον κόσμο πες του.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Αν ο φίλος σου έχει ενεργά, η κατανάλωση θα έλθει από αυτά και όχι από το τελικό στάδιο του ενισχυτή.

Και ενεργά να μην είχε, η κατανάλωση του ενισχυτή θα ήταν πολύ κάτω από τη μέγιστη ονομαστική ισχύ του.

Καλά θα κάνει να ασχοληθεί με πραγματικά ενεργοβόρες συσκευές όπως φούρνος, μάτια κουζίνας, θερμοσίφωνο, κλιματιστικά, ηλεκτρικά θερμαντικά σώματα κλπ.

Και να αγοράσει ένα μετρητή κατανάλωσης, δε θα έπρεπε να λείπει από κανένα σπίτι.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Γιατί τόσα χρόνια πως ζούσαμε χωρίς αυτόν?
Τον μετρητή εννοώ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Δεν είναι θέμα μόνο λογαριασμού είναι θέμα νοοτροπίας του ανθρώπου. Έχει κάνει αρκετές παρεμβάσεις σε όλο το σπίτι σε θέμα κατανάλωσης και τώρα αξιολογεί τα της οπτικοακουστικής. Γενικά έχει μια φιλοσοφία οικολογική. Ας μην τον αναλύσουμε τον άνθρωπο δικαίωμα του να κάνει ότι θέλει. Ωστόσο αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι τα τελικά στάδια του AV είναι πιο οικονομικά από ενισχυτή με ενεργά ηχεία. Σωστά;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Γιατί τόσα χρόνια πλήρωνες 0.09 ενώ τώρα 0.24 στην καλύτερη version.
Αν πχ ο Κώστας είχε ρήτρα με 8500kwh τετράμηνο δεν καθάριζε ούτε με 3000€.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ναι αλλά οι καταναλώσεις μου δεν έχουν αλλάξει.
Τις ίδιες συσκευές έχω. Το ιδιο ρευμα καίνε.
ΔΕΝ θα αλλάξει κάτι με τον μετρητή.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ναι αλλά οι καταναλώσεις μου δεν έχουν αλλάξει.
Τις ίδιες συσκευές έχω. Το ιδιο ρευμα καίνε.
ΔΕΝ θα αλλάξει κάτι με τον μετρητή.
Νομίζω ο μετρητής θα βοηθούσε για μελλοντικές παρεμβάσεις. Για τις τωρινές μάλλον μόνο ως αναφορά και όχι κάτι άλλο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Άλλαξε η χρέωση. Οπότε σε νοιάζει και πόσο καίνε.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Σε όσους έχουν όχι.
Σε όσους τώρα φτιάχνουν ίσως να παίξει ρόλο.
Αν είναι με 15 ενεργά και 4 16" subs να πληρώνω την ταινία όσο ένα εισιτήριο (υπερβολή οκ αλλά κατάλαβες), άσε καλύτερα. 😂
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Κοίτα αυτοί που στήνουν ήχο τώρα και μπορούν να βάλουν 15 έως 25 δορυφόρια ενεργά και 4-8 σαμπς ,δεν θα έχουν πρόβλημα με το ρεύμα που καίνε όλα αυτά.
Πίστεψέ με.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Σωστό αυτό που λες, αλλά. Αυτό ισχύει μόνο σε όσους ανήκουν σε forums και είναι καμμένοι.
Γιατί αν του πεις του άλλου που μπορεί να πληρώσει "κοίτα, θα σου φτιάξω dedicated που θα κλαίει το Village, αλλά η κάθε προβολή θα σου στοιχίσει σαν να πήγαινες σινεμά", πιθανότατα να το ξανασκεφτεί. Ξέρω τέτοιον και σίγουρα δεν είναι ένας.

Επίσης δεν χρειάζεται όλο αυτό το φορτίο ενέργειας για να κάνεις το χαβαλέ σου να γουστάρεις.
Παίρνεις έναν καλό AVR, 10-15 παθητικά, δύο 10"-12" subs και είσαι παραπάνω από super. Δεν θα έχεις την ποιότητα του άλλου, αλλά ούτε έδωσες τα ίδια για να το φτιάξεις, ούτε θες τα ίδια για να το χαρείς.
Διαλέγεις ότι θες. Για όλα υπάρχει λύση.

Edit: Ποιες είναι οι διαφορές κατανάλωσης μεταξύ ενεργού παθητικού συστήματος δεν τις ξέρω. Σίγουρα πάντως 15 Genelec δεν είναι ίδια με 15 παθητικά πάνω σε AVR. Αν είχα 15 ενεργά θα είχα 15 smart μετρητές κατανάλωσης. Άσε που θα τα άναβα όλα με μια φωνητική εντολή.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top