Bar 70τ.μ.


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Λόγο ειδών μουσικής να υποθέσω έ? Οκ!!
Παιδιά 1000 ευχαριστώ, να είστε καλά!! Και σας περιμένουμε από βδομάδα όποτε θέλετε!! Θα ενημερώσω αν θέλετε για το πού ακριβώς...καλό βράδυ!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Re: Bar 70τ.μ.

Και σας περιμένουμε από βδομάδα όποτε θέλετε!! Θα ενημερώσω αν θέλετε για το πού ακριβώς...καλό βράδυ!!
Εννοείτε!!
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Κάποιοι μου λενε να προτιμήσω τη λύση των παθητικών με ενισχυτες με ηλεκτρονικα κροσσοβερ και eq 32 περιοχων αντί για ενεργά+ισοσταθμιστή....τί λέτε για αυτή τη λύση?
 



gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Για ρώτα τους γιατί είμαι περίεργος.

Γιατί να πάς Λαμία μέσω Τρικάλων;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Eq και εξωτερικά cross είναι πρακτικές του παρελθόντος , σαν τα ηχεία στις 4 γωνίες.

Το dbx είναι απ όλα. Compressor , limiter, equalizer, crossover.To ρυθμίζει αυτός που ξέρει και δεν το πειράζει ο καθένας, γιατί κλειδώνει.
Μπορεί ακόμα να σου φτιάξει κάποιες μνήμες ανάλογα με την κατάσταση του μαγαζιού(γεμάτο, άδειο,πρωί , βράδυ).
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Οk το πιασα...dbx λοιπόν, αρκεί να συμφωνήσει και o υπεύθυνος... περιμένουμε μια νέα καλύτερη πρόταση από τους ίδιους που μας στείλαν τα koda και μετά θα αποφασίσει...thanks again!!
A, επίσης ειπωθηκε η άποψη πως με 4 ηχεία δεν πρόκειται να καλύψω ομοιόμορφα τον χώρο μου...έχει λογική κι εγώ το φοβάμαι, αλλά εσείς λέτε να μην ανησυχώ? +2ηχεία είναι ένα χιλιάρικο δεν είναι και λίγο...
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Πήγαινε τους ένα βράδυ τα δικά σου τα gabriolet να τους στείλεις :114::114::114:
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Χαχαχαχα..,λες να το κάνουμε highend music bar?

Πάντως σήμερα πέρασα από εκεί να δω τί έγινε και μου είπε πως θα του φέρναν οι ίδιοι 6 ηχεία jbl,pioneer κλπ. Τώρα ποιά, δε ξέρω, δεν τα είχαν φέρει ακόμα, αλλά όταν τον ρώτησα για ισοσταθμιστή ή eq κλπ δεν ήξερε και φοβάμαι ότι οι τύποι δεν έχουν και πολύ ιδέα από σωστή εγκατάσταση αν δεν έχουν συμπεριλάβει στη πρότασή τους τέτοια πράγματα...ας ελπίσουμε να κάνω λάθος...
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ναι Γιώργο αν και δεν ερωτήθηκα τελικά εις βάθος για κάποια πράγματα, οπότε ο τύπος είχε κρατήσει στο μυαλό του κάποια από αυτά που του είχα πει, απλά ονομασίες από μάρκες για να καταλάβεις ,πχ jbl και pioneer και τους τις είπε. Έτσι αυτοί έφεραν 6 jbl, που από ότι είδα είναι τα απλά τα 8ιντσα, κράτησαν το sub Koda και τον ενισχυτή, φέρανε 2 cdj-200 και σήμερα θα του φέρναν τον μίκτη που δεν μου πε τί είναι, του χα πει πάντως να είναι 4κάναλος και με δυνατότητα σύνδεσης σε pc...τώρα θα δείξει... Επίσης μου πε ότι κάναν κάτι μετρήσεις σε διάφορα σημεία του χώρου με ένα μηχάνημα, δεν ήξερε ακριβώς...
Τώρα σε λίγο πάω να παίξω, άνοιξε σήμερα, οπότε θα σας πω αύριο το αποτέλεσμα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Μην έχεις μεγάλες προσδοκίες μετά τα δικά σου ακούσματα. Διότι, αν παίξουν τα 6 JBL σα τα δικά σου, εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη.:138::137::138:

Πάντως, μια ενεργή ισοστάθμιση χώρου καλό είναι να παίξει. Αρκετοί σοβαροί επαγγελματίες πλέον το κάνουν. Το θέμα είναι να ξέρουν τι κάνουν, κάτι που δυστυχώς, δεν είναι "δεδομένο", ενώ θα έπρεπε...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Mάλλον control 28 είναι τα 8''.
Πρόσεχέ τα γιατί καίνε εύκολα tweeter αν και έχουν ασφαλειολυχνία sk3 .
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Λοιπόν, μόλις γύρισα, καλά πήγε!
Από άποψη ήχου πάντως, με τα δικά μου κριτήρια τουλάχιστον, είμαι λίγο απογοητευμένος...ο κόσμος έδειχνε να μην παρατηρεί κάτι άσχημο πάντως κι έδειχνε να το ευχαριστιέται.
Γενικά υπάρχουν 3 προβλήματα που εντόπισα:
1) Τα ηχεία είναι πολύ ψηλά και η κλίση τους δεν επαρκεί, με αποτέλεσμα εγώ αφενός να μην μπορώ να κάνω σωστό μονιτορινγκ, αφετέρου να ακούγετε πως ο ήχος έρχεται από ψηλά, κάτι το οποίο εμένα δεν μου άρεσε.
2) Μεγάλη μούφα το Koda sub...δεν μπορούσε να ακολουθήσει καθόλου σωστά τα ηχεία, με αποτέλεσμα ένα σερνάμενο μπάσο που ενοχλούσε εμένα τουλάχιστον...
3) Το βασικότερο πάντως που έχει σχέση με το 2, είναι πως επειδή τα ηχεία είναι 8αρια και χάνονται τα χαμηλά τους στον χώρο, από τη μία όταν χαμήλωνα πολύ τα μπάσσα για να αποφύγω το κακό sub είχε αποτέλεσμα να μην ακούγεται καθόλου χαμηλό, ενώ από την άλλη όταν το ανέβαζα λίγο με τη μία υπήρχε το 2 πρόβλημα.

Έτσι κάθε κομμάτι πραγματικά ήταν ένας άθλος με μικρορυθμίσεις για να παίξει έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ σωστά.

Σαν ποιότητα μεσσαίων και υψηλών εντάξει, συμπαθητικά, λίγο σκληρά μόνο ψηλα....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

το σαμπ δοκίμασε να το συνδέσεις ανάποδα, μήπως και "έρθει" καλύτερα. (αυτό διότι μάλλον δε θα βρεις πουθενά όπσιον για να αντιστρέψεις τη φάση του με "κουμπί")
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.870.021
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top