B&W club



Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Μια χαρά μάρκα είναι, απλά όπως σχεδόν σε όλες υπήρχαν/υπάρχουν μοντέλα που δεν προτείνονται. Τιμολογιακά έχουν ξεφύγει λίγο αλλά όχι τόσο όσο άλλες μάρκες. Μην ξεχνάμε πόσες άλλες μάρκες έχουν μιμηθεί/μιμούνται σχεδιάσεις της. Κάτι σημαίνει αυτό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Δυστυχώς κάθε πέρσι και καλύτερα για την B&W.
Ακόμα και η σειρά 8 πάει από το κακό στο χειρότερο.
Το παράδοξο είναι πως πριν κάποια χρόνια ήταν πολύ καλές οι μετρήσεις τους- για τα τότε δεδομένα. Τα νέα μοντέλα είναι σχεδιαστικοί παραλογισμοί.
Θυμάμαι προ τριετίας που είχα πάει σε πολλούς διαφορετικούς χώρους να ακούσω μεγάλα 8ρια, και πάντα απογοητευόμουν.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
33
Καλησπέρα σας είμαι κάτοχος τριών ζευγαριών b&w, DM560, DM610i και DM305, των "φτηνών" μοντέλων της.
Μιας άλλης εποχής βέβαια, 25-30 χρόνων μοντέλα, σε συνδυασμό με δύο rotel ενισχυτές της εποχής τους, εγώ δεν τα αλλάζω με τίποτα,.
Το κόστος νέων μοντέλων όλων των καλών ηχείων και άλλων εταιρειών για τα οικονομικά και ακουστικά μου δεδομένα, μου είναι αδιάφορα.
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Εγώ σέβομαι όλες τις απόψεις. Θα ήθελα πάντως να ακούσω κάποια στιγμή γιατί κάποτε πιο νέος τα έβλεπα και τα λιγουρευομουν. Ωστόσο μετά την ενασχόληση με ενεργα άλλαξα άποψη γενικά για τα παθητικά. Πάντως σε κάτι βίντεο στο YouTube που δείχνει πως φτιάχνονται τα εν λόγω ηχεία έδειχνε υψηλής ποιότητας κατασκευές.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.311
Reaction score
42.044
Έχω ακούσει διάφορες σειρές από τη εν'λόγο εταιρία, κάποια δεν μου άρεσαν καθόλου, πχ η σειρά 6 στα αυτιά μου ακούγονταν σαν να βαράνε ντενεκέδες...
Σε ένα μικρό και ταπεινό σύστημα που έχω, ακούω με τα πολύ παλιά πλέον 602s3 πάνω σε έναν τελικό της rotel. Είμαι πολύ ικανοποιημένος μαζί τους, αν δε μου άρεσε κάτι θα τα είχα στείλει προ πολλού.
 

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.097
Εγώ έχω μείνει σε αυτό

20ab0.jpg


Τω καιρώ εκείνω που ήταν στην αγορά είχα ακούσει αρκετά μοντέλα της εταιρείας, της ίδιας σειράς και χαμηλότερης τιμής και το συγκεκριμένο ξεχώριζε, στο αυτί μου τουλάχιστον. Άκουσα και την επόμενη έκδοση της 8 σειράς και δεν με ενθουσίασε τόσο ούτε μου άρεσε που κατήργησαν το συγκεκριμένο μοντέλο. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι όσο κατέβαινα σε μοντέλα τα πρίμα γίνονταν πιο σκληρά. Όχι σαν τα Klipsch της εποχής αλλά δεν ήταν ιδανικά για πολύωρες ακροάσεις. Έχω χρόνια ν' ασχοληθω με την εταιρεία λόγω ακρίβειας & κινεζοποίησης, μεγάλωσα και δεν εντυπωσιάζομαι. Όταν βλέπω εισαγωγικά μοντέλα στο χιλιάρικο να βαφτίζονται προσιτά απλά δεν ασχολούμαι, μιλάω γενικά, όχι μόνο για την B&W. Η ATC για παράδειγμα ζητάει 1300€ για το 7αρι, μια σταλιά ηχείο.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Εγω θυμαμαι ειχα διαβασει στο reddit ενας τυπος που πηγε να ακουσει ενα ζευγαρι b&w και ενα ζευγαρι kef. Και πηγε με φουλ διαθεση να λατρεψει τα kef περιμενοντας οτι θα ισοπεδωναν τα b&w. Εν τελει του αρεσαν τα b&w και ειχε ξενερωσει τη ζωη του. Οτι να ναι δηλαδη. Τι περιμενε δηλαδη?? Οτι τα b&w θα ειναι κατι επιπεδου logitech για υπολογιστη και επεσε απο τα συννεφα ?? Φανταστειτε τι ειχε διαβασει σε φορουμ αυτος και πολλοι αλλοι.
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Έλα, που είναι το club, κοιμάται;


"The Bowers & Wilkins 801 D4 Signatures cost a pretty penny, but in the context of how accurately and completely they reproduce all kinds of music, and the huge soundstage they throw, they are competitive with speakers costing much more. If you like your sound big, full-range, and highly detailed, leaving out nothing that's in the recording, you should definitely audition these speakers."



Διαχρονικά όμορφο, κλασάτο! Σαν την Ακρόπολη ένα πράμα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απ'το στόμα σου και στης μπιεντάμπλεγιου το αφτί.

Τότε θα γίνει σπουδαίο ηχείο.

Σπουδαίο, τουλάχιστον προς αυτή την κατεύθυνση:

1000010566.jpg


Που είναι τρομερά σημαντική για ομοιογένεια μεταξύ άμεσης και έμμεσης.

Γενικώς, για να γίνει "σπουδαίο ηχείο" χρειάζεται να βελτιώσουν πολλά, αρχίζοντας από τη σχεδίαση του κρος και της σύνθετης αντίστασης ενός παθητικού ηχείου, διότι σκατά τα κάνανε:

The 801 D4 Signature's impedance magnitude (fig.1, solid trace) lies between 3.5 ohms and 6 ohms through the upper bass and midrange, with a minimum value of 3.2 ohms at 90Hz. (The specified minimum impedance is 3 ohms.) However, the electrical phase angle (fig.1, dashed trace) is often high, meaning that the EPDR (footnote 1), or effective impedance, lies below 2 ohms between 52Hz and 107Hz and below 3 ohms between 310Hz and 418Hz, between 60Hz and 1750Hz, and above 5.5kHz. The minimum EPDR values are 1.24 ohms at 72Hz, 2.3 ohms at 362Hz, 1.62 ohms at 912Hz, and 1.82 ohms at 10.6kHz. The 801 D4 Signature has one of the most current-hungry impedances I have encountered, though this will be somewhat ameliorated by the above-average voltage sensitivity.

Και εκτός αυτού, τα γνωστά σκατά στην απόκριση:

1000010564.jpg


Και τέλος, δε νομίζω να ζηλεύει κανείς αυτό:

1000010565.jpg


Μπιεντάμπλεγιου μάι ας.
 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Γιατι δεν στελνεις ενα βιογραφικο σου στην B&W για να μην πηγαινουν χαμενες αυτες οι γνωσεις σου ?

Αν μαλιστα αναφερεις και ποιοι σου εκαναν Like εχεις περισσοτερες ελπιδες !
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.415
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top