Bad sound kills good music

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ξεκαβαλα παλικάρι μου. Σε επίπεδο υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, είσαι για τον πουτσο καβάλα. Σε επίπεδο χαι εντ, όπου κατά καιρούς το αναφέρεις, εκεί που τα πάντα κρινονται με βάση τα μηδενικά στο ταμπελακι, πάλι ανύπαρκτος είσαι. Άλλοι δίνουν 14 χιλιάρικα μόνο για τα στηριΧτήρια τους, όχι για όλο το σύστημα. Ένας πουθενας είσαι με μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου.
Κάνε μας τη χάρη λοιπόν ρε influencer που δημιουργείς και τάσεις...
αυτός ο μοναδικά ευγενικός τρόπος αντιπαραβολής σου με τους υπολοίπους που διαφωνείς όντως είναι μνημειώδης..μες την ευγένεια και το σεβασμό του άλλου..συγχαρητήρια για πολλοστή φορά!!
ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια! :hi: :hi:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
..προφανως το ολο πραγμα εχει να κανει με τον εκαστοτε ακροατη.
Για πιο λογο ακουει ο καθενας ?
-για ευχαριστηση ?
-για διασκεδαση ?
-γιατι ετσι εχει μαθει ?
-γιατι ετσι εχει δει ?
-για κουβεντα και φραμπαλας να γινεται ?
-απο χομπι ?
-για πνευματικους λογους ?
-για ψυχικους λογους ?
-για λογους κουλτουρας/τροπου ζωης/lifestyle ?
-ντεν κσερω ντεν απαντω.
-ισως καποτε μαθω το γιατι.
-για να μην ακουω τη γυναικα μου.
-για λογους αδιευκρινιστους ..
-δεν δημοσιοποιω ουτε στον εαυτο μου (ή στους εαυτους μου).
-
-> ειναι ξεκαθαρος μονο ο αντικειμενικος τροπος ακροασης.
Με αλλα λογια, δεν ειναι και πολυ πειστικη οποιοδηποτε μουσικη επιλογη αν ακουγεται στα 60-70db, και με μη επαρκη οδηγηση - μτφ. και τσαζ να ακους και σκυλαδικο στα 60 db, δεν ειναι ενοχλητικο. Αλλα στα 90-100 db - που ειναι ξεκαθαροι οι λογοι φροντιδας του χωρου και του επιπεδου του ηχοσυνολου, και η αμπιεντ ακομη μπορει να γινει ακρως εκνευριστικη.

fool for thought
muzak iz more than music
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.102
Reaction score
30.053
..προφανως το ολο πραγμα εχει να κανει με τον εκαστοτε ακροατη.
Για πιο λογο ακουει ο καθενας ?

-για να μην ακουω τη γυναικα μου.

Άντε κάντο αυτό τώρα με ραδιοφωνάκι....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... σε παρακαλω αγαπη μου γλυκια/πικρά προσπαθω να ακουσω ραδιο τωρα... 8-)
... και λιγο πολυ οσοι ακουγαν απο ραδιοφωνακι, δεν ηταν παντρεμενοι τοτενες ..
απο την αλλη ενα παραδειγμα τετχοιας συγκρισης ειναι απλα αστειο -κακο αστειο πιθανοτατα και λαθος διατυπωση ακομα πιθανοτερο -, και οχι για να πιανουμε τη τριχα και να τη κανουμε τριχια, θηλια και να παμε να κρεμαστουμε ολοι μαζι να μας βγει πχιο φτηνα στα βαθια.
τσικιτιμπλομ:party:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αυτός ο μοναδικά ευγενικός τρόπος αντιπαραβολής σου με τους υπολοίπους που διαφωνείς όντως είναι μνημειώδης..μες την ευγένεια και το σεβασμό του άλλου..συγχαρητήρια για πολλοστή φορά!!
ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια! :hi: :hi:
Και ποιος σου είπε πως είμαι ευγενικός με αυτούς που δε θέλω να είμαι?
Ένας αξεστος αγροικος είμαι που θέλει να ψοφήσει η κατσίκα σου, η κατσίκα του εαρ, του Ντιμιφουτ, του Τζιοβάνι κλπ..
Τις χαιεντικες αβροτητες τις αφήνω για εσάς..
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Οι κλασικές ιστορίες με την κατσίκα του γείτονα. Δεν μας ενοχλεί ότι κάποιος έχει καλύτερο ηχοσυστημα από εμάς ή πιο ακριβό, το ίδιο και για αμάξια σπίτια κτλπ.
Μας ενοχλούν συγκεκριμένες συμπεριφορές και αντιλήψεις, μας ενοχλεί ο πριαπισμος του χαιεντ που άλλοτε εκφράζεται ως λεανδρισμος.
Μας ενοχλεί η άποψη ότι ο σεβασμός στο έργου κάποιου περνά μέσα από την τσέπη και εξαρτάται από το μηχάνημα αναπαραγωγης, μας ενοχλεί να μπερδεύουν κάποιοι τις πουτσες με τις βούρτσες, μας ενοχλεί όταν υποτιμούν την νοημοσύνη μας.
Εσάς που δεν σας ενοχλούν συνεχίστε ανενόχλητοι, αλλά μην μας κουνάτε και το δάκτυλο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Δεν νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που "πουλάνε μούρη" συνειδητά.

Ή αυτό νομίζει ο ευτυχής κάτοχος, ή αυτό καταλαβαίνει, ή αυτό είναι το "καλύτερο" που έχει ακούσει, ή αυτό έχει συνηθίσει, ή απλώς είναι ενθουσιασμένος με κάποια τελευταία αλλαγή, με ένα καλώδιο, δεν έχει σημασία.

Στο χόμπι αυτό, θέλει να μοιραστεί τη χαρά του, και αυτό εκλαμβάνεται συχνά με τη μορφή ότι "πουλάει μούρη".

Είναι και θέμα χαρακτήρα βεβαίως, όπως και θέμα νοημοσύνης, όλα παίζουν το ρόλο τους, αλλά νομίζω πως συνειδητά απειροελάχιστοι είναι αυτοί που παν να πουλήσουν μούρη.
.. ιν μουτς αγκριμεντ αγαπητε, ομως, (να προσθεσω) ειναι αρκετα σημαντικο και καπου να υπαρχει καποιο αντιμετρο σε αυτο, για την αποφυγη παρεξηγησης ή καποιας παρερμηνιας.
Και στους χωρους του hi-fi και Χαgλι end παιζει πολυ θεμα - δεν θελω να πιστευω οτι ειναι εντονο το φαινομενο εδω μεσα - κατι το οποιο οφειλεται στην αντικειμενικη εξεταση και θεωρηση απο την παρα-φιλο-φαρσο-σοφια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αυτή η ανάλυση του @Dimifoot αξίζει μια θέση και εδώ νομίζω.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
+ ειναι και τα μη φυσικα οργανα (synthesizers και frequency generators) που παιζουν συχνοτητες, καθοτι και ας μου επιτραπει η εκφραση "avantgarde" με μη συμβατικα απο σωληνες μεχρι δεξαμενες και δε συμμαζευεται.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι κλασικές ιστορίες με την κατσίκα του γείτονα. Δεν μας ενοχλεί ότι κάποιος έχει καλύτερο ηχοσυστημα από εμάς ή πιο ακριβό, το ίδιο και για αμάξια σπίτια κτλπ.
Μας ενοχλούν συγκεκριμένες συμπεριφορές και αντιλήψεις, μας ενοχλεί ο πριαπισμος του χαιεντ που άλλοτε εκφράζεται ως λεανδρισμος.
Μας ενοχλεί η άποψη ότι ο σεβασμός στο έργου κάποιου περνά μέσα από την τσέπη και εξαρτάται από το μηχάνημα αναπαραγωγης, μας ενοχλεί να μπερδεύουν κάποιοι τις πουτσες με τις βούρτσες, μας ενοχλεί όταν υποτιμούν την νοημοσύνη μας.
Εσάς που δεν σας ενοχλούν συνεχίστε ανενόχλητοι, αλλά μην μας κουνάτε και το δάκτυλο.
..αλήθεια πως το ξέρεις ότι πάσχω από πριαπισμό???:whistling::whistling:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
αυτός ο μοναδικά ευγενικός τρόπος αντιπαραβολής σου με τους υπολοίπους που διαφωνείς όντως είναι μνημειώδης..μες την ευγένεια και το σεβασμό του άλλου..συγχαρητήρια για πολλοστή φορά!!
ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια! :hi: :hi:
Λέανδρε,ο haris σου αντιπαρατίθεται καλώς ή κακώς με...αγωνιστικό πνεύμα.
Η ουσία είναι ότι σου λένε για μπρος κι εσύ αποκρίνεσαι με...brochure. :sneaky:
Αυτή η ανάλυση του @Dimifoot αξίζει μια θέση και εδώ νομίζω.

Και ξανά χωρίς πρόθεση αντικειμενικής διαφωνίας με όσα διατυπώνει ο Blackfoot,ανατρέχω σε προσωπικές περιπτώσεις.
Πόσες και πόσες φορές έχω ακούσει αγαπημένα κομμάτια από ηχειάκια υπολογιστή ή άλλο τυχαίο σύστημα λόγω ανωτέρας βίας,επειδή όμως είχαν εντυπωθεί αυτά στη μνήμη μου κατά την ακρόαση από ακουστικά ή περιποιημένο setup,ήμουν σε θέση ν'αναπλάθω κατά την αντίληψη σε πραγματικό χρόνο διάφορα κενά στο περιεχόμενο που μετέδιδε το υποδεέστερο μέσο.

Αντιθέτως είμαι υπέρ της τακτικής να κρατάμε οπωσδήποτε περιποιημένα με τις θεμελιώδεις διατυπώσεις setup ως σημείο αναφοράς,αλλά ουδέποτε να εγκαταλείπαμε και τα λίγο πιο χύμα ακούσματα,κατά τρόπον ώστε να μην μας αποξένωναν από αγαπημένα τουλάχιστον έργα οι κατώτερες του ιδεώδους συνθήκες.Να συμβιώνουμε ανέτως προσαρμοζόμενοι τόσο με τα πολλά όσο και με τα λίγα όποτε θα το απαιτούσαν κάποιες περιστάσεις.

Εδώ που τα λέμε,ανάλογη τακτική ακολουθώ σε όλους τους τομείς...:)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αυτή η ανάλυση του @Dimifoot αξίζει μια θέση και εδώ νομίζω.

Για ποιο λόγο έχει θέση εδώ;
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε,ο haris σου αντιπαρατίθεται καλώς ή κακώς με...αγωνιστικό πνεύμα.
Η ουσία είναι ότι σου λένε για μπρος κι εσύ αποκρίνεσαι με...brochure. :sneaky:
σα να λέμε..επαναστάτης χωρίς..ουσία!:)
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θα πάρω τη σκυτάλη από τον ντισέμπρεντ και με έμπνευση το νήμα "γυναίκες και βινύλια στα πατώματα" θα ποστάρω φώτο με "αντάρτες και κιθάρες"

jara.jpg
joe-strummer.jpg
offender.jpg


Για κάθε φορά που θα γέρνει η πλάστιγγα προς το "bad sound kills good music" θα ανεβάζω κι από έναν αντάρτη για να φέρνω ισοζύγιο. Είναι πάρα πολλοί, υπάρχει υλικό.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το λέει ο τίτλος του θέματος.
Α. Οκ. Θύμησέ μου, που έχεις αναρτήσει μέτρηση του δικού σου συστήματος? Θέλω να δω κάτι.

Κακό στήσιμο, σίγουρα. Κακός ήχος τη δεδομένη στιγμή, αναμφίβολα. Αλλά δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει το σύστημά μου με το τρέχον νήμα. Για εξήγησέ μου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Μερικά προσωπικά στάδια στον καθένα, θέλει δε θέλει, είναι χωρίς ... επιστροφή.

Όταν μάθει λόγου χάριν ο οποιοσδήποτε φίλος του χομσινεμα να ακούει με σαμπ και πολλαπλά ηχεία γύρω του την ταινία, σε μεγάλη οθόνη από προβολέα, είναι μετά τραγικά υποδεέστερη και χωρίς "συγκίνηση" στις αισθήσεις η θέαση από απλή τηλεόραση με τα ηχεία της, ή ακόμα και από δικάναλο ηχοσύστημα χωρίς όλα αυτά τα ηχεία γύρω γύρω, τι λέμε, ακόμα και ένα κεντρικό να λείπει, ή σαμπ (ασχέτως περιεχομένου της ταινίας).
Χάνεται η διασκέδαση, λείπει σημαντικό κομμάτι, αυτό της απόλαυσης των αισθήσεων.

Το όμοιο συμβαίνει και στον ήχο, το ίδιο πράγμα είναι. Αν πα να γυρίσω σε δικάναλη ακρόαση, είναι τόσο φτωχό που το λυπάμαι, φεύγει η μεγαλύτερη ποσότητα της ευχαρίστησης των αισθήσεων.

Το όμοιο συμβαίνει σε μια μπριζόλα.
Επιλεγμένα μοσχάρια στη μια περίπτωση, καλοσιτεμενα της προκοπής, ψήσιμο μιντιουμ ρειρ, κι από την άλλη μου κάνει η μάνα μου μια χοιρινή στο τηγάνι. Α πες μου εσύ τώρα. Την τρως; Όχι μάστορα, όχι, δεν είμαστε τόσο πεινασμένοι πια. Νηστικός καλύτερα.

Έτσι πάει και στα στέρεα. Άμα δε μου κάνει 3d στο δικάναλο, να παίζει από 15 ζώα γύρω γύρω όλοι κι εγώ στη μέση σα Μανώλης, να πα να γ@μηθει, έφυγε όλη η γλύκα στις αισθήσεις, είναι φτώχεια καταραμένη. Αφού δεν είμαστε τόσο φτωχοί, γιατί να προσποιούμαστε ότι έχουμε τέτοια φτώχεια είτε στον ήχο είτε στη μπριζόλα και στην ταινία μας;

Όχι κύριε. Δε θα τη δω αυτή την ταινία στο νετφλιξ στην τηλεόραση στο σαλόνι, θα πάω στον προβολέα μου να τη δω, να ακούσω ωραία το εκκλησιαστικό όργανο εκεί που παίζουν μπάλα και στην αρχή της μάχης, στο νόημα της ζωής των Μόντι Πάιθον. Αμέ. Αφού μπορώ.

Να το φχαριστηθώ..

Χέστηκε ο Μόντι ο Πάιθον πως θα το δω, χέστηκα αν θίγεται, εγώ θέλω την ευχαρίστησή μου. Κολασμένα. Εγωιστικά.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Και ποιος σου είπε πως είμαι ευγενικός με αυτούς που δε θέλω να είμαι?
Ένας αξεστος αγροικος είμαι που θέλει να ψοφήσει η κατσίκα σου, η κατσίκα του εαρ, του Ντιμιφουτ, του Τζιοβάνι κλπ..
Τις χαιεντικες αβροτητες τις αφήνω για εσάς..
Δεν είναι που είσαι αγροίκος. Το πρόβλημα με σένα είναι πως σκοτώνεις καθημερινά τη μουσική με τους τενεκέδες σου, γιατί εγώ έτσι αποφάσισα ότι συμβαίνει. Σιχαμερό φτωχό ανθρωπάκι.

(Και είσαι και ευφυής και κομμουνιστής. Καλά! Αυτό με ξεπερνάει δηλαδή. Εντελώς τελείως. Τί εντελώς δηλαδή, απολύτως εντελώς τελείως)...
Post automatically merged:

Και μού 'χεις βάλει κι άβαταρ αφτόνα το φραγκζάρα τον παλιοαναρχικό, σαδεντρεπεσαιλίγο.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top