Barista Corner

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.190
Reaction score
33.597
Ακριβώς επειδή με το αριστερά-δεξιά υπάρχει και το περίφημο, αριστερά μπαίνοντας ή βγαίνοντας, πάντα σε τέτοια χρησιμοποιώ τους δείκτες του ρολογιού, σε αυτό απορώ πώς θα ήταν δυνατόν να υπάρξει σύγχυση.

Εκτός εάν μιλούσα, ξερω γω, στον Σαλβαδόρ Νταλί, εκεί μάλιστα.
 

Μηνύματα
2.696
Reaction score
1.419
Το pack παρέμεινε στα 15.5 οπότε και εκεί κλείσαμε.

Στους διαγωνισμούς barista παρουσιάζονται ,ένα εσπρέσσο,ένα ρόφημα γάλακτος,και ένα προσωπικό ρόφημα,στο οποίο θα χρησιμοποιήσεις τον καφέ που έχεις και κάποια άλλη πρόσμιξη η τεχνική για να παρουσιάσεις κάτι δικό σου. Ό πολυ καλός μου φίλος Νίκος Μπουρμπακης(σεφ με απίστευτο χάρισμα σε συνδιασμούς γεύσεων)που είχε το δύο γουλιες και δύο μπουκιες, σε μια από τις φορές που συμμετείχε παρουσίασε το απίστευτο προσωπικό του ρόφημα , εσπρέσσο με χυμό ρόδι. Αυτό προέκυψε από την παρατήρηση του ιδίου ότι το ρόδι έχει κοινά γευστικα χαρακτηριστικά με τον εσπρέσσο(γλυκα,στυφαδα ,και λίγη πίκρα). Το αποτέλεσμα είναι κάτι το απίστευτο και σας προτείνω να το δοκιμάσετε. View attachment 308732
παίζει να βρεθεί καμμιά συνταγή ?
 

Μηνύματα
268
Reaction score
30
Πήρα άσπρο λόγω του μαύρου γρανίτη στον οποίο κάθεται. Τίμιος μύλος πάντως. Στο περίπου βέβαια ο χρονοδιακοπτης της κοπής και με αρκετό τζόγο αλλά σιγά
Υπάρχει περίπτωση να μιλήσουμε τηλεφωνικά μιας και έχουμε τον ίδιο μύλο;
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.735
Υπάρχει περίπτωση να μιλήσουμε τηλεφωνικά μιας και έχουμε τον ίδιο μύλο;
Πείτε μου τώρα ότι οι μύλοι παίρνουν και τηλέφωνο! Πού το έχετε φτάσει το άθλημα πια...
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Μετά από αναμονή ετών ήλθε η ώρα να ξανάεχω τον αγαπημένο μου μύλο. Βρέθηκε μεταχειρισμένος από έναν πολύ προσεχτικο τιμιο χομπίστα του καφέ, και αποκτήθηκε. Ο λόγος για τον mazzer major. Έχει επίπεδα μαχαίρια 83mm και όταν με το καλό έρθουν και τα νέα original μαχαίρια του αναμένεται να δώσει τα μέγιστα στις εκχύλισεις.
IMG_20231028_205543.jpg
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Ωραία εμφανισιακά τουλάχιστον μηχανή. Ξεφεύγει ( σε τιμή) απο αυτό το άχαρο που έχουν όλες οι κλασσικές μηχανές
 

Μηνύματα
2.696
Reaction score
1.419
Ωραία εμφανισιακά τουλάχιστον μηχανή. Ξεφεύγει ( σε τιμή) απο αυτό το άχαρο που έχουν όλες οι κλασσικές μηχανές
'Οταν βλέπεις ατάκες τύπου "You are in control" και δε βλέπεις πουθενά τιμή...να είσαι προετοιμασμένος :whistling:
 

Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
H san remo ειχε παρουσιασει μια μηχανη πριν απο χρόνια την λεγομενη opera εκει παταει και αυτη η νεα ,και υπαρχει χωρος για να ζητησουν χρήματα, η L.M gs3 εχει περιπου 8Κ η kvdw speedster 10K οποτε θα βγαλουν κατι για να πουνε οτι ειναι και οι ιδιοι στις high end single group μηχανες.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.190
Reaction score
33.597
Εντάξει τέτοια κοστολόγια είναι κοντά στο να προσλάβεις τον προσωπικό σου μπαρίστα να σου φέρνει τον καφέ σου κάθε πρωί, μην πω να σου τον στέλνουν κατευθείαν από Κολομβία





...και μονοποικιλιακό πάντα, ε! Ξέρει ο Άλεξ ;) :roflmao: :roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.417
Εντάξει τέτοια κοστολόγια είναι κοντά στο να προσλάβεις τον προσωπικό σου μπαρίστα να σου φέρνει τον καφέ σου κάθε πρωί, μην πω να σου τον στέλνουν κατευθείαν από Κολομβία
Εγώ το βλέπω ακόμα πιο σφαιρικά. Θα πρέπει όλα τα υπόλοιπα υλικά μου αγαθά (και ο τρόπος ζωής) να είναι αντίστοιχα. Άντε να ξεφύγουμε ένα 20-30% αν πρόκειται για το πολυπόθητο χόμπι μας.

Αν είναι να να κάνω basic ζωή και να έχω εσπρεσιέρα 10.000€ για να πίνω δυο γουλιές καφέ σε λίγα δευτερόλεπτα και να κάνω "Ουάου!", μάλλον γιατρό θέλω κι όχι καφέ. :biggrin:

Αυτή είναι καθαρά προσωπική μου άποψη γιατί έχω συναντήσει τρελές ακρότητες σε φίλους και γνωστούς.

Το άλλο που πάντα με έδιωχνε από τις ακριβές μηχανές δεν ήταν μόνο η εμφάνιση όσων θυμίζουν ρομπότ (κυρίως αυτές με τα E61 groupheads) αλλά ο χρόνος προετοιμασίας και η κατανάλωση ρεύματος μέχρι να πάρουμε 40-50ml ροφήματος. Μικροί θερμοσίφωνες που απαιτούν ένα μισάωρο για να φτάσουν σε θερμοκρασία λειτουργίας για ένα δυο καφεδάκια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.634
Reaction score
86.417
Γνωστός μου από την εταιρεία Cafeistas της Coffee Republic, έκανε το επόμενο βήμα και άνοιξε με έναν φίλο του το Mellem στην Κυψέλη. Εκτός από καφέ έχει μία μικρή λίστα με ξεχωριστά ελληνικά κρασιά, χειροποίητα snacks και γλυκά.

Περισσότερα εδώ:

Το Mellem βρίσκεται ανάμεσα στην Κυψέλη και το Γαλάτσι, στον ποιοτικό καφέ και το φυσικό κρασί | LiFO

Την προηγούμενη εβδομάδα, κατεβαίνοντας για την Blackbox έκθεση, έκανα μία στάση για καφεδάκι και ρώτησα τον Βασίλη τι μου προτείνει για το σπίτι. Μου έδωσε τον Golba της Loudbean, στα 12€ τα 200γρ.

Η Loudbean ιδρύθηκε φέτος από τον Γιώργο Δεληχρήστο και τον Γιάννη Ταλούμη (ιδρυτή της TAF). Προς το παρόν δεν υπάρχει online πώληση.

Ο καφές είναι υπέροχος. Η Αιθιοπική οξύτητα ισορροπεί με την έντονη γεύση της natural επεξεργασίας δίνοντας ένα ρόφημα με πλούσιο σώμα και υπόγλυκη επίγευση.

Ο Βασίλης με πληροφόρησε για νέες παραλαβές και με βλέπω για επίσκεψη σύντομα.



20231105_120449.jpg


20231110_163619-EDIT.jpg
 

Μηνύματα
1.429
Reaction score
1.193
Σήμερα το πρωί είπα να πάω μια βόλτα από mokka να δω και από κοντά πήρα το καφέ της φωτογραφίας και δοκίμασα εκεί και ένα πολύ ωραίο καφέ (geisha ) ισορροπημένο με φοβερή επιγευση. Μου έκανε εντύπωση πως χρησιμοποιούν 21gr καφέ. Πρέπει να βρω καλαθάκι για 21 gr
 

Attachments





Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.190
Reaction score
33.597
Αρκετοί έχουν....
-30% η roundcup. (έχει δοκιμάσει κανείς; ), -20% η taresso, 2+1 στα blend η cup10, ίσως έχουν κι άλλοι
 



Μηνύματα
2.132
Reaction score
5.598
Καλημέρα στην παρεα της καφεινης :biggrin:.
Εκανα διάφορες αλλαγες και αγορες,πηρα ενα απο τα νεα μοδατα και οχι μονον δοχεια καφε της airscape.Πολυ ωραία κατασκευη και η διαφορα με τα παλαιοτερα δοχεια ειναι οτι αφαιρει ολο τον αερα απο τον καφε οποτε και του επιβραδυνει την οξείδωση .Εχει διαφορα με τα κλασικα πλαστικα αφου ειναι κατασκευασμενο απο ατσαλι και ειναι και φουλ βιοδιασπώμενο.Αγορα νουμερο δυο ζυγαρια timemore nano mirror,μετα απο 7 + χρονια η hario αρχισε να κανει καποια νερακια στην λειτουργία της οποτε και αρχισε η αναζητηση της αντικαταστατριας της.Η nano ειναι πολυ μικρη,οποτε μπορει να μπει και ευκολα κατω απο το γκρουπ για μετρηση του out,και επισης διαθέτει και δυο modes(brew-espresso)με αυτοματες λειτουργίες αποβαρου και καταμέτρησης μετα την πρώτη σταγονα ροφήματος,επισης εχει και ενδειξη του ρυθμου εκχειλησης,σε εναλλαγη με τον χρονο λογο του πολυ μικρου ογκου της.Ειναι παρα πολυ γρήγορη σε ολες τις λειτουργίες της,και διαθέτει και κεντρικο διακόπτη on-off για την μεταφορά της. Tο τρίτο και συμμαντικότερο ειναι η προσθηκη στην μηχανη ενος custom συστηματος pressure profile. Η ιδεα υπηρχε στο μυαλο μου εδω και χρόνια με την προσθήκη στην εξοδο της αντλιας μιας δεύτερης opv με ρυθμιση σε χαμηλοτερα bar ετσι ωστε να μπορω να επιλέγω τον δρομο που θα ακολουθήσει το νερο συμφωνα με το τι θέλω να κανω. Ο νεος φιλος απο τον οποιο αγόρασα τον μύλο που ανεβασα σε προηγουμενο ποστ,στην πρωτη του επισκεψη στο σπιτι και χωρις να εχουμε κανει παρομοια κουβεντα ποτε ,εφερε μια βανα που ειχε προσαρμοσει παλαιότερα στην δικη του μηχανη για να εχει pressure profile. Οποτε με την προσθηκη και μανομετρου εγινε η πρωτη δοκιμη. Το ονομα της συσκευης ηταν σπαγγατο στον τοιχο flow control!!!!!!
Σπαγγατο.jpg

Το συστημα εχει το καλο οτι μπορεις χωρις κανενα αλλο πρόβλημα να μην το χρησιμοποιείς,γιατι πρεπει να μπορεις να δεις τι κανει ο καφες με και χωρίς αυτο.
Αφου λοιπον μου άρεσε να υπάρχει κατασκεύασα και μια βαση και τοποθετηθηκε μονιμα στην θεση του.
Before Cut.jpg

BeforePaint.jpg

Final.jpg

Αυτο ειναι το τελικο αποτέλεσμα.
Αντε να δω ποτε θα αξιοθουμε να κανουμε ενα coffee meeting στο σπιτι για να γευτειτε και εσεις τα ωραια καφεδακια που σερβίρω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.076
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top