Bad sound kills good music

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Συμβιβάζεται με τον γνωστό Άγιο "Αϊ Πάντ" ο Σκορτσέζε, όχι με "κινητό".
Μάλλον οι περισσότεροι στο κινητό τις βλέπουν... ;)

«Θα πρότεινα, αν ποτέ θελήσετε να δείτε οποιαδήποτε από τις ταινίες μου -ή, τις περισσότερες κινηματογραφικές ταινίες-, παρακαλώ, παρακαλώ μην τις δείτε σε κινητό, παρακαλώ. Ένα iPad, ένα μεγάλο iPad, ίσως» είπε ο Σκορτσέζε στον κριτικό κινηματογράφου Πίτερ Τράβερς, εμφανιζόμενος στο show του δεύτερου στο YouTube «Popcorn With Peter Travers».

Πηγή: https://www.skai.gr/news/entertainment/ti-zita-o-skortseze-apo-osous-theloun-na-doun-to-the-irishman
Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook | @skaigr on Instagram
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Συμβιβάζεται με τον γνωστό Άγιο "Αϊ Πάντ" ο Σκορτσέζε, όχι με "κινητό".
Μάλλον οι περισσότεροι στο κινητό τις βλέπουν... ;)

«Θα πρότεινα, αν ποτέ θελήσετε να δείτε οποιαδήποτε από τις ταινίες μου -ή, τις περισσότερες κινηματογραφικές ταινίες-, παρακαλώ, παρακαλώ μην τις δείτε σε κινητό, παρακαλώ. Ένα iPad, ένα μεγάλο iPad, ίσως» είπε ο Σκορτσέζε στον κριτικό κινηματογράφου Πίτερ Τράβερς, εμφανιζόμενος στο show του δεύτερου στο YouTube «Popcorn With Peter Travers».

Πηγή: https://www.skai.gr/news/entertainment/ti-zita-o-skortseze-apo-osous-theloun-na-doun-to-the-irishman
Follow us: @skaigr on Twitter | skaigr on Facebook | @skaigr on Instagram
Όσο περίεργο και να φαινόταν,δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ ταινία ούτε καν trailer σε οθόνες μικροσκοπικές όπως κινητών και ταμπλετών.Και φροντίζω όποιο monitor θα χρησιμοποιούσα για τέτοιο σκοπό να είναι καλιμπραρισμένο πληρώντας κάποιες θεμελιώδεις προδιαγραφές σε κάλυψη χρωματικής παλέτας,επίπεδα μαύρου και Δείκτη Delta E.Αν μη τι άλλο διότι η οπτική μας αντίληψη δεν αναπληρώνει ανακρίβειες πληροφορίας όπως η ακουστική.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Άμα δε καλιμπραρεις (και σχετικά συχνά) το μόνιτορ, με χρήση ανάλογου μετρητικου εξοπλισμού, είναι δεδομένο ότι παίζει κουκουρούκου, όπως το στέρεο του λεανδουκου, να έκανα και ομοιοκαταληξία.

Στα δικά μου (υψηλής πιστότητας απεικόνισης φωτογραφικά) μόνιτορ βλέπω το dE να σκαρφαλώνει στο 3-μηνο, αλλά ένας επαγγελματίας που δουλεύει για ώρες στο μόνιτορ, συνήθως κάθε σβκ κάνει κι ένα καλιμπραρισμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Α έτσι ε;

Ναι, ναι, η μουσική είναι μαγεία κτλ κτλ :gotcha:
Η μαγεία έγκειται στο πώς...την αντιλαμβάνεται καθένας. ;)
Άμα δε καλιμπραρεις (και σχετικά συχνά) το μόνιτορ, με χρήση ανάλογου μετρητικου εξοπλισμού, είναι δεδομένο ότι παίζει κουκουρούκου, όπως το στέρεο του λεανδουκου, να έκανα και ομοιοκαταληξία.

Στα δικά μου (υψηλής πιστότητας απεικόνισης φωτογραφικά) μόνιτορ βλέπω το dE να σκαρφαλώνει στο 3-μηνο, αλλά ένας επαγγελματίας που δουλεύει για ώρες στο μόνιτορ, συνήθως κάθε σβκ κάνει κι ένα καλιμπραρισμα.
Και...θερμόμετρο στις σπαλομπριζόλες κάθε φορά,μην παραλείπεις.Δεν κάνει να παίζουμε...στα αναμμένα κάρβουνα.
 



Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Άμα δε καλιμπραρεις (και σχετικά συχνά) το μόνιτορ, με χρήση ανάλογου μετρητικου εξοπλισμού, είναι δεδομένο ότι παίζει κουκουρούκου, όπως το στέρεο του λεανδουκου, να έκανα και ομοιοκαταληξία.

Στα δικά μου (υψηλής πιστότητας απεικόνισης φωτογραφικά) μόνιτορ βλέπω το dE να σκαρφαλώνει στο 3-μηνο, αλλά ένας επαγγελματίας που δουλεύει για ώρες στο μόνιτορ, συνήθως κάθε σβκ κάνει κι ένα καλιμπραρισμα.
Αυτό ακριβώς. Έχω καταντήσει να μη μπορώ να δουλέψω σε ακαλιμπράριστο μόνιτορ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Αυτό ακριβώς. Έχω καταντήσει να μη μπορώ να δουλέψω σε ακαλιμπράριστο μόνιτορ
Το ίδιο ισχύει και για τα ηχεία.

Άμα μάθεις στο σωστά καλιμπραρισμενο ηχείο, τα υπόλοιπα ακούγονται σα μπάμιες.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Άμα δε καλιμπραρεις (και σχετικά συχνά) το μόνιτορ, με χρήση ανάλογου μετρητικου εξοπλισμού, είναι δεδομένο ότι παίζει κουκουρούκου, όπως το στέρεο του λεανδουκου, να έκανα και ομοιοκαταληξία.
Ξέρω ότι ζηλεύεις μέχρι θανάτου ντοκτορ γι αυτό δε παρεξηγώ τα γραφόμενα σου... Σου λείπει η καθαρότητα του ήχου κι έχεις μια μόνιμη αίσθηση vertigo με τα πολυκαναλικα toolοκατασκευασματα που ακούς....:tongue::tongue:
Το ζητάει ο οργανισμός σου το βινύλιο!:wink:
Το θες το δικαναλο σου!:thumbsup:
Post automatically merged:

Το ίδιο ισχύει και για τα ηχεία.

Άμα μάθεις τα σωστά καλιμπραρισμενα ηχεία, ακούγονται σα μπάμιες.
Σαν.. 11 μπάμιες και 4 κολοκύθες:wink:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Ξέρω ότι ζηλεύεις μέχρι θανάτου ντοκτορ γι αυτό δε παρεξηγώ τα γραφόμενα σου
Ξέρω ότι δε παρεξηγείς και σε χαίρομαι. ;)
Γιατί δε παίρνεις 2-3-4 σαμπ να αρχίσεις να χαίρεσαι και συ; :)
 

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.818
Ξέρω ότι δε παρεξηγείς και σε χαίρομαι. ;)
Γιατί δε παίρνεις 2-3-4 σαμπ να αρχίσεις να χαίρεσαι και συ; :)
Δεν του τα λες όλα. Με αυτά και με ένα SHD θα μπορεί να ακούει και βινύλιο με το phono stage που διαθέτει. Ψησ'τον!
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ξέρω ότι δε παρεξηγείς και σε χαίρομαι. ;)
Γιατί δε παίρνεις 2-3-4 σαμπ να αρχίσεις να χαίρεσαι και συ; :)
Έχω τραπεζάκι σαλονιού για τη μπύρα μου και τους μεζέδες..
Δε νομίζω λοιπόν ότι θα χρησιμεψουν σε κάτι.. :whistling:
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Όποιος νομίζει ότι ΔΕΝ χρειάζεται σαπγούφαρς ή ότι δεν έχει τίποτα εκεί κάτω, να πάει σε κάποιον δικό του που έχει, και ΑV με κρος (κρις κρος), να βάλει το κρος στο 60, να βάλει τη μουσική που ακούει συνήθως και να δει αν ανάψει το λαμπάκι στα σαμπγούφαρς.

Αν ανάψει το λαμπί, κακά μαντάτα στο αυτί. :O_o: :lol:

Μετά ας κάνει το ίδιο και στα 50, στα 40 κλπ κλπ κ λ π...

:lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το ίδιο ισχύει και για τα ηχεία.
Άμα μάθεις στο σωστά καλιμπραρισμενο ηχείο, τα υπόλοιπα ακούγονται σα μπάμιες.
Όμως αργά ή γρήγορα βαριέσαι όπως όλοι και μ'αυτά,οπότε αναζητάς άλλα...σωστά καλιμπραρισμένα ηχεία.Αφήνοντας κιόλας κάποια ΄΄πονεμένα΄΄ μέλη στο περίμενε για το πότε θα...ξαναψωνίσεις.;)
Γι αυτό και ο Λέανδρος σου λέει με το συμπαθές θράσος της άγνοιας ότι διασκεδάζει περισσότερο,έστω και αν ξαναγνωρίζει κάθε φορά μ'ένα ανανεώσιμο λάθος τη δισκοθήκη του.
Έχω τραπεζάκι σαλονιού για τη μπύρα μου και τους μεζέδες..
Δε νομίζω λοιπόν ότι θα χρησιμεψουν σε κάτι.. :whistling:
Μάνκι Ινσούρανς.:sneaky:
Όποιος νομίζει ότι ΔΕΝ χρειάζεται σαπγούφαρς ή ότι δεν έχει τίποτα εκεί κάτω, να πάει σε κάποιον δικό του που έχει, και ΑV με κρος (κρις κρος), να βάλει το κρος στο 60, να βάλει τη μουσική που ακούει συνήθως και να δει αν ανάψει το λαμπάκι στα σαμπγούφαρς.

Αν ανάψει το λαμπί, κακά μαντάτα στο αυτί. :O_o: :lol:

Μετά ας κάνει το ίδιο και στα 50, στα 40 κλπ κλπ κ λ π...

:lolsign:
Ναι,αλλά χωρίς ζαβολιές με την ευαισθησία κατά την υποδοχή σήματος στο sub.:A
Δεν του τα λες όλα. Με αυτά και με ένα SHD θα μπορεί να ακούει και βινύλιο με το phono stage που διαθέτει. Ψησ'τον!
Λέανδρε κράτα σθεναρά κόντρα.Μην τυχόν σε παρασύρει ο κοσμοναύτης,αμ δε που θ'ακούς το βινύλιο και το φωνογραφικό στάδιο τότε,θ'ακούς ουσιαστικώς τα DAC του SHD.:roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ξέρω ότι δε παρεξηγείς και σε χαίρομαι. ;)
Γιατί δε παίρνεις 2-3-4 σαμπ να αρχίσεις να χαίρεσαι και συ; :)
Την μεγαλύτερη χαρά θα την πάρουμε..... αν πάρει ένα μικρόφωνο. Εκεί θα γελάσουν και τα καζανακια :biggrin: :biggrin:

Όπως λέει και ο γκαιτε....... Το λαθεμενο (η πλανη) είναι βολικότερο για την αδυναμία.
Τι τον ξεβολευεις με σαμπ τώρα
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όμως αργά ή γρήγορα βαριέσαι όπως όλοι και μ'αυτά,οπότε αναζητάς άλλα...σωστά καλιμπραρισμένα ηχεία.Αφήνοντας κιόλας κάποια ΄΄πονεμένα΄΄ μέλη στο περίμενε για το πότε θα...ξαναψωνίσεις.;)
Γι αυτό και ο Λέανδρος σου λέει με το συμπαθές θράσος της γνώσης ότι διασκεδάζει περισσότερο,έτσι ώστε να μας ξανασυστήνει κάθε φορά τη δισκοθήκη μας.
κινγκ Ινσούρανς.:sneaky:
το κείμενο σου όπως πραγματικά ήθελες να το γράψεις!.. :biggrin: :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.555
Όμως αργά ή γρήγορα βαριέσαι όπως όλοι και μ'αυτά,
Όχι, δεν ισχύει αυτό. Διόλου. ;)
Θα μπορούσα να ξαναψωνισω, και για 2 χρόνια να μη τοποθετήσω τα νέα στη θέση τους, να μένουν σε μια αποθήκη. :o

Αν αναρωτηθείς γιατί να ξαναψωνισω, πιθανώς να βρεις την απάντηση στο ...φορολογικό σύστημα, σε συνδυασμό με την έλλειψη άλλων αναγκών. ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.702
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top