Bad idea?

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
'Εγινε διαθέσιμος ξανά ένας μικρός χώρος στο σπίτι και είμαι υπό σκέψη να τον αξιοποιήσω ώστε να μπορώ να απομονωθώ και να απολαμβάνω τις μουσικές μου. Θέλω τη γνώμη σας αν με τα υπάρχοντα ηχεία + sub είναι καλή ιδέα να ξεκινήσω ή όχι... Μπορώ να κάνω κάποιες δοκιμούλες φυσικά αλλά είναι γεμάτος με πράγματα άσχετα ο χώρος προς το παρόν και είπα να ρωτήσω πριν ξεκινήσω να κοπιάζω.. Αν είναι κακή ιδέα να μην κουράζομαι και να το οργανώσω πιο προσεκτικά εν καιρό με νέο εξοπλισμό... Αυτό θα πάρει κάποιο χρόνο διότι δεν θα γίνουν αγορές νέων ηχητικών προς το παρόν. Στο σχέδιο μπορούν να γίνουν μόνο μικρές αλλαγές λόγο περιορισμών. 'Οπως βλέπετε το σχέδιο στην πάνω πλευρά (γκρί κενό) μπαλκονόπορτα, αριστερή πλευρά στην πλάτη του γραφείου (γκρί κενό) παράθυρο, κάτω πλευρά βιβλιοθήκη, δεξιά πλευρά εντοιχισμένη ντουλάπα. Δύο sub ενα 10'' κι ένα 8'' ενδεικτικά στις θέσεις που βλέπετε ... Να δοκιμάσω λέτε η΄είναι καταδικασμένο να αποτύχει? Ξέχασα, ύψος δωματίου στα 2.80μ. και απόσταση ακρόασης περίπου 1,60 με 1,80. 'Εχω και τα μικρά spendor s3/5r αλλά με ενδιαφέρει να βάλω αν γίνεται μεγαλύτερο ηχείο γιατί εκεί θα μπορώ να ανεβάζω λίγο παραπάνω εντάσεις... αυτή είναι η λογική (και το κίνητρο) . :wink:

Untitled1.png
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Να συμπληρώσω πως δεν έχω ακόμα γραφείο για τον χώρο, οπότε μπορώ να θυσιάσω λίγο από άνεση ώστε να ισορροπήσουν τα ηχεία όσο αφορά τους πλάγιους τοίχους (ιδιαίτερα το δεξί ηχείο). Αν μείνει όπως φαίνεται στο σχέδιο το δεξί ηχείο θα έχει απόσταση από τον τοίχο στο πλάι περίπου 20-25 πόντους (με το μάτι). Αν αγοράσω μικρότερο γραφείο θα έρθουν και τα δύο γύρω στο μισό μέτρο από τους πλάγιους.
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλημέρα.
Κοίταξε Dimi, εγώ δυστυχώς όμως δεν θα ασχοληθώ με μετρήσεις και άλλες ρυθμίσεις στο χώρο. Το πολύ πολύ να κρεμάσω κανένα μικρό diffuser στην ντουλάπα πίσω και μέχρι εκεί. Αυτά τα ηχεία λοιπόν χωρίς την έξτρα ''περιποίηση'' πιστεύεις μπορούν να ακουστούν ικανοποιητικά σε αυτό τον μικρό χώρο?

''Βαλε τα μικρα.''

Τα μικρά λες ε? :frown:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα μικρά τα είχα δοκιμάσει παλαιότερα χωρίς sub εκεί και ήταν οκ. Και τα focal Alpha 65 που είχα κάποτε.. Ta μεγάλα ποτέ γιατί δεν μπορούσα έτσι όπως ήταν ο χώρος..
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται όπως λες να τα βάλεις. Μεχρι και τα σαμπ όπως τα έχεις στο σχέδιο πιθανότατα θα παίζουν πολύ καλά σε αυτές τις θέσεις. Η βασική ερώτηση νομίζω είναι τι προενισχυτη έχεις;
Επίσης θα χρειαστείς λίγη απορρόφηση σίγουρα στο χώρο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Προ δεν έχω, θα παίζουν με ολοκληρωμένο creek destiny, dac της ifi, και πηγή pc. Τωρα για απορρόφηση… μάλλον χρειάζεται αλλά το που και πως ανοίγει δύσκολα κεφάλαια και εγώ δεν το έχω.. Ίσως επειδή κατά βάση θα μπαίνω εγώ μόνο στο δωμάτιο βάλω κάτι και στο ταβάνι. Οι διπλές κουρτίνες δεξιά (μπαλκονόπορτα) και πίσω από την οθόνη (παράθυρο) ίσως κάνουν κάτι μαζί με τα βιβλία αριστερά :p :p .
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν δεν παίξουν εκεί μέσα τα sp1 λόγο μεγέθους θα βάλω τα s3/5r και βλέπουμε. Δύσκολο το βλέπω κι εγώ (όπως κι ο editor) με τόσο όγκο που έχουν χωρίς επεμβάσεις στον χώρο και ισοσταθμίσεις αλλά θα δούμε... Δεν τη γλιτώνω την αγγαρεία και τις δοκιμές.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Στον μεγάλο χώρο που τα έχω ισορροπεί κάπως το πράγμα, (ακούω και σε χαμηλές εντάσεις) τώρα στον μικρό... Παίζω από τον JRiver player μουσική και έχει φίλτρο cross, τα κόβω στα 100hz συνήθως( τα ηχεία)... Σε άλλες εφαρμογες… problem. Αλλά είπαμε... παίζω χαμηλά. Τώρα που θα ζητήσω λίγο παραπάνω γκάζι, αλλάζει το πράγμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Δημητρη καλοακουστος ο χωρος . Υποθετω θα δοκιμασεις και τα δυο ζευγαρια και θα κρινεις.
Εφοσον ειναι δικο σου χωρος δεν θα ηταν κακο να βαλεις καποια απορροφητικα αν χρειαστει τουλαχιστον στις πρωτες ανακλασεις . Παρε το χρονο σου να τα ακουσεις και τα δυο και πες μας εντυπωσεις .
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δημητρη καλοακουστος ο χωρος . Υποθετω θα δοκιμασεις και τα δυο ζευγαρια και θα κρινεις.
Εφοσον ειναι δικο σου χωρος δεν θα ηταν κακο να βαλεις καποια απορροφητικα αν χρειαστει τουλαχιστον στις πρωτες ανακλασεις . Παρε το χρονο σου να τα ακουσεις και τα δυο και πες μας εντυπωσεις .
Ευχαριστώ πολύ.
Ε, ναι, ,όταν ετοιμαστεί με το καλό μάλλον θα δοκιμάσω διάφορα. Επειδή όμως η αρχική ιδέα ,ήταν να φωλιάσω εκεί τα μεγάλα και θα πρέπει να μετακομίσω διάφορα στον χώρο που βρίσκονται στο καθιστικό για να γίνει αυτό (μανούρα), έκανα μια ερώτηση μήπως είναι τσάμπα κόπος. Θα δείξει.... Όταν επιστρέψω με το καλό θα ξεκινήσω σιγά σιγά και βλέπουμε.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Update...
Λοιπόν μπήκα στον χώρο αλλά δεν έχω πάρει γραφείο προς το παρόν. Έκανα άλλη πατέντα μέχρι να τελειώσω με τις δοκιμές. Τα Spendor SP 1 δεν τα δοκίμασα καθόλου, προτίμησα να κρατήσω 2 ράφια που είναι πάνω από τη θέση που μπαίνει το αριστερό ηχείο και θα έπρεπε να ξηλωθούν για να χωρέσουν τα μπαούλα :rolleyes:. Έκανα δοκιμές με τα μικρά Spendor s3/5r για 3-4 ημέρες. Μόνα τους τα ηχεία έπαιζαν καλά αλλά συνδυαστικά με τα sub ίσως λόγο του χώρου ή και του χαρακτήρα τους (πολύ ''ευγενικά'' στα πρίμα?) το ένοιωθα λίγο ''μπουκωμένο'' το αποτέλεσμα. Με τη χαμηλή ευαισθησία δεν είχα και εντάσεις. Η προσωρινή λύση βρέθηκε με ένα τρίτο ζεύγος φτηνών ηχείων που έχω και δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου για αυτόν τον χώρο, τα magnat tempus 33. Έχουν τη σπίθα και την ευαισθησία (91db λένε οι φήμες :p) και έπαιξαν καλά με τα sub οπότε προς το παρόν άφησα αυτά εκεί. Στο μέλλον ίσως κοιτάξω για κάποιο ζεύγος ενεργών ηχείων.
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μαλλον δεν επρεπε να δωσεις τα focal τελικα !
Καλημέρα.
Μπααα... όχι πως δεν το έχω σκεφτεί, αλλά αν δεν το είχα κάνει δεν θα είχα αποκτήσει τα s3/5r (timing) τα οποία στην παρούσα φάση ίσως δεν βόλεψαν, αλλά τα λατρεύω για άλλους λόγους. Έτσι κι αλλιώς αν πάω για ενεργά μάλλον θα στοχεύσω σε υψηλότερη κατηγορία και με 8ιντσο γούφερ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τα μαγκνατ είναι λιγότερο χαϊεντιές και λογικό να παίζουν πιο φυσιολογικά από τις παλαβές Αγγλίδες τις δήθεν καλλίφωνες, γ@μω το βοϊσίνγκ τους μέσα...

Γνώμη μου; Τζάμπα παιδευεσαι με αυτά τα ηχεία. Τσιμπάς δγιό jbl φτηνά 8-αρακια ενεργά (308) και το λίαν οικονομικό 10-αρακι σαμπάκι τους, και δώσε γκάζια να το φχαριστηθει η ψυχή σου. Δώσε και λίγο εκουαλαιζερ από την πλάτη τους, να έρθει όπως νομίζεις, κάνε το δικό σου βόισινγκ, στο δικό σου χώρο, χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να έχεις το βοϊσινγκ ενός τρελοάγγλου που ζηλεύει τα χαρμπεθ...

Μετά, σε βλέπω να πουλάς όλα τα υπόλοιπα σεταπ, και να βάζεις παντού jbl-ακια, ίσως τα καινούργια 8-αρακια, που είναι πιο ακριβά και πιο καλά ηχεία.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σ' ένα μαγαζί ανοιχτό, που έχουνε ωραίο σεφ, πάω που λες συχνά να φάω σούσι, και να πνίξω τον πόνο μου με σακε ζεστό.
Στον εξωτερικό χώρο, που συνηθίζω να κάθομαι όσο ο καιρός είναι νορμάλ, έχει στα 4μ ψηλά, ένα ζευγάρι jbl-ακια από αυτά που σε λέω, και μάλιστα τα 6-αρακια.
Για 10 μέτρα μήκος αύλειου χώρου με 10 τραπέζια, ένα ζευγάρι ηχειακια μια σταλιά, χωρίς σαμπ.
Βεβαίως χαμηλές στάθμες παίζει ο άνθρωπος, πας να φας και να μιλάς, όχι να ταλαιπωριέται ο οργανισμός σου, αλλά ρε παιδιά, βγάζει πολύ δεμένο μπασακι αυτό το ρημαδι το μια σταλιά τίποτα ηχείο σε εξωτερικό χώρο από τα 4 μέτρα, δηλαδή όλα είναι εναντίον του, κι όμως, αυτό επιμένει κι ακούγεται αξιοπρεπέστατα και μάλιστα εντυπωσιάζει με το τι; Το μπάσο του!

Μετά σκέφτομαι έναν σκυμμένο καμπούρη ασπρομαλλη παππού Άγγλο ημίκουφο στο αντιαισθητικο παπουδίστικο σαλόνι του με δίσκους βινυλίου των Μπιτλς και καμιάς Αγγλίδας ξυνής να κάνει βόισινγκ αλλάζοντας πυκνωτές στο σπεντορ, και με φαρδύ χαμόγελο, μετά από μήνες δοκιμών, να καταλήγει σε ένα συνδυασμό που γιουπι μανούλα μου, τα κατάφερα, παίζει σα χαρμπεθ!

Ε, κει είναι που πίνω κι άλλο σάκε.
Ζεστό.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top