Bar 70τ.μ.


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Κι αυτό 15άρι έχει μέσα, άλλο εννοείς!!
...ρε γμτ μέχρι 12khz πάνε όλα αυτά? Τι σκατά απόκριση είναι αυτή...
Αυτά είναι καλύτερα από τα eon τα 15άρια που έβαλα εγώ? Τα eon μου φαίνεται έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Χμμ,κάπου είχε ένα 12'' αλλά το έχασα..

Όσο για την διαφορά τους με την σειρά EON :203:
Κάτσε μπας και ξέρει τίποτα παραπάνω ο Νίκος.


(Πάντως απ το Bon μας έδωσαν αυτά ως πρόταση για ένα καφε-μπαρ περίπου 100τμ).


Α,κάτι ακόμα.
Την τοποθέτηση ποιός θα την αναλάβει;
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Κοίτα, η συμφωνία με την εταιρεία που ανέλαβε όλο το μαγαζί είναι και για την μελέτη-τοποθέτηση, αλλά μετά τα KODA δε ξέρω, ίσως μπορεί ο ιδιοκτήτης να το βγάλει αυτό από το πακέτο, δε ξέρω...δεν εξαρτάται από εμένα, εμένα μου είπε αυτοί θα μας φέρουν ότι τους πούμε, τώρα τι να πω...
Εσύ λες καλύτερα να το κάνουν αυτοί της Bon?
Mε τον επεξεργαστή που λεει ο Νίκος όμως που θα τα φέρει όλα σωστά, παίζει να μην χρειάζεται καν ειδικός ας πούμε...σωστά?
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Αν αναλαμβάνουν και την τοποθέτηση οκ.
Ειδικός για την ρύθμιση του ήχου;Όχι το dbx έχει auto.Απλά ρίχτου ένα διάβασμα για να ξέρεις τι παίζει.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Τα JRX δεν μ αρέσουν.Είναι οτι πιό φτηνό έχει βγάλει ποτέ η JBL , μαζί με κάποια TR στο παρελθόν.

Επιμένω στα αυτοενισχυόμενα γιατί εχουν ενισχυτές που είναι φτιαγμένοι για τα μεγάφωνα που φορά το ηχείο.

Την εγκατάσταση πρέπει ν αναλάβει ανθρωπος του χώρου, που θα τον προτείνει η εκάστοτε αντ/πεία .Ακόμα καλύτερα να γίνει η αγορά απ τον ίδιο.
Μπορεί να μην πουλά τόσο φτηνά όσο το internet, αλλά θα κάνει πολύ καλύτερη τιμή για την εγκατάσταση-ρύθμιση και θα έχει την ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Ok, so, συνοψίζοντας...λες 4 παθητικά 12άρια κι ένα ενεργό sub 18άρι + 4κάναλος crown ή behringer + επεξεργαστής και ημαστε cool, έτσι?
Για πηγή τι σας πρότειναν στο bar που λες? Kλασσικά cdj-μίκτη κλπ ή controller-software-λάπτοπ φάση?

Α τώρα σε διάβασα Νίκο...λες ΕΟΝ καλύτερα εσύ ή κάτι άλλο από jbl? Και επιμένεις αυτοενισχυόμενα ε? Κοίτα, δεν με πειράζει, δεν έχει και μεγάλη διαφορά από ότι βλέπω τιμές...σε σχέση με παθητικά+ενισχυτή.

Βγαίνει μια άκρη σιγά σιγά, αν μου πείτε και καμιά ιδέα για πηγή θα του κάνω μια πρόταση ολοκληρωμένη! Δεν θέλουμε τίποτα τρελό, 2 κανάλια, βασικό χαρακτηριστικό η αξιοπιστία και η ποιότητα! (pioneerάκιας παλιός βλέπεις...)
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Ναι το κατάλαβα, τα ενεργά τα ΕΟΝ εννοώ κι εγώ, αλλά δεν βγάζει 12άρια, μόνο 10άρια και 15άρια...και τα 10άρια είναι και ακριβότερα!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Μάλλον 4 ενεργά 12άρια εννοεί ο Νίκος.
Και 15άρια καλά είναι.

Για πηγές , κλασσικά Pioneer , εκτός αν ο dj είναι κομπιουτεράς.
Οτι κι αν πάρετε το σημαντικό είναι ο contoller.
Ποιά είναι η εταιρεία , μήπως πέσαμε σε γνωστό και σας προσέξει?

Υ.Γ.Ρίξτε μια ματιά και στα METRO AUDIO.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Δε ξέρω ρε γμτ, δεν θυμάμαι το όνομά του...
Εγώ είμαι ο dj, παίζω από όλα δεν έχω πρόβλημα, είχα cdj αλλά και με τα controllers βρίσκω την άκρη...είναι και η ευκολία τους βλέπεις...παίρνεις μαζί το στικάκι σου και τέλειωσε...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Re: Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Ναι το κατάλαβα, τα ενεργά τα ΕΟΝ εννοώ κι εγώ, αλλά δεν βγάζει 12άρια, μόνο 10άρια και 15άρια...και τα 10άρια είναι και ακριβότερα!!
Έχει 12'' αλλά είναι σε μεγαλύτερη σειρά(και αρκετά ακριβότερο).Πλεονασμός όμως για χώρο 70τμ.
Λογικά τα 510 σας καλύπτουν ανετότατα και είναι και πιο μικρά σε όγκο σε σχέση με τα 315(μιλαμε για σχεδόν 70cm ηχείο!).
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Έχει 12'' αλλά είναι σε μεγαλύτερη σειρά(και αρκετά ακριβότερο).Πλεονασμός όμως για χώρο 70τμ.
Λογικά τα 510 σας καλύπτουν ανετότατα και είναι και πιο μικρά σε όγκο σε σχέση με τα 315(μιλαμε για σχεδόν 70cm ηχείο!).
Ναι ρε γμτ το ξέρω αλλά βγαίνουν ακριβότερα!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

250 ευρώ παραπάνω η 4άδα.
Δεν είναι τρομερή η διαφορά.
Πάντως αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου πάτε για τα 315.


(Τα RCF ξέχνα τα.Μόλις είδα τιμές:111:)

Επίσης καλή περίπτωση αν για μίκτη αν βάλετε cdp:
http://www.vestax.com/v/products/detail.php?cate_id=23
http://catalogs.bonstudio.gr/el/Κύρ...ategoryId/2001/ManufacturerId/85/Default.aspx

(Όσοι vestax έχουν περάσει απο τα χέρια μου και απο χέρια φίλων είναι σκυλια!)
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Ναι καλοί είναι και η vestax, γλυκοκοιτάζω και τον controller τους VCI-300 που είναι γαμάτος και γλιτώνω από cdp κλπ...

Στα 70 τμ. τί θα είναι καλύτερο τελικά, 4 10άρια ή 15άρια, τί λέει η εμπειρία σας? Κι εγώ ογκομετρικά αν το δω, ποιό λογικό μου φαίνεται το 10αρι...
Βέβαια από τα χαρακτηριστικά τους δεν κατεβαίνει και ιδιαίτερα χαμηλά το 15αρι ούτως η άλλως..
Αλλά με τον επεξεργαστή δεν θα λύσω όποια προβλήματα μπουμαρίσματος κλπ?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Προσωπικά 10'' θα έβαζα.

Κάτσε να μας πεί και ο Νικ που την έχει μεγαλύτερη..την εμπειρία.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Bar 70τ.μ.

Προσωπικά 10'' θα έβαζα.

Κάτσε να μας πεί και ο Νικ που την έχει μεγαλύτερη..την εμπειρία.

Που είναι το bar?
Tί μουσική θα παίζει?
Θα είναι all day?
Θα έχει και καθιστούς θαμώνες?
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
To bar είναι στην Ηλιούπολη, θα είναι allday αλλά αυστηρά bar το βράδυ, κυρίως στο όρθιο σε stands και στη τεράστια μπάρα που έχει βάλει, πολύ λίγα τραπέζια, μουσική όχι εμπορική, funk, hip hop, soul, rock, indie, new jazz, swing...dj μόνο βραδυνές ώρες...αυτά...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.072
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top