Bάσεις ηχείων

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

δεν είναι μόνο ο "κωδωνισμός" μιχάλη μου, ο οποίος όπως είπες αποσβένεται ικανοποιητικά όταν "γεμίζει" ο σωλήνας.

ο κωδωνισμός είναι μια διαρκής ταλάντωση του υλικού.

υπάρχει κι ένα ακόμη θέμα, το "κρουστικό" της υπόθεσης, διότι οι κραδασμοί της καμπίνας θα μεταφέρονται με τις ακίδες άμεσα στο σώμα του μετάλλου, τρόπον τινά "κρουστικά", το οποίο μέταλλο θα δρα ως δεύτερη "καμπίνα" και ενώ δεν θα ταλαντώνει ανεξέλεγκτα, η άμεση ακτινοβολία του θα υπάρχει, θα παράγει ήχο, ίδιο με αυτό που μεταφέρει η καμπίνα του ηχείου.

για να σου δώσω να καταλάβεις, θα πρέπει όχι μόνο να μη κωδωνίζει ο σωλήνας όταν τον χτυπάς, αλλά να μην ακούγεται καν το χτύπημα! να είναι "βουβό" το ίδιο το χτύπημα, δηλαδή να βαράς το σωλήνα με ένα κατσαβίδι και να μη βγάζει καθόλου ήχο, ούτε αυτόν της κρούσης! Ένα κολλημένο πάνω στο σωλήνα παχύ δέρμα, με μαλακό-μπόλικο υπόστρωμα από κάτω, όπως κι ένα κολλημένο με σιλικόνη χοντρό μαύρο βελούδο, μπορεί να έχει αυτό το αποτέλεσμα που περιγράφω, να "βουβάνει" εντελώς το σωλήνα...
Και το ξύλο βουβό είναι αλλά οι βάσεις ξύλου δεν ακούγονται καλά, χρωματίζουν πολύ.

Οι καλύτερες βάσεις μακράν κατα την γνώμη μου και την εμπειρία μου είναι στραντζαριστές σιδερένιες βάσεις βαρέως τύπου (ακλόνητες) με τέσσερα πόδια, που γεμίζουν όσο πρέπει ώστε να 'ελθει το μπάσσο εκεί που πρέπει σε ένα χώρο.

Επίσης η παλιά κλασσική λύση με Blue tag κάτω απο τα ηχεία προσφέρει την καλύτερη απόσβεση ανάμεσα σε ξύλινο ηχείο και σιδερένια βάση. Τότε δεν έχουμε και μεταφορά ενέργειας προς τη βάση.

Δυστυχώς δεν υπάρχει απο όσο ξέρω τέτοια βάση μέχρι 300 euro
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

απλα πραματα,
μια ταβλα κοντρα πλακε θαλ/σης, 4 ποδια ερτασιταλ (στις ακρες) , και 4 ακιδες.
Πανω της 2 σαμπ κλιπς, οταν τα σαμπ λαλουν τα ποδια ηδονιζονται τρελλα, βαζω το χερι μου εκει διπλα στη ακιδα και δεν αισθανομαι να περνα κραδασμος, .................στο πατωμα, μαλλον κατι κανει η ακιδα και δεν φτανει ποτε το 8 ριχτερ που τρωνε τα ποδια
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

Αρτζι οι ακίδες να είναι με την μύτη τους στο πάτωμα ε;
Βιδωμένες στα πλαστικά στις γωνίες αν κατάλαβα.
Σωστά;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

σωστα , και πατανε πανω σε πλακακια ομοσταβλου υλικου
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

να σε φτιάξει ο Μελίδης βάση για πλάσμα να πάθεις πλάκα.

Ήρθε, έφερε τη βάση, την κοτσάρισε στην τιβί και τη βίδωσε στον τοίχο με ένα βύσμα ο αθεόφοβος.

Μια βδομάδα έκανα να κοιμηθώ.



:105:
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

ενα ουπα 8αρι αν πιασει σε μπετο κρατα 80 κιλακια, ειτε απλο ειτε χημικο.......τελος
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

Υπάρχουν κάτι μεταλλικά βύσματα για μπετό που συγκρατούν από 1 ως 5 τόνους ανάλογα την διάμετρο.
Το μικρό με 6mm βίδα είναι για 300 Kg άνετα. Και είναι δοκιμασμένο εδώ και 8 χρόνια σε ταβάνι που συγκρατεί ένα μικρό γερανάκι των 250 Kg.
Σε μια πλάσμα θα κολλήσουμε τώρα;
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

Και το ξύλο βουβό είναι αλλά οι βάσεις ξύλου δεν ακούγονται καλά, χρωματίζουν πολύ.

Οι καλύτερες βάσεις μακράν κατα την γνώμη μου και την εμπειρία μου είναι στραντζαριστές σιδερένιες βάσεις βαρέως τύπου (ακλόνητες) με τέσσερα πόδια, που γεμίζουν όσο πρέπει ώστε να 'ελθει το μπάσσο εκεί που πρέπει σε ένα χώρο.

Επίσης η παλιά κλασσική λύση με Blue tag κάτω απο τα ηχεία προσφέρει την καλύτερη απόσβεση ανάμεσα σε ξύλινο ηχείο και σιδερένια βάση. Τότε δεν έχουμε και μεταφορά ενέργειας προς τη βάση.

Δυστυχώς δεν υπάρχει απο όσο ξέρω τέτοια βάση μέχρι 300 euro
Μπράβο καμάρι μου, αύριο θα μιλήσουμε!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

απλα πραματα,
μια ταβλα κοντρα πλακε θαλ/σης, 4 ποδια ερτασιταλ (στις ακρες) , και 4 ακιδες.
Πανω της 2 σαμπ κλιπς, οταν τα σαμπ λαλουν τα ποδια ηδονιζονται τρελλα, βαζω το χερι μου εκει διπλα στη ακιδα και δεν αισθανομαι να περνα κραδασμος, .................στο πατωμα, μαλλον κατι κανει η ακιδα και δεν φτανει ποτε το 8 ριχτερ που τρωνε τα ποδια
το ότι δεν αισθάνεσαι να περνάν κραδασμοί στο πάτωμα, δε σημαίνει ότι δε περνάν. αυτή είναι η δουλειά των ακίδων, να περνάν τους κραδασμούς στο πάτωμα.

Και το ξύλο βουβό είναι αλλά οι βάσεις ξύλου δεν ακούγονται καλά, χρωματίζουν πολύ.
μόνο "βουβό" δεν είναι το ξύλο. εννοείται ότι χρωματίζει πολύ. μα το ξύλο, αναλόγως του πάχους και της σκληρότητάς του αποτελεί ιδανικό "συντονιστή", κάτι που πχ δίνει τον ήχο ενός ξύλινου βιολιού, ή τη συχνότητα συντονισμού ενός συνηχητή!

Επίσης η παλιά κλασσική λύση με Blue tag κάτω απο τα ηχεία προσφέρει την καλύτερη απόσβεση ανάμεσα σε ξύλινο ηχείο και σιδερένια βάση. Τότε δεν έχουμε και μεταφορά ενέργειας προς τη βάση.
αν θες μηχανική απομόνωση κάτω από ένα ηχείο μικρής μάζας, τότε ναι, το μπλου τακ είναι καλή επιλογή. Αλλά τότε δεν επιτυγχάνεις απορρόφηση των κραδασμών της καμπίνας μέσω της μάζας της βάσης, κάτι που βοηθάει σε μικρής μάζας ηχεία. Επίσης, σε αυτή την περίπτωση, η μάζα της βάσης δε παίζει κανένα απολύτως ρόλο, και δε πειράζει να είναι από ξύλο (δε μεταφέρονται κραδασμοί...). Το μόνο που πλέον παίζει ρόλο, είναι η ακαμψία της βάσης, και ορθώς μιλάς για "ακλόνητη κατασκευή από σίδερο". Η ακαμψία της βάσης παίζει ρόλο διότι αν πάλλεται η βάση αντίστροφα με τον παλμό του μεγαφώνου, λόγω αστάθειας, έχουμε μηχανικό βραχυκύκλωμα.

σε βάση μεγάλης μάζας, καλή επιλογή είναι και το βίδωμα των ηχείων πάνω στη βάση, ώστε να γίνουν "ένα σώμα".
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

μόνο "βουβό" δεν είναι το ξύλο. εννοείται ότι χρωματίζει πολύ. μα το ξύλο, αναλόγως του πάχους και της σκληρότητάς του αποτελεί ιδανικό "συντονιστή", κάτι που πχ δίνει τον ήχο ενός ξύλινου βιολιού, ή τη συχνότητα συντονισμού ενός συνηχητή!
Κάτι που στην περίπτωση μας δεν το θέλουμε καθόλου !

Κουδουνίζουν που κουδουνίζουν ΟΛΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ σε 1-2 περιοχές στα μεσαία ...
να μας λείπει το ξύλο .....

αν θες μηχανική απομόνωση κάτω από ένα ηχείο μικρής μάζας, τότε ναι, το μπλου τακ είναι καλή επιλογή.
Οι μετρήσεις που παρέθεσα του Atkinson είναι τουλάχιστον εντυπωσιακές και απρόσμενες.

σε βάση μεγάλης μάζας, καλή επιλογή είναι και το βίδωμα των ηχείων πάνω στη βάση, ώστε να γίνουν "ένα σώμα".
Προσωπικά θα το απέφευγα όπως ο διάβολος το λιβάνι
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

το ξαναλεω και εδω (το ειχα πει σε αλλο θρεντ)
το ρακ ειχε ροδακια-
βαζω κατι σουπερ αντικραδασμικα και,
ακουω <αλλα πραματα > στα ψηφιακα,
αλλαζω τις ροδες του ρακ με ακιδες και τα αντικραδασμικα δεν ηταν τοσο αποτελεσματικα....
Τα ιδια αντικραδασμικα σε ενα καστομ ρακ του μαρκου , δεν εκαναν καμμια διαφορα, και δεν υπηρχαν ακιδες πουθενα.........αλλα ροδακια....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

το ξαναλεω και εδω (το ειχα πει σε αλλο θρεντ)
το ρακ ειχε ροδακια-
βαζω κατι σουπερ αντικραδασμικα και,
ακουω <αλλα πραματα > στα ψηφιακα,
αλλαζω τις ροδες του ρακ με ακιδες και τα αντικραδασμικα δεν ηταν τοσο αποτελεσματικα....
Τα ιδια αντικραδασμικα σε ενα καστομ ρακ του μαρκου , δεν εκαναν καμμια διαφορα, και δεν υπηρχαν ακιδες πουθενα.........αλλα ροδακια....
είσ' αλλού. πάει και τέλειωσε. :116::116::116:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

τωρα ποιος με πιανει σαν τον τολη τσιμογιαννη *


*
 
Last edited by a moderator:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

Μιλήσαμε με τον Μιχάλη και μου έκανε μιά ωραία πρόταση:
- Πατούρα απο μασίφ σίδερο 2εκατοστών, σε ότι σχήμα αποφασίσω, με 3 ή 4 ακίδες στήριξης.
- Πατούρα επάνω απο μασίφ πλάκα 8 χιλιοστών
- Μονός σωλήνας ενδιάμεσα διαμέτρου 14 χιλιοστών, 3 χιλιοστών πάχους

Η κάτω πλάκα θα ζυγίζει, αναλόγως του σχήματος, απο 20-30 κιλά.
Ο σωλήνας θα γεμίσει με άμμο.
Η επάνω βάση θα βιδωθεί μετά το γέμισμα του σωλήνα και φυσικά θα είναι δυνατή η αντικατάστασή της -εαν χρειασθεί- με κάποια άλλη σε περίπτωση αλλαγής ηχείων.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

- Μονός σωλήνας ενδιάμεσα διαμέτρου 14 χιλιοστών, 3 χιλιοστών πάχους
Εκατοστών εννοείς

Ελαφριά κατασκευή ετοιμάζεις .

Εναλλακτικά μπορεις να σκεφτείς και κάτι τέτοιο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Απάντηση: Bάσεις ηχείων

... με 3 ή 4 ακίδες στήριξης.
μη βάλετε 4 ακίδες, δεν είναι σωστό. καλύτερα 3.

Αν το δάπεδο είναι ξύλινο, οι ακίδες δεν είναι καλή ιδέα.
Αν το δάπεδο είναι πλακάκι ή μάρμαρο, οκ. Για να μη φθείρουν οι ακίδες το δάπεδο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα νόμισμα κάτω από την ακίδα, έχω ακούσει πως τα σεντς κάνουν πολύ καλή δουλειά...

το ηχείο πως θα κάτσει πάνω στη βάση?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.250
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top